5 ročná nepozná čísla ani písmená a nedokáže sa naučiť

katulka1141
5. aug 2018

Ahojte moja dcerka ma 5 rokov.uz dlschie mam ppdozrenie,ze nieco s nou nie je celkom ok.grafomotorika jej celkom dobre ide.no cisla a pismena su nocna mora.vsetko sa snazim ju naucit v ramci hry ci aktivty.uz 3 den trenujeme cisla no aj napriek mnohym aktivitam ma v tom poriadny gulas.ak sa spytam napriklad ,aby mi povedela zvieratko ,ktore zacina na m.ona tie pismenka na zaciatku vobec nepocuje.veci ,ktore budbepocuje

demetria
5. aug 2018

@pribinak
Mam dvoch skolakov a bohuzial pri mladsom rovnaku skusenost ako @tina1979 ☹.
Na prvom rodicku po troch tyzdnoch som sa dozvedela, ze syn vyrazne zaostava, lebo zo skolky neovladal celu velku abecedu. Prva pisomka z prirodovedy po 2 tyzdnoch, dieta donieslo stvorku! V novembri komplet citali...
So starsim som toto tempo vobec nezazila. Ta ista skola, rozdiel tri roky...

katulka1141
autor
5. aug 2018

@demetria panecku to muselo byt tazke pre vas oboch

tina1979
5. aug 2018

@pribinak veru neprehanam. Nemam na to dovod. Pisem ako to bolo u nas v prvej triede. Verim, ze na niektorych skolach to maju ucitelky na salame. Nap.som sa dozvedela ze sa uz ucili pocas roka niektore vybrane slova. Ucitelka je narocna ale skvelou formou ich to uci.

katka1416
5. aug 2018

@katulka1141 a preco ju tym uz teraz strasis😱 ved v skole toho bude mat dost si myslim, teraz nech sa hra a venuje sa inym veciam, ved je mala...

xxxkatka
5. aug 2018

@katulka1141 ako je na tom dcerka s recou? Vyslovnost ma dobru? Nezacala rozpravat neskor? Rozumie dobre?

katulka1141
autor
5. aug 2018

@xxxkatka zili sme do jej 2.5 roka v anglicku .vedela viac anglicky ako slovensky cize ked nastupila do ms az vtedy zacala rozpravat alovensky.teraz uz rozprava celkom pekne .na zaciatku to bolo tazke.

katulka1141
autor
5. aug 2018

@xxxkatka s rozumenim je to niekedy tak,ze jej aj 3x musim vysvetlit nieco ako keby ma nevnimala uplne

katulka1141
autor
5. aug 2018

@katka1416 nestrasim.vidim ,ze niektore deti v jej triede su ovela prednou nechcem,aby trpela v skole.radsej sa jej teraz ja venujem.je to formou hry nie nutenim

xxxkatka
5. aug 2018

@katulka1141 v tom pripade odporucam diagnostiku v kvalitnom centre, v BA je npr. Dialog, maju speckara aj psychologa, ktory spravi komplet diagnostiku. Lepsie, ako cakat, ze "samosatonapravileboajsusedovmusa". Dieta moze mat problem len s tym, ze bolo dvojjazycne, moze to byt porucha reci alebo problem so sluchovou pamätou. Ma 5 rokov, za chvilku pojde do skoly, tak radsej nech tam ide viac pripravena a odsledovana ako sa potom chytat za hlavu, nedajboze ju vracat na rok do MS.

hettinka
5. aug 2018

@katulka1141 a prečo by predškolacka mala poznať cisla a písmena?
Sú aj deti, ktoré sa to naučia, aj samé od seba, ale tieto veci stačí, ak sa naučí v 1. triede.

colorina
5. aug 2018

@katulka1141 ak sa rozhodnete pre diagnostiku, tak skor odporucam Institut detskej reci ako Dialog. Citanie a pisanie je len ina forma reci, cize ak ma problem s recou, bude mat problem aj s citanim a pisanim. Ak mate takyto problem, urcite sa objedajte na diagositku do Institutu detskej reci. Dostanete komplet spravu aj vam poradia ktore funkcie su oslabene a ako trenovat aby bolo lepsie. Za rok sa toho da vela stihnut. A odkladu by som sa nebala, pre mnohe deti je spasou. Robili na to vyskum, kde vacsina dievcat je zrelych na skolu v 6,5 roku a vúčšina chlapcov v 7 rokoch. Nie je sa kam ponahlat.

