5 ročná nepozná čísla ani písmená a nedokáže sa naučiť

katulka1141
5. aug 2018

Ahojte moja dcerka ma 5 rokov.uz dlschie mam ppdozrenie,ze nieco s nou nie je celkom ok.grafomotorika jej celkom dobre ide.no cisla a pismena su nocna mora.vsetko sa snazim ju naucit v ramci hry ci aktivty.uz 3 den trenujeme cisla no aj napriek mnohym aktivitam ma v tom poriadny gulas.ak sa spytam napriklad ,aby mi povedela zvieratko ,ktore zacina na m.ona tie pismenka na zaciatku vobec nepocuje.veci ,ktore budbepocuje

katulka1141
autor
5. aug 2018

@katrin21 hrame sa uz dlho.vie napisat svoje meno.napise tato.mama.pisat ju to vobec neucim nechcem,aby nabrala zle zlozvyky a mala problem v skole.mame magnetky.puzzle.vkladacky.detsky laptop a vytlacim jej veci z internetu.skor ma trapilo ako to,ze ani po 3 dnoch si nedokaze zapamatat ako to cislo vyzera.to boli iba cisla do 10.na kazde co som sa pytala bola 4.aj ked uz davno do 5 cisla pozna.islo mi o cisla do 10.nic viac som jej nechcela ukazat.co sa tyka pismen prekvapilo ma,ze nepocuje to prve pismenko.nevedela som ci je to pre jej vek pk ci nie preto som sa pytala,aby som radsej niexo nezanedbala.ohlasy z ms su take,ze do minuleho roka nam davali navrh na odklad no tento rok to uz dobehla to co mala,ale v lete som sa jej venovala vela aj teraz by som chcela formou hry navodit jej zaujem.nie nutenim.

katulka1141
autor
5. aug 2018

@miriama11 ci pojde neskor neriesim ak je to pre jej dobro.nechcem,aby sa zbytocne trapila

anjelicek26
5. aug 2018

Uprimne taketo nabiflovane deti sa prve dni tyzdne dokonca mesiace v skole potom nudia... co sa stane? Nenaucia sa "ucit", nenaucia sa postup, nenaucia sa a nestihnu sa odpichnut od bodu, kedy by sa ucit mali a potom este len nastane problem... v druhej, najneskor v tretej ich potom vsetci obehnu a dieta a ani rodic nechape, co sa "stalo".

@katulka1141 uprimne po troch dnoch bez sance pochopit, co cislica znamena. Hlavne zacnite jednou - jednou! Hladajte ju na znackach aut, na domoch na ulici, pekne, postupne... nechci vsetko zo dna na den len kvoli tomu, ze vsetko ine predsa "vedela hned".

katulka1141
autor
5. aug 2018

@anjelicek26 dakujem skusim.do 5 sme uz vedeli skor.preto sa pytam,ze chcem predchadzat problemom

anjelicek26
5. aug 2018

@katulka1141 ja mam doma zlozitejsi pripad, maly je autista s poruchou porozumenia, ver mi bojujeme. Ale zatial len ratame z hlavy, kolko je toho, co sa stane, ked ti brat tolko a tolko zje, toto funguje, lebo si to vie obrazne predstavit. Toto funguje skutocne dobre a pani s centra vcasnej intervencie vravi, ze je to vyborne a uplne to vzhladom na vek staci. A ona to fakt musi vediet. Priradit k tomu symbol zatial nevie. Ale tak my budeme mat odklad.

katulka1141
autor
5. aug 2018

@anjelicek26 pracovala som s dospelakmi autistami a aspergermi s dmo a podobne dg v anglicku.je to narocne.super,ze si to takto vie predstavit
Drzim palce

sasesoe
5. aug 2018

@katulka1141 moja sa cisla naucila na mikrovlnke ked pozerala ako ubudaju, sme si hovorili,lebo ju to zaujimalo.. ale mozno skus digitalne hodinky, stopky, mobil a pod...3 dni su ale malinko, to nestresuj... a hlavne,kazde dieta je ine, vie ine veci v inom veku.

