Čo si myslíte o založení "neformálnej škôlky"?

stefi12345
21. júl 2019

ahojte, rozmyslam s kamoskou o zalozeni vlastnej "skolky" formou obc.zdruzenia, cize nie klasicka skolka ale alternativa. Mam kamosku, obe mame vlastne deti - cerstvych skolkarov. Chcela by som si prenajat zahradku s chatkou, v blizkosti lesa, bol by to maly zmiesany kolektiv do 6-8 deti (na 2 mamicky), deti by k nam chodili na 2-3 dni napr. od 8-16,00, vacsinu casu by deti travili vonku na zahrade, pripadne neskor (po zotuzeni kolektivu) aj prechadzkami do lesa, ci na ihriska. Ide o krajske mesto, kde zijeme. Cize mam predstavu ze by to bolo super pre bytovkove deti od cca 3 do 6 rokov. Zahradka je v meste, nie v dedine mimo, v dosahu MHD cize aj dochadzanie je ok. Stravu by si deti nosili od rodicov sami. Okrem volnej hry by som s detmi robila denne par aktivit vonku, na obed citanie knih, po obede by si oddychli/spali v chate, pri nepriaznivom pocasi kreslenie, citanie, prace vnutri v chate, mozno nejake montessori prvky by som vedela zapracovat kedze mam za sebou par skoleni. Adaptaciu dietata by sme robili respektujucou formou voci dietatku, bolo by mozne aby mamka chodila spolu s dietatkom kym by si zvyklo na skolku bez mamky. A teraz moja otazka, chcela by som vediet co najviac nazorov na takuto myslienku. Dali by ste k nam svoje dietatko? preco ano a preco nie? Rozmyslam ze cena na mesiac by bola okolo 100-150 eur. Pre nas zakladatelky by to muselo byt aj troska na prispevok ku klasickemu zamestnaniu, kedze by sme tomu venovali kopec casu. Dakujem za nazory.

veronikaszabova
21. júl 2019

@stefi12345 ak nie ste studovane ucitelky MŠ, nedala.

mamcotka
21. júl 2019

Stravu ti rodičia nosiť nebudú.. tí čo dávajú deti do škôlky sú radi že nemusia vymýšľať 5 x denne jedlo pre ich dieťa .. pracovala som v súkromnej škôlke , mama pracuje v škôlke.. viem akí sú rodičia , aj aké deti. A keď nikto z vás nie je pedagóg tak neviem či vôbec môžete založiť takéto občianske združenie. Toto je cesta veľmi náročná a ani nie moc zarobková. A ešte s kamoškou na polovicu..

soldi
21. júl 2019

@stefi12345 moje deti chodili do podobneho zariadenia, hned Ti napisem par veci, na ktore nemyslis:
cast deti potrebuje poobede spat, cast nie. takze musis premysliet kde budu jedny spat a co zatial budu robit tie dalsie
deti su v Tvojej starostlivosti, akykolvek uraz je na Tvoje triko
jedlo aspon 3x denne musis zabezpecit Ty - a to riesi hygiena uz potom a potrebujes teda niekoho kto navari a poumyva
musis mat naplanovany program v zime den po dni, lebo trojrocne dieta ma uplne inu predstavu o zabave nez 6 rocne
150 eur mesacne za dieta je stale zufalo malo

eliska13
21. júl 2019

@stefi12345 nápad dobrý teraz letia také alternatívne škôlky, ale ....ako píše hore ženy nebudú nosiť v obedari desiatu, olovrant, obed......neviem si predstaviť finančné náklady na postele, vybavenie....tá suma je nízka....vieš ako sú také chaty drahe?bude pršať vo vnútri 8 ľudí....nie každá mama stihne pred robotou s MHD odviezť dieťa, ísť do práce....do 16 to by musela končiť v práci o 15 hod....je to fajn pre mamu, ktorá chce mať kľud a niekde dieťa odloží pokym je s druhým doma...neviem si to celé predstaviť a finančné už vôbec nie....ako to chces robiť, keď máš aj vlastné zamestnanie?5,6 ročne deti nezaujmes kreslenim, ale nápad dobrý len to dotiahnuť.Legislativne neviem ako to je aj na OZ potrebuješ tutora nie?niekoho kto je pedadog...ja by som tam dieťa nedala, ale moja kamarátka dala do takej alternatívy skolkara a teraz aj školáka prváka ...

