Aktivity v škôlke

anett98
14. máj 2014

Dobrý deň maminky, chcela by som sa opýtať aké aktivity, výlety, organizuje škôlka pre Vaše deti, či musí prísť podnet od rodiča, alebo škôlka sama organizuje. A hlavne teda či Vaša škôlka je v obci, alebo v meste. ďakujem

rakywanda
14. máj 2014

minulý rok, keď som bola v ZRPŠ mali na jeseň výlet, divadielko, vianočnú besiedku, tvorivé dielne s rodičmi, MDD, karneval, dopravné ihrisko, ďalší výlet...lebo sme na to ako rodičia tlačili,
potom nás "vysánkovali" lebo sme boli moc aktívni...tento rok nič moc, deň matiek úplne odignorovali, boli by najradšej keby nemuseli nohy z budovy vytiahnuť
škôlka je v dedine

maminka11
14. máj 2014

MS v meste - je tam okolo 140 deti -pre deti korculovanie, plavanie - predskolaci, solna jaskyna - vsetky deti, galeria, muzea, vystavy- aktualne co sa deje v meste a je to vhodne pre deti - tak 1 x do mesiaca predskolaci, divadlo 1 x mesacne v ms, pre rodicov konzultacie 1 x rocne, v MS mali zachranku, policajtov, cerveny kriz, projekt Vesele zubky, tvorive dielne k rocnym obdobiam, besiedky 2 x rocne, vylety do okolia a na konci sk. roka napr tento rok ZOO - co nemame v meste 🙂, rozlucka s predskolami a s programom vsetky deti pre vsetkych rodicov v galerii, tyzden aktivit pre deti k MDD a vtedy z piatka na sobotu spia vsetky deti, ktore rodicia nechaju v ms a deti maju vecer koncert a hladaju v zahrade poklad 🙂, Aj maju od 4 rokov a este maju aj sachovy kruzok a deti su uzasne - mavaju vymene turnaje so susednym mestom, kde tiez deti hraju sach
navrhy davaju ucitelky na rodicku a rodicia vsetko schvalia - ono vybera sa po 1,5 e na niektore aktivity, ale doma by sme to detom nezabezpecili - ja som spokojna a vacsina rodicov tiez, ale najdu sa aj nespokojni ako vzdy a vsade 🙂

stefka33
14. máj 2014

Môj chodil do mesta a na môj vkus bola škôlka až príliš aktívna. Stále dačo organizovali, furt len aby sme sa zapájali ako rodičia. Mne to išlo na nervy až. Karnevaly, plavecký výcvik, výlety, brigády, dopravné ihrisko, vystúpenia, všelijaké krúžky, súťaže, angličtina pre škôlkarov, logopedička chodila, zbery všetkého druhu, prespávanie v škôlke spojené s párty, ochutnávky koláčikov od mamičiek, vyrezávanie tekvíc atď, atď.... Ani si neviem pospomínať na všetko. Len som oči prevracala, keď zas čosi chceli. Všetkým sa asi nedá vyhovieť. 🙂

janinah
14. máj 2014

@stefka33 súhlasím,a ak máš ďalšie deti v škole a tam tiež stále niečo treba,tak máš čo robiť popri svojej práci a domácnosti....deťom sa samozrejme treba venovať,ale aj v tomto som za zlatú strednú cestu....navyletujú,našportujú sa ešte dosť,nemusia sa už v školke preťažiť

anett98
autor
14. máj 2014

@rakywanda no u nás majú aktivity v rámci škôlky, divadielka, besiedky, to ako nemôžem povedať, že nič nie je...ale mám pocit, že takto im to vyhovuje, nič viac ochotní nie sú urobiť, myslím mimo škôlky. Nič sa nedá, nič sa nemôže, totálne ma včera odbili. Metské škôlky majú kopec aktivít ako píše @maminka11 , tak mi je ľúto, že deti na dedine to nejak viazne a opakuje sa stále to nič. Nevymyslia nič navyše...Včera som napr. navrhla prespanie detí v škôlke, tak to ako v žiadnom prípade, škola v prírode, že načo, však obec je v prírode, plavecký sa nedá...tak som sklamaná z toho všetkého :-/

anett98
autor
14. máj 2014

@stefka33 no tak to máte fakt veľa aktivít 🙂 My ako rodičia s deťmi nemáme vôbec nič...2 besiedky za rok, nič viac sme zatiaľ nemali...Ja som myslela skôr nejakú takú jednorázovú akciu, že by sa deťom rátalo, ale u nás sa nič nedá, lebo sme na dedine a to je iné ako v meste...také je vysvetlenie vedenia...

