Aby deti škôlky mali. Postoj vašej obce - mesta

domidomi
10. jún 2013

Ahojte dievčatá, zakladám túto diskusiu za všetky mamičky, ktorým nevzali ich troj-ročné dieťa do škôlky pre kapacitné možnosti. Vieme, že to nie je problém iba nášho mesta, ale postupne celého Slovenska. Preto rada/y sa podelím o vaše názory, pripomienky, postrehy a nápady ako ste vy riešili, alebo ako budete riešiť túto situáciu. Ako sa stavia vaša obec/mesto k tomuto problému. A tiež vyjadrite svoj názor na podmienky prijatia do MŠ.

gaby21
10. jún 2013

@domidomi Ahoj, ja som to tu uz niekde pisala. Vzdy sa tu hovori o mestskych skolkach, ze je problem sa do nich dostat, ale z mojej skusenosti viem, ze na dedinskych skolkach je skor opacny problem, su takmer poloprazdne 😖 Keby boli niektori rodičia trosku viac ochotnejši si pozisťovať informacie aj o inych skolkach, nie len o tych čo maju priamo za domom. Mesta predsa nemozu stavat nove skolky a co bude s tymi budovami o par rokov, ked sa tento obrovsky dopyt po skolkach skonči, ked deti vyrastu? Na druhej strane dedinske skolky, sa zatvaraju, lebo je tam maličko deti

mikim
10. jún 2013

Mesta by nepotrebovali stavat nove skolky, keby ich pred par rokmi (ked bolo menej deticiek) nerozpredali. V nasej blizkosti boli tri nadherne a velke skolky, uz je len jedna a nedostatok obrovsky, ta jedna prijme zo 120 len cca 20 deticiek. Pre mesto je lacnejsie, ked prinuti rodicov platit sukromnu skolku, a tych je preto ako hub po dazdi. btw. tazko moze rodic z mesta vozit dieta na dedinu, to by bola aka logistika....dnes sa vsetci tahaju do miest za pracou, tak je tu husto.

domidomi
autor
10. jún 2013

@gaby21 ahoj neviem kde bývaš, ale u nás na západe cca 30 km od Bratislavy sú všetky škôlky totálne preplnené a aj tie v najbližších dedinách a rovnako aj súkromné. A dieťa musíš prihlásiť do mesta, alebo obce v ktorej máš trvalý pobyt, takže takto to nevyriešiš. Musí prihlásiť do škôlky v meste v ktorom bývaš. A voziť dieťa iným smerom, ktorým ty cestuješ do práce je pre mnohých rodičov totálne nevyhovujúce a zbytočne nákladné.
A čo bude s tými budovami o pár rokov? No myslím, že každé mesto rado na nich zarobí buď predajom, alebo prenájmom, takže žiadne mesto na tom nebude tratiť. Ak by sa taká situácia stala, že sa bude rodiť menej detí. Treba riešiť aktuálny problém a nie sa zamýšľať nad tým čo by bolo keby.

domidomi
autor
10. jún 2013

@mikim Už aj tých súkromných škôlok je pomaly málo. A všetci rodičia nemajú na súkromnú škôlku, keď je to pomaly tak veľa peňazí ako jedna výplata 😠 . To sa niektorým mamičkám oplatí ostať potom doma 😖

tilly
10. jún 2013

my sice uz problem nemame, uz do skolky chodime, ale bol problem sa do nej dostat...

u nas v ruzinove je situacia tiez katastrofalna, ja som sa sice snazila starostovi navrhnut riesenie, ale v kazdom je nejaky hacik... strasne ma mrzi, ze denne chodim okolo jednej skolky, ktora strasne chatra, ale budova aj pozemky patria niekomu, nie su obecne ani statne, takze sa s tym neda pohnut...

