Ako sa definitívne zbaviť plienok u 4,5 ročného syna?

lucika66
17. sep 2017

Pozdravujem Vás milé mamičky, prosím o radu... mám 4,5 r. syna, mám taký problém, že sa nechce "vzdať" plienok. S cikaním problém nemá, no čo sa týka stolice, len do plienok a po stojačky. Naša pediatrička mi povedala, že takýto problém má viac detí, zväčša chlapci, no výnimkou nie sú ani dievčatá, no vzhľadom na jeho vek by už odporučila pomoc psychológa. Riešili ste niekto podobný problém? Ak áno, tak mi prosím poraďte ako. Vedeli by ste mi niekto odporučiť dobrú detskú psychologičku, ktorá by s tým mala dobré výsledky? Najlepšie prešovský kraj, konkr.Humenné. Ďakujem za každú radu, či odporúčanie.

denisa098
17. sep 2017

Mala toto tiez dlho robila,skus kupit novy nocnik,pripadne ti darujem za postovne a nechaj ho behat iba v tricku na holo po dome,novy nocnik bude chciet skusit ,moze ho motivovat a mozno si privykne.Na malu to zabralo.Pripadne nove sedatko na wc.

lucika66
autor
17. sep 2017

@denisa098
skúsili sme už takmer všetko, nový nočník-kúpila som aj hrací, stál ma 40eur., rôzne sľuby, motivácie... nič nezaberá. Ono to už asi bude nejaký blok, jednoducho on sa nevie uvolniť, aby si sadol na wc. Dokáže to len po stojačky a musí byť ako keby ukrytý, teda mať na sebe oblečenie. A napr, ked som mu nedala plienku, dokázal zdržiavať stolicu aj 4 dni. Je to psychický problém.

denisa098
17. sep 2017

Sofia sa tiez ukryvala do domceku alebo za sedacku alebo do rohu a po sediacky dovliekli nam sedatkovy nocnik a kaslala nan,nakoniec som jej kupila uplne obycajny a schodik k tomu a zacala don postupne aj kakavat,ohuril ju,ja som ale nikdy nerobila take,ze by som jej nedala plienku az dovtedy kym sa nevykaka,lebo by zadrziavala stolicu.U nas proste zabral ten obycajny nizky serbel,mozno aj to je ked sedi zadkom nizzsie,lahsie to z nej vylezie,uz chodi aj na velky zachod,a ked sa pototo do gatiek,ja jej nenadavam,poviem nevadi,nabuduce to stihneme.Ked ten novy serbel prisiel som ho s nou rozbalovala a vravela jej ze tam sa kaka,a ked to tam dala tak som hikala aka je uzasna a tak .

tova
18. sep 2017

Ja som mala pri wc velku tasku s hrackami a kazdy raz som slubila dcere ked sa vykaka do wc si moze vziat jednu . fungovalo to tak par krat. Az po tyzdni ked uz ani hracky nefungovali, som namiesto plienok kupila 3 baliky najlacnejsich gati v obchode. Kazdy raz som ich Rovno hodila do kosa, utrela a do tyzdna utekala na wc aj v noci sama. Ani psychologa netrebalo, zistila sama ze plienky uz nebudu a ze to myslim to vazne.

zuzka38
18. sep 2017

@lucika66 mas problém a nemas problém...naozaj je extrémne veľa deti ktoré takto kakaju. Treba mu plienku nechať je to jeho istota, on raz príde a ppvie ti ze ju nexce. Zbytočne sa trapis. On je úplne v pohode. Ak xces pre inspiraciu ak sa to tak fa nazvať v našej skupine problémy pri vyprazdnovani deti najdes takýchto pribehiv veľa 😉 a radime nechať plienku aby sa nezablokoval a bude zadrziavat stolicu a to len bude problém na psychológa....

janickacrazy
18. sep 2017

@lucika66 Psycholog to nevyrieši, mali sme podobný problém, prešlo to vekom, nechali sme mu plienku, netlačili sme nanho vobec, proste sme to úplne prestali riešiť, spomínať. Jedného dna asi po pol roku som mu povedala, či nechce skúsiť ísť na veľký záchod, že už je veľký chlapec, tak skúsil a odvtedy kaká do záchoda. Neboj sa, aj u vás sa to porieši.

xili99
18. sep 2017

Z psychlóga by mohlo mať dieťa ešte väčšiu traumu. Ono také riešenie podľa mňa nie je vôbec dobré. Dieťa získa akurát ešte väčší blok. Treba odmeňovať, nato deti sú 🙂

kllamarka
18. sep 2017

Moja starsia zadrziavala, tiez sa zvykla s plienkou dakam 'ukryt' a tam sa do nej vykakat.
Celkom pomohlo, ze si vybrala serblik sama...a som jej ho dala do ruky, ze na, daj si ho sama na miesto kde chces skusat kakat.

