Zúbková víla a podobné bytosti. Hovoríte deťom pravdu?

15. feb 2023

Ahojte, poznáme to všetci ako nám rodičia ,,klamali" o Zúbkovej víle, Veľkonočný zajko darčeky na Vianoce...
Je podľa vás v pohode povedať v podstate dieťaťu od začiatku vlastne pravdu, že ako to je? 🙂

bullinka
15. feb 2023

A na čo potom riesis Vianoce a Veľkú noc, keď si ateista?

17alexis
15. feb 2023

Zubkova vila? Zajac? Teraz som o tom citala prvykrat. Asi som staromodna alebo co. 🤣

autor
15. feb 2023

@bullinka kvôli rodine

bullinka
15. feb 2023

Vieš podľa mňa môžeš mať akékoľvek racio, detský svet ťa donúti, či chces, či nechceš ísť s davom. A časom pravdepodobne zistíš, že detský nevinný svet, vnímanie, je nádherné a budeš chcieť oddialiť chvíľu, keď sa dozvedia pravdu. Niekedy to je možno šok, hlavne ak dieťa nebolo na také niečo prípravene, no podľa mňa vo väčšine prípadov to ide postupne, dieťa sa dozvie zo škôlky, bude počuť, a pomaličky ho pripravia na to, že čarovné bytosti neexistujú. A ono si napriek tomu bude pamätať len ten pekný pocit,čo pri Tom malo a nie na to,že ho dospelí klamali. Oni to podľa mňa ako klamstvo neberú .

alenka58
15. feb 2023

@oslo1 tak toto je nádherné prenádherné

trinneo
15. feb 2023

Mame 4.5 rocnu dceru a dcerka vie pravdu o zubkovej vile,ze je to vymyslené a velkonocny zajko tiez neexistuje. Tieto veci neuznavame a teda to neriesime... Ale Vianoce oslavujeme a na Jeziska veri, myslim, ze to patri k detstvu aj to verit v nadprirodzene veci...v zivote je kopa tazkych a zlych veci a Vianoce a Jezisko je nieco mysticke a magické, aby ten život bol trosku zaujímavejší. Tak ako vie, kto bol Ježiš, Boh a viera a pod. veci s tym spojené...

andreatytler
16. feb 2023

@oslo1 Tomuto "klamstvu" o otcovi na mesiaci moze Vratko verit do konca zivota a vzdy ked sa pozrie hore moze otcovi zamavat. To je este lepsie ako klasicka viera ze zomrely je v nebi... lebo nebo je tak velke a prazdne.

andreatytler
16. feb 2023

Tu kde zijem by bolo takmer nemozne ist proti prudu a neviest syna k tomu ze existuje Santa. Uz sa tesim ako o rok vytvorim na dlazke stopy sobov z muky a budem so zatajenym dychom sledovat synov udiv. Ja este aj ako dospela mam urcite pochybnosti ci su nadprirodzene bytosti len vyplod fantazie. Paci sa mi myslienka ze svet je mozno trochu viac ako len to co sa da vidiet a pocut. Sice mam strach byt v noci sama v prazdnom dome ale svet a zivot je ovela zaujimavejsi a zabavnejsi.

saxana000
16. feb 2023

K nam chodila postielkova vila inak by sme dcerj zo spalne nedostali.chodi aj mikulas aj jezisko.o rok ide do skoly ked pride s otazkou ako to je naozaj je nebudem to iz dalej natahovat a vysypem pravdu ale je to zatial strasne mile ked uteka k stromceku alebo na mikulasa k topankam..

autor
16. feb 2023

@bullinka pre mňa nie je nádherný 😜

innapnirhu
17. feb 2023

U nas si darceky davaju ludia navzajom z lasky, a ostatne rozpravkove bytosti a cary mame tak, ze 4r dcera vie ze je to len "akoze" a aj tak si nesmierne uziva tuto hru🙂 takze taky kompromis, aj detske caro zachovane, aj pravda uvedena

sono2
17. feb 2023

Aj áno aj nie raz som sa preriekla že už na vianoce nekúpim nič, keď nebudú poslúchať.
A dcéra ma opravila že ale to si aj tak ty nekúpila.
No tak, hovorím, ale tak všelijako. Proste že komunikuje mama s Ježiškom a tak, oni deti veria takej svojej verzii, oni si to upravia.