matozazzo
10. jún 2013

suhlasim s @gaby21. Keby rodicia z dedin davali deti do dedinskych skolok, boli by miesta pre ine deti z mesta, ale... na druhej strane chapem rodicov, ked ide na 7 do prace, cestuje hodinu, je rad, ked mu ho vezmu o pol 7 v meste.. A konci pred 5, uteka pre dieta, ak by ho mal vyberat po praci v dedine, dieta by tam bolo od 6 - 18 hod minimalne :(
Nezvalovala by som to len na mesto... Pred par rokmi sa skolky zatvarali, lebo mamicky aj 4r deti radsej nechali doma, ked boli na materskej, nez by ich dali do skolky, ak sa vykuruje cela skolka, kde funguju napr. zo 4 tried len 2, je to obrovsky predrazene a jednoducho skolka na to peniaze nemala... Dostane peniaze na pocet deti a ak z toho by sli 3/4 na teplo, vodu, platy, proste na prevadzku, uz by neostalo ani na stravu a opravy :( Preto sa skolky, ako dnes aj skoly spajaju... Dalsie bum je odklad skolskej dochadzky, vela deti by mohlo ist do skoly, ale nejde, lebo to tak rodicom vyhovuje, alebo je matka na predlzenej materskej, tym padom drzia miesto, ktore by mohlo dostat napr. 3r..dieta.
nesuhlasim s @mikim, ze mestu je lacnejsie nutit davat deti do sukr.skolok, ak sa sukromna skolka zaradi do siete skol, mesto ju musi financovat,aj ked nie na 100%, a nemysli si, ze to maju lahke... Ak sa statnej skolke nieco pokazi alebo preteka strecha, zaziada mesto o peniaze kvoli havarijnemu stavu, sukromna nedostane od mesta nic a plati si to sama... a je malo rodicov, ktori na to prispeju...

mikim
10. jún 2013

Ja mam pocit, ze tu v BA je uz na kazdej ulici jedna, a hneva ma to , toto ma riesit stat a mesto, a nie spoliehat sa , ze v BA ma kazdy na to, aby daval vyplatu sukr. skolke 😖

geenna
10. jún 2013

u nas to je cca 15 km od BA beru len s trvalym pobytom. skolky su preplnene podotykam ze sme tiez
@gaby21 dedina a mame skolku s 9 timi triedami 217 deti . prijali sa deti ktore dovrsia 3 roky v auguste. tie ktore dovrsia 3 roky v septembri z kapacitnych dovodov neprijali. podmienky trvaly pobyt, mladsi surodenec, predskolska dochadzka, rodicia v nudzi. a potom su este ine interne smernice.
Ja si myslim ze hlavny problem je ze rocniky 1970 -1980 boli dost silne my sme mali v triedy od A - G, potom skolky a skoly pozatvarali a teraz ked tie rocniky rodia vykratte si to dvojmo a deti nemate kam umiestnit jednoducha matematika 🙂) Muz hovoril ze ked bol maly boli na sidlisku 3 skolky. ked bol vacsi 2 zatvorili a predali nechali jednu a ta teraz nestaci. 😵 @ivetah pisem spravne?

geenna
10. jún 2013
geenna
10. jún 2013

@matozazzo u nas by sa to nestalo lebo vsade beru len s trvalym pobytom marne by som z dediny isla do mesta dat dieta do skolky ked aj mesto ma plno aj dedina 😀 a sukromna skolka je sukromna cize si musi vsetko hradit sama ja viem ze to maju tazke ako vsetci podnikatelia 😵