Ja som oducala ked mala 3 roky (4.5 uz je hodne rozumnejsi).
Este som to robila tak...ze videla som uz po par dnoch zadrziavanej stolice..ze je nekludna, zacala behat - znak, ze uz jej treba kakat.
Tak vtedy som ju vyzliekla. Mala moznost ist bud na serblik alebo sa vykakat na zem.
Zo zaciatku ked jej "padlo" na zem, tak sme sa sli na to pozriet, ze ci je to OK podla nej na zemi.
Ono..aj ked zadrziava...treba mu stolicu podporit (probio, sliv dzusik atd), aby ho prinutila sa vykakat bud do wc/serblika alebo na zem. A potom riesit, fakt si myslim, ze s 4.5 rocnym sa da uz slusne pokecat o hovienku na zemi 🙂

kllamarka
18. sep 2017

@lucika66 Alebo mu kup a daj male plienky 🙂 Ze pre takych velkacov uz nevyrabaju 🙂

bleee
18. sep 2017

Psychológ určite pomôže. Pre začiatok skús napísať na www.detskypsycholog.sk

katriona1
18. sep 2017

tak u nás je to ješte horší, malá má 3,5 roku a kaká jedine v noci do plenky v poloze na ctyrech, jinak jí to prý nejde a to chodila normálne na nočník od 7 mesícu, když mela okolo roka já jsem skoro nevedela co je to pokakaná plenka, potom nastal zlom okolo 15 mesíce, kdy začala nočník odmítat až dostávala hysáky jenom ho videla, tak jsem ho na čas odložila a ona se začala pri kakání schovávat a postupne ani nevím kdy si to presunula na noc, ze začátku jsem to i chápala, protože mívala zácpy a takto na ctyrech se asi mohla uvolnit, no ted už je dávno nemá, ale tento zvyk jí zustal, pres den se odplenkovala ve 22 mesících a už vloni pres léto se treba 1x-2x za týden vykakala na nočník, ale pak se zase vrátila k plence, i letos pred létem asi 3x šla na nočník, dokonce i záchod a zase nic z toho, už zvažujeme toho psychologa, protože už jsme všechno možné zkoušely, ale na ní nic neplatí, akorát se vzteká nebo zadržuje a to je potom teprve problém, takže v konečném dusledku jsem aspon ráda, že si na velkou dojde a nemusíme behat po lekarích

katriona1
18. sep 2017

@kllamarka když naší nedám plenku vykaká se do gatí, ona to delá ve spaní, častokrát o tom ani neví a když jsme jí vyhmátly když tlačila tak to vetšinou zadržela a potom druhý den byla celá nervozní jak se jí chtelo, jednou mela potom takové kreče, že jsem jí musela dát čípek, jinak bych musela už jet na pohotovost jak se svíjela bolestí, navíc je mi jí líto, protože vždy brečí a omlouvá se, že nechtela, že jí to jinak nešlo

sida456
18. sep 2017

@lucika66 no mi sme odplienkovavali keď mal 2 a cikat v pohode zvládol..... ale kakat ? Vždy do gatí. Plienky som nedávala lebo sa minuli a plienky mávajú len bábätka ktoré nevedia chodiť, rozprávať, samé jesť..... takze boli slipky, boxerky a vždy to išlo do nich.... ja na nervy stále som prezliekala. dohovárali sme mu.... nič. Naslubovala som modré z neba keď sa vykaka do záchoda .... nič. Nepomohlo. Už som bola ,, v koncoch' ´ až raz som mu tichým hláskom povedala že keď bude kakat do záchoda vždy dostane darček oči vypučil že čo som to povedala.... darček boli dve lentilky 😀 Lentilky boli len pri vykakani do záchoda ináč neboli dostupné 😀 A nasledujúce 2 týždne pocítil kakanie a utekal do záchoda a kričal že dostane darček.... jasne už to bolo v gatiach tak bohužiaľ nič sa nestalo a darček nedostal..... nabudúce keď sa vYkakas do záchoda dostaneš darček ... a potom to išlo aj Tatinko aj maminka dostavali darčeky keď sa vykakali do záchoda a teraz už má 3 aj keď ide na poslednú chvíľu ale zadrží a dostane darček alebo si zabudne aj pýtať darček tak mu netlačím nasilu😀