veronika_april
17. feb 2023

Ja mám k tomuto vtipnú príhodu. Deti veria na Ježiška, zúbkovú vilu, Mikuláša.... Dcéra bude mať 10 rokov. V lete boli na týždeň v tábore. Posledný deň synovi vypadol zub, tak mu doma "víla " doniesla odmenu. Dcéra na mňa ráno pozerala a medzi 4 očami mi povedala, že v tábore spolubývajúcej vypadol zub a nič. Či to náhodou nenosíme my. Povedala som jej len, že treba nechať deti veriť tomu, čomu chcú veriť. Za chvíľu prišla s otázkou: " A Ježiško?". Teraz ťahá s nami za jeden povraz pri mladšom bratovi 😉

vespertine
17. feb 2023

Keďže deti ešte nemáš, tak to úplne zbytočne riešiš. Všetky sme mali nejaké predstavy pred deťmi 🙂 Moje deti prišli so zúbkovou vílou zo škôlky, nikdy som to neplánovala spomínať. A moja staršia už prišla dávno s tým, ze v škole chlapci rozprávali, ze darčeky nenosí Ježiško ale rodičia...ale že ona tomu neverí, lebo veď rodičia určite nemajú toľko peňazí 🙂 Riešiš blbosti. Iné veci su dôležitejšie, napríklad len taká výchova vo všeobecnosti, rešpekt, nejaká aspoň trochu zdravá strava bez nekonečných príkazov a zákazov, tvoj voľný čas, duševné zdravie a reakcie na rôzne situácie voči dieťaťu...

kittykat22
17. feb 2023

Mame v triede dievcatko a ona v 8r pozerala Wednesday, v triede oznamila, ze jej mama velmi krvaca, tak nemohli ist plavat v 2 rocniku, cita celkovo literaturu nevhodnu (strasidelnu) k jej veku, pozera filmy nevhodne k jej veku. A teda uz s nou chodia k psychologovi, pretoze jej spravanie sa vymyka normalu. Robi veci pre ktore potom place. Nieco vyvedie - hodila do kosa topanky spoluziacky ktore pani upratovacka omylom vyhodila a ta doma rev totalny, ze ju deti nebudu mat radi. Psychologicka povedala, ze je problem v tom, ze v niecom je uplne ako dieta ale robi neplechu ako deti vo veku +4 roky. Urcite je to tym, ze ju vyhodili z detskeho sveta a ona ma inspiraciu v blbostiach s ktore vyvedie a potom v tej detskej hlave nevie co s tym. Maminka nonstop v skole pre dievcatko. Nonstop pruser. Detsky svet a jeho naivita maju nieco do seba. Ta pravda o realite nemusi vzdy robit dobrotu.

ajajaj00
17. feb 2023

za mna je to sucast detstva ❤️

mamamasama
17. feb 2023

Nevymyslam mu ziadne bytosti. Na to ma dost velku fantaziu on sam. Nie som tu od toho, aby som ho klamala. Ak chce verit v to, ze ponozka je zajko, tak kludne. Ale preco by som mu mala tarat o zubkovych vilach a santa klausoch? Je inteligentny. Od 2 rokov vie, ze su to ludia v maskach.

dia666
17. feb 2023

Pravdu!

jana_eyre_2
17. feb 2023

Ja som človek čo miluje fantáziu, snívanie a vždy to tak bolo.. na deťoch som milovala vždy práve to že pri nich si môžeme svet upraviť akokoľvek a v ich očiach je pravdivý, dobrodružný, záhadný.. vždy som v deťoch podporovala fantáziu a k tomu patria aj Vianoce, veľkonočný zajac či zubkova vila, alebo vianočný anjelik na advent.. mali sme aj vlaskovu vilu, keď sa najstarší nechcel strihať, vlaskova vila zbierala ostrihané vlasy spoza okna a robila z nich štetce.. nechala tam vždy za odmenu cukrík.. nikdy dieťa nebolo sklamané keď zistili ako to naozaj je.. vianociam sa starší tvária že stále veria, aj keď už asi vedia ako to je, ale sami milujú ten pocit vianoc.. nikdy by som deti nechcela obrať o ten úžasný pocit že je niečo čarovné.. občas sa dokonca bavíme že určite existuje aj čarodejnícky svet podľa HP.. vidíme starý opustený dom a vymýšľame si príbehy že tam býva carodejcka rodina ktorá ho má začarovaný, aby ich neotravovali mukli 🤪