katrinka8
10. jún 2013

Ahojte, u nas je ten isty problem, dokonca aj sukromna MS je plna ☹ Ja to vidim z takeho pohladu, ze su tu budovy byvalych skolok, ktore su rozpredane, prip. su nevyuzite a chatraju, takisto je tu jedna prerobena na Sukromnu strednu skolu a byvale jasle su momentalne sidlom Mestskej policie. Tiez si myslim, ze ked skolka na sidlisku musi odmietnut rocne 70 deti (a to su deti, co maju na sidlisku trvaly pobyt), tak by mesto mohlo s tymto nieco robit, ked navyse v danej skolke stoji dalsia budova, ktora povodne sluzila ako skolka a momentalne je nevyuzita. Takyto problem je nielen na nasom sidlisku.
Vozit dieta do okolitej dediny je, napr. pre nasu rodinu, nemozne. Mame jedno auto, mm odchadza do prace okolo 5 hod. rano a prichadza okolo 17-tej. Neviem si dokonca ani predstavit, ze budem dieta vozit MHD na druhy koniec mesta (kde je jedina skolka v meste s volnymi miestami), pretoze jednak spojenie je dost od ruky, autobusov tam vela nechodi, a aj od zastavky je skolka vzialena pre dospeleho cca 15 minut cesty. A praca na opacnom konci mesta. Sukromne skolky v nasom meste nie su az tak katastrofalne drahe ako napr. v BA (aj ked platit skolku dietatu z 1 platu, ak je napr. matka na MD ci RD asi nie je vzdy mozne), ale aj tie su, ako vravim, plne...

domidomi
autor
10. jún 2013

@matozazzo toto čo píšeš bola situácia kedysi pred 8-10 rokmi, že bolo málo detí, tak sa zatvárali, bolo to ekonomickejšie. Ale teraz je situácia už iná a aj na dedinách to nie je až také ideálne ako píšeš, mám to zistené aspoň tu na západe sú škôlky plné. A predlžená materská? no neviem ako to bolo pred rokmi, ale teraz ti môžu predľžiť materskú na pol roka , ale nedostaneš ani euro, takže doma so 4 ročným dieťaťom sa ti vôbec byť neoplatí. Iba ak má niekto manžela, ktorý to finančne utiahne domácnosť sám.

ivetah
10. jún 2013

tak ja neviem, kde zijete... my zijeme kusok od BA, cca 10km, v podstate hned za Bratislavou. a situacia je taka, ze nasa dedina je zlozena z hlavnej obce a z byvaleho majera. takze v hlavnej casti je skolka pre 80 deti - je plna, v byvalom majeri skolka pre 50 deti - plna, dokonca obec dohodla s obch. centrom a soravili tam minuly rok jednu triedu pre 20 deti, aby mohli prijat vsetky deti, ktore k 1.9. dovrsili 3 roky. skolka v ex-majeri je z roku 1959, je to z unimobuniek, teraz hygiena zistila, ze tie pouzite tvarnice obsahuju azbest!!! takze skolka nevyhovuje podmienkam a bude sa burat. situacia? problem, kam umiestnia tych 50 deti. resp. tento rok odchadza do skoly 30 deti (zo vsetkych skolok spolu) a ziadosti o prijatie je 128!!!! a obec? oni by sa aj snazili, ale! kedze sme v BA kraji, sme povazovani za "bohaty region" a nemame narok na dotacie z EU, ministerstvo nepocita s investiciami do stvaby skolky ani skoly v tomto regione... deti nsam inde neprijmu, lebo vsade je prvou podmienkou trvaly pobyt. kam mame dat nase deti???
ako mna osobne sa to teraz velmi netyka, dcera bude predskolacka, ale aj tak, namiesto vodenia do skolky peso - asi 7 minut, ju budem musiet vozit autom do hlavnej casti obce do skolky. kto mi preplati naftu? nikto.
nikoho nezaujima, ze su tu matky, ktore maju 3-rocne deti, potrebuju ist do prace (ako bohaty region je trosku vtipne, ked ti 90% obyvatelov ma velke hypoteky), ale nemaju kam dat deti... statna skolka neprijme, sukromna stoji 400eur!!!!, a samozrejme uz su plne... a ked zena nenastupi do prace, co sa stane? pride o pracu? toto v tomto state nikoho nezaujima....

mamavera
10. jún 2013

veľmi sa teším tejto diskusii, možno by stálo za to preposlať ju na ministerstvo, predsedovi samosprávneho kraja, ombucmanovi a pod.