cailana
21. júl 2019

Ja k tým obedom, dcéra chodí do špeciálnej škôlky a dávam jej jedlo a vodu na celý deň, nevaria tam. Ale je pravda, že by som nezverila dieťa len tak hocikomu bez vzdelania a praxe

eliska13
21. júl 2019

@stefi12345 iné by bolo, keby chata je tvoja myslím, že sa nedoplatite....dnes sú ľudia nároční a tobôž na deti chcú program, jazyk, raz za čas výlet, stačí jedno hyperaktívne, problémové a máš problém.Ked tak, skúsila by som to ako stráženie detí, prípadne letná škôlka, tábor, ale to sú zase iné papierovačky....u nás v dedine si jedna žena z bungalovu spravila veľkú detskú herňu pekný dvor s preliezkami a robí opatrovanie s dcérou na hodinu, pol deň mama zájde k lekárovi, niečo si vybaví, chce si upratat..nie na pravidelnej báze , ale vari ona, cez víkendy robí detské oslavy za podľa mňa vysokú sumu, ale lepšie ako v detskom centre a darí sa im....

mogaa
21. júl 2019

@stefi12345 prepáč ale chatka so záhradou? keby ste si skôr prenajali rodinný dom alebo byt, ale chatka kde bude cca 8ľudí? už len cez hygienu vám to neprejde.....nestačí tam mať 1toaletu a 1umývadlo🙂nedomyslené🙂ako škôlka vám to určite neprejde, možno ako opatrovateľské centrum pre deti

pribinak
21. júl 2019

To chces ako lesnú skolku? Fajn napad, ale ak chata nie je tvoja ci kamoskyna tak skrachuješ!

Mas vzdelanie ty ci kamoska? Pretoze bude povinná predskolaka prípravka a na to potrebujes vzdelanie, nestačí nadšenie

stanulienkat
21. júl 2019

Vy budete vlastne tie deti len strazit pokial budu rodicia v praci. Skolkou by som to nenazyvala. Ste vlastne babysitterky. Za tie peniaze ako babysitter OK.

lili2015
21. júl 2019

Ja by som nad tým uvažovala, mne sa obyčajné škôlky veľmi nepáčia. Dokonca nemám problém ani s jedlom, ale napr. Mne by vadilo ohrievanie jedla v mikrovlnke. Vieš zabezpečiť ohrievanie jedla inak? A čo spánok? Aké by boli priestory pre deti na hygienu? Pre mna pedagogické vzdelanie nie je prioritou, skôr vzťah k deťom. A tiež by som išla skôr cestou babysittingu ako oztka. A skôr by som si zapytala viac peňazí a mala by som menej detí.

mpg
21. júl 2019

V našom meste sú také zariadenia Opatrovanie detí, ale aj tam treba mať pedagogické vzdelanie, obyčajne tam platia rodičia na hodinu.

iwesska
21. júl 2019

Určite by som ti dieťa nezverila,aj keď je už dosť samostatná. A to z niekoľkých dovodov.
Na toľko detí a zabezpečenie toho,čo potrebujú, sú dvaja ľudia na celé zariadenie malo. Ak nemáte pedagogické vzdelanie,len nejaký montessori kurz,je to ďalšie mínus. Takáto škôlka sa nedá robiť za pochodu štýlom pokus-omyl. Všetko musíš mať dopredu premyslené. Z toho,čo píšeš ale nemám ten pocit. A keďže same máte len čerstvých škôlkarov, máte vôbec skusenosti s predškolskou prípravou a s bavenim deti rôznych vekových kategórií??

