Zúbková víla a podobné bytosti. Hovoríte deťom pravdu?

15. feb 2023

Ahojte, poznáme to všetci ako nám rodičia ,,klamali" o Zúbkovej víle, Veľkonočný zajko darčeky na Vianoce...
Je podľa vás v pohode povedať v podstate dieťaťu od začiatku vlastne pravdu, že ako to je? 🙂

andreatytler
17. feb 2023

@sono2 Aj u nas tak... Vysvetlila som synovi ze Santa mu doniesie darceky a potom ked si odbaloval darceky od susedov tak som mu vysvetlovala... toto je od tety Anky a on ze: Nie mami, to je od Santu.🙂

mon29
17. feb 2023

Najkrajsie momenty som mala, ked sa otvorili dvere a dcere sa rozziarili oci, ked uvidela darceky pod stromcekom💖 nikdy by som neukratila o to dieta a ani seba..ma 9 zistila pravdu ked mala 8, spytala sa ma ci je to pravda,povedala som jej pravdu a normalne to prezila, bola trosku sklamana ale ziadne rucanie sa nekonalo.. netreba brat detom detstvo..

dominika087
17. feb 2023

Dcéra prišla zo škôlky domov s teóriu o Zúbkovej víle. Keď jej vypadol zúbok, ktorýsi večer si ho dala pod vankúš s tým, že príde tá víla. Samozrejme, neriešili sme to nejak večer, zaspali sme, ale ráno teda musel manžel narýchlo "čarovať", keď sa zobudila, lebo celá nadšená išla pozerať, že či tam niečo je. V tej chvíli, keďže sme jej nechceli pokaziť radosť, rýchlo tam mincu podsunul a zúbok zobral...Poobede idem do škôlky a jej 2 spolužiačky prišli za mnou, že či je pravda, že Zúbková víla existuje. Nechcela som klamať, ale aj som sa chcela vyhnúť odpovedi, tak som im povedala, že som ešte nikdy žiadnu nevidela, keďže som nevedela, že akú teóriu majú z domu od rodičov. Doma sme, samozrejme, dcérke hneď povedali pravdu a vysvetlili jej, že nech tú teóriu nerozširuje, že to sme jej tam dali my, lebo sme jej chceli urobiť radosť. Najprv odporovala, že to nie my, ale keďže sme jej presne vysvetlili, že ako sa to ráno stalo, že to sme len narýchlo kvôli jej radosti urobili, tak to pochopila. Žiadnu traumu nemá.🙂 Ďalší deň v škôlke už smelo dávala info, že to robia mamka s ockom pre radosť detí🙂...a aj, že Zúbková víla existuje len v rozprávke. 😉

trojnasobnamama
17. feb 2023

Moja 17ročna doteraz s radosťou spomina,ako som jej ,ked bola mala slubovala,ze ked pekne pojde spinkať pride psiček sniček a donesie jej do papučky sladkosť😊

kristinuhro
17. feb 2023

@jana_eyre_2 ach ták. Takže zajac skrýva tie vajcia 😂😂😂 bože diky za vysvetlenie🤦‍♀️🤣 to by ma zaujímalo kto toto vymyslel 😂 ale hej, môže to byť fakt zábavné

cajnik
17. feb 2023

Nie, neklamem svoje dieta v nicom. Mna rodicia v tomto tiez neklamali a na čare Vianoc mi to neubralo. Su deti, ktore potom pravdu vezmu v pohode, ine to vie ranit. 🤷‍♀️

jana_eyre_2
17. feb 2023

@kristinuhro normálne v Nemecku, Rakúsku, Amerike atď je to bežny a hlavne dlhoročný zvyk..

mikadooo
17. feb 2023

Ja som zúbkovú vílu ani nezaviedla, takže u nás deti dlho netušili, že majú nejaký nárok na peniaze/darček, keď im vypadne zub 🤷. Nebol to nejaký premyslený úmysel, v podstate som to len videla v nejakej zahraničnej rozprávke, prišlo mi, že to na svk vôbec nie je rozšírený zvyk... (Aspoň ja keď som bola decko, som nechyrovala o žiadnej víle, ani moji rovesníci, aj teraz som sa dozvedela až sprostredkovane, ževraj niekam chodí zúbková víla - u nás zuby vypadli a úplne nerozprávkovo som ich hodila do koša 😄). Na Vianoce nosí darčeky Ježiško, Mikuláša nosí Mikuláš. Prečo? No lebo babky, dedovia, deti v škôlke a škole, celé okolie ježiškuje a Mikulášuje. Na veľkú noc chodia chlapci šibať a dievčatá dostávajú sladký balíček od nás len tak - dám malému a dám aj babám, malému za vyšibkanie, babám, za to, že pekne kraslice namaľovali a pekne sladkosti do misy nachystali, alebo čokoľvek 😁. U babky chodí "veľkonočný zajko", ale myslím si, že tomu neverí u nás žiadne dieťa, len nechcú babke pokaziť radosť 🤭.

