Ako pripraviť dieťa na nástup do škôlky?

majuskabobi
6. aug 2023

Maly je moj "cecek", od mala je vacsinu casu so mnou. Dost sa obavam toho co bude vyvadzat v skolke. Doteraz s nikym nechcel ostat ani na hodinu,vzdy za mnou plakal. Vravim mu,ze pojde do skolky, tam.sa bude hrat s Anickou z ihriska,spinkat,jest,mama pojde do prace a potom pre neho dojdem. Doteraz chapavo prikyvoval,opakoval,ze on ide do skolky,mama do prace,ale ako sa blizi termin nastupu do skolky,zacina vymyslat,ze nechce do skolky. Uz som o tom prestala hovorit,iba ho obcas vezmem pohrat sa na nedaleke ihrisko. Ako ste pripravili Vase detvaky do skolky? Hlavne tie "naviazane" 😊

tosomja
6. aug 2023

@majuskabobi nijak špeciálne. Tak ako ty.
Boli sme kúpiť ruksacik, prezúvky, uteracik....ale on sa ešte stále teší. Ja sa bojím zase toho, ako to zvládne bez mladšej sestry. Sú ako dvojčatá, ani nejedia bez seba, ešte aj na nočník len spolu 🤔😃 no ale verím, že sa mu bude páčiť.

beata_k
6. aug 2023

@majuskabobi Hlavne ho na 200% ubezpec, ze po neho prides. Ze ho tam nenechavas.

majuskabobi
autor
6. aug 2023

@beata_k on vie,ze vzdy dojdem,ale momentalne ma trucovnu(slovo obdobie nemam rada😅) a reve vzdy. Dokonca aj ked ma vidi zacne plakat na raty,ze mama kde sii. Susedia uz musia mysliet,ze sme sisi🙈
@tosomja ano,aj veci sme vyberali spolu,aj nazehlovali menovky

beata_k
6. aug 2023

@majuskabobi Aj ja som si myslela, ze to vie. Ale strach dietata je mocny pan.

daniela2202
6. aug 2023

@majuskabobi nijak, dáš ho tam, bude plakať, prídeš-zoberieš

hortenziaj
6. aug 2023

@majuskabobi neda sa ti ist niekde na aktivitu opre deti, napr u nas v materskom centre je a ja vtedy deti necham nech sa hraju sami a cvhodia, iba usmernujem ak dacvo zle robia, lebo ich mam dvoch takych malych, rok rozdiel. a ta pani, coto ma na starosti tak sa im aj povenuje, takze ako v skolke to je skoro. takze moji sa uz naucili, tesia sa tam behaju kade tade a mna vobec neregistruju, neriesia, ale zo zaciatku nechceli iost, bol plac a hladanie ma, ale vedeli ze som tam, ze neodidem a ze ak ma budu potrebovat, pribehnem hned. cize za mna ak mas moznost, co vo velkom meste je vzdy, tak ist, mas este mesiac skoro, byt tak pri nom ale nechat nech sa bavi sam s detmi, ty si len pozorovatel pripaden ak v skolke mate adaptacne tak skusit to, popytaj sa

majuskabobi
autor
6. aug 2023

@hortenziaj chodili sme spolu cvicit,ale tam som.bola s nim,hra sa s detmi,ale po chvili ma vzdy zacne hladat. Chcela som ho trocha nechat v detskom kutiku,pod dozorom animatoriek,ale ani omylom😑

majuskabobi
autor
6. aug 2023

@beata_k tak uvidim,mozno ho presvedcim ests na treningove hodiny u babky🙂🤗

hortenziaj
6. aug 2023

@majuskabobi no mozno ma taku povahu, uvidis este mesiac , co dovtedy bude. mozno v tom kutiku nechat a ty si tam sediet a robit svoje, citat knihu pri stole a nech sa mu venuju tie animatorky ?

majuskabobi
autor
6. aug 2023

@hortenziaj nehrozi,kebyze ma vidi,hned preskoci ohradku a je pri mne🤭 skusim ako som spominala babku na hodinku,dve,snad babka vydrzi😁

kristina2412
6. aug 2023

Chodili sme okolo škôlky keď sme išli von, a často videla nejakú " akciu" , vyrezávanie tekvíc, diskotéku na MDD, vysvietenú škôlku pred Vianocami a keď zbadala ako prišli poníky a deti sa na nich vozili, zavesená na plote sa rozhodla sama, že tam musí ísť 😄

dzulli1980
6. aug 2023

Hlavne to prestaň tak prežívať a kŕčovito riešiť, dieťaťu to nepomôže ... väčšina detí po nástupe do škôlky plače ... preto píšem väčšina, lebo moja dcéra plakala, keď som po ňu prišla, nechcela ísť domov ... ja som sa s dcérou asi pol roka pred nástupom rozprávala, že pôjde medzi detičky, že budú mať program, super pani učiteľky ... tvárila sa tak neutrálne, aj po nástupe do škôlky, nič nenasvedčovalo tomu, že by s tým mala nejaký problém ... asi 2 mesiace po nástupe sa tam začala trieskať o zem, bála sa detí, utekala do kúta, keď sa k nej nejaké dieťa priblížilo, čupla si hlávku dala do dlaní a kričala "kde je moja mamička", to isté robila v noci ... pol roka som s ňou chodila k psychologičke, dala ju na poriadok ... nerieš to, je to prirodzený proces, raz od Tvojej sukne musí odísť ... a ak prídu problémy, budeš riešiť ... každé dieťa je iné, každé reaguje na zmenu inak.
@kristina2412

tosomja
6. aug 2023

@dzulli1980 tak toto by som nedala. Ako si to riešila? Naďalej chodila do škôlky? V čom bol problém že takto sa správala?