juliet86
21. júl 2019

hygienicky by to bol problem aj so zodpovednostou... jeden zachodik/nocniky/umyvadlo na 8 osob??? kde budu spinkat? jedneho ustipne osa. jedna ostane so vsetkymi a vy idete na pohotovost? co ak sa stane uraz? pracovala som v skolke... mozno skor sa oridajte ako sprievdocovia do zabehnutych lesnych skolok kde su ludia ktori maju vzdelanie a orax a robia to. takto iba ako prilezitostne opatrovanie jedneho dvoch deti pri vasich detoch v zazemi ktore mate doma. a co budete robit ak prinesu nejaki rodicia dietatko nachcipane s vyrazkou? viete zhodnitit ci to je infekcne alebo nie? budete sa s nimi hadat? chapes co myslim

fem
21. júl 2019

pri tomto koncepte skôr opatrovateľské centrum, ako babysitting, ako sa to pise, to je financne mozne, taxa na hodinu, mozete sa im venovat, stravu, by ste pokojne mohli zabezpecit aj vy nejake natierky aj v bio kvalite kupis, ovocie, zelenina, mozno obedy nie, to si mozu rodicia priniest...ale take desiaty olovranty da sa, obedy ludia, ktore ich pripravuju pre svoje deti, nebudu chciet ohrievat v mikrovlnke. musis si ozrejmit , pre koho , to chces robit, nesnaz sa robit pre vsetkych... urcite menej deti, dat tomu nejaky koncept.

eriksonka1234
21. júl 2019

@stefi12345 nie nezverila. Sama mám pedagogické vzdelanie a viem, čo to obnáša. To nie je len o stráženi dieťaťa, či sem tam niečo naučiť.

zanetkafilipko
21. júl 2019

dieta by som vam nezverila, nemate na to vzdelanie ani vybavenie

ukulela
21. júl 2019

@stefi12345 mas dobry napad, ale ruzove okuliare. ja osobne by som dieta nedala - lebo strava je pre mna komplikacia, dalej pises, ze deti na 2-3 dni, ak som zamestnana, potrebujem skolku pre dieta na pracovne dni, nie na pol tyzdna. a tiez mi celkom nesedi ten koncept chata-zahrada. decka potrebuju postielky, wecka, ...

patka06
21. júl 2019

nedala by som svoje dieťa ...deti by mali mať kvalifikované učiteľky, nie je to služba stráženie detí, ale škôlka ...čiže sa majú deti niečo naučiť, rovnako stravu, by som nebalila z domu ..nie, že by som nanavarila ...ale variť deň vopred a strava by potom ešte niekde v obedáriku, čakala kým ju dieťa zje.
Chata je super na chvíľu, ale nie ako jediné miesto ...potrebuješ normálny priestor - triedu, spálňu

cawes
21. júl 2019

Ahoj
Zijem v zahranici. Mozno ti moj nazor pomoze. U nas su sukromne skolky, zdruzenia ale aj statne. Moj maly chodil do dvoch sukromnych a raz do zdruzenia ktore bolo ako skolka.
Napad je to skvely ale na sk neviem ci sa da realizovat. Mne osobne by teda nevadilo ze nemas pedagogicke vzdelanie.
Tu u nas to funguje tak, ze deti musia chodit minimalne dva dni v tyzdni nato aby tam bola vytvorena socializacia. Je otvorene od 07:00-18:00
Jedlo si nenosia ale vsetko maju v skolke, to si ani neviem oredstavit ze by som musela balit obed.
Tu sa rano spolu vzdy naranajkovali a potom maly ranny ritual spievanie, vitanie dna atd. Spanol bol ,,povinny,, kto nespal mohol lazkat alebo odpocivat. Po obede bola vzdy prechadzka, o 16 olovrant a potom neake aktivity. Vymyslali rozne varenie,pecenie atd. Vzdy mali neaku temu. Na ktorej pracovali tri mesiace napriklad zvieratka, potom rastlinky a tak. Prvu skolku zalozili dve mamicky spolu, dorobili si kurzy a boli nieco na styl montesorri skolky bez certifikatu. Ale vela z toho prevzane. Druha skolka bola rodinna zalozila ju mama s dcerami. Tretia bolo zdruzenie tu bola riaditelka bez pedagogickeho vzdelania ale mala pod sebou zamestnancov a teda ucitelky so vzdelanim.
Ak premyslate nad takymto nieco, tak skor by som prenajala neaky dom, byt, kaviaren kde sa da najest, malovat a robila by som to formou denneho opatrovania pre deti od 3rokov ak si rodic musi odskocit na nakup k lekarovi atd.