mikim
10. jún 2013

@matozazzo Nuz neviem, ze by mesto financovalo sukromne skolky, nechcem sa o tom hadat, rozhodne ich vsak financuju rodicia, ved preto je asi rozdiel medzi statnou -cca 50€ a sukromnou 400-500€. A preco by mesto malo prispievet na opravu sukromnej skolky, krota si na to sama zarobi, to sa mi rozum zastavuje. Mimochodom, ked som pred 15-timi rokmi mala starsie dieta v st. skolke, pokazil sa im kotol na kurenie a mesto to veeelmi chcelo vyuzit , skolku zatvorit a vyuzit inak. rodicia sa museli zmobilizovat a poskladali sa na novy kotol. a problem za mesto vyriesili, dnes do tej skolky neviem umiestnit mladsie dieta, lebo proste problem....

kvetinka211
10. jún 2013

So skolkami je to celkom tak ako s vytlkmi a komarmi - neda sa na takom ksefte vela ukradnut, tak to nikoho nezaujima. Az ked to zacne byt katastrofalne, tak sa akoze nieco urobi. Napr. zvysi pocet ziakov v triedach (vraj je nizky!!!) alebo sa zriadia akozeskolkarske triedy v ramci skol, ako prednedavnom celkom vazne navrhovali. Pripadne sa to spomenie ako leitmotiv kampane a potom sa to zalozi do suflika. Sukromnych skolok vzniklo neuvetitelne vela a najvacsi pruser je, ze je na nich samotnych ci dodrziavaju nejake bezpecnostne a hygienicke pravidla, pokial sa same nedaju skontrolovat tak nikoho kompetentneho netrapi co tam s tymi detmi robia. Keby sa na skolkach dali trhnut miliony (napr. ak by cez ne dali preliat eurofinacie), taky by bol zaujem o skolky ...

domidomi
autor
11. jún 2013

@mamavera to je dobrý nápad uvidím, čo sa dá robiť......

matozazzo
11. jún 2013

@geenna no, myslim ze vsade je to o znamostiach 😉 U nas bezne su deti z dedin, aj ked nemaju trvaly pobyt v meste, ale to je uz o inom...

matozazzo
11. jún 2013

@domidomi Ved ano, ale z ekonomickych dovodov boli skolky uzatvorene... no a teraz nie su peniaze na rekonstrukciu, lebo to chatra, pripadne dali do prenajmu niekomu inemu...

matozazzo
11. jún 2013

@mikim Ak statna skolka ma normativ na dieta cca (obrazne napisane) 150 Eur/ mesiac, sukromna, ak ma suhlas mesta ma napr. 110 Eur/ mes a ten rozdiel doplacaju rodicia. Preto ak je zaradena do siete skol, moze sa tam platit menej, ak nie je zaradena, nema od mesta nic. Dalsia vec je, ze cim viac deti, tym viac penazi, preto ak je jednotriedka a ma si udrzat standard, nieco navyse, jazyky, vylety atd. musi tomu prisposobit cenu, lebo inak by nevyzili, nemali na prevadzku, platy... Ved napr. v statnej je na 20 deti 1 ucitelka, v sukromnej 2, tak uz len ten jeden plat je navyse...
No ale na druhej strane na vychode das za sukromnu zaradenu do siete od 50-200 Eur / mes., na zapade 200 - 500 / mes.... to uz je biznis 😀