evaachesa
6. aug 2023

Prečítaj si tento veľmi dobrý článok ako sa pripraviť na škôlku...škoda že som ho našla len teraz, fakt super. 🙂 My sme si dlhšie pred škôlkou čítali knihu Kubko ide do škôlky, ktorú tu tiež odporúčajú. Samozrejme prvý týždeň bol ťažší, dlhé lúčenia aj so slzami, ale postupne to zvládol na jednotku. Potrebujú čas spracovať takú veľkú zmenu.
https://montessorikids.sk/ako-sa-pripravit-na-s...

dzulli1980
6. aug 2023

Samozrejme, že chodila ďalej do škôlky ... našla som jej dobrú súkromnú psychologičku, chodili sme tam 2x do mesiaca pol roka, stálo to kopu peňazí, no nebanujem, veľmi jej pomohla ... dnes je to šťastné vyrovnané dievčatko, ktoré miluje prítomnosť detí, kolektív ... a čím to bolo? Ťažko povedať ... doma sme s mužom problémy nemali, medzi deti som s ňou chodila často, no keď som bola v nejakom 30-tom týždni tehotenstva, otcovi diagnostikovali rakovinu pankreasu, pre mňa strašný šok, začala som sa otvárať, môj psychický stav, och, kto nezažil, nepochopí atď., psychologička povedala, že to môže mať súvis ... neviem ... pre mňa je podstatné, že jej pomohla začleniť sa do kolektívu, vnímať deti ako úžasné ľudské bytosti atď., proste jej pomohla byť šťastným vyrovnaným dievčatkom 🙂
@tosomja

laurikalalinka
6. aug 2023

@majuskabobi hlavne do škôlky štuple do uší,deti majú silné hlasivky,ja som v prvý deň v škôlke, nechápala, dcéra sa na mňa urazila, že prečo ju beriem tak skoro zo škôlky, keď ona sa chce ešte hrať,my sme mali prvý týždeň od rána do 10,00h pre nováčikov kôli adaptácii.

januska20
7. aug 2023

@majuskabobi u nás dosť zabrala kniha Kubko ide do škôlky.
Môj bol takisto neustále iba so mnou,veľmi na mňa naviazaný.
A teraz nám pribudla kniha Kubko ide do školy, od septembra už syn bude prvákom.

andreatytler
7. aug 2023

@majuskabobi Zacni pomaly vstavat v tom case ako do skolky a robte rano to co budete robit ked ju zacnes vodit do skolky. Potom chodte na prechadzku to istou trasou ako pojdete do skolky aby aspon ranna priprava a cesta boli zname. Deti maju radi rutinu, dava im istotu, takze jej dobre padne robit nieco zname ked zacne skolka.
Ja by som trenovala to nechavanie u babky.
Vysvetli mu presne co a ako sa bude robit v skolke.
Vytvorte si ritual pri luceni.
Daj mu nieco malinke zo sebou. Napriklad samolepka prilepena z vnutornej strane nohavic, alebo bozk do dlane ktory mu tam zazracne ostane cely den a staci ked si prilozi dlan na lice a bude ho citit.
Kludne mu povedz ze aj tebe bude smutno bez neho, poziadaj ho aby aj on tebe dal zazracny bozk na dlan.
Priprav si po skolke cas vylucne pre neho. Je mozne ze bude extra vyzadovat tvoju pozornost.

mamamasama
7. aug 2023

Nase skolky ponukaju adaptacne tyzdne. Podla toho sa zariadim. Ak sa mu bude pacit, bude chodit, ak nie, tak ja HO a on HS.

paciko9
7. aug 2023

Nasa tiez ide do skolky, dajak extra ju nepripravujem. Chodia tam jej kamarati, od kedy vie hovorit, tak stale ze ona chce ist do skolky. Teraz,ked sa jej dakto spyta tak povie,ze az po prazkach pojde😅😅. Ale tiez mam stoho stresy ako tam bude fungovat. Obednajsi spanok nema od 2roka. A ked sa hra s detmi, tak mamu nepotrebuje k stastiu😉

majuskabobi
autor
7. aug 2023

Dakujem vsetkym za odpovede,nestresujem,iba ma zaujimal iny nazor matiek,mozno aj buducich skolkarov. Velka vdaka @andreatytler ,ten bozk je fajn napad. Vstavanie mame vychytane,od 2.roka sa budi o 6.00😃 cestu pozna, ale ten bozk do dlane by ma nenapadol

4stanka4
7. aug 2023

@majuskabobi sestra si tak s malým nakreslili srdiečko a povedala mu ze keď mu bude smutno za ňou tak nech sa naň pozrie a bude vedieť že mamina na neho myslí.

andreatytler
7. aug 2023

@majuskabobi Ten bozk je napad z knizky... je to tu v Kanade klasika a pozna ju snad kazdy skolkar - The Kissing Hand. Jedna z najkrajsich kniziek ake som kedy citala.
Nasmu synovi sa velmi paci a pyta si bozk kazde rano.🙂

andreatytler
7. aug 2023
andreatytler
7. aug 2023

@4stanka4 Presne, aj to srdiecko nakreslene je velmi dobry napad.

mamusa123456789
9. aug 2023

Nechcem ti kaziť ilúzie, ale naša najstaršia prestala ráno revat, až keď nastúpila do školy 😁, ale samozrejme poobede zo škôlky domov ísť nechcela, takže ráno z revom, ze tam nechce ísť a poobede z revom, ze odtiaľ nechce ist