stefi12345
autor
21. júl 2019

Dakujem vam za postrehy, naozaj, je to u nas zatial len v stadiu myslienky, cize vela veci treba domysliet a doriesit. Ale ved kazdy aj uspesny aj neuspesny napad zacina myslienkou, vsak? preto som to aj tu dala, aby som si rozsirila obzory, na co vsetko si dat pozor a ci som vobec schopna to vsetko pokryt a poriesit. MOzno som mohla dat menej odvaznu otazku na konci, nie sa rovno pytat ci by ste k nam svoje dieta dali, ale na druhej strane vidim, ze to bolo dobre, lebo ste mi napisali rovno co si myslite a to prave potrebujem.
neide mi o to obsluzit siroku skalu klientov, skor najst ci sa pre moju myslienku vobec najdu nejaky ludia, ktori maju podobne zmyslanie ako ja. a vidim ze par ich tu je tak sa tomu tesim.
a teraz k vasim postrehom, ja pedagogicke vzdelanie nemam, no kamoska ma. ale ja nechcem konkurovat statnym skolkam, ale ponuknut nieco ine. mam k detom velmi vrucny vztah a viem ich pochopit aj v tych tazsich situaciach. nevravim ze som superzena ale pedagogicke vzdelanie nie je podla mna zarukou toho ze vase dieta sa bude mat v skolke dobre.
samozrejme, ak uz je to naozaj schvalene, ze predskolska priprava bude povinna, potom taketo deti u nas nebudu.
a asi je to nie dobre nazyvat skolkou ale skor opatrovatelskou sluzbou alebo babysitting, to je dobra poznamka. slovo skolka aj ked som ju dala do uvodzoviek vyvolalo dost velke emocie.
a ano, nieco na styl lesnej skolky, ale nie uplne to, nechcem byt neustale s detmi v lese, ale skor mi ide o to byt s nimi co najviac vonku.
chatku momentalne zhanam, tak uvidim co sa mi podari zohnat. samozrejme, to chce vacsiu chatu, nie len nieco male.

eliska13
21. júl 2019

@stefi12345 pozri si na FB stránku opatrovanie detí/náhrada skolky.

bosorkabb
21. júl 2019

Zopár postrehov aj odomna. Moja ide teraz do škôlky ako 3 ročná. Variť do škôlky alebo centra by sa mi veru nechcelo. Ak by som ju takého to zariadenia dala tak hygiena je na prvom mieste, potom strava a možnosť rozvíjať jej schopnosti. No a hlavne otváracia doba, pretože to je tiež dôležité. 150 eur na mesiac ti nepokryje náklady. Všetko je dnes drahé.

sofiia87
21. júl 2019

Nie, pokial ani jedna nemate pedagogicke vzdelanie a nebolo by to nejak oficialne osetrene. Co ak sa mojmu dietatu nieco stane, budete za neho zodpovedne? Potom take tie prakticke veci, v zahradnej chatke nemozte mat podla mna tolko deti, potrebujes priestor kde budu deti jest, spat, hrat sa. Aspon dve toalety, co ak budu chciet ist naraz na ec 3 deti? Mate aspon jedna kurz prvej pomoci?