maminuska
5. aug 2018

@tina1979 ja neviem ale moje deti abecedu neovládali , čísla do 10 a napočítať do 10 ano , vytlieskať slabiky . Dosť. A žiadny zaberák , normálne sme sa učili 30-45 minút denne, ak sa pridal diktát tak do hodiny .Abeceda do týždňa ? To ste mali aké šlabikáre ? Všetci mali samé jednotky ,

hettinka
6. aug 2018

@katulka1141 ja už mám s deťmi 2 zápisy do školy za sebou a ani na jednom nevyžadovali od detí písmená a číslice. Čo testovali, boli matematické predstavy, napr priradiť počet nejakých vecí ku kartičke s nejakým počtom guličiek (akoby polka dominovej kocky). Myslím, že na toto sú super hry ako človeče (tam sa naučí narátať do 6) alebo to domino.
Dieťa pri nástupe do školy v čase, ked moje deti šli do školy malo vedieť narátať do 7, na prstoch napríklad. Ale číslice ako znaky poznať nemuseli.
Pri nástupe do školy sú oveľa dôležitejšie samoobslužné úkony - koľké deti išli do školy nabiflené písmenká, čísla, anglické slovíčka, ale nevedia si šnúrky zaviazať, pozdraviť, desiatovať, obliecť-vyzliecť, ruky samo umyť, strihať, zastrúhať ceruzku, mať veci na lavici v poriadku, nachystať sa na ďalšiu hodinu...

hettinka
6. aug 2018

A ešte som chcela, áno je to normálne, že sa to 5-ročná nevie naučiť, preto sa aj chodí do školy od 6 rokov, ked by to deti už zvládnuť mali. Deti, ktoré majú 6 rokov na doraz (letné) idú často až v 7 rokoch.
Sú deti, ktoré sa to naučia aj skôr sami - veľká časť z nich sú nadpriemerne nadané deti s IQ okolo 130. A potom deti, ktorých rodičia majú z nich cvičené opičky a chvastajú sa, čo ich dieťa vie ... Rodičia skutočne nadaných detí sa s tým spravidla nechvália, riešia iné veci, napr. do akej školy dieťa dať a čo bude, ak sa v škole bude nudiť.

katulka1141
autor
6. aug 2018

@hettinka dakujem ti za odpoved.fakt to nerobime ako drezuru,ze to musi vediet.pocitat vie do 20.teraz sa chce naucit snurovat.najest.obliest a aj kopec inych veci co sa tyka samej seba viem v tomto problem nema.dokonca rada pomaha aj mne v dome a tak.nemyslim si ,ze je velmi pozadu oproti jej spoluziakom v skolke.na zaciatku bola to mia j ucitely vraveli,ze je priliz detska.neriesila som to za rok dobehla deti.vidime,ze sa to lepsi a je dost vrafomotoricky zrucna no to fakt vdaka tomu,ze sa jej venujeme a mame pracovne zosity.snazime sa kazdy den nieco ine.jemnu motoriku tiez ma dobru.pismena ju vobec neucim pisat nechcem ,aby mala zlozvyky a problemy v skole.

tina1979
6. aug 2018

@katulka1141 myslim si , ze sa venujes malej dostatocne a vysledky su pekne vidiet. Chces pre svoje dieta to najlepsie a spravnou cestou ides. Deti sa maju ucit aj pismena, aj cisla, aj vsetko co je okolo nas este v predskolskom veku hravou formou a ty to robis dobre. Urcite budete mat lahsie ucenie v skole ako tie mamicky, ktore sa svojim detom nevenuju .
Ked si sem napisala, tak ta to asi trapi a ukludnis sa, ked sa poradis s odbornikom, nech malu pretestuju. Ak mas na to ty cas, malej to na krase neublizi a ty budes vediet ako sa na to pozera odbornik. Nic s tym nestratis , nikomu s tym neublizis. Kazde dieta je ine a niekomu ide lepsie jedna vec, druhemu zas ina vec.