25daniela
14. máj 2014

@anett98 to nieje vysvetlenie vedenia, ale to je lenivost vedenia... ale asi s tym nic neurobis.
My mame tiez kopec aktivit, az mi niekedy idu hore krkom, ale tesim sa s dietatom, ked to jeho bavi.
V meste samozrejme.
Aj dnes mame neake dielne spojene s vystupenim, tak to natocim, nech aj ostatni doma pozru co tam nemohli byt.
Nasich este tahaju do kniznice, oproti v skole, lebo mam predskolacku. A kazdu chvilu treba platit kadejake vystupenia a divadielka. Ale zaplatit problem nieje, aspon sa ma na co dieta v tej skolke tesit.

stefka33
14. máj 2014

@anett98 No veď keď ti tento stav nevyhovuje, tak sa by sa to malo riešiť na rodičovskom združení. Ako myslím zatlačiť s ostatnými rodičmi na riaditeľku. 🙂 Moje už je na druhom stupni ZŠ, a aj tam majú aktivity veľmi často, ale na šťastie po mne chcú väčšinou len prachy. 😉 No a teraz som tu zo seba spravila lenivú mater, čo ju decko nezaujíma. 😀

titkovamiriam
14. máj 2014

@anett98 tak ja už mám prváka ale v školke mavali kopec aktivit mimo školku,mali zazmluvnený autobus a učiteľky isli s detmi do divadiel,muzei,vystavy na farmy a dokonca pri strednom si trufli aj na lod do Gabčíkova-milovala som našu školku ,a to nepišem čo všetko robili priamo v školke... mala som obavy či aj v škole budú tak aktívny ale sú 🙂.

anett98
autor
14. máj 2014

@stefka33 áno chcem to riešiť na rodičkovskom...syn je už predškolák, ale mám tam ešte dcérku 😉

anett98
autor
14. máj 2014

@titkovamiriam prosím ťa a Vaša škôlka je v obci alebo v meste? uff a závidím 🙂 U nás z dediny ani nos nevystrčia ☹ 😒 😠 Raz za celé tie 3 teda skoro 4 roky, čo tam chodí boli v divadle v meste...fakt iba raz...

kikushka2386
14. máj 2014

@anett98 my sme na dedine a teda stale volakde chodia.ci v ramci dediny alebo teda autobusom do divadla,vystavy a tak podobne

rakywanda
14. máj 2014

@25daniela súhlasím s tebou, je to vo vedení. My ako rodičia sme žiadali rôzne aktivity, učiteľkám to išlo na nervy, brali to ako že staráme sa do ich práce....čiže chceli svoj kľud...ale zasa nemôžem povedať, že nič nerobia, robia toho veľa - veľa sa učia, recitujú, spievajú - len žiaľ to neprezentujú pred rodičmi napr. besiedkami, na dni matiek...toto robia v rámci povinnosti, ktorá im vyplýva z osnov, ale mimo toho už nič, to je navyše...našu pomoc ako rodičov odmietali
mám inú predstavu o škôlke a raz ju možno aj zrealizujem 😀 😀 😀

