Ako pripraviť psychicky dieťa na škôlku?

6. aug 2022

Ahojte,synček nastúpi v septembri do škôlky.V rámci možností ako tak je samostatný.Neni to sto percent,no za pochodu sa zdokonali alebo odpozoruje od ostatných detí.No ako ho pripraviť psychicky na škôlku?Chodíme na prechádzku okolo škôlky,ukazujem mu že tam bude chodiť,máme nacvičené aj trasu.Casto mu rozprávam že ako mu bude dobre v škôlke,že sa tam bude hrať s deťmi ,že bude mať milé pani učiteľky,že ráno ho tam zanesem ,hovorím mu co tam budú robiť hrať sa,jesť,ležať v posteloch (nespava cez deň od 1,5 roka,dúfam že v škôlke bude pekne ležať potichu)a že poobede dôjdem preňho.Ze ja si zatiaľ budem v robote zarábať peniazky.No plače že on tam chce chodiť so mnou,nie sám aby som ho tam nenechala sameho.Aj cez deň x krát ho to napadne a plače že v škôlke bude plakať za maminkou.Ze tam nechce byť bezo mňa.Je dosť naviazaný na mňa.Este nikde nebol bezo mňa.Ako ho pripraviť aby zvládol psychicky škôlku?Neake tipy čo u vás fungovali?

tenerifka
6. aug 2022

Nijako, prilis to prezivas. Ze je na teba dost naviazany si sposobila len a len ty, mala si ho zvykat na to byt aj s manzelom, babkou, strykom. Bude tam revat, bude zavisiet len od teba, aky postoj zaujmes

mogaa
6. aug 2022

no príprava na škôlku začína skôr ako 2mesiace pred nástupom, oveľa skôr.....od malička ho postupne nechávať s ostatnou rodinou, bez mamy...poobede s mužom, prespať u babky,ísť s tetou do obchodu, s dedkom nakŕmiť zajačiky, čokolvek s kýmkoľvek okrem mamy, samozrejme ihriská, detské centrá...najdôležitejšie z prípravy je, aby bolo zvyknuté byť aj s inými ľuďmi ako s mamou a otcom......

vivuska666
6. aug 2022

Nepripravis ho nijako. Ak aj bude hrdina, uvidi plakat ostatne deti, zacne aj on. Treba to len vydrzat a moc sa nad tym nezamyslat. Rychlo potom odist zo skolky nech ta to nerozhadze na cely den v praci.

mondolina
6. aug 2022

načo ho dopredu stresuješ? on nepočúva čo tam bude robiť, preňho je to abstraktné.
on počuje len to, že tam bude bez teba. a to mu stačí.

w123
6. aug 2022

je neskoro uz davno mal podniknut nieco s babkou dedkou tatom strykom bez maminy, skusila by som mu vysvetlit ze ine deticky tam tiez nebudu mat maminu a ocka ze je velky a bude tam len chvilku a zo zaciatku by som ho nechavala len nejake 3-4 hodinky kym si trochu zvykne

autor
6. aug 2022

Ja že dáte neake osvedčené rady...Som na synčeka sama.A babky dedkovia nejavia záujem,tým pádom nemám s kým ho nechať,preto je na mňa naviazaný lebo je nonstop len so mnou.

lienka.7
6. aug 2022

Pripraviť by si sa mala ty, nie on. Načo ho stresujes? Este mu nezabudni povedat, neboj sa, vsak poobede po teba prídem 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️
Davat ho viac babke, naučiť ho na cudzích ludi a odpojiť od cecku.