soldi
21. júl 2019

a este by som doplnila k svojmu prispevku, kedze mam osobnu skusenost.
ono je to vsetko fajn a pekne, u nas je ta skolka uzasna, ale len do momentu, kym tam nepride narocnejsie dieta. velmi malo ludi bez pedagogickeho vzdelania to dokaze zvladnut.
u nas bola ta skolka vedena velmi podobne ako Ty pises. deti boli vedene k samostatnosti, boli tam montessori prvky a pod. ale boli dve ucitelky na 10 deti a nezvladali to.
v lete sa este dalo. ale v zime, ked ich mali vsetkych nakrmit, spratat, obliect, byt vonku, vyzliet, upratat blato a spinu, nakrmit, upratat, cast deti uspat, cast deti udrziavat ticho, aby nebudili tie spiace, poviem Ti, po jednom roku boli uplne znicene. a tiez pytali 150 eur mesacne plus 2,5 eura denne strava. platilo sa aj za dva mesiace v lete kedy bola skolka zatvorena. doplacali sme potom este za kurenie. my rodicia sme ju chodili umyvat, malovat, vsetko co bolo znicene sme tiez platili my rodicia, ako, radsej by som platila 200 eur mesacne a mala pokoj, nez 150 a furt som musela nieco dodatocne riesit.

ja som odtial deti nakoniec zobrala, lebo sa im vobec nedokazali venovat podla mojich predstav. idea volneho skolstva a casteho pobytu vonku je pekna, ale deti, hlavne v tomto velu, potrebuju aj viest, vychovavat a ucit sa grafomotoriku, inak to je potom v skole katastrofa.

bluka2
21. júl 2019

Aj ja ti napíšem názor. Mne sa myšlienka páči. Chcelo by to trochu domyslieť ešte a rozhodne by ma to zaujalo. Ja dávam do škôlky jedlo na celý deň, tam kde žijeme je to štandard. Nechce sa mi, ale zároveň som rada, že teda jedáva podľa môjho gusta, t.j. kvalitná strava. Každopádne ak sú v okolí ponuky s kvalitným jedlom, musel by vás koncept vyhrať na plnej čiare, aby som sa rozhodla pre to.

soldi
21. júl 2019

@bluka2 nemoze davat vlastne jedlo pokial to chce mat ako celodennu starostlivost. neda sa to kvoli hygiene, specialne som si to zistovala, lebo ja davam detom vlastne jedlo do skoly aj skolky. ale musia mat potvrdenie od dr, ze maju intolerancie.

90909
21. júl 2019

No ja zase pridam svoj postreh k miestu, kde by ste to chceli prevádzkovať.Neviem ci uz mate vybranu konkrétnu chatu, ale teda moj pohľad na vec je takyto.Mame chatu v chatovej oblasti a poviem ti, ze väčšina nie je robená tak aby zabezpecila dostatok bezpečnosti pre male deti. Casto su dvojpodlazne a schody, ktoré sa tam robia su z hladiska setrenia priestoru docela strme a bez zábradlia. Druha vec je priestor ako taky. Nemame najvacsiu ani najmensiu, ale poviem ti, ze v case zleho pocasia je to tak max pre 6tich dospelych pohodlne aj to za predpokladu, ze sedime sa stolom a klabosime. Nie ze by sme sa tam navzajom obchadzali. Ako nemyslim, ze chata je zrovna na skolku spravna volba. Ako ja tam s malym chodim na prazdniny, ale striehnem ako ostriez, aby sa tam na niecom nedochramal a to je len jedno dieta. Neviem, to uz skor ten rodinny dom veru.

bluka2
21. júl 2019

@soldi aha, ok, to som nevedela, slovenske pravidlá nepoznám.

bluka2
21. júl 2019

@soldi zaujímalo by ma, akú to má logiku, prečo to vadi hygiene?

soldi
21. júl 2019

@bluka2 neviem preco presne, ale vadi to a dost na to striehnu a riesia to a davaju pokuty dokonca.