Všímam si, že moje 16 mesačné dieťa skoro nič nevie

angie666
17. jún 2021

Ahojte baby prosím poraďte mi.
Synčeka ako 10m operovali na hlávku(mal predčasne zarastený lebečný šev tak mu vyoperovali časť kosti)
Po operácií sme na neho museli dávať mega extra pozor aby sa nikde ani len neťukol hlavou,takže priznávam že sme mu zrejme aj znemožnili prístup aby sa rozvíjal sám.
Všetko s hlavou je už v poriadku,ale teraz s odstupom toho pol roka si všímam že vlastne skoro nič nevie.Manžel sa mi smeje že preháňam,ale syn nevie povedať žiadne slovo.Vie len mamama,bababa,gagaga a takéto podobné veci ale iné nič...lem nedávno začal chodiť,ale aj to je také že každú chvíľu padá,sám sa nevie postaviť.sám si nevie chytiť ani lyžičku či fľašku...pred operáciou aspoň niečo chytil do ruky,ale po operácií nič nechytí okrem hračky...proste nechce...hocičo mu vysvetľujem či ukazujem a on nič,pozerá a ide si svoje...keď mu niečo hovorím počuje ma aj reaguje,ale proste ako keby mi na to kašlal...už neviem ako ho niečo naučiť lebo absolútne mi na to kašle,ako keby mal svoj svet...
Prosím poraďte mi čo robiť lebo ja už fakt neviem čo robím zle

pribinak
17. jún 2021

Píšeš, že často padá a sám sa nevie postaviť. Kto ho postaví keď spadne? Ty? Tak to prestaň robiť, lebo vlastne nemá šancu sa to naučiť, keď to robíš miesto neho

To čo popisuješ ohľadne reči, je ok. Veď je to stále babo. Dzavoce si a to zatiaľ stačí

angie666
autor
17. jún 2021

@pribinak to že sa sám nepostaví ma najmenej trápi...hocičo čo ho chcem naučiť úplne ignoruje...neurobí ani "papa" n privítanie alebo rozlúčku...keď mu dám kocky,ukazujem mu aj hldinu ako ich postaviť na seba a on ich proste len odšmarí...so všetkým to je tak

martina1201
17. jún 2021

@angie666 bola si s ním u dr? Čo na to hovorí? Podľa mňa ho nebaví učiť sa. Sám si na veci príde. Nevenuje sa mu, on všetko dobehne a bude v poriadku, len na všetko pôjde svojou cestou a svojim tempom.

angie666
autor
17. jún 2021

@martina1201 doktori tvrdia že je úplne v poriadku...pred 2 týždňami sme mali kontrolu hlavu a všetko mal na 1ku

pribinak
17. jún 2021

@angie666 keď doktor povedal že je ok, prečo silou mocou hľadáš nejaký problém?

bagre
17. jún 2021

2 veci - mali ste operáciu, ktorá bola nutná, takže k tomu by prislúchal aj nejaký čas "navyše" kým dobehne veci, kde musel byť brzdený
Druhá vec - mne príde úplne v poriadku aj keby som mu ten čas navyše nedala... to rozprávanie zatiaľ stačí, hračku chytí, postaví sa... nebuď v strese z toho, že nerobí čo by si ty chcela. Alebo možno aj deti okolo. Toto je vaša cesta... A naučiť niečo dieťa nie je o tom, že ono to začne robiť hneď a presne tak... Povoľ očakávania, nároky, nervy a bude ľahšie aj tebe aj jemu. Keď spadne tak sa zdvihne. Alebo aj nie a ostane chvíľu tak. Neviem ako trávite čas, ale menej je niekedy viac. Nemám na mysli nevšímať si ho, ale akoby sa dostať na jeho úroveň, spomaliť a byť tam s ním a preňho. Netreba aby vystriedal 30 hračiek, však sleduj čo by chcel on. Myslím že strachu ste si užili po operácii dosť tak kľud, máte zdravé a šikovné dieťa. Začal nedávno chodiť - šikulo!