matozazzo
11. jún 2013

@kvetinka211 Nesuhlasim s tebou, ak skolka nesie oficialne nazov sukromna skolka, musi splnat vsetky kriteria ako statna skolka, dokonca co sa tyka hygieny, je to este ovela prisnejsie! Ak v sukromnej musis mat 4 m2 priestoru na 1 dieta, v statnej na vynimku staci 2,5 m2... Skolka musi mat vsetky revizne spravy, suhlas mesta, hygieny, odboru skolstva, inspektoratu prace pre priestory aj zamestnancov, zaradenie schvaluje Ministerstvo skolstva a trva to poriadne dlho nevraviac o vsetkych poplatkoch... Chodia im normalne vsetky kontroly a dokonca castejsie ako do statnej.
Ine su jasle alebo rozne centra, tam musi prevadzka splnat vsetky nalezitosti, co sa tyka kontroly z odboru skolstva, to neviem. Ale to uz je na rodicoch, ci maju umozneny pristup do priestorov, vidiet, co s detickami robia, ci uz cez akcie, vystupenia, vytvory, kresby, malby, co robia, basnicky, pesnicky, co sa ucia, fotky, pripadne videa... Myslim, ze rodicia od sukromnych skolok ocakavaju viac a aj informovanost zo strany skolky je vacsia, v niektorych skolkach si moze rodic pocas dna zavolat, informovatsa, pri adaptacii mu zaslu sms, ako sa dietatko adaptuje, alebo je rodic prve dni pritomny...
Vzdy sa vsak najdu aj nespokojni rodicia, ako aj inde, aj v sukromnej plati, platite si za nieco viac, t.z.,, nemusite sa starat o to, ci ma dieta zub,kefku, pastu, stale platby za vystupenia, vyuku AJ v skolke, alebo co ponuka skolka... Ucitelky sa snazia, aby boli deti upravene, pomahaju im s obliekanim, na WC, chodia castejsie von, maju lepsie vybavenie napr. na zahrade, je ich v triede menej, su 2 uc, nielen 1, cim je vyssia kvalita pri vychovno-vzdelavacich cinnostiach.. Treba si vsak uvedomit, ze si platite tieto sluzby, nie konkretne ucitelku, ktora sa venuje len vasmu dietatu... Mne to bolo pekne vysvetlene, aj ked som rodila a sla na nadstandard. Povedali mi, platite si nadstandardnu izbu, nie sestricku a doktora, ktori vas budu obskakovat, kedy si zmyslite 😀

opicaskorica
11. jún 2013

U nas na dedine je zase iny problem - skolka plna, teda 15 deti, dalsich min. Cca8 nedostalo miesto, buduci rok ich bude ratam takmer 2x tolko, dalsi rok este viac a malokto da dieta do skoly tak ako treba, vsetci chcu s 1.rocnikom pockat. Ale o.k., skolka u nas je, priestory su, vsetky deti by mali kde umiestnit... ale nechcu. Riaditelka (starostova zena) ma par rokov do dochodku a vyjadrila sa, ze sa jej to uz rozsirovat nechce. Takze ludia musia pekne deti dovazat o 2 dediny dalej... alebo do sukromnej skolky v meste. Taka je situacia u nas...

mikim
11. jún 2013

@matozazzo To je velmi pekna teoria o sukr. skolkach, a cest skolkam, ktore tak funguju. Ohladom tejto temy mam oci a usi otvorene a som sklamana. Ani keby som nevedela co s peniazmi, nechcem dat svoje dieta do sukromnej. Da sa docitat i tu na fore, ze tam dieta akurat tak postrazia, striedaju sa mnohe brigadnicky, lebo je to lacnejsie,a dieta nema vazbu na svoje ucitelky. sukr. skolka je firma ako kazda ina, normalny biznis, jej majitel ju zalozi s cielom zarobit a nie je to poslanie ako maju ucitelky v statnej skolke. Po tom co som si vypocula a pozistovala o fungovani sukromnych, som si ista, ze moje dieta dostane to co potrebuje pre svoj rozvoj a postup iba v statnej skolke.
Ale to je uz odbocenie od temy, podla mojho nazoru, ma mat kazde dieta pravo a narok na umiestnenie v statnej skolke, tak ako v skole. ked rodicia maju trvaly pobyt, platia mestu dane a pod. mali by si byt rovní, a komu sa ziada ine, moze svoje dieta umiestnit kam sa mu ziada.