mogaa
6. aug 2022

veď kamarátky asi máš, stačilo ho nechať s niektorou kým vybehneš po niečo do obchodu....poprosiť sestru,susedu aby ho na chvíľu postrážila že potrebuješ ísť do lekárne, k lekárovi.... .detto detské centrá sú fajn kde sa deti hrajú a mamina sedí obďaleč a s niekým sa rozpráva...dieťa sa hrá samo/s inými deťmi ale vie že je tam niekde aj mama...ak s nikým iným nebýval, tak zrejme to problém bude...ale záleží aj od povahy dieťaťa, aj je smelé a cudzí ľudia mu problém nerobia(napr.sa baví na ihrisku s cudzou mamičkou) tak to problém nemusí byť....naopak aj deti čo bývajú so starými rodičmi často, ak sú tichšie, neoriebojné a boja sa cudzích ľudí, tak môžu a pravdepodobne aj budú plakať....

mogaa
6. aug 2022

hlavne musí byť v pohode mamička, čiže žiadne neplač, neboj sa, žiadne dlhé lúčenie, ráno dieťa odovzdať učiteľke a hneď odísť....žiadne dlhé lúčenie a ani vysvetlovanie....odovzdať a čo najskôr preč.....
hlavne by som dieťa nestresovala každý deň rozprávaním o škôlke...nevie čo ho tam čaká, musí samo zažiť aby vedelo o čom mama hovorí...

mondolina
6. aug 2022

pripraví sa na škôlku tak, že tam začne chodiť.
postupne to dáte 😉

martinka13
6. aug 2022

Moc by som to pred ním už nerozpitvavala. Neboj sa. Zvykne si ako tisicky deti pred ním. A z osobnej skúsenosti, čím skôr tam pôjde, tým lepšie. Mne deti šli keď mali 2 roky a 9 mesiacov. Podľa mňa ideálny vek. Keď som videla, čo vymazali deti, keď boli prvý krát v predškolskej.... Ďakujem pekne. Všetko dobré dopadne, hlavne sa Ty hoď do kľudu

janickacrazy
6. aug 2022

máte ešte trochu čas, skús poprosiť niekoho, aby ti ho postrážil, ak nemáš nikoho, tak zaplať na 2 hodiny opatrovateľku, aby si zvykol, ber ho do centra, kde sa hrajú deti, ty si sadni na lavičku a nechaj ho hrať sa s deťmi samého a hlavne bud v klude ty, čím viac budeš ty stresovať, tým horšie pre neho

slavkadi
6. aug 2022

Nemá kamaráta s ktorým nastupuje? Skúste sa mamičky v škôlke dohodnúť na zoznamovacom poobede niekde na ihrisku, spoznáte sa vy aj deti. Keď tam bude mať kamarátov, hneď bude chodiť rád. Zatiaľ do septembra by som aspoň na ihriskách a v herniach čo najviac trénovala s nim "sociálne kontakty". Každé dieťa si zvykne, treba len vydržať.

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
veroonr
6. aug 2022

Nepocuvaj tie bludy ze je to tvoja vina, ze to velmi prezivas a podobne. Kazde dieta je ine a normalnej milujucej matke zalezi na tom, ako dieta preziva veci. Moje dieta je vychovavane veeeelmi kontaktne a je zvyknute byt len so mnou a s muzom, ale do skolky sa ku podivu tesi (aj ked si to podla mna nevie celkom predstavit). To ze mu vopred hovoris co sa bude diat je velmi dobre, ostatne neovplyvnis. Drzim palce

fiafia
6. aug 2022

Nijako. Musi vidieť tvoju istotu a časom to pôjde. Pred ním musíš byť odhodlaná a hlavne pred ním neplakat nech neviciti neistotu. Moja dcéra plakala tak,že ju bolo počuť až von. Kričala na mňa mamaaaaaa, mamiiiiii nenechavaj má tuuuu, neopustaj ma a ja som tak plakala,že som si nevidela pod nohy a chodila som ako bez duše. Domov chodila s očami červenými a opuchnutý mi, mávala nočné mory a nič nejedla. Bolo to strašné obdobie no iného východiska nebolo,do škôlky musela. Bolo to ťažké no deň od dňa sa to lepšilo. Teraz má škôlku a všetko v nej rada. Dôležité bolo nepovoliť tak ,že no dobre dnes budeš len doobeda a pod. Držím palce