lubina
14. máj 2014

@anett98 nasa skolka je v meste a aktivit mame veru dost vela - deti chodia do kniznice, aspon 2x rocne. Teraz zacali s plaveckym kurzom, v zime boli lyzovat. Kazdy mesiac chodia do skolky poniky a deti sa na nich vozia, teraz som dnes akurat citala, ze im maju prist do skolky sokoliari predviest drave vtaky...mavaju pravidelne dorpavnu vychovu s policajtkami na ich skolkarskom dopravnom ihrisku. Mali uz aj poziarnikov s velkym autom, ktore si deti mohli prezriet, co bol obrovsky zazitok. Boli zopar krat aj v solnej jaskyni, ze proti chorobam...asi to bolo super, kedze dcerka prisla so solou este aj v ponozkach 😀 . Na vylete vlani boli na Habakukoch na DOnovaloch...uvidime, kam pojdu tohto roku...maju toho ozaj vela, pre deti je to super. A samozrejme robia aj take aktivity, kde nemusi prist nikto iny iba ucitelky, ucia sa, tancuju, maju v skolke anglinu aj tanecnu, kreslia a robia si vystavky zo svojich vyrobkov...boli aj v divadle, mali v skoke aj klauna...ozaj je toho vela, ale asi to zavisi od vedenia skolky, kolko maku aktivit, u nas je to super

salome123
14. máj 2014

skusenost s nasej obecnej skolky (je tam dokopy 20 deti). riaditelka sa snazi organizovat rozne besiedky, mali sme predstavenie pre starych rodicov, deti s mamami robili adventne vence, piekli medovniky, tento rok sa organizuju 3 vylety, plus karneval, prespanie v skolke, atd.
aktivity vychadzaju z podnetu riaditelky. mne sa pocet aktivit zda primerany.

bosoriak
14. máj 2014

@anett98 Moja chodi do skolky v obci (celkovo ma cca 80 deti) a vyletov a aktivit maju kopec. Kazdy rok vsak zaplatime jednorazovo 50 eur na akcie. Mozno je problem aj tam - sama viem, ze mnoho rodicov nechce platit uz ani euro navyse a potom nemozno cakat, ze skolka s jej napnutym rozpoctom spravi zazrak. Mozno je problem aj tam, ze ucitelky uz nemaju energiu na presviedcanie a vyberanie penazi od rodicov. U nas sa ten jednorazovy poplatok schvalil v ramci rodicovskeho zdruzenia a funguje to super. Kupuju sa za to aj napr. materialy na tvorive dielne, na vyrobky a podobne.

titkovamiriam
14. máj 2014

@anett98 v obci a to este ked sme sa sem pristahovali tak mi vsetci radili že ked sme z mesta nech nedavam deti sem a oni sa už ako 4r zacali učiť angličtinu,zažili skolky v prirode a ine akcie čo mi kamošky z Bratislavy závideli.v obci su tri školky cca po 80 detí

horana
14. máj 2014

nasa skolka na sidlisku v meste ma milion aktivit, ucitelky sa angazuju same, teda ziadne podnety rodicov prijst nemusia
od vycvikov plaveckeho a korculiarksheo mame pravidlene jazdenie na ponikoch, divadielka, spanie v skolke, vystava, bibiana, sokoliari, sermiari, morske akvarium navsteva, pani co zachranuje zvieratka - jezkov a pod., bylinkarka, vycvik psov, je to kopa, aj vramci skolky same besiedky, vystupenia, stale daco nacvicuju, pecu, vymyslaju...nieco sa plati naviac, nieco je uz v cene triedneho fondu a zrps co platime
na konci roka dostane kazde dieta individualizovany album (so zameranim na to konkretne dieta) kde su aj skupinove aj individualne fotky daneho dietata jednak pri praci v skolke, co ho najviac bavilo, s najleps. kamosmi, pri akciach atd. - hruba zosito - kniha cca 50 velkych fotiek
sme obyc. stat. skolka

meluela
14. máj 2014

.

meluela
14. máj 2014

Som za to, aby sa v skolkach krotili a vymyslali zaujimavy program v ramci ich arealu a v ich kapacitach.
Nepotrebujem platene kurzy typu "slovensky prizvuk v anglictine/nemcine" ci "drobne gramaticke chybicky v cudzich jazykoch na cely zivot". Nepotrebujem aby mi dieta ucili plavat, naucim ho to sama lebo si na to chcem najst cas a nechcem aby bolo stresovane v dave deti. Nepotrebujem aby mi dieta vlacili hore-dolu po meste a riskovali, lebo cim viac ich vlacia tym vyssie je riziko.
Nech si vystrihuju kvetinky z farebneho papiera, stavaju z piesku, recituju basnicky, citaju knizky, tancuju a potom to raz-dva krat do roka to na besiedke predvedu rodicom, to kludne donesiem aj nejake muffiny.
Ale niekde je to asi aj jednoduchsie urobit "vytvarny kruzok", "tanecny kruzok", "hudobny kruzok" atd., najat za peniaze rodicov externistov a vylozit nohy namiesto pripravy programu ktory bol kedysi plne v rezii pedagogov ...