ivetah
11. jún 2013

@mikim ohladom sukromnych skolok ti budem trosku oponovat... moja dcera isla na rok a pol do sukr., lebo sa do statnej nedostala. v tejto sukromnej skolke mala vazbu na ucitelku, velmi milu mladu kocku, ktora mala velmi rada deti, mala k nim krasny vztah, ale zaroven bola aj prisna a fakt tie deti naucila. kazdy tyzden mali rozpis, co budu ktory den robit. varili im zdrave jedla, pouzivali nove suroviny (mungo, tofu, spaldovu muku....)
a ja osm napriklad ocenila to, ze bol maly kolektiv, dokopy 14 deti na 2 ucitelky a tym padom dieta krasne zvladlo prechod od mamy k ucitelke. zvykla si uplne v pohode, lebo ucitelka mala na nu cas a tak. potom presla do statnej, kde su tiez velmi dobre ucitelky, ale uz je ich v triede 18, takze ucitelka ma na kazde dieta menej casu, ale zase vyucba je prisnejsia. takze kazda skolka ma svoje plusy a minusy, kazda moze nieco dat, a vela zavisi od ucitelky a od riaditelky. nie vsetky skolky su take, ako pises.... no ale stale si mylsim, ze pre dieta skocit od mamy do kolektivu 15-18 deti musi byt pre to male dieta fakt velmi tazke...

mikim
11. jún 2013

@ivetah Kludne mi oponuj 🙂 , ale nie je to potrebne, napisala som cest vynimkam. pre mna je nepodstatne kolko deti je v kolektive, na individualne venovanie sa ma mna, nasa generacia nie je postihnuta tym , ze nas bolo v kolektive 20-30. pre mna je v predskolskej vychove dolezite, aby si dietatko vedelo vybudovat doveru k dalsej osobe , ktora s nim travi velku cast dna, co sa pri striedajucich sa brigadnikoch neda,a aby s nim boli vykonávané cinnosti podporujuce jeho vyvin, nie iba postrazenie. zial z mnozstva negativnych info, ktore mam , som dospela k nazoru, ze pre moje dieta je vhodna statna sk.

matozazzo
11. jún 2013

@mikim Je pravda, ako pises, cest vynimkam a ako som napisala - ked niekomu ide iba o biznis, co mne v BA takto aj pripada... tie ceny su fakt prehnane, ale zase neviem, ake su tam najmy...
Ja taku vynimku poznama som spokojna, mile kvalifikovane pani ucitelky, ak je tam niekto "navyse", tak na prax pocas skoly alebo na absolventsku prax, ale to je len pomoc navyse...
Vela veci by sa muselo a mohlo zmenit aj v statnych skolkach, ale to by muselo menit vedenie a pristup rodicov... Dnes hybu svetom peniaze a znamosti a preto to u nas vyzera tak, ako vyzera, nevynimajuc skolky a skoly :(
To, co sa naucila moja v sukromnej skolke jej nikto nevezme, papierov, vykresov a roznu tvorbu mam doma odlozenu, velka krabica na to nestaci.. teraz je tam druha, nema este 2 roky, uz je bez plienky, sama papa, oblieka sa, zacala krasne rozpravat a viem, ze je to hlavne zasluha pani uciteliek, ktore sa jej prevaznu cast dna venuju... Staci, ked vidim, ked su deti vonku, ako bezia k pani ucitelke, ked ide do prace. Viem, ze aj v statnej skolke su dobre pani ucitelky - starsia tam teraz je ako predskolacka, len zo zaciatku som mala pocit, ze urobila krok spat.. Ale svoje pani ucitelky ma rada, ja som v mnohych veciach upustila 😀 uz aj obdobie, ze bola stale chora, vsi atd., s cim som sa predtym nestretla, mame za sebou 😀 Viem, ze ak by mali pani ucitelky v stat.skolke lepsie podmienky na vyuku, ci uz priestory, pomoc (aby boli napr. 2), aj im by sa lahsie pracovalo..

kvetinka211
11. jún 2013

@matozazzo Suhlasim ze je rozdiel medzi sukromnou materskou skolou zaradenou v sieti a sukromnou "skolkou", ktora nie je v sieti. Tych v sieti je vsak minimum, podla mojho sukromneho prieskumu v Ba tak 10%, zvysok su vselijake centra - niektore maju tu slusnost ze sa netvaria ako skolka, niektore si to kludne capnu aj do nazvu pripadne ako podtitul nazvu, dalsie sa snazia najst nejaky podobny nazov aby ako skolka posobily. Vacsina ludi pod sukromnou skolkou rozumie aj taketo centrum a plati 300-600e za sluzbu o ktorej kvalitach mozno pochybovat.

