5 ročná dcéra sa stále odúva

sonja2
12. feb 2013

Ahojte mamicky , potrebujem poradiť Moja dcerka 5 rokov ) sa stále odúva , neviem , či to mám pripisovať tomu , že od decembra 2012 máme nového člena rodiny , alebo s nou naozaj trepe puberta . Je to už priam neznezitelné ... snažím sa zatriedit si čas tak , aby keď príde zo školky , venovala som sa iba jej, nie vždy sa to dá ale snažím sa , Každé ráno ju budím o 6:00 niekedy aj skor aby všetko stihla , ale minimálne tristo krát jej musím povedať aby sa obliekla a ona len sedí na posteli a pozerá na mňa ako puk , až ma tak vytočí, že vybuchnem a potom kričím ...Stále skuša kam až može zájsť ... Nikdy sme nepraktizovali bitky aj keď sa pár krát stalo, že dostala po zadku. Nechcem aby sme sa stále hádali. Je to múdre dieťa , všetko sajej dá vysvetliť s kludom , ale poslednú dobu je to naozaj zlé... Nemožem sa jej donekonečna prosiť .Mám pocit, že ako matka zlyhávam... Poradíte ???

sue
12. feb 2013

@sonja2 puberta to ešte určite nie je - na toto obdobie budeš v puberte asi s láskou spomínať 😉 len je to pravdepodobne to čo si napísala - skúša kam až môže zájsť a je to úplne prirodzená súčasť jej vývinu - takže buď trpezlivá a určuj hranice a hodnoty - od toho sme rodičia 🙂 (aj keď je to ťažké 😒 😀 ) držím palec... ty sa jej nemáš prosiť - máš ju rešpektovať tak ako ona má rešpektovať teba 😉 naozaj len skúša - neuč ju, že keď niekto nespraví niečo po mojom, tak ho bachnem (aj keď je to len jemné capnutie) - to že ti z času na čas ujdú nervy je ok 🙂

saska.t
12. feb 2013

sme na tom rovnako,este stale pretrvava obdobie vzdoru, odorucam hlavne pevne nervy aj ked sama viem, ze je to tazke 😉

lujza123
12. feb 2013

@sonja2 ako keby citam o tej mojej...a to ma len 3 a pol. Ked to tak zhrniem jej obdobie vzdoru a skusania kam az moze zajst zacalo tak v 10 mesiacoch a trva doteraz.....
Rano niekedy aj ja vybuchnem...obzvlast ked sa zacne hadzat o zem a hucat ze ona si nechce vyzliect pyzamo, ona nechce take teplaky ale ine, ona chce pit kakao z ineho pohara, ona nechce ist do skolky...donekonecna...hlavne ze ked ideme niekam kam chce ist je prezlecena za 5 sekund bez pomoci

tone_in_tone
12. feb 2013

zrejme len skúša Tvoju reakciu a kam až môže zájsť a prejde to. To, že máte nového člena rodiny, zrejme na tom iba pridalo. Je super, že sa snažíš vyhradiť si čas po škôlke iba pre malú, aj keď je pochopiteľné, že nie každý deň to vyjde - aspoň vidí, že aj ty si len "človek". Určite to prejde, prajem pevné nervy 🙂

sonja2
autor
12. feb 2013

Lujza 123 : Vieš mi sme už raz mali také obdobie , tiež mala asi 3 roky tiež to bolo hádzanie o zem a bolo to horšie , no potom sa ukludnila a bolo z nej milé dievčatko , len mám akosi pocit, že toto všetko je odrazom toho čo vidí u svojej sesternici 10 a bratrancovi 6 , len oni sú ešte horší ale to nieje moja starosť . Trávi s nimi dosť času lebo švagriná je jej učitelka v MS , takže keď nestíha manžel z práce berie ju ku sebe ...

