4-ročné dieťa plače a nechce ísť do škôlky

8. sep 2023

Ahojte, mám 4 ročného, minulý rok už chodil do škôlky. Zo začiatku veľa plakaval hlavne ráno. No pomaly si zvykol cca po pol roku. Cez leto bol doma a teraz už je v strednej triede a zase plače ráno že on nechce ísť do škôlky. Dnes sa ma nechcel pustiť, učiteľka ho musela odo mňa jemne odtrhnúť. Dnes bol so mnou aj manžel mal voľno z práce. A keď to videl ako malý plače. Bol z toho v šoku. Pýtal sa ma či mu tam je dobré v škôlke či mu neubližuje keď tam nechce chodiť. Viem že tam mu je dobré, pekné papa aj spinká. Len rána sú také plačlivé. Ja neviem kedy si zvykne a bude sa tešiť do škôlky? A ešte jedna otázka, minulý rok nechcel s nikým sa rozprávať stále bol ticho. Tiež tak cca po pol roku sa rozrozpraval. Hambil sa. A teraz to isté ticho je. Pritom doma sa mu ústa nezavru. Ako ho podporovať v tom aby sa nehambil v škôlke, aby sa rozprával s učiteľkami a deťmi? A každé ráno vety že ja nechcem ísť do škôlky. Ja každé ráno mu hovorím že v škôlke je dobré že sa tam zahrá vyspinka sa a dôjdem preňho. Že rodičia musíme chodiť do roboty a zarábať peniaze. Kedy to pochopí a bude chodiť do škôlky bez problémov?

luliu
8. sep 2023

Syn chodil do škôlky 4 roky a 3 ráno plakal, ale iná ráno, celý deň bol OK. Existujú citlivejšie deti.....

viestta
8. sep 2023

Moze pochopit rychlo a bude chodit bez problemov, nemusi ho to prejst nikdy. Moj maly mal spoluziaka, ktory neprestal rano plakat za cely cas co chodil do skolky. Ale este nechodi ani tyzden, tak mu dajte cas.

lucka_ke
8. sep 2023

môj škôlku neznášal celý čas, kvôli tomu, že ich nútili poobede spať, v škole už bol OK

3009
8. sep 2023

Zvykne si.

evkamotka
8. sep 2023

Moj prvy syn cele prve dva roky od prveho po posledny den plakal. Az treti rok prestal. Pricom fajn škôlka, vsetko ok (strava, spanok, kamarati...). Jednoducho to citovo dal az v 5r. Neviem ti poradit, asi len prezit

lienka9
8. sep 2023

Syn chodil 3 roky a stale plakal.mali sme lepsie obdobie uplne bez ranneho placu,aj horsie..po 5 min vzdy rpestal,cez den vesely,kopec kamosov..tak som si na to nejako zvykla casom.lepsie u nas bolo ked nosil manzel.pre deti je lucenie vtedy lahsie..od pondelka ide opat uz do predskolskej,mali sme cez leto prazdniny od skolky tak som zvedava co bude.radila som sa aj psychologickou a ze je to typ separacnej uzkostia pokym je potom v skolke v pohode,tak je vsetko v poriadku.

siska53
8. sep 2023

Toto robila celu skolku nasa mala.. prvy rok bola zvacsa ticho, ked sa uz konecne adaptovala tak, ze tam uz jedla a pila, ale deti skor pozorovala.. ale.. odchody rano boli vzdy placlive a kazdy den mi ju museli odtrhat.. to iste cely prvy stupen.. ale s tym rozdielom, ze to bolo vzdy po nejakej dlhsej pauze, ak nechodila do skoly, choroba, prazdniny, potom to nestastne zatvorenie skol, lebo kovid... Este aj ako stvrtacka mala problem po vikende v prvy den ci po chorobe a prazdninach ist, musela som ju vyslovene vsunut alebo ucitelky ju vziat... Pritom viem, ze ako som odisla, vsetko bolo okna nadsene mi rozpravala, co bolo a tak.
Teraz je piatacka a uz v pohode.. V prvy den som sice musela ist s nou, lebo predsa, nevedela, kde ma triedu, mala stres, ale mohla som.len po branu skoly. Krasne to uz dalej zvladla, to ju povzbudilo a uz ide sama z domu, bez cirkusu... Verim, ze toto obdobie mame za sebou...

Tvoj je potom spokojny? Co vravia ucitelky? Co ti rozprava on?

aiana24
8. sep 2023

A nejaky "trik"? Ze dostane na rucku naramok od mamy a vzdy ked nan pozrie tak vie ze mama ho ma rada? Alebo prakticky: ist s nim dnu na jeden den, alebo sa poradit s ucitelkou co cez den robi ako to znasa

danica2711
8. sep 2023

moja dcéra prvý týždeň chodila do škôlky s radosťou, po týždni začala ráno pri lúčení v šatni vyplakávať, až sa zachádzala. Tíšili sme ju, vysvetľovali... trochu nám trvalo, kým sme sa jej spýtali, prečo vlastne ráno plače, keď inak hovorí, že v škôlke je dobre. Odpoveď bola: keď všetky ostatné deti plačú, tak aj ja... to len ako príklad, že príčina nemusí byť nejaká veľmi hlboká alebo vážna

autor
8. sep 2023

@siska53 Učiteľky hovoria že tak 5 minút ráno si poplace a potom ho to prejde. No on má problém aj s tým že ráno ho nosím do zbernej triedy o 6tej hod keďže musím na 7 do práce. Celý čas v zbernej sedí pri učiteľke ani sa nepohne. O 7dmej idú do svojej triedy a tam už je dobré, pekné sa hrá aj všetky činnosti robí bez problémov.

siska53
8. sep 2023

Tak potom to netreba riesit, aj nasa musela do zbernej, inak by som nestihla do prace prist vcas..