dai
11. jún 2013

@tilly ahoj... ja len ze v ruzinove tych skolok chatra viac... bola som na vychadzke s mojou svagrinou ktora tam byva - isli sme od ruzinovskej smerom k prievozskej - na nasej ceste sme isli okolo 2 skolok a jednej skoly - nadherne obrovske priestory, zelen a ziadne deti - dovod? podla mna ze sa tam neda parkovat - je to uprostred sidliska bez pristupu ciest - kedysi ludom nevadilo vodit deti pesi, ci deti same prebehli ked tam byvali... teraz je zial situacia ina - rodicia deti do tychto skolok neprihlasuju LEBO - nemaju to po ceste do prace, neda sa tam ist autom etc. ... ale nadavaju ze ich deti nemaju miesto v skolke kde oni by chceli☹
podla mna je chore nadavat na mesta ze predavaju ci prenajimaju budovy kde nikto nebol - ved inak by tie budovy chatrali... detto teraz otvarat narychlo skolky ked vsetky vieme ze tato baby boom situacia bude trvat mozno este 5 rokov a potom uz nastupuju v rodeni opaet slabe populacne rocniky - cize teraz by sa otvorili dalsich 10 skolok na kazdom sidlisku a potom co s tym? co s budovami?: co s ludmi ktori by tam pracovali?

podla mna toto by potrebovalo niekoho naozaj kompetentneho s poriadnym planom - zobrat si statistiky porodnosti, odhady sily populacnych rocnikov a nasledne kompromisne riesenie - ci uz nejake docasne rozsirovanie uz existujucich skolok alebo nove skolky ktore by ale mali plan do buducna - cize co s nimi ked zase bude deti malo...

ja osobne som uz viackrat pisala ze mam deti v skolke sukromnej - som s nou velmi spokojna, nezdielam nazor ze tam deti len strazia - moje dieta ma krasny vztah asi so vsetkymi ucitelkami v skolke - aj z inych tried, tesi sa na ne, velmi vela sa naucila, su tam velmi kreativni, vela vonku etc. ... Ja myslim ze vaecsina rodicov nie su hlupaci a ked platia nemale peniaze tak naozaj pozaduju aj nieco navyse oproti beznemu standartu - nechapem ako si niekto moze mysliet ze nejaky rodic zaplati 500 euro mesacne za nieco co ma vaecsina zadarmo a nasledne mu bude jedno ze jeho dieta nema ziaden vztah k ucitelovi, ze jeho dieta ma na starosti nejaka brigadnicka a podobne - ja som inak o takejto sukromnej skolke nepocula kde by to tak bolo ( a to sme pri vybere nasej presli asi 6 skolok a davali sme si pozor na zamestnancov , ich vzdelanie, ako sa k detom spravaju, ako dlho su uz v skolke etc. ... )

teda co sa tyka sukromnych skolok tak mam skor pocit ze mnohe ktore ich nepoznaju nane nadavaju len preto lebo oni tam deti nemaju.... Kazdy rodic podla mna predtym ako da svoje dieta do skolky - ci uz do statnej alebo sukromnej by sa mal ist do danej institucie pozriet, porozpravat sa s kompetentnymi, aj cely den tam stravit etc. ... pokial sa rozhodne ze jeho dieta ju bude navstevovat, nie sa rozhodovat len na zaklade pohodlnosti ( co mam najblizsie, co je najlacnejsie etc. )
inak poznam prave v ruzinove jednu super statnu skolku... krasne vybavena a super ucitelky

matozazzo
11. jún 2013

@dai Velmi pekne napisane 🙂

mikim
11. jún 2013

@dai prosim ta napis mi skolku v ruzinove , do ktorej rodicia neprihlasuju svoje deti, som z ruzinova a fakt by sa mi takyto tip zisiel, a vobec mi nevadi , ze nezaparkujem pred vchodom 😲 , urcite to ocenia i dalsie stovky maminiek, ktorym to parkovanie tiez vadit nebude