sue : Naozaj sa snažím všetko jej vysvetliť , keď robí niečo zlé vezmem ju za ruku a s kludom sa s nou porozprávam , a ona na to že dobre mamka , ja už nebudem , lenže 5 minút a sme tam , kde sme boli ... Nebijem ju radšej počítam do 10 len mi vadí, že sa jej treba niekolko krát doprosovať ...

mummy
12. feb 2013

Bohuzial je to faza, musi to prejst, aj moja dcerka mi pred casom nadavala a robila nenormalne cirkusy, asi sa s niecim potrebovala vo vnutri vysporiadat, asi aj s bracekom a ze uz nemam na nu tolko casu a musi sa delit, trvalo to pol roka, preslo ju to.

gabrielapatrik
12. feb 2013

Boze, ako moj Patko... Stale sa oduva, zalozene ruky a hubicka oduta... Mozem ist na neho akokolvek, nula bodov... Niekedy som taka vytocena.... Tesim sa na neho zo skolky, a on pride oduje sa pre malickost.... A uz to tu mame 100 x za den...

mrva
12. feb 2013

@sonja2 podľa tvojho opisu mi pripadá ako normálne päťročné dieťa 🙂 ja mám tiež doma takú odutú papuľku. Ale to prejde. Je to zas iba to ich obdobie. Skúšajú. Na moje dcéry v tomto období platilo, že som im strelila po zadku a vyhnala sa zavrieť do izby. Po pol hoďke prišli s úplne iným problémom, lebo medzičasom zabudli, že sme mali konflikt 🙂 ranné vstávanie sme riešili nejakou motiváciou. Napr. dnes som mojej 5-ročnej Izabele natáčala vlasy od piatej hodiny ráno, lebo večer som sa jej vyhrážala, že ak nebude ráno vstávať, že ju prerazím. Ona mi zapotila, že nemôže spať, lebo nevie, aký účes si spraví zajtra do škôlky a stále na to musí myslieť. Tak som jej sľúbila, že ak vstane dostatočne včas, tak vymyslíme nejaký špeciálny,.. len som nečakala, že to bude o piatej 🙂 a druhá má teraz 7 rokov a obdobie, že jej sestra je oproti nej iba trápna krpaňa .. veď ona je už školáčka 😀 chce to len trpezlivosť a skús si také situácie natáčať a o pár rokov sa na tom riadne nasmejete. Môj manžel ma natáčal, ako som sa rozčuľovala na staršej dcére a teraz sa na tom smejeme a pri mladšej mi to pripadá ako milé (aj keď niekedy na nervy) obdobie 🙂

sonja2
autor
12. feb 2013

Máte pravdu viem , že to prejde , len je to teraz pre mna nepochopiteľné ale viem , že ja som bola taká istá... snáď to rýchlo prehrmí ...

zuzka1.
12. feb 2013

my sme mali taketo obdobie ked mal maly 3 roky aj asi pred pol rokom, teraz je to zase dobrucke poslusne chlapca. neviem dokedY😀DD ale mava stavy, ze sa oduje, alebo je narocky spomaleny, alebo mrnci, ale tak deti. snad najblizsie obdobie vzdoru pride najskor o dva roky. 😝

mamavera
12. feb 2013

@gabrielapatrik skús urobiť pár krát to isté - vtedy, keď po tebe niečo chce - ísť von, aby si sa s ním hrala a nechaj ho chvíľu, nech si to užije 😉 . Potom mu povedz, že chápeš, že sa mu to nepáči a tak isto sa to nepáči aj tebe, keď sa oduje on. Ale najlepšie je si ho nevšímať, nechaj ho tak, nech sa odúva, nekomentuj to nijako, lebo len tomu dávaš dôležitosť a začni sa zaoberať niečím iným, najlepšie niečím zaujímavým. A keď príde k tebe, nevracaj sa k tomu odúvaniu. Keď zistí, že to nemá efekt, prestane. Niet obecenstva, niet pre koho hrať 😎. Obidva spôsoby mám odskúšané.

