Výchova štvorročného dieťaťa

19. jan 2022

Ahojte, potrebujem poradiť ohľadom výchovy môjho 4 ročného syna. Problém je v tom, že ma ročnú sestričku, ta ešte nevie chodiť, väčšinou chodí po dome po štyroch a zoberie mu niekedy autíčko, chce sa trocha pohrať. Syn agresívne na ňu vybehne, zoberie jej auticko z ruky a surovo do nej soti tak ze chudatko spadne na zem hlavou, tak ze par razy som ju už videla takmer s rozbitou hlavou. Dnes ju znova takto hodil na zem a chýbal milimiter aby spadla hlavou na kovovú čas stola. Uz som ju pomaly videla mŕtvu, prepáčte ak to teraz zvelicujem, no aj vy by ste sa isto takto báli o svoje dieťa. Prosím poraďte mi, ako by ste zareagovali keby sa Vam toto stalo a stávalo. Krik na syna nikdy nepomôže, čo iné by som mala prosím robiť, ako ho mam v tomto smere vychovavat aby to uz nikdy nerobil. Som naozaj zúfala. Ďakujem za všetky výchovné rady.

autor
20. jan 2022

@vler ved toho sa najviac bojím..

autor
20. jan 2022

@andreatytler ďakujem krásne, vyskúšam aj toto 😘

autor
20. jan 2022

@ivangeline viem ze ich bude veľa no revu obaja naraz vtedy, vieš si to predstaviť..

akvi
20. jan 2022

Je absolutne scestne syna trestat za to. Treba mu vysvetlit, ze ho chapes, ze ho nastve, ked mu sestra vezme auto a ze nie je spravne, ze mu ktokolvek nieco len tak vezme. Zaroven mu vysvetli, ze sestra to este nevie inak a ze on zase je prilis silny a ked si to auto brani, tak jej moze ublizit. Skus vystriehnut chvilku, ked sa to stane a ukaz mu, ako to moze riesit. Tym, ze ho potrestas za to, tak upevnujes v nom pocit nespravodlivosti, ktory ma opravnene, pretoze kazdeho nastve, ak mu niekto berie veci. Tvoj syn je este tiez maly na to, aby dokazal zvladnut svoju emociu, tiez sa to potrebuje naucit. Nie je spravne mu vycitat, ze moze ubizit, on tiez este nevie reagovat inak. Je na tebe, aby si to ustriehla, nemozes hadzat zodpovednost za to na 4 rocne decko.

lucilaines
20. jan 2022

Mam takmer rovnako starych synov, starsi ma 3,5, mladsi ako tvoja dcera. U nas pomohlo zrusit moje a tvoje. Dokonca ani pod stromcek som balicky nepopisovals menami. Vsetky hracky su proste nase. Ano, nieso mal starsi skor kym este maly nebol na svete, ale proste sme si vysvetlili, ze sme rodina, byvame spolu v spolocnom byte a veci, ktore su tu su nase. Ma par hraciek, ku ktorym ma citovy vztah a na ktorych mu zalezi, tie su vyslovene jeho a nedovolim malemu ich chytat. Ale to su 2-3 kusy. Zvysok je proste nas spolocny. A pravidlo je, ze z ruky sa hrqcky netrhaju. Ked ma hracku v ruke jeden, druhy mu ju nesmie vytrhnut. Musi pockat kym sa dohra alebo si ju pekne vypytat. Ucim to starsieho, naucil sa pekne aj ked niekedy sa este stane to co u vas, vacsinou uz nie. Ale tiez davam pozor a ked vidim, ze mladsi zobral hracku jemu, tak pridem, vezmem a vratim starsiemu s tym, ze hracky sa z ruky netrhaju. Ked sme sa to len ucili a starsi to este nechapal, robila som to, ze sa s niecim hral, ja som prisla, vytrhla som mu to len tak z nicoho nic z ruky. A opytala som sa ho, ci je to prijemne a ci sa mu to paci. Jasne ze nie, takze preto to nerobime.

ivangeline
20. jan 2022

Mam 3 do 3 rokov. Viem. XD

4stanka4
21. jan 2022

Podobnu situaciu mame my ked je tu sestra s krsniatkom on ma 3 roky a nasa skoro rok a pol. U nas pomaha len dookola vysvetlovat ze to nesmie ze ona je este mala a chce sa len hrat. Vcera som mu hovorila ze ked chce prist ku nam cez leto na prazdniny tak sa musia spolu hrat pekne lebo ked bude vymyslat tak ho na prazdniny nezoberieme. Uz teraz som zvedava ako to bude vyzerat 😀

kikush2000
21. jan 2022

Možno iný pohľad, ale tvoj syn si jednoducho bráni svoje hračky, lebo ich má rád a možno sa bojí že mu ich sestra pokazí. Ty by si svojej dcére asi tiež rýchlo zobrala mobil z rúk ak by si ho vzala....samozrejme viem že by si ju nesotila, ale možno by si skrikla lebo by si sa bála aby sa nerozbil. Skús sa s ním porozprávať, nech si vyberie svoje obľúbené autíčka, ktoré nemusí sestre požičiavať a potom autíčka, o ktoré sa podeli aj so sestrou. Samozrejme ak ju hrubo odstrkuje a sace, tak to s ním treba prebrať....nie v návale emócií, ale keď sa situácia upokoji, vysvetli mu čo sa môže stať ak ju tak silno odstrci. A možno sa ho spýtaj či sa hnevá na sestru alebo na teba, na niečo iné. Deti niekedy prehnanou reakciou volajú po pozornosti....možno má pocit že dcére sa venuješ viac ako jemu, možno by privítal čas strávený len s tebou bez dcéry. Starší často žiarlia, poznám to tiež s mojimi deťmi. Ale krik a tresty nie sú riešením, tiež mi trvalo kym som to pochopila. Držím palce aby sa to zlepšilo.