lucika66
autor
19. sep 2017

Veľmi pekne vám všetkým ďakujem za vaše skúsenosti, fakt to nie je niekedy jednoduché, mali sme už rôzne fázy, tak ako tu viaceré spomínate... aj odmeny, aj sľúbené kúpy hračiek, veľmi sa tešil, sadol si na nočník a sedel, vydržal chvíľu a hned chcel ísť do obchodu, no keď prišlo na neho naozaj, vtedy nič nechce, mame mu to všetko kúpiť radšej k narodeninám. keď som mu povedala, že plienky sú už malé a oni naozaj sú, že nebude mať do čoho kakať, lebo väčšie s už nedajú kúpiť, povedal !i, že sú aj plienky pre dospelých, babka má také na pôjde ( naozaj tam také máme , keď sa starala mama o nebohu babku) . Jednoducho on má na každý môj argument svoju logickú odpoveď. Mala som ja obdobie, že mu plienku nedám, veď raz povolí, vydržal 4dni zadržiavať, tak mu bolo treba, že sa už zvíjal, tak som si povedala teraz už to pôjde samo, pochvaľuje, kúpime odmenu a on sa chytí... Opak bol pravdou, plakala som ja, lebo on sa zvíjal na nočníku a nepustil, nemohli sme sa na to pozerať, dali sme plienku a v momente sa uvoľnil a bolo dobré. Práve si myslí m, že je to v jeho hlave, že fyzicky je v poriadku. V jari sme boli za detskou lekárkou, povedala, nech tomu dáme ešte čas, cez leto sa deti vedia "posunúť" , že plienku treba dať, je to jeho istota, sam sa má rozhodnúť, aby sme mu skúsili dať plienku a ponúknuť nech kaká po sedacky, aby to skúsil, ani skúsiť to nechce. Hovorím mu, že ani bicyklovať, či plávať nevedel, naučil sa to len vďaka to!u, že nabral odvahu a vyskúšal. A ako dobre mu to ide. Ani to nezaberá. Dnes bol manžel za jednou pani psychologičkou, ona povedala, že môže začať sedenie, no potrebuje potvrdenia, že je fyzicky v poriadku aby absolvoval potrebné vyšetrenia, lebo ona to berie v globále... A tak sa s manželom bavíme, že máme ťahať ináč zdravé dieťa po rôznych ani netuším akých všetkých vyšetreniach? Nebude mať z toho ešte väčšiu traumu? To mám všetkým tým "pre neho cudzím ľuďom" vysvetľovať že je ok, Ken nevie kakať na záchod? A on to bude počúvať, ako to naruší jeho intimitu a psychiku? O sa mi fakt nezdá.

lucika66
autor
19. sep 2017

A ešte máme mladšieho syna, v novembri bude mať tri roky, od maja mu nedávam plienky, na nočník sa vycika len vtedy, keď ho vopred vyzleciem, kaká len do gatí a tiež po stojacky. Keď sa hrá, alebo sme vonku, nemá "čas" povedať, že potrebuje. Jednoducho púšti dolu nohou a viac sa netrápi. Ani sa netrápi nad tym, že je treba dať dolu oblečenie pred cikanim. Ináč, ani v noci ani počas poobedneho spánku sa nepočula, kakze je ok, len je pohodlný. A ešte sa nám pred mesiacom narodil tretí syn, tak sa teším na to čo ma znova čaká o rok dva či tri... Teraz máme doma troch " plienlacov" ... Už som z toho dosť v koncoch, neviem kde som urobila chybu, že sa mi nedarí normálnym spôsobom odnaucit deti od plienok, veď tiež sme sedeli na nočníku od pol roka, ak sa pri tomto hrali aj si spievali, aj pekne chválili a jasali. Ved jedine, čo by som chcela, aby sa moje deti naučili byť samostatne a mali vnútornú pohodu a dobrý pocit sami zo seba, nech sa im v škôlke či v škole nik neposmieva, že niečo nevedia, lebo z toho sú komplexy a to by bolo zlé.

