Zmene priezviska dieťaťa. Ako je to s otcom?

ywaywa
18. máj 2011

Ahojte maminky potrebovala by som poradit chcela by som zmeni priezvisko mojmu syncekovi. Chcela by som mu dat moje priezvisko lebo som mu dala po tatovi priezvisko lebo v tom case sme boli spolu a bola som naivna a myslema som si ze sa zoberieme a budeme sa volat vsetci rovnako teraz by som chcela aby sa volal po mne lebo vsade kam prideme ma volaju podla maleho a kazdnemu vysvetlovat ze sa tak nevolam. Ked sme mu davali priezvisko tak mi matrikarka povedala ze zmena prezviska je mozna ale zpoplatnena . to mi nevadi ale ked som to isla riesit tak mi uradnicky povedali ze to nie je mozne aby som zmenila malemu priezvisko :( pokial sa jeho otec o neho stara. a to ako sa stara im je jedno ☹ ☹ ☹ ☹

titkovamiriam
18. máj 2011

kym sa ho otec,,nezriekne,,nemozes mu meno zmenit musi s tym suhlasit a fakt je jedno ako stara ☹

irriss
18. máj 2011

@ywaywa Muj bratr si mohl zmenit prijmeni az v dospelosti a musel prilozit i duvod...Ale uz uplynulo spousta let, mozna je zmena.
Take jsem se jmenovala jinak, nez muj syn...ale nikomu jsem nic nevysvetlovala. Myslim, ze neni treba vysvetlovat. Pokud se nekdo pta, a neni to v tu chvili dulezite, je hloupy a nestoji za odpoved.. Na jeho prijmeni jsem reagovala, jakoby bylo "moje"..
Pokud nesvoli zmenu u neho, nech si udelat pomlcku. Tvoje prijmeni, ktere uzivas a k tomu pomlcku s prijmenim syna. Ty jsi dospela, oduvodnis to snadno...
p.s. ja nemela jeho jmeno, jelikoz jsem se znovu provdala...jsem jiny pripad, nez ty..Kdyz jsem zadala o zmenu jeho prijmeni na me, urady nesvolily, i kdyz ho otec nikdy nespatril ☹

anjelicek26
18. máj 2011

Pokial s tym otec nesuhlasi - tak s tym nepohnes.

ani3012
18. máj 2011

ja by som to neriešila,ľudia nech si trhnú nohou a tebe sa môže priezvisko zmeniť ešte min. 1 krát,keď sa vydáš -než malý vyrastie 😉 veď stále bude tvoj 😵

angua27
18. máj 2011

@ywaywa, máš niekoľko možností:
- je otec napísaný v rodnom liste? ak nie, tak si malého výhradný zákonný zástupca a možeš mu meniť priezvisko bez súhlasu otca.
- ak je zapísaný v rodnom liste, buď sa s ním dohodneš a bude písomne súhlasiť zo zmenou priezviska, alebo požiadaš o zverenie malého do svojej opatery a potom si zase jeho výhradný zákonný zástupca a môžeš mu zmeniť priezvisko.

ale z vlastnej skúsenosti, rôzne priezviská podľa mňa nie sú zase taký problém. ja mám tiež iné priezvisko ako môj syn - on má priezvisko svojho otca a ani po rozchode som nerozmýšľala nad zmenou. ak by som sa raz vydala, tak by môj syn nemal ani moje priezvisko, ani priezvisko svojho otca. a ja dve priezviská nechcem, nepáči sa mi to.
v pôrodnici ma oslovovali na novorodeneckom priezviskom malého, na šestonedelí zase mojim. 🙂 doktorka malého v tom mala tiež chvíľku hokej, v škôlke učiteľky tiež. ale už si všetci zvykli. nemala som potrebu niekomu niečo vysvetlovať. akurát, v prípadoch, keď som vedela, že s tými ľuďmi budeme dlhšiu dobu v kontakte, tak som ich opravila, keď zle oslovili mňa, alebo syna. jediný, kto sa pýtal mňa, bola pani riaditeľka v škôlke a tej som to aj vysvetlila, keď sa opýtala. a doktorka sa pýtala môjho otca (deda), keď bol s malým na kontrole po chorobe. mňa sa asi opýtať bála. 😀
a nakoniec. malý sa nad tým ešte tiež nepozastavil, že prečo máme rôzne priezviská. pre neho je situácia zatiaľ jasná, uvidíme ako dlho. 😎

bambi2
18. máj 2011

to by ti mohla segra napisat knihu, hrubu knihu... ona sa pokusa uz dobrych 5 rokov, len ona ma iny problem... ale je to na posmech aj tak, pretoze zije v zahranici a ani stat v ktorom zije ani Slovensko nie su schopni jej to priezvisko zmenit... stale sa vyhovaraju jeden na druheho... hoci podla zakona ma na to narok, ma dokazy, vsetko podlozene a neviem co vsetko mozne... nestaci im to... co ju to stalo nervov, papierov, penazi a nic z toho... teraz caka na rozhodnutie a ak to neklapne, neostava nic ine iba dat to do medii... ine asi naozaj nepomoze... 😖 drzim palce, nech vam to klapne!!!! 😉

barca25
18. máj 2011

no ja som bola teraz pred porodom nahlasit priezvisko priatelove....a povedali mi ze ci som si ista ze potom sa to uz neda zmenit..tkze ak som pochopila tak z otca na matku sa neda..aspon si myslim...