yanni
5. aug 2018

Taka hlupost. nechaj ju. Mame 4 deti, dve z nich nevedeli pres nastupom do skoly ani mäkke f. A jeden ide do 6. a druhy do tretej a nie je vobec problem.
Dve deti su skor take sikovnejsie. Jeden je na gymply, citat sa naucil v troch rokoch, plynule cital v 4. v 5tich zacal pisat. Ale NIKTO s nim NIKDY "necvicil". Naucil sa sam, pytanim sa. Ked sa dieta pyta, treba odpovedat. ked dieta este nema zaujem, treba ho necht. Mal len 5. Este rok skolky pred sebou. O pol roka to moze vyzerat uplne inak. Neviem preco dieta nutis. Pises, ze hrou, ale pre nu to pravdepodobne nie je hra. To si si len ty veal do heavy, ze musi vediet. Este nic NEMUSI.

Nasa najmladsia mala pred dvomi tyzdnami 3 roky. Tiez sa uz vypytuje a uz pozna takmer celu abecedu. Ale nik ju nenutil, nic nenacvicujeme. Ani podobne hry nemame. Ma na zemi v izbe od anrodenia pismenkovo-cislicove puzzle a skace po tom a pyta sa. Tak odpovedame. Nic viac a nic menej.
Nechaj dieta, nech sa uci a hra, co ju bavi.

Apropo dvojjazycnost. My sme trojjazycna rodina. Viacjazycnost nema nic spolocne s nezaujmom o skolske veci v predskolskom veku. My zijeme v dvoch krajinach da sa povedat paralelne (anglina a nemcina) plus slovencina z mojej strany. Nikde a nikdy neboli problemy.
To, ze prve roky zivota dieta zije v inej krajine a pouziva (ako pouziva ten jazyk dvojrocne dieta?????) nie je ziadny problem. A hlavne, uz ste kolko, minimalne 2,5 roky na SK? Anglinu uz s velkou pravdepodobnostou aj zabudla ak ju nadalej nepouziva denno-denne a aktivne.

eeffka
5. aug 2018

@katulka1141 v kazdej skolke ucitelky vedu hodnotiace listy na dieta. Tam je vsetko. Vypytaj si a pozri sa. Je tam o povahe spravani a aj o tvaroch cislach pismenach... hodnotenie typu norma, zaostava, nechce spolupracovat.... osobne ak ma 5r by som to nejak nesilila. Dcera ide do skoly ma 6.5 a zacala spocitavat asi pred 2mesiacmi dovtedy ju ani nehlo. Podpisat sa uz vie ako tak. Vola sa Malvinka tak to chvilu trvalo. Tiez mame v skolke dievcatko co im citalo z knizky ale ona ma brata prvaka tak predpokladam ze nachytala od neho. V pripravke chodi 2x skolsky psycholog pise dake depistacne listy ci ako sa to vola. Kto mal problem toho riesili v januari a kym bol zapis v aprily sa bud dieta zrovnalo alebo navrhli odklad.

eeffka
5. aug 2018

@katulka1141 vola sa to " pozorovaci harok dietata " daj si do googla najdes ako to ma vyzerat

hettinka
5. aug 2018

@katulka1141 hlavne NEPOROVNÁVAJ s inými deťmi, že sú popredu. Tvoja je možno popredu v angličtine a možno ostatné maminy doma drilujú svoje dietky po anglicky, lebo oproti tvojej zaostávajú.
Ja neviem, čo je toto dnes za súťaž, ked sme šli do školy my, nikto čítať nevedel a dnes sme študovaní skoro všetci.

Ja mám deti dve, staršia nevela nič, knihy ju nezaujímali a ja som ju dopredu nič neučila. Síce v škole sa prvý rok naozaj musela učiť, ale o nič neprišla, aspoň rovno nabehla na systém a nakoniec mala v triede najlepšie výsledky na MONITORe a je na výbornom gymnáziu.

Syn šiel do školy čítajúci, naučil sa to sám, ja som ho práve zámerne nechcela učiť, nech sa v škole nenudí ... dopadlo to tak, že sa tam nudil, vyvádzal, nosil poznámky a museli sme riešiť psychológa a prestup do inej školy. Tiež ide teraz do prímy, škola mu ide ľavou zadnou, ale doma ho nič nedrilujeme, je to v ňom.