mamavera
12. feb 2013

@lujza123 predbehni ju - daj jej vybrať - zelený hrnček, alebo modrý? Tepláky s motýľom, alebo s kvetinou. Nechaj ju rozhodovať o niektorých veciach. Ak si nechce vyzliecť pyžamo, pokojne ju v ňom odnes do škôlky. Neboj sa, bude to zrejme prvý aj posledný krát 😎

mamavera
12. feb 2013

@sonja2 tvoja dcérka prechádza veľkou zmenou, už nie je stredobodom pozornosti, má súrodenca, to nie je jednoduché, môžeš sa jej venovať ako chceš, ona cíti, že lásku a pozornosť delíš dvomi a návštevy sú zvedavé najmä na bábätko. Daj jej ešte čas, skús vyzdvihovať to, ako je fajn, že už máš takú slečnu, ktorá dokáže pomáhať, použi pochvalu tam, kde môžeš.

sonja2
autor
13. feb 2013

mamavera : Vždy ju nechávam rozhodnúť sa , čo si oblečie , alebo či učešeme dva copíky alebo jeden ... Dnes napríklad sme boli všetci prekvapení ako rýchlo vstala a obliekla sa ...
Tiež ju chválime , lebo pre mna je naozaj pomoc , už len to že mi niečo podá alebo prinesie , jednoducho asi to musí prehrmieť ...
ďakujem za rady a to s pyžamom asi najbližšie odskúšame 🙂

lujza123
13. feb 2013

@mamavera ach no vsak jasne ze sa jej snazim dat na vyber....ale to je tak ze chces teplaciky s motylom alebo kvetinkou? Nie ona chce plavky. a vresk 🙂 ach deti..snad z toho vzrastie
ale s tym pyzamom je to dobry napad hehe skusim

mamavera
13. feb 2013

@lujza123 musí mať pevné hranice, popredu jej povedz, že môže vrešťať koľko chce, aj tak plavky nedostane. Skončené. A nepovoliť. Viem, že to nie je ľahké, keď sa človek ráno ponáhľa, tvoja dcérka je vo veku, keď už odpútanie pozornosti nepomôže, to už prehliadne, ale zároveň vo veku, kedy sa stretáva s tým, že sa celý svet nebude krútiť podľa nej a zistila, že môže vyjadriť aj nesúhlasné stanovisko, že sa môže domáhať svojho a skúša to všetkými možnými prostriedkami. Keď sa jej raz podarí dosiahnuť, že po pár minútach vrešťania dosiahne to, čo chce, bude to skúšať znova a znova, samozrejme s väčšou razanciou a dlhšie. Keď jej raz povolíš, len aby už bola ticho, to je začiatok konca. Musí cítiť z teba kľud a to, že naozaj nepovolíš, ani keby sa trieskala o zem pol hodinu v kuse. Keď začne vrešťať, iba jej pripomeň, že je to zbytočné, plavky nedostane. Môže si vybrať tie alebo tie tepláky a viac si ju nevšímaj. Chce to pevné nervy, ale ide to, mám to v triede viacnásobne 😀 😀 😀

katka1981
13. feb 2013

@sonja2, bud rada, ze doteraz taka nebola, vezmi si ze by mala silny vzdor od 1,5 roka. A navyse ma surodenca, pre nu je to obrovska zmena. Prejde ju to neboj, mozno skor ako cakas. Podla mna horsie budu problemy v skole, setri si nervy. A puberta.... ach.

katka1981
13. feb 2013

@sonja2, vies co na moju teraz plati? Ze kto bude obleceny prvy. Ale je to podla mna len take obdobie, ze sa jej paci, ze je prva. Na nu nikdy ziadne odputanie pozornosti nefungovalo, ju to doslova vytocilo, ze ci si myslime, ze je sprosta, nikdy na to neskocila. Vidim ako sa stale meni, jedna mucha prejde, pride ina 🙂 Ozaj tazko radit, deti su nevyspytatelne.