1katus1
17. jún 2021

@angie666 buď v kľude nás malý nemá žiaden taký záväzný zákrok za sebou a tiež nechce rozprávať a to už bude mať v auguste 2 roky. Dcéra mi tiez do 3 rokov nerozprávala. A obaja začali chodiť v 16 mesiacoch. Ono zo začiatku chodili ako teliatko na ľade to sa upraví a za chvíľku sa nabehas .

andreatytler
18. jún 2021

@angie666 Podla mna ste na tom velmi dobre.
S recou ma stale cas. Dolezite je ze zacina s tymi zdvojenymi slabikami. Skuste napodobnovat zvieratka a citoslovcia (mnam, mnam na jedlo, Brum, brum na auto, hap ci). Ako s vami komunikuje? Ukazuje na veci ak ich chce? Ukazuje prstom? Napriklad nas syn ak nieco chce, tak si poklepe rukou po hrudi... Rozumie ak mu nieco povies?
S chodzou ste na tom tiez dobre, kedze uz chodi... to ze pada je normalne. Nas padal ako hnila hruska, sama modrina bol. Ale teraz vie padat ako profik... vzdy na ruky. Padanie je dolezite, ucia sa tym.
Nas syn tiez flasu nechyti... ked skusal zo zaciatku, nenechala som ho a tak s tym prestal. Lyzicku chyti. Tu som mu dala do ruky vzdy ked som ho krmila. Skus vidlicku alebo skus kupit iny pribor, nejaky ozdobny a hlavne nech vidi ako vy jete s priborom. Deti chcu napodobnovat. Vtedy asi bude chciet vasu vidlicku. Pokial sedi pri stole, kludne mu ju dajte.
Nas syn kocky iba vybera z tasky a dava naspat. Nebavi ho nieco stavat, ale nukam. Prideme ku kockam a ja zacnem stavat a on niekedy da na vrch poslednu kocku a vtedy oslavujeme.
Ucit ho musis tak, ze budes sledovat co ho zaujima a naviazes na to. Alebo musis urobit nudnu aktivitu zabavnou... kreslit na papier je nuda, posad ho do velkej krabice a nech kresli na nu.
Ale kludne sa moze stat ze ho teraz zaujima len behanie, tak sa hrajte na nahanacku so schovavackou.

miadi
18. jún 2021

Znie uplne ok normalne dietatko v jeho veku. Moj syn mà rovnaky vek nebudem ti pisat co vsetko vie je mega sikovny chova sa akoby mal 2-3r . Som z neho uplne v soku lebo mala bola ina vselico ju bavilo az neskor niektore veci ako ty pises Proste mala to na haku. Kazde dieta dozrieva inym tempom a je to uplne ok. Asi je to tvoje prve dieta a tak cakas nejake mega pokroky a ked sa nechova podla tvojich predstav tak hladas v nom problem. Vela nanho -snim rozpravaj a nechaj ho robit co ho bavi. Vela snim Bud vonku a nedvihaj ho ked spadne jedine Keby sa udrel . Jedine by Ta malo zaujimat ci sa denne dost smeje. Ci je stastne dieta. Kocky bude stavat ked bude mat chut . To nie je podstatne.

mogaa
18. jún 2021

Neviem prečo si niektoré mamičky myslia je dieťa čo v roku a pol nerozpráva či pekne nechodí - tak nie je v poriadku....každé dieťa ide svojim tempom...K autorke - máš uplne normálne dieťa.....do troch rokov je bežné že veľa detí vie povedať len pár slov....deti vo veku toho tvojho, robia len to čo chcú, čiže ak nechce ukázať pa-pa, baran- baran-buc, len tak všelijak - je to uplne v poriaku....naša to nechcela ukázať ani do 2rokov. knižky ju nezaujímali, napodobnovať zvieratká nechcela, v škôlke neskôr patrila k tým šikovnejším....ak okolo2rokov zistíš že ti nerozumie, tak vtedy tam môže byť problém....ale takéto malé deti idú svojim tempom a robia len čo chcú...ak ti 2-3-ročné dieťa nebude vedieť podať o čo ho požiadaš alebo nebude rozumieť jednoduchým pokynom, vtedy hľadaj problém ale nie skôr ako má dieťa 2roky... rozprávať ti nemusí do 3rokov a aj tak tam nemusí byť problém, veľa detí sa rozrozpráva až v škôlke

snazilka_bio_mamka
18. jún 2021

kamoska ma maleho syna, tiez má okolo 15-16 mesiacov a nepovie ani gugu ani baba a to je zdravý ako buk

evabb35
18. jún 2021

@angie666 Tiež si myslím, že taká vážna operácia dá detskému telíčku zabrať. Takéto dieťatko nemožno porovnávať so zdravým dieťaťom, ktoré napr. neprekonalo ešte vo svojom živote žiadne ochorenie, žiadny infekt. Keď odborníci, ktorí ho sledujú pozorne sú spokojní, tak nič netreba riešiť. Neznášam, keď má niekto dieťatko, ktoré si kadečím si prešlo a rodičia mu nič netolerujú, vidia len nedostatky a požadujú kadejaké vrcholové výkony, aké sa ani od zdravých detí nepožadujú. Bude to mať ťažké.