Ale nech niekto kazdu chvilu neotravuje s niecim co dieta ani nepotrebuje, nepyta peniaze na kraviny a nech mi strazi dieta a rozvija na mieste kam som ho prihlasila a nie po celej BA.

lula26
16. máj 2014

Deti by sa mali v škôlke v prvom rade dosýta vyhrať, užiť si prvé priateľstvá, učiť sa žiť a primerane presadiť v skupine, v kolektíve . A hlavne toto všetko v pokojnej, príjemnej a priateľskej atmosfére. Načo sú v škôlke výtvarné, tanečné a spevácke krúžky, keď tieto aktivity sú v podstate náplňou činnosti detí dennodenne počas väčšiny času stráveného v škôlke. Iste, svoje miesto majú nejaké divadielka a besiedky, či jeden-dva výlety niekam do okolia 20 km, ale organizovať dieťaťu život už v škôlke je podľa mňa ochudobňovanie o pokojné detstvo. Nehovoriac o tom, ako tieto aktivity narušujú organizačný poriadok škôlky. Plne súhlasím s
@meluela a myslím si, že mnohé aktivity by mali byť vecou rodiny, nie škôlky.

jasminet
16. máj 2014

u nas je anglina, zumba, plavecky vycvik, ladove korculovanie (pre 15 deti...), bola flauta svojho casu
min. rok bol vylet do prirody v sobotu s rodicmi a ucitelmi, tento rok nie. besiedky ku dnu matiek a vianoce. tento rok den matiek nebol, bude koncorocna besiedka uz spojena s dnom deti.
maju divadielka, raz za mesiac chodia poniky (pre deti ktore zaplatili mimo zrps), chovaju motyle, min. rok chodila pani vramci environmentalnej vych.

meluela
16. máj 2014

@lula26
suhlasim

okrem toho by sa najmä v statnych/mestkych skolkach mal zvazit aj socialny aspekt, kedze tam chodia deti z roznym ekonomickym zazemim, viacpocetne rodiny atd. Ked do skolky napr. kazdy mesiac pride ponik ako pise @jasminet, co to narobi s detskou dusickou ak si to rodicia nemozu dovolit pravidelne platit resp. platit vsetkym svoji detom. Je ine ked to len nezaplatia hoci by mohli a dietatu vysvetlia preco (aj tak urcite trpi) ale musi byt ovela horsie ak aj ti rodicia citia neopravneny pocit viny a dieta to vidi ...

maznacik007
16. máj 2014

@anett98 to neni v tom ze je to na dedine ..
my dedina mala skolka dve triedy ... aktivit pozehnane... divadielka, vystupenia deti a to take ze kazde dieta solovo vystupuje nacvicene programy mikulas, den matiek, plus den deti, rozlucka so zahradou, opekanie, plavanie anglictina, zapajaju sa do divadelnych sutazi, maliarskych, rozne vylety, chodia tam policajti deti si robia vodicak, vydavaju casopis, web maju aktualizovany .. rozne divadielka tam chodia uzko spolupracuju so skolou .. tam tiez chodia, karneval, na vela z tychto akcii volaju rodicov, tu je uplne normalne ze na vylet ide aj rodic ci babka ak mozu...
vela chodia aj do okolia .. moj znacky pozna lepsie ako muz co soferuje roky..