Pokiaľ chceš s dieťatkom pracovať hravou formou, tak kľudne, rozvíjaj grafomotoiku, kreslite si, rozprávaj sa s ňou čo najviac. Písmená a číslice nerieš. Skús knižky od http://www.fonibook.sk/knihy/19_pracovne-zosity/ pre príslušný vek, sú jedny z najlepších, ktoré som mala v rukách.
To, že "nepočuje" prvé písmenko na začiatku môže (a nemusí!!!) poukazovať na oneskorený vývin reči, alebo to súvisí s dvojjazyčnosťou. K psychologovi by som možno zašla,a lebo porozprávaj sa s učiteľkami v MŠ, ako to vidia oni.

katulka1141
autor
5. aug 2018

@yanni ona sama pride napriklad ,ze sa chce naucit snurovat.tak ok sadneme si k tomu ukazem par krat ak mi to vobec dovoli.sama pride zo skolky,ze pr to fievcatko vie to a to a ja to neviem.fakt ju nenutim hrame sa cvicime grafomotoriku v tom je dobra.mame pracovne zosity odporucane ucitelkami ms.mne islo o to,ze 3 dni sedime a nedokaze si to zapamtat co bude potom v skole.toho sa bojim,aby potom nebola psychicky frustrovana a skola pre nu obavou

hettinka
5. aug 2018

@katulka1141 ale "potom v škole" bude až o rok, dovtedy jej nervová sústava ešte kus dozrie. A v škole majú učiteľky skúsenosti a grify, ako to deti naučiť. Teda aspon tie dobré učiteľky.

Či bude pre ňu školy radosť, alebo frustrácia, závisí aj od teba ... dieťa vníma, či sa mama obáva a všetko naň, hoci nevedomky, prenáša.

katulka1141
autor
5. aug 2018

@hettinka niektore uz mame doma.grafomotorika jej celkom ide.vies sama vidim,ze ked sa takto niecomu venujeme vedie ju to dopredu.ona by sa iba stale hrala.nevysedi.takto sme sa postupne naucili,ze ak nieco zaxneme tak dokoncime.jednu stranu a neodbiehava.

hettinka
5. aug 2018

@katulka1141 robíš všetko, čo ako mama robiť môžeš a viac naozaj nemusíš. Nechaj to tak, nemá zmysel 3 dni drilovať niečo, čo dieťa nechápe ... odlož to a možno skús o pol roka, či sa chytí... A ak nie, stále sa NIČ nedeje. Má čas.
V krajnom prípade dáš odklad, alebo budete riešiť nultý ročník, všetko po vyšetrení psychológom ... žiadna tragédia to nie je, práve naopak, bežná vec. Sú aj rodičia, čo detom dávajú odklad naschvál, aby im predlžili detstvo, ani ho nepotrebujú.
Nestresuj sa, fakt...

kingstonka
5. aug 2018

Do skoly ma este rok, v takom veku je to velmi vela, sama budes prekvapena, ako sa bude posuvat. Myslim, ze aj zapis deti do prvych rocnikov bol posunuty z januara na april, lebo za ten cas deti este velmi dozreju, a deti, kt.sa javili v januari nezrele, zvladaju v aprili zapis ovela lepsie. Ja som pri svojich detoch,ked boli predskolakmi.myslela, ze asi hlaskovanie nepochopia nikdy ☺ . V skole, ale nemali uz problem.

xxxkatka
5. aug 2018

@colorina v čom je diagnostika v Institute detskej reci lepsia ako diagnostika v Dialogu? Ja som rozdiel v diagnostike nevidela. Obe mali dlhe cakacky, cena v Institute väcsia, diagnostika viac menej na rovnakej urovni (som odbornik, nie laik). Tak by ma z profi zaujmu zaujimalo v com si videla rozdiel.

pokerface5843
5. aug 2018

@hettinka presne to napadlo aj mňa..."porovnáva" ☹☹ lebo jej spolužiačka už vie to...a to....a hento....

xxxkatka
5. aug 2018

@katulka1141 este jedna vec 3 dni sedite a nejde to- za mna to je malo A co bude v skole? Za rok dieta dokaze spravit neuveritelny pokrok, preto aj testovanie by malo byt (co nebyva) az niekdey maj / jun.

deti95060810
5. aug 2018

ešte máš času...počkaj niekoľko mesiacov...ak by nič nepomáhalo daj odklad do školy...