dzina007
17. feb 2023

mozno 1 den sklamania ked zistia ze to nieje pravda... i ked vacsina to pochopi a vezme uplne ok...
ale kolko krasnych chvil ked na tie vily a Jeziska a tajomno verili... 🙂

Napriklad moj mladsi 8 rocny este stale dufa a caka ze dostane list z Rokfortu a bude carodejnik... 🙂 a preco by nie... 🙂 som rada ze veria a maju fantaziu... 🙂

sayurinka
17. feb 2023

Moji chlapci odkedy tieto udalosti vnimaju, tak vedia pravdu. Z vyssie spominaneho oslavujeme iba Vianoce, takze vedia velmi dobre, ze si darceky davame z lasky navzajom.
Napriek tomu, maju velmi radi celu tu atmosferu a caro okolo toho, ci uz na Mikulasa alebo Vianoce. Vobec im to neubralo z radosti z toho rozpravkoveho prekvapenia a maju rovnako rozziarene oci pri stromceku, ked zbadaju tie darceky, ktore sme tam s tatinom poukladali. 😉👍❤️

anettt183
17. feb 2023

My sme takéto nezmysli nezavázdali. Dokonca na vianoce si darčeky dávame a deti pomáhajú baliť samozrejme nie svoje ale pre mňa alebo pre manžela a sú šťastné že môžu pomôcť a tešia sa z toho. Radsej ich učíme že obdarovať niekoho je rovnaká radosť ako darček dostať.

btus
17. feb 2023

veľkonočný zajko v našej kultúre neexistuje - u nás je kúpačka 🙂 Ale Ježiško fungoval, aj Mikuláš ( nie Santa), podľa mňa deti majú mať šancu myslieť si, že existujú nejaké bájne stvorenia, veci. Netreba všetko brať veľmi pragmaticky. Takže áno, klamali sme 🙂 A vôbec nemám z toho zlé svedomie.

autor
17. feb 2023

@anettt183 Tak nejak som to mala aj ja 🙂 a mala som radosť tiež...neviem ale príde mi, že je to krajšie (teda pre mňa) ked vieme, že darčeky si dáme navzájom, že si urobíme radosť a to nie len Vianoce ale celkovo narodeniny, meniny

kristinuhro
17. feb 2023

U nás darčeky nosí Ježiško. Kto iný?? 😂 Ale hlúposti ako zúbková víla a velkonočný zajac to ani neviem ako by som zahrala 🤣 u nás také nebolo a necítim sa ukrátená. Veď zúbky vypadnú tak či tak nie? 😄 A to s tým zajacom ani nechápem. Ak sa niekto podujme aby mi to vysvetlil budem rada 😂

jana_eyre_2
17. feb 2023

@kristinuhro namiesto oblievačky si deti hľadajú na záhrade poskryvane veľkonočné vajíčka ktoré tam nechal zajko.. mne sa to osobne páči o dosť viac ako svacanie žien a dievčat.. 😉

autor
17. feb 2023

@jana_eyre_2 asi tak :D také milšie a jemnejšie, nikto ,,netrpí"

kp7333
17. feb 2023

vsak nemusis vymyslat vily, ani jeziska. tvoja vec.

jana_eyre_2
17. feb 2023

A je to aj spravodlivé, mne ako dievčati prišlo divné že veľku noc mám dávať chlapcom odmenu za to že má prídu vysibat.. už ako malá som uvažovala ako jana eyre 😅

any_soj
17. feb 2023

My hovoríme pravdu.