Dcéra nechce chodiť do škôlky

17. sep 2022

Ahojte,.. chcela by som pocut nazor na moju situaciu, pripadne nejaku radu…Pred dvoma tyzdnami som porodila, a v rovnaky tyzden nez som bola v porodnici zacala dcerka chodit do skolky - napriek tomu ze som nastojila natom ze nechcem davat dcerku do skolky v case ked prvy krat po troch rokoch nebudem doma + ma dcerka noveho surodenca… ale manzel sa tvaril ze vsetko fasa, ved dcerka sa tesi nemam prehanat a prenasat na nu svoje pochybnosti atd.. kedze som mala ine starosti - a to prichadzajuci porod, nechcelo sa mi proste sa dohadovat o skolke. V nedelu som teda odisla rodit a dcerka nastupila v pondelok do skolky… v skolke ani nezaplakala a vsetko vyzeralo ze tam bude chodit fakt rada, tak som si pomyslela ze fakt zbytocne som stresovala… lenze v stredu ochorela a stvrtok piatok uz bola doma… ja som sa vratila z porodnice v piatok, a okrem toho ze dcerka neskutocne neposluchala a ziarlila na surodenca, zacala totalne vzdorovat ze do skolky nejde a proste si postavila hlavu… Ja osobne nie som nejaky extra pro skolkarsky typ a vobec by mi nevadilo ak by ostala doma… ale neviem ci sa mam pokusat davat ju tam, ci si zvykne alebo ju mam odhlasit? proste neviem ci ten truc je len bezny truc ako ma vacsina deti po par dnoch v skolke, alebo tam nechce ist koli tomu ze som uz doma a chce byt so mnou a so sestrickou…lebo proste ziarli, … viem ze toto nacasovanie ako sme ju tam dali je totalne tragicke… a urcite to prispelo tomu ze tak uz chodit nechce, ale na druhu stranu sa jej tam pacilo tak neviem… teraz ked spomenieme skolku tak doslova vrieska ze tam nejde, a neviem ako ju tam vobec manzel chce rano dostat… 🤦🏼‍♀️ a ak by som ju aj chcela odhlasit, tak ako to funguje? Dakujem kazdemu kto to docital az sem 🙂

hilda08
17. sep 2022

Na tvojom mieste by som ju nedávala, je to strasne vela zmien pre nu, pokazí si uz na zaciatku vztah so súrodencom….v skolke sa dohodneš, ze nastúpi v druhom polroku, ja som to tak robila, nemali s tym problem…aj to chodil len do mája lebo tiez som si ho po porode nechala doma nech mi “pomaha” a myslim, ze to bolo dobre riešenie, brata super prijal, žiadne ziarlenie, scény, nic

dzulli1980
17. sep 2022

Ona musí spracovať dve pre ňu absolútne nové veci ... súrodenec, nástup do škôlky ... ja nie som nejaká útlocitná, ale nechala by som ju doma ... má 3 roky ... nech spracuje najprv súrodenca a potom, keď sa s touto situáciou "zmieri", by som riešila škôlku.

filipka250
17. sep 2022

Ja som vo vacsine pripadov za skolku, ale v pripade, aky opisujes, by som dcerku nechala doma.

nikpa
17. sep 2022

Myslí si, že ste ju tam odložili kvôli súrodencovi. Ja by som ju určite nechala doma a muža by som poslala mudrovat do riti. Prepáč za výraz ale úplne zle ste to urobili. Má stres, žiarli, nový súrodenec, škôlka, iný režim, nový ľudia, proste veľmi veľa vecí na tak malú hlávku. A ďalšia vec je novorodenec a škôlkarske choroby, tiež celé zle. Keby už bola v školke pred tým, možno by už mala akú takú imunitu ale teraz nie.

simca06022011
17. sep 2022

Ja som proskolkarsky typ ale v tomto prípade mi to na nu príde vela. Moze sa citit vyslovene vystrcena z domu lebo prišiel súrodenec a duplom bude viac chciet byt s tebou. Dohodla by som v skolke pauzu, s malou hodila rec ze ostane doma, kym si zvykne na surodneca a budete tím aj ked si myslis ze naor v škôlke by jej bolo fajn lebo bude sa hrat s detninatd kým doma nie vzdy sa bude dat a male bábätko len spi a papa a kaka a reve 😂 a možno sj sama sa po case vypyta.. Ale oar týždňov / mesiac určite ak to zvládaš by som ich nechala spolu. A nech ti pomaha 😁 mozno nebude tak ziarlit.

elizabet173
17