kondaska1
19. sep 2017

@lucika66 ano je to psychicke, moc to kakanie asi riesite. Stale chlapec pocuje ze tu kakaj, tam nekakaj, nedam plienku, musis sa vykakat, sused uz kaka, aj maminka kaka a on ma z toho blok. proste on uz je asi tak vystresovany z toho kakania ze mu to inak nejde. Prestante to uplne riesit, vobec to nespominajte, je uz velky, on to raz skusi pokial nebude pod tlakom a nebude sa mu to stale pripominat. Este sa opytam, chodi do skolky? Vidi ine deti chodit na zachod?
Ja mam tiez 2,5 rocneho a plienku si pyta na kakanie. Nikdy mi nikam inam nekakal iba tam. Serbel uplne odmietal aj na cikanie, casom ho vzal na milost. Potom som kupila redukciu a ani za svet. Slzy jak hrachy len som ju spomenula zeby tam mohol skusit cikat. Nechala som to tak a pred mesiacom ju sam vytiahol s tym ze chce cikat do velkeho zachoda a splachnut. A tak ho vobec nenutim ani s kakanim, nerobim z toho temu dna. Verim ze jedneho dna to pride.
Chapem ze uz si z toho na nervy, je velky, ine deti to maju davno za sebou ale nevadi, raz to pride. Nech citi od vas pochopenie a verim ze coskoro sa odvazi.

tony_tony
20. sep 2017

@lucika66 pozri, kazde dieta musi psychicky dozriet na zachod a u kazdeho je to v inom veku a inym sposobom. taktiez starsie deti takymto sposobom mozu reagovat na mladsich surodencov, pretoze jednoducho chcu ostat babatkami a u vas je opat doma babatko, co je podstatna informacia podla mna v tomto pripade. osobne si myslim, ze syn sa takto vyrovnava so situaciou v rodine a kakanie je len podruzny prejav. ja by som na tvojom mieste prestala tlacit na pilu, vobec by som s nim kakanie neriesila, ale skusila by som mu v ramci moznosti venovat cas inym sposobom, len vy dvaja vzdy chvilu hrat sa spolu, ist na prechadzku, citat si a pod. u neho je to pravdepodobne naozaj psychicke z toho co pises, ale psycholog to za teba nevyriesi, on len mozno pomenuje problem no zakladom je najblizsia rodina a prostredie v ktorom zije.

lucika66
autor
23. sep 2017

@tony_tony ďakujem za pochopenie,myslim,že si to vystihla najlepšie ako sa dalo, presne to isté radila psychologická mojej kamoske, keď riešila podobný problém ako my. Tak sa budeme snažiť viac sa mu venovať, snáď to všetko dobre dopadne.

tony_tony
23. sep 2017

@lucika66 drzim vam palce 🙂

291019
23. nov 2017

Lucika66, neviem či sa vám odvtedy podarilo vyriešiť to kakanie do plienky u syna, ja len prispejem mojou skúsenosťou, presne toto sme tiež riešili ešte asi pred 2-3 mesiacmi, syn mal 3 roky a 7 mesiacov, keď sa nám podarilo ho presvedčiť, aby kakal do záchoda (nocnika), dovtedy to bolo tiež iba do plienky. U nás zabrala hra na bunker, zo sušiaka na prádlo som mu urobila bunker, cez sušiak som prehodila deky a tam pod sušiak som mu dala nočník a povedala som mu, že to je bunker kde sa môže schovať a vykakať do nocnika. Na 1.krat nič, ale 2.pokus s bunkrom už vyšiel, zabralo to 😉 síce ešte asi 2 týždne som mu musela každý deň chystať bunker, ale potom už začal kakať normálne najprv do nocnika, a asi po mesiaci išiel aj na záchod. Len pre inšpiráciu, skúste, možno to pomôže aj vám. Držím silno palce.

lucika66
autor
30. jan 2018

@291019 Dakujem, ste vynaliezavá mamina🙂