mariska1989
18. jún 2021

@angie666 tiež sa prikláňam k ostatným že máš ok dieťa hlavne nepozeraj tie tabuľky popravde aj mne lezú na nervy ako treba k dr dávať papiere čo moje dieťa vie a čo nie k tomu hlavne neporovnávajte k deťom iným že iné deti to vedia a tvoje nie .všetko má svoj čas keby som ja prirovnala najmenšiu tak poviem že je oproti babám starším pozadu keďže najstaršia mája rok a pol a pekne pozdravila cudzích ľudí dobrý deň a to myslím aj s tým r proste krásne pozdravila najmenšia má 1 aj 2 mesiace a ešte úplne sama že by si chodila to nie 😁 strachoput je veľký 🤣

evabb35
18. jún 2021

@angie666 Hlavne ho treba ľúbiť takého aký je. Či už drží fľašku, či lyžičku. On musí pocítiť, že je plnohodnotný aj bez držania lyžičky a rozprávať mu a spievať mu...

lubi40
18. jún 2021

@angie666 to je sposob hry - dieta skuma ako veci padaju...

angie666
autor
18. jún 2021

Ďakujem vám všetkým veľmi pekne za vaše reakcie ❤️Len som sa asi nechala zmiasť okolím,kde mi každý len vyčíta že sa mu asi dosť nevenujem keď nevie to a to a to..Snažím sa ako môžem ale nebudem tak na neho už tlačiť,má svoj čas na všetko.A popravde som sa asi najviac bála že nerobím dostatok,alebo niečo robím zle.

evabb35
18. jún 2021

@angie666 V tomto veku dieťaťa sme boli pod paľbou kritiky okolia asi všetky.

angie666
autor
18. jún 2021

@evabb35 to zrejme áno...veľmi som si to pripustila k srdcu...hlavne od detskej doktorky išli vždy najväčšie výčitky a preto to aj tak zle beriem...malého sme museli brzdiť od začiatku,nakoľko po narodení mal opuch hlavy,z čoho sa mu neskôr vytvorilo zakrvácanie pod okosticou lebky (mal 2x tak veľkú hlavu naplnenú krvou)...to nám trvalo 7 mesiacov kým sa tá krv vstrebala a všetko sa dalo do poriadku a hneď na to nám zistili ten zrastený šev a už ho operovali...vie čo všetko syn zažil,že sme ho fakt museli udržovať v "bubline" aby sa nikde neudrel,a aj napriek tomu nám vždy niečo vytkla :(

simca06022011
18. jún 2021

no ja neviem.. ale na jednej strane chces radu, nad druhej neviem, i si das poradit...
z reakcii by som napr. jedno vytkla : to ze sa ti sam nepostavi, by ta malo trapit.. lebo zacat chodit, ma nejaky postup... a logicky, najskor sa musi postavit, pochopit ako na to, az potomsa moze ucit chodit.
To ze si ho drzala v bubline, nevidim ako problem, ma 16m,moja bola tiez teda ako v bubline, nikdy nespadla, davala som na nu pozor, nenechavala som ju lozit kade tade ani lasovat v kuchyni, lozit po schodoch.. a nic jej nie je ;) a vy ste na to mali aj dovod, cize uplne mate narok nebyt super rychli v napredovani v niecom... Niektore deti nerozrpavaju vobec aj do 3r... moja zacala chodit v 15m aj to s pomocou stoliciek a okolia a dlho som riesila pady, hadam do 2 rokov som bola ako na ihlach ked mala pochodovat niekde sama bez ruky. Venuj sa mu normlane, a nestresuj sa zbytocne. Nechaj ho teraz nech na veci prichadza sam,ked sa nechce ucit, ty mu rozpravaj, citaj, ukazuj a nechaj nech si skusa 🙂