babulik505
3. dec 2015

Ahojte mamky. Chcem sa vás opýtať na vaše pocity, skúsenosti, názory na besiedky v škôlke. Mám syna druháka, a nikdy nemali žiadnu besiedku, ani k Vianociam, ani ku Dňu matiek. Je mi to veľmi ľúto, lebo som sa tešila, že uvidíme naše dieťa vystupovať, že nám budú chcieť ukázať, čo dokáže, čo sa vie naučiť. Pred rokom na moju otázku ohľadne besiedok som dostala odpoveď, že detičky sú malé, nebudú spolupracovať. Ale že ani v druhej triede s nimi neskúšajú nič nacvičiť, som sklamaná. Všetky okolité a vzdialenejšie škôlky, kde chodia deti mojich známych, besiedky nacvičujú. Aké máte skúsenosti?

babulik505
3. dec 2015

@meluela Ahoj, úplne súhlasím, ale ako si môžeme pomôcť. Syn je druhák v škôlke, odkedy chodí do škôlky, nemali žiadnu besiedku a čo som sa dozvedela, škôlka to proste nerobí. Čo mi veľmi ľúto, pretože myslím, že by aj škôlke malo záležať na tom, aby rodičom ukázali, čo sme vaše deti naučili. Mne je až do plaču, že neuvidím svoje dieťa v žiadnej aktivite. Zato plno krúžkov, koníky. Okrem toho od prvej triedy tam majú k dipozícii PC (!!!), vraj na edukatívnu činnosť, púšťajú im televízor. Ani neviem, či sa hrajú spoločné hry ako Oli oli Janko, Zlatá brána.... syn vraví, že nie (ale deti si aj nepamätajú). Som hrozne sklamaná.

hammy
3. dec 2015

@babulik505 malé? Laura nastúpila do škôlky v sept. a v novembri vystupovali na besiedke vo veľkej sále spolu so školou. veď tie najmenšie deti boli naj 😉 boli krásne naučené a keď niekto niečo aj zabudol, jeden chlapček nepovedal básničku, nič sa nestalo....

moni244
3. dec 2015

@babulik505 moja nastupila teraz v novembri, takmer cela trieda nema este tri roky a 16.12 maju vianocnu besiedku, v utorok maju tvorive dielne s rodicmi

gretocka
3. dec 2015

žijeme a do skolky deti chodia v mensom meste. Dcerka je v prvej triede - najmensie deticky, ti moc mimo skolky nechodia na vylety, ale tvorive dielnicky na zaciatku roka, vianocna besiedka, Mikulas, vo februari karneval, na konci roka vylet, divadielka a koncerty - to su veci ktore sa tykaju vsetkych tried.
Syn je v predskolskej a ti maju aktivit mimo skolky dost - okrem tych ktore som uz spominala maju aj kruzky /vytvarny, anglictina, spev/, okrem toho chodia do skoly na rozne aktivity, minuly rok mali nocnu skolku, skolku v prirode, boli u hasicov - robia toho dost vela, ale na mnohe veci vzdy vypisujeme ci sa zucastnia a je moznost napisat aj ze nie a vacsina sa rodicov netyka....
A co je na nasej skolke este specialne - maju v telocvicni malu saunu a chodia tam raz do tyzdna od novembra do marca 🙂

gretocka
3. dec 2015

ale v zasade suhlasim s @meluela. Ja na tieto aktivity nie som nejak nabudena, ze by som ich vyzadovala, beriem ich len ako urcitu "pridanu" hodnotu a u nas je prave problem, ze moj syn sa nicoho nechce zucastnovat. On skolku vnima od rana do obeda - chodia obaja len na pol dna a potom chce ist s nami domov a uprednostnuje aktivity s rodinou 🙂
a co sa tyka financii, tak kruzky sa doplacaju, tiez plavecky sa platil a ked boli v skolke v prirode. Ostatne veci su bud gratis alebo s doplacaju maximalne euro-dve.
Ono idealne sa to asi nakombinovat neda nikdy tak aby boli spokojni vsetci rodicia a vsetky deti. Kazdy je iny a kazdy ma aj ine ocakavania. Niekto chce len aby mu dieta v skolke "postrazili" kym je v praci a aktivity mu zorganizuje potom sam, A niekto naopak uvita, ked dieta pride nabite zazitkami zo skolky.....