andreatytler
17. feb 2023

@saxana000 Ako presne fungovala ta postielkova vila?

andreatytler
17. feb 2023

@jana_eyre_2 To je skvely napad s vlaskovou vilou. Mile a prakticke zaroven.

majulino
17. feb 2023

Zubkova vila:
Mama zubkova vila ti dá peniažky za zúbok
Veľkonočný zajko: to nepoznám
Vianoce: ježiško nosí jeden darček zvyšok kupuje rodina
Majú 11, 9 ,2 a stále tomu veria

syslik81
17. feb 2023

moja ma skoro 9 a stale veri .. a ja stale hram rolu santy zajaca vily etc..akurat par dni dozadu sa ma spytala ci santa je alebo som to ja - tak som len povedala ze kym bude verit na santu tak vianoce budu magic .. a ona sa viac nepytala.. deti jej povedia ako to je ...ale sklamana nebude .. skor bude mat detstvo so vsetkymi tymi krasnymi momentami,prdstavivostou a tym,co uz ako dospely nikdy nezazijeme .. je to to iste ako tvrdit detom,ze existuje boh a jezis a ine veci okolo- kto chce veri a kto nie nie ...

basska_b
17. feb 2023

Na Vianoce tu bolo niekolko debat o Jeziskovi 😄

Moja dcerka je taky realista, oklamat sa ju moc nedalo,.dala sto otazok, na ktore clovek proste nevie odpovedat... Mikulas, Jezisko... Santa claus chodiaci v noci kominom v niektorych zapadniarskych knihach chaos uplne zavrsuje 😄 tak som jej povedala, ze to su take story, taka symbolika, pripominame si jeziskovo narodenie. Tiez mi ide proti srsti, ze zajacik nieco doniesol a cosi sa zjavilo v okne... neviem... moje deti tiez na take nie su. Ale su deti, ktore su typu "I want to believe"

saxana000
17. feb 2023

@andreatytler ked zaspala sama vecer v izbe tak rano pod vankusom bola od vily maskrtka..aj tak v noci prisla k nam este alebo nad ranom ale odpadlo nekonecne uspavanie a ceremonie s tym spojene.chceli sme docielit aby zaspavala sama a to sa podarilo.pred vianocami.sme potom presli na nalepky ze jezisko si ich potom porata a uvidime ci budu darceky a po jeziskovi sme uz len zaviedli odmenovanie.za 10 nalepiek mekac alebo pizza za 20 kinderklub za 30 kino za 40 akvapark..ale ked si minie nasporenych 10 na pizzu ide na novy papierik zas od zaciatku od nuly 🤣🤣🤣

andreatytler
17. feb 2023

@saxana000 To je dobry napad... a ta vila potom moze byt aj urcity ochranca ked sa dieta bude bat strasidiel ked je same v izbe. Dakujem❤

saxana000
17. feb 2023

@andreatytler u nas to super fungovalo.

zirafkasaska
17. feb 2023

Nebola žiadna zubkova vila ani veľkonočný zajac, sladkosti nosí Mikuláš a darčeky Ježiško. Takto sme to mali my a takto som to zaviedla aj ja. Mladšia prišla zo školky so zubkovou vilou a aj s odhalením, že chlapci povedali, že darčeky sú od rodičov. Keď som povedala pravdu, aj tak si to vysvetlila po svojom a vila chodí po zúbky stále a na Ježiška stále verí. Bude mať 10r.
Každy rodič nech urobi ako uzná za vhodné. Len zo zvedavosti - aj v prípade úmrtia blízkej osoby vybalíš na dieťa pravdu? Ako budeš reagovať na otázky typu kam odvezú truhlu, čo sa stane s telom, prečo nemôže ísť dieťa tiež, prečo lekári nedokážu zachrániť všetkých, prečo musí zomrieť mladý človek alebo dieťa a mnoho ďalších, ktoré si ani nevies predstaviť. Nevieš sa na všetko pripraviť a nemôžeš mať pripravený manuál na všetky situácie, budeš sa učiť za pochodu. A ci sa ti to páči alebo nie, nebude všetko vždy podľa tvojich predstáv a budes to musieť akceptovať...