angie666
autor
18. jún 2021

@simca06022011 to že sa sám nepostaví,som myslela tak že sám bez pomoci napr. z podrepu nevstane...používa nábytok na postavenie ss

panelacikova
18. jún 2021

@angie666 čakala si vari, že vo veku 16 mesiacov bude recitovať básne? moja dcéra mala cez 3 roky, keď začala ako tak rozprávať.... a je úplne normálna a zdravá

sonkaxxx
18. jún 2021

@angie666 moj syn bol taky nic ho nezaujimalo a ked siel 3rocny chodit do skolky vedel len po edat cikat mama a papa. Nechaj mu cas, aj mna to velmi trapilo ze nevedel nic ale chlapci su ini proste z inej planety. Ked dzavove a vydava zvuky tak to teraz staci.

simca06022011
18. jún 2021

@angie666 no vidis, tak je to ok, este musi istotu nabrat a nacvicit to 🙂

kubkovamama
18. jún 2021

@angie666 stresujes sa zbytocne, resp.skor mam dojem,ze okolie ta stresuje.Tvoj syn ide uplne normálne a vzhľadom k operacii je prirodzené,ze ho viac sledujes a analyzujes.Hlavne klud.My mame 4 deti,každé sa vyvijalo úplne inym tempom,velky rozdiel v napredovani alebo aj v nenapredovani.😂Ziadne dieťa neslobodno tesnať do tabuliek alebo nase robilo to a to,preco vase to nerobi?Mne napr.teraz vycitaju preco 5mesacna nesedi a preco ju nedavam do pavuka a uz by to mala vediet,lebo preto.Jednym uchom dnu,druhym von.Fakt bud v pohode,dieta to potom z teba cíti

angie666
autor
18. jún 2021

@kubkovamama ďakujem pekne ❤️

elementissa
18. jún 2021

Niekedy mam tu z tych tem pocit, ze mamicky by chceli doma cvicenu opicku. Ved to dieta nie je robot- zapnes do elektriny, nahadzes povely a ono presne pochopi algoritmus a bude robit, ako ziadas. Dieta ma svoj vlastny svet, pozera sa na vsetko svojimi ocami, nie tvojimi.

A potom to nezmyselne porovnavanie- nerobi papa a blbosti. A preco by to aj robit malo? Preco by malo ukazovat, aky bude velky a na vyzvanie rapotat nieco? Akym pravom a z akeho titulu? Vychova silneho jedinca nie je o tom, ze na vyzvanie bude opakovat povely ako opicka v cirkuse.
Nehladaj chybu tam kde nie je 🙂
Moj spravil prvy samostatny krok 3 dni pred dovrsenim 17. mesiaca. Teraz ma 20 a pol a uteka. Nesmatle, nepada. Pustil sa chodit, az ked mal uplnu istotu, ze to zvladne. Este minuly mesiac hovoril iba par slov dokola a vydaval zvuky zvierat. Netusim ako, zrazu opakuje slova po nas ( v dvoch jazykoch). Ked mal 15/16 mes., nezakyval na vyzvanie. Iba tomu, komu chcel a kedy chcel. Teraz uz zakyva, ked poviem, zakyvaj tete, alebo ked jemu niekto zakyva, tak zakyva naspat. Cca mesiac dozadu ho zacalo bavit pozerat pismenka a stale chcel, aby sme mu kreslili O, A, U.. Tak sme mu kreslili, kupila som mu magneticku tabulu s pismenami a cislami. Cisla su odlozene zatial a dnes pomenoval kazde jedno pismenko spravne. Aj male aj velke. Ani neviem ako, lebo F a Q som mu urcite ukazala iba raz. To ho bavi, tak tomu sa venuje. Pred 4 mesiacmi este ani nechodil. Kazde dieta ma svoje vlastne tempo. Niektore sa ucia veci priebezne, ine dlho "nic nevedia" a potom zrazu "vedia vsetko" a aj viac ako rovesnici. Niektore deti sa ucia tak, ze hned, ked pochopia nejaky zlomok cinnosti, opakuju ho, trenuju, skusaju, pridaju dalsi, dalsi, dalsi a vznikne z toho kompletna cinnost. Ine deti sa ucia tak, ze pozoruju, procesuju, zbieraju material ku vsetkym castiam cinnosti a ked maju pocit, ze uz to pochopili komplexne, vtedy to spravia. Je to iba sposobom ucenia. Niekto sa uci po castiach, iny potrebuje celok a nauci sa to, az ked ma informacie o celku. O nicom inom to nie je a dvaja ludia, mozu byt rovnako inteligentni a uspesni,mozu mat tieto dva rozne pristupy k uceniu. Na VS som mala spoluziacky, co sa vzdy pred dalsou hodinou "naucili" latku z tej predchadzajucej. Ja som sa zasadne ucila az pred skuskou, ked som mala komplet material. Dajte mi najprv komplet ucivo, ja si uz z toho spravim svoj celok, urcite nie po castiach.