fabrika
7. aug 2018

každé dieťa je iné, niektorým to ide trošku horšie a trvá im to dlhšiu dobu. podľa mňa sa nemáš čoho obávať. buď trpezlivá, ak robí pokroky ste na dobrej ceste. 🙂

katka1981
7. aug 2018

@katulka1141, a ty si v poriadku? Vies kedy sa u deti urcuju problemy ako je dyslexia, dysgrafia atd.? Na konci druheho rocnika ZS. Trenujte viac, uz by ste mali pisat diktaty s vybranymi slovami. Naco jej kazis detstvo? Ak aj by mala nejaku dysfunkciu, tymto ju neodstranis ani neodhalis. Mozes mat aj super sikovne dieta, ktore bude v skole najsikovnejsie. Bude mat 9-10, chyti ho puberta a do knih sa nepozrie. Vykasli sa na to a nechaj dieta zit. A testovanie nechj na specialneho pedagoga a psychologa ani ten to neodhali za den, testovanie trva niekolko mesiacov.

asocial
7. aug 2018

@katulka1141 mozem sa spytat, naco ma dieta v skolkarskom veku DOMA pracovne zostiy? ved dieta by sa malo hrat..neviem, mam doma takmer 6 rocneho chlapca a ani by mi nenapadlo robit s nim doma z nejakych pracovnych zositov..jasne, citame spolu, robime kadejake ulohy v knizkach, ale nie cielene, ale v ramci spolocne straveneho casu..

ja ked som sla do prvej triedy, pismenka som nepoznala..A napriek tomu, mam cely prvacky slabikar popisany ako dobre citam..naucila som sa..,kazde dieta je dobre v niecom inom..

katka1981
7. aug 2018

@asocial, mne to napadlo, dcera odmietala, a po case som pochopila, ze som ozaj uzasna mama, len nakopat do riti 🙂 Prve dieta to ma ozaj tazke.

adrianabastugova
7. aug 2018

@katulka1141 Dobrý večer. čítala som vašu správu a plne Vás chápem. Len na ňu netlačte. Treba začať s ňou pracovať postupne. Pracujem s takýmito deťmi. Máte na to 1 rok a to je dosť času. Začnite vytlieskavaním slov. Začínajte slovami ktoré sa skladajú z jednej slabiky, potom s dvoma, troma......Povedzte jej slovo a ona ho vytlieska a povie koľko má dané slovo slabík. Ked jej pojdú jednoslabičné tak pokračujte dvojslabičnými........S tými číslami treba tiež postupovať veľmi opatrne. Ona Vám bude ešte počas roka dozrievať, ale určite jej budete musieť s tým pomocť. Pekný večer

6mia6
7. aug 2018

Neviem o co tu ide ale môj syn vedel max rátať do 5, čísla poznal len trolejbusy 3,4,5 a 14. Lebo sme s nimi cestovali. Žiadne písmená, žiadne vytlieskavanie. Teraz ide do 4 ročníka. Zatiaľ z vyznamenaním. Uci sa od prvej triedy sám, chcel chodiť sám busom do školy. Vedel si zaviazať šnúrky a samoobslužné činnosti.
Mladší co to pochytil od staršieho keď sa učí tak vie naratať do 100, dokonca nejaké spočítať tzn co znamená plus, nejaké písmená, podpísať sa. Vie určiť začiatočné písmená slov. Ale nemyslím si ze bude lepší ako starší. No tiež si vie zaviazať šnúrky a samoobslužné činnosti. Ide do prvej.

danula.ch
7. aug 2018

@katulka1141 dieťa sa najlepšie učí vtedy, keď chce ono samé. Dá sa to, aj keď to chce hlavne rodič, ale je to niekoľkonásobne zložitejšia cesta. Preco si to takto komplikujete? V 5-tich rokoch treba, aby dieťa poznalo písmena, aj keď iba hravou formou? Chapala by som to, keby šlo teraz v septembri do školy, budú tam toho mať dosť, to že budú poznať písmená už predtým, im pomôže. Ale dovtedy je predsa času dosť, zbytočne tlacite na pílu

katulienkax
7. aug 2018

Moj oco mi vypraval ako prežíval chvíle pred nástupom do skoly. Bože ja nic neviem ani len citat a počítať, co ja budem v tej skole robit🙂 no a vyštudoval vysokú školu technického zamerania.