tamvtme
6. aug 2022

@veroonr moje dieta rovnako, velmi kontaktna, len so mnou max s muzom, ale velmi spolocenska, do skolky sa tesila, aktualne mame za sebou prvy adaptacny tyzden (chodila na pol dna), bez placu, bez scen, s radostou a o inom momentalne nerozprava,len akonponde v po delok do skolky a uz tam bude aj spinkat s detickami 🥰

nykkushka
6. aug 2022

Ja ta chápem, tiež ide náš šuhaj do škôlky, ale podľa mňa si to tie 2-2.5-3 ročne deti ešte v tej hlave nevedia nejak spojiť, že čo je škôlka.
My sa s ním veľmi o tom "rozprávame", hovoríme tak ako ty, čo a ako tam bude robiť, že si nájde kamošov, ale aj ze bude treba aby počúval učiteľky atď. Naš je spoločenský, od malička s inými ľuďmi býval sám, tak vraví že sa tam teší. No neviem, aká bude realita.
Ratam aj s takou alternatívou, že s ním budem doma, kym na škôlku nezmudrie. Neuznávam, nechávať deti v škôlke aj keď vrieskaju, plaču a maju z toho nervy... Že veď si zvyknú... Ale tak každá to ma inak a každému vyhovuje niečo iné...

letfenixa
6. aug 2022

@tenerifka no vieš, môj syn si na škôlku horko-ťažko zvykol po skoro 3 rokoch, a to som od jeho roka pracovala na čiastočný úväzok, od 2 rokov na celý, býval s otcom, starými rodičmi, a tak je na mňa stále naviazany.

brankovamama
6. aug 2022

Ja som svojho nedávala na noc k nikomu, ale je pravda, že tak 2-3 hodinky bol bezo mňa. Nespomínaj škôlku vždy, keď okolo nej idete, nehovor o nej. Informáciu si mu už podala a on ju spracuje. Treba to obmedziť na raz za pár dní, napríklad pri raňajkách spomeň, že aj s škôlke budeš mať občas kakao. Keď sa hrá so smetiarskym autom napríklad, tak sa nahlas zamysli, či si myslí, že aj v škôlke budú mať smetiarske auto, alebo aké autíčka myslí, že tam budú. Ale ozaj raz za pár dní spomenúť škôlku. A keď ti povie, že mu bude smutno a bude plakať za tebou, objím ho, že aj tebe bude smutno, ale spolu to dokážete a vynahradite si to potom. Nemôžeš mu hovoriť len pozitíva o škôlke, lebo len šťastne sa tam cítiť nebude. Pravdivo popíš, čo bude cítiť. Aj smutno mu bude za tebou, aj sa tešiť bude na deti a hračky a je to v poriadku. Deti prekvapia. Myslí pozitívne. O môjho som sa bála, a nakoniec mal len 2 dni adaptačne a chodil na celý deň už. Ale sú v škôlke deti, ktoré sú tam aj po roku do 12. Proste je každé dieťa iné, ale že teraz plače, neznamená, že bude aj potom