Nemaj optiku, ze tvoje dieta "nic nevie". Spravny pristup je " este nevie toho tolko, aby to mohlo zacat robit bez chyb".
A nechci od neho, aby bol najlepsi vo vsetkom, lebo presne o tom porovnavanie je- musim si dokazat, ze moje dieta je lepsie ci schopnejsie ako ine. A ked nie, tak ja som z toho frustrovana a hladam chybu v dietati. Preco je Anickin Jozko sikovnejsi, preco zacal chodit o 3 mesiace skor, preco sa naucil jest lyzickou o pol roka skor? V com je ten moj Palko horsi, aku ma vadu, aku poruchu, aku chorobu??? a nezmyselny kolotoc hladania chyby na vlastnom dietati a zavidenie cudziemu sa spusta.

Tvoje dieta je jedinecne. Ziadne nie je take, ako ono. Ma jedinecne DNA, ktore nema ziadny iny clovek na tejto zemi. Ma jedinecne vlohy a predispozicie. Nehladaj chybu, tam kde nie je. Hladaj krasu a moznosti rozvoja toho, v com je tvoje dieta vynimocne. Vychova nie je sutaz. Vychova je o pripraveni do zivota a pomoci dietatu naplno rozvinut jeho jedinecny potencial tak, aby z toho benefitovala cela spolocnost.

evabb35
18. jún 2021

@angie666 ono takéto detské lekárky vedia rodičov uštvať...potom začnete chodiť na plávanie, muzikoterapiu, hipoterapiu, rehabilitáciu, logopédiu a ešte neviem akú terapiu a potom dieťa nastúpi školskú dochádzku do toho nášho prispatého školstva, ktoré žije ešte niekde v 19. storočí a nebodaj oslovíte školu na nejakú spoluprácu vo výchovno-vzdelávacom procese, tak už v ten deň dieťa už bude v poriadku a vy rodičia prehnane ambiciózni, ktorí si na dieťati príliš zakladajú....

evabb35
18. jún 2021

@angie666 aby bolo jasné: nemám nič proti logopédii, muzikoterapii, či inej terapii...len keby tam nechodili rodičia s pocitom, že to oni zlyhali a že to oni sú takí leniví a že to oni sú na vine...pritom sa môže stať, že vďaka obetavej starostlivosti dieťa v niečom bude dokonca aj šikovnejšie ako jeho rovesníci...ale to nebude o mesiac, ani o rok...a už to bude pre všetkých samozrejmé

luccija
18. jún 2021

@angie666 nezda sa mi nicim "zaostaly"
Co Ti konkretne pediatricka vycita?
Ja uz, ked citam, ze neda mi papa a nehovori slova tak sa usmievam posledne tyzdne je tu toho dost.
Moja dcera v tom veku chodila iba popri nabytku bola velmi opatrna.To, ze sa postavi iba za opory a cudujes sa, ked este nema istotu v chodeni?
Ten uchop flasky veci, hraciek trenuj....je to este male dieta neskatulkuj niektore rozpravaju v 2,5 -3 r

angie666
autor
18. jún 2021

@luccija vždy si niečo nájde...napr. pred operáciou čo mal,nám vyčítala že nesedí,ani keď ho my ho posadíme...už nás išla poslať k neurológovi,a na rehabilitácie,a nakoniec deň predtým než ho mali operovať sa sám z ľahu posadil a odvtedy sedí sám...po operácií zas bolo že sa nevie sám postaviť v postieľke za pomoci tyčiek...darmo som jej vysvetlovala že máme postieľku doslova obloženú vankúšmi a mantinelmi aby sa nikde neudrel