gabrielabydzo
17. feb 2023

Tak u nás už malá 5r.prišla na to že Ježiško neexistuje,videla baliaci papier v skrini a povedala mi že mama veď to si ty balila.No budem klamať že nie??Zúbková víla?To bol film s Vin Dieslom?Aký zajko,ten má čo robiť?Zahrabávať vajcia do piesku a ráno budú deti s košíkmi behať po záhrade??Sme na Slovensku.Už sa zobuďte podaktorý že nie sme Amerika.Veď keď ju tak preferujete kludne tam choďte.

mircalla
17. feb 2023

Moje deti na to prisli same velmi skoro, zdalo sa im vela veci nelogickych. Takze som im to nevyhovarala...Jezisko mali asi 4 roky, ked sa im to nezdalo. Zubkova vila fungovala pri prvych 2. zuboch u dcery, u syna vobec.

tesari
17. feb 2023

My synovi hovorime pravdu. Vie, ako je to na Vianoce, Mikulasa a pod. Ucime ho zit v realite. Na fantaziu pride cas vtedy, ked bude vediet odlisit jedno od druheho.

jana_eyre_2
17. feb 2023

@gabrielabydzo a ty sa nechceš zobudiť? Čo teba môže trápiť kto si čo hľadá na záhrade..

ja_bb
17. feb 2023

Iba Ježiško na Vianoce, keď švagor nesúhlasil a jeho dcére hovoril,že to kupuje on,my sme povedali, že oni od Ježiška nechcú. Je to aj tak iba na par rokov. Zúbkova vila nie je slovenské,takže u nas nie.

gabrielabydzo
17. feb 2023

@jana_eyre_2 Sme na Slovensku!!Tu sa preferuje vkuse niečo čo je inde.Oni nás za príklad svojím deckám isto nedávaju.Tak asi tak pani zlata.

autor
17. feb 2023

@jana_eyre_2 ja sa priznám, že mne sa isté Slovenske zvyky akosi nepáčia

annm81
17. feb 2023

My si dávame darčeky na Vianoce, aj hľadáme vajíčka od veľkonočného zajačika a pri tom sme nikdy o žiadnych rozprávkových bytostiach nehovorili ako o skutočných. Deti poznajú príbeh o Mikulášovi, o Ježiškovi aj o Santovi, ale vždy sme im to podávali ako imaginárne postavy. A teda o nič neprichádzajú. Z detského pohľadu je zázrakov okolo nás stále dosť - že v mamkinom brušku rastie dieťa, že voda sa premení na ľad... Načo zúbková víla? Nie je pre dieťa zázrak, že vôbec nič nespraví a pritom mu sám od seba vyrastie nový zub. Viete, z čoho sa môj syn teší na Vianoce najviac? Že sa mi páči, aký darček mi on sám vybral.

annm81
17. feb 2023

@zirafkasaska Ja som toto absolvovala s 5 ročným, ktorému umrel prastarý rodič. Áno, povedali sme mu pravdu - umriet je ako zaspať a nezobudiť sa; človek už nič necíti; všetko živé od kvietka po človeka raz umrie. Neviem, prečo by to mal byť problém.

mircalla
17. feb 2023

@zirafkasaska Moji rodicia zomreli v priebehu 9 dni, decka ich zboznovali. Povedala som im pravdu. Akurat ze na nas davaju zhora pozor som si neodpustila (trochu tomu sama verim, resp musim tomu verit). Ja sa tiez snazim ucit deti zit v realite. Dcera napriklad nevie pochopit, ze niekto ublizuje zvieratam, Snazim sa jej vysvetlit, ze niektori ludia su velmi zli a skutocne im ublizuju. Nerada ich klamem. To iste s vojnou na Ukrajine atd.
Nie vsetko sa da, ale snazim sa minimalizovat to, co nie je pravda.

mircalla
17. feb 2023

@annm81 To si super napisala

autor
17. feb 2023

@mircalla Ja by som tiež chcela viesť k tomu žiť v realite, fantáziu máme každý, a deti niečo to sa mi vymyslia, ale ja by som nechcela vymýšľať nejaké postavy, ale povedať im pravdu, aj ked asi možno isté veci jemnejšie a tiež aby vedelo, že svet nie je len ,,biely" ale sú tu aj zlé veci a zlý ľudia.

zuzinka888
17. feb 2023

Tak zrus aj vsetky rozpravkove knizky, kde zvieratka rozpravaju. Maju oblecene satocky. Kde dobro zvitazi nad zlom. A detom citaj hospodarske noviny aby uz od mala vedelo ze zivot nie je fer. Ze ak chces strechu nad hlavou rob ako otrok, alebo sa zadlz na 30-40 romov. A zivot ne niemedy na.... Aby nebolo sklamane ked sa to nidkedy dozvie.