majkapatko
7. aug 2018

@laska201 Kazdy den nove pismeno??????? To na akej skole? Na Oxforde? Neblaznite a nestraste tu chuderu maminku. Nie je kazda skola rovnaka.

veronikastrickova
7. aug 2018

Je to každého osobná vec. Ale načo učíte deti niečo, čo sa UČÍ v 1.triede? Áno podpísať sa, beriem. Ale abecedu a čísla? Potom kľudne 1.triedu môžme zrušiť a nech sa deti učia doma s rodičmi. Toto je vec, ktorou som si istá, kým pôjde do školy bude sa vedieť podpísať a napočítať do 10, ale pokiaľ sám nepríde maminka nauč ma toto, ja ho do ničoho tlačiť nebudem, lebo sesedove dieťa to vie!

jana_eyre
7. aug 2018

a to by akoze 5rocne deti mali vediet? 🤔

danula.ch
7. aug 2018

@katulka1141 ešte dodám, že určite to myslíte dobre. Ale aj tak je to celé zbytočne, pokiaľ bude tie písmenká vnímať iba ako obrazky. Môj najstarší poznal písmenká keď mal 2,5 roka, všetky. A čítať ani za svet, až keď mal 6 rokov a sám prišiel za mnou, že sa chce naucit čítať. V ten deň po hodine čítal. 3,5 roka pre stým tie písmenká poznal, ale nevedel si ich poskladať do slov. To tým chcem povedať, že to celé robíte možno zbytočne, ak dcérka na to ešte nie je pripravená, bude je to aj tak nanič, ak pozná písmená. Nič v zlom, len vlastná skúsenosť a takých mam ešte dosť 😉

katulka1141
autor
7. aug 2018

@katka1981 preco sa hned do mna pustas.ja som nikde nenapisala,ze ju doma tym drezurujem.skusala som to formou hry a zistila,ze jej to ani po 3 dnoch nejde .preto som sa tu opytala ci je to ok .pracovala som aj z autistami aj z aspergermi aj s dmo s ludmi s dysfaziou a podobne.
Cize viem ako tak o com to je a viem ako je dolezite na to prist skoro.

katulka1141
autor
7. aug 2018

@asocial odporucanie zo skolky na cvicenie grafomotoriky.nie je tam nic zlozite.nakreslit ciarky.vlnky a podobne

katulka1141
autor
7. aug 2018

@adrianabastugova dakujem o to mi ide jej pomoct,aby potom v skole netrpela.

anjelicek26
7. aug 2018

@katulka1141 inak mozno prave tym, ze s takymito detickami pracujes, hladas, riesis, sledujes, analyzujes - aj kde netreba. A to myslim fakt v dobrom. Mam kamaratku, co ma urcite "dis" poruchy v skole to mala fakt tazke, dodnes sa snazi nemusiet pisat, lebo to konci katastrofou. Kazdopadne toto vsetko premieta na dceru, ofukuje, ochranuje ju, ucitelke robi peklo, vodi ju po psychologoch, aby dokazala ze aj jej dieta nieco ma - aby jej to teda v skole ulahcila. Dietatu nediagnostikovali vobec nic, a to s nou chodi kade-tade, okrem ergoterapie im nic nenapisali. Takze tak no... Jej mala je s toho tak zdeptana, ze v skole na to ide pasivne, lebo ona aj tak "nic nevie" a bude teraz opakovat prvu triedu. Mama jej stale opakuje, ze ked to nevies, to nevadi.... a to jej mama to mysli s najlepsim umyslom nenechat svoje dieta prejst tym istym...ale vypali to naopak. Hadam ma ten vylev pointu 😘 Trosku zvolnite.

katulka1141
autor
7. aug 2018

@danula.ch netlacim na nu skusali sme to formou hry.

katulka1141
autor
7. aug 2018

@veronikastrickova ja ju netutim pisat to vobec nie.to nechavam na skolu nechcem,aby pochytila zlozvyky.ucila som ju poznat cislice od 1-10 a pismena neskusam.len ma prekvapilo,ze to nepocuje.preto som chcela vediet ci je to ok na jej vek