mikadooo
6. aug 2022

Približne takto: ty už si veľký šikovný chlapček, už nie si bábätko. S mamičkami doma sú bábätká. Po prázdninách pôjdeš do škôlky a tam sa bude učiť všelijaké dôležité veci - pesničky, básničky, budete sa učiť o prírode, o zvieratkách, ale aj kresliť, lepiť, strihať... Každý deň sa niečo nové s pani učiteľkou naučíš. A potom mi doma vždy povieš a ukážeš, čo už vieš, dobre? A keď jedného dňa už vyrastieš a budeš všetko vedieť, tak potom pôjdeš do veľkej školy a budeš veľký školák. V škôlke si určite nájdeš aj kamarátov, sú tam aj hračky, aby ste sa mohli hrať. Budete chodiť aj von na ihrisko, aj tam sa budete hrať. Keď ty budeš v škôlke, maminka bude zase v robote, aby sme mali dosť peniažkov na veci, ktoré si potrebujeme kúpiť - napríklad mliečko, jogurtík, chlebík... A aj nejakú mlsku pre teba, budeme mať viac koruniek ako teraz. (alebo alternatíva b, ja mamička sa musím starať o menšie bábätko-súrodenca, ktoré sa ešte nevie samé napapať, prebaliť, atď. a neviem ťa všetko naučiť tak ako pani učiteľka v škôlke, lebo ja nie som pani učiteľka 🤷). Atď. Ja som v rámci diskusie neťahala medové motúzy okolo pusy, ako sa im tam bude páčiť a ako sa tam budú len hrať a neviem čo všetko. Netuším či som robila dobre alebo zle, mali sme klasickú adaptáciu, s klasickými problémami, že deti nechceli ráno do škôlky, tak ja som im stále vysvetľovala, že musia sa tam učiť dôležité veci, ktoré ja doma ich nenaučím. Nepresviedčala som ich aká je škôlka super, tiež som tam chodila 😂.

nyphadora
6. aug 2022

U nas veelmi pomohli knihy o skolke, Brumko a Miško idu do školky, Terka ide do školky, Kubko … atd, potom sme chodili na Babybalance a tanecny, tak dieta vedeli fungovat v kolektive. A v skolke sa bola hrat s detmi asi trikrat pred tym ako nastupila, tak sme sa o tom doma veľa rozpravali. Dalej zacala chodit prv iba na dva dni do tyzdna a na dve hodiny, pomaly sme to predlzovali. Dovtedy nebola nikdy nikym strazena, iba so mnou a s manzelom, starych rodicov mame 300km daleko.

janula12345
6. aug 2022

Ja mam tiez dcerku, ktora pojde teraz do skolky a tiez nie je zvyknuta na nikoho ineho, ako na mna. Samozrejme, par krat bola doma s babkou, ale viac ako 2 hodiny nie. Prespavacky- to musi aj babka/teta/atd suhlasit a moj zivel nie je zrovna dieta, ktoreho chcu ludia strazit 🤣🤣. Takze mudre rady "uz davno malo dieta prespavat u babky, dedka, a travit cas s inymi okrem mamy"... su mudre, ale nie vzdy mozne. Ale kupodivu sa moja dcerka tesi. Stale iba hovori ze uz ma 3 roky a uz pojde do skolky. Kupili sme papucky, pyzamko, a tesi sa. Ja zas zacinam mat stresy, aku prevenciu proti vsiam nasadim 🙈🤣🤣 u nas v skolke z pocutia su vsi kazdy rok aj 3x. A moja dcerka ma take huste extremne kucerave vlasky, ze ak to chyti.. rovno mozem holiaci strojcek chystat. 😬 takze ak tu mate niekto rady aj aku prrvenciu mate vyskusanu, a funguje, kludne mi prosim napiste.

janickacrazy
6. aug 2022

@janula12345 sú nato špeciálne šampóny, môžeš jej preventívne s tým umývať vlasy a snáď to nechytí, ešte je aj taká vodička, čo sa vtiera do vlasov ako prevencia, ale strašne to smrdí 😂 tak som to ani nepoužila

janula12345
6. aug 2022

@janickacrazy ano online uz ich mam preluskane. Ale skor ze ktory je ozaj zo skusenosti dobry ... ze mamicka napise - toto sme pouizvali a aj ked boli vsi v triede, nasa nechytila😬🤣🤣 tazko vybrat z 20 produktov. Rada by som isla na istotu. Aj kvoli tej kuceravosti- ona musi mat specialne sampony aj masky na kucerave vlasy lebo ibak benu mozne rozcesat. Proste cisto ako afro...