asia83
5. aug 2018

@katulka1141 To absolútne nemusí znamenať odklad. Sledujte, čo dokáže, nie čo nedokáže. To by ste tu mali napísať.

katrin21
5. aug 2018

Boze zeny, naco tym tie deti trapite v 5r ?? Co to je vobec za poziadavky, abeceda sa uci v skole

Mam vystudovane 1-4r.ZS, ucitelstvo..sice som ucila kratko, ale mozno sa vratim kvoli malej na cas do skolstva..a vobec ma netrapi, ci bude vediet abecedu a cisla.. aj ked je pravda, ze ona ma teraz 2r 5mes a dost vela pismen poznala este asi v 20mes uz.. ale to len preto, ze sme pri jedeni pouzivali taku knizku, kde boli pismena..
Inak to dieta ma cas..
Ma len 5r, nepises v ktorom mesiaci na 6r.. podla skusenosyi deti po 6roku spravia dost velky skok...moja napr.prva totalne z hravosti presla do sustredenosti.. behom par mesiacov, mozno 3-4... ak ju mas narodenu az v lete, ok...pockaj dp zapisu ak budes vidiet, ze chce este cas, daj odklad, daj ju otestovat odbornikovi. Ale ak je jarne dieta tak v pohode mozno vsetko dozenie..

Ozaj, pre zaujimavost..doteraz si jej pismena vobev neukazovala? Az teraz? Lebo vidis, my sa hrame uz v 2r..aj s drevemymi hrackami s cislami, ale neucim ju ich.. vie len pocitat na prstoch do 5, ale nie cisla.... A 3 dni su dost kratko..pockaj dlhsie..

Inak je mozne potom zvazit neskor dysgrafiu a dyslexiu, ale na to je skoro.. skus kupit leporela s abecedou a len opakujte.. S - taky hadik, sssss... B s dvoma bruskami.... T ako Tamarka.... J ako bakulka.. a pod..

Ale inak mate este rok casu!! To je dlha doba....
Mate cas..
Ja ako pedagog neuznavam predcasne ucenie pisania s citania.. potom.sa seti nudia v skole..
ALE KRESLIT CIARY , OBLUCIKY SLZICKY , SIKME CIARY, KRUHY ATD... TO ANO

a hlavne spravny uchop pera, ceruzky a jemna motorika nech sa cvici uz od utleho veku..

jasminet
5. aug 2018

Aká vtipná téma... Dcéra keď išla do prvej triedy nevedela ani čísla, ani písmená a čuduj sa svete všetko sa tam naučila... V decembri prečítala svoju prvú knihu sama... Teraz ide syn do prvej a tiež okrem nabifleneho svojho podpisu co ich učiteľka v školke naučila, netuší nič o písmenách. A som si istá, že to zvládne tiež - tak ako tisíce prváčikov každý jeden rok...

miriama11
5. aug 2018

@katulka1141 my sme tu hru na pismenka zacali hrat tiez kolo 5r.mozno daco skor a trochu to trvalo nez to pochopila, cisla uz pozna dlhsie teraz ma 6 a vie take lahke scitavanie a odcitanie,ale pismenka niektore pozna ale nie vsetky, tak postupne sa to na nu lepi.zas ja som si vsimla ze vela cisla pise zrkadlovo.kazde napreduje inak, ja si myslim ze to bude ok..a ked sa vam bude zdat ze to nezvladne tak pojde o rok neskor, moja je septembrova chcela som ju dat teraz v septembri ale povedala ze chce ist este do skolky tak som ju nechala.😉

katulka1141
autor
5. aug 2018

@pokerface5843 to bol len priklad.moja nevie to tamta zase nevie byciklovat bez pomocnych.skor.mi islo o to ci je to normalne v jej veku to nevediet.napriklad basnicku sa nauci rychlo.fyzicky je zdatna aj motoricly.nechcem zanedbat nieco,aby sa potom.neskor netrapila v skole

katulka1141
autor
5. aug 2018

@jasminet dakujem upokojila si ma.ja to fakt robim v ramci hry.nie teraz,ze to dnes musi vediet,len ma sklamalo,ze 3 dni sa hrame s cislami a nevie ich.ja jej naprilkad poviem,ze 8 je ako snehuliak.mame peciatky a magnetky akadejake aktivity som vytlacila ako priradenie poxtu zvieeatok.k cislu.nic tazke