aliza
18. máj 2011

@angua27 nie je pravda, ze ak matke zveria dieta do opatery, tak mu moze zmenit priezvisko, nemoze, iba ak bude bio otec suhlasit. Da sa to riesit sudne, ale to iba v pripade, ze sa otec par rokov o dieta vobec nezaujima, neprispieva... neviem ale, aka je to lehota.
@ywaywa, je mi luto, ale nic s tym neurobis, jedine sa skusit s otcom dietata dohodnut, aby suhlasil so zmenou

ginger_fox
19. máj 2011

Pokial s tym otec syna nesuhlasi, tak s tym nic nenarobis. Kolegyna si sama takto menila priezvisko hned ako dovrsila 18 rokov na matkyne priezvisko za slobodna(vtedy uz jej otec na to nemal dosah)

domca1511
19. máj 2011

Aj sestra bola tak na tom takze musi sa otec malej zrieknut ale potom prides aj o peniaze.

lukra1999
27. dec 2013

ahojte 🙂 zmena priezviska maloleteho dietata do 18 rokov je mozna len ak sud zbavi otca rodicovskych prav a povinnostiokrem vyzivovacej povinnosti to mu zostava, na navrh matky dietata a musi byt na to dovod napr.dokazatelny nezaujem otca ze sa s dietatom nestretava nejaka pisomna komunikacia s otcom na temu zaujmu resp o .zmene priezviska maloleteho to pouzit na sude.Alebo ak je pravopl.odsudeny za tyranie, zneuzivanie dietata vtedy sud rozhodne o zbaveni rod.prav a pov. a nasledne s tymto pravoplatnym sudnym rozhodnutim treba ist na matriku a ziadat o zmenu priezviska dietata. Myslim si,ze na matrike vyhoveju len pravoplatnym sudnym rozhodnutim....treba skusit

lucinkab
27. dec 2013

ja sa práve chystám nahlásiť priatelove priezvisko. kedze som rozvedena s inym a priezvisko som nemenila na povodne za slobodna(kvoli poplatkom za nove doklady-ja si na meno nepotrpim)...bolo by divne keby som malej dala priezvisko po mne cize po exmanzelovi 🙂 s priatelom sa casom chceme vziat, snad nam to vyjde...ale uz v mailovej komunikácii ma z matriky upozornili ze zmena potom na ine priezvisko sa dat nebude 🙂 iba ak by sa otec zriekol prav na dieta a to sa maloktory zriekne... snazim sa byt statstna a verit ze to riesit nebudem musiet... skus sa pobavit z bio otcom ci sa nechce zrieknut prav na dieta a tym nemusi platit ani alimenty...mozno pochodis 🙂

hameeda
27. dec 2013

zmeniť priezvisko môžeš aj bez súdu a bez toho aby sa ho zriekol, stačí ak ti otec dieťaťa podpíše súhlas, ak chceš nepíš mi do IP a pošlem ti ako vzyerá súhlas čo som dávala na matriku ja

sense
27. dec 2013

no priezvisko zmenis len pokial otec dietata s tym bude suhlasit inak nie alebo ked si ho dieta v dospelosti zmeni...

janulka188
27. dec 2013

Moj syn nechce mat s jeho otcom nic spolocne,ja som sa vydala a mame kazdy ine priezvysko-podla policie moze syn poziadat o zmenu priezviska pred vydanim prveho obcianskeho preukazu-napr.dvovod ze matka sa vola inak...a hotovo ...ale to vsetko je az od 15 rokov.

viko07
27. dec 2013

moja mala ma 7 rokov a dovtedy sme ine priezvisko neriesili ale ked som sa vydavala tak nastal velky plac, ze ona nechce mat ine priezvisko tak sme sa do toho vrhli a potrebovali sme suhlas bio otca a suhlas mojho teraj ieho manzela aby mohla mat jeho priezvisko, poplatok bol asi 30 eur.keby bio nesuhlasil tak sa to da skusit cez detsku psychologicku pokial zhodnoti, ze dieta to zle znasa. nebolo to tazke lebo nas bio ochotne suhlasil ked som mu povedala, ze uz mi nemusi platit co ani nikdy nerobil. ale nie je pravda, ze potom uz nemusi platit to bolo len nase rozhodnutie musi pokial sa nezmeni otec aj na rodnom liste.