janickacrazy
6. aug 2022

@janula12345 my sme mali Capissan Forte, mám síce chlapcov, ale mali dlhšie a huste vlasy v škôlke, chytili to len raz za 4 roky 😇😅

andreatytler
7. aug 2022

Robis vsetko dobre. Pekne ho pripravujes.
Hlavne sa priprav ty. Mama totiz vzdy stresuje viac ako dieta. Je to pre nas velmi tazke.
U nas pomohlo zapojit do skolkarskej rutiny nieco co ma velmi rad. Chodili sme po ceste do jasli okolo velmi rusnej cesty a on pozeral nakladiaky. Teraz zase fici na buldozeroch a tak ho vozime po ceste ktoru akurat prerabaju a je tam asi 5 bagrov a buldozerov. Rano odchadzame do jasli s tym ze si ideme pozriet buldozery. Kamoska chodila s dietatom do jasli autobusom, aj ked to mali len jednu zastavku, lebo ta cesta v autobuse sa malemu velmi pacila.
Ked ma den ze nechce ist, len poviem ze kludne moze zostat doma, ale bude sa musiet hrat cely den sam, lebo mama musi ist pracovat a nebude sa s nim moct hrat alebo ist vonka. A pracovat musim ist aby sme dostali peniaze aby sme si mohli veci kupit.
A ak bude trvat na tom aby si tam ostala s nim, tiez povedz ze OK, ale vysvetli ze potom nebudes moct pracovata a nebudete mat ziadne peniaze a nebudes moc kupit nanuk, alebo nieco ine co ma rad. Proste neneguj jeho zelanie, suhlas s nim, ale vysvetli ake to bude mat nasledky a nechaj na nom aby svoju ziadost zmenil.
Ak dovolia, daj mu zo sebou svoju fotku a tak budes stale s nim.
Svojho casu som pozerala dobry rozhovor so psychologom, Povedal v nom, ze ak dieta pri odchode do skolky place, je to dobre, lebo je normalne a spravne aby mu bolo smutno ked sa luci s mamou, ale musi po jej odchode prestat plakat a zacat sa hrat a zapajat do aktivit. Ak ostane vo vyckavacom mode, kedy nechce nic robit, len cakat na mamu, tak je problem a dieta by nemalo este ist do skolky.
Nas syn po 2-3 tyzdnoch prestal plakat a zacal mat jasle rad. Ale potom asi o rok, zacal zase plakat a stale len opakoval ze mama ma pride zobrat. My sme mu stale len rozpravali o tom ake je to tam skvele a ignorovali jeho reci o tom ze mama ho pride zobrat. Az po 2 tyzdnoch mi doslo, ze sa zacal bat, ze ho tam necham a potreboval sa uistit ze po neho pridem. Mali sme dlhy rozhovor, kde som ho velmi intenzivne uistila ze po neho VZDY pridem a potom vzdy kazde rano a on prestal plakavat. Takze poradim pocuvat co ti dieta hovori a venovat tomu velmu pozornost.

adaale
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ariannazara
7. aug 2022

Ide v septembri a nič mu hovorím. Povedala som pôjdeš do školy a hotovo. Hucat doňho vkuse jasne ze dieťa už je zbechutene😂

ivana.natasha
7. aug 2022

Ja nepripravujem nijak špeciálne. Ale ani nie je dieťa tak fixovane vyslovene iba na mňa, s tatinom sú bežne sami,poobede s nim zaspáva. U babky tiež už zo dva razy vydržal. Mám aj staršiu dcéru a ta od prvého dňa zakývala a nebol problém. Skôr poobede ju odtiaľ dostať. Syn teraz vie, že pôjde do škôlky a keď ideme náhodou okolo tak mu poviem, že tu sa bude hrať s detičkami. Nič viac,ani o spaní. Uvidím čo bude.
Skúsila by som tu herničku, kde nebudeš vyslovene s dieťaťom bok po boku, keďže rodina absentuje.
A fakt to lúčenie, kde dieťa bolo v pohode a rodič ubezpecoval sam seba, že veď poobede príde je kontraproduktívne, dieťa nakoniec tiež revalo. Ahoj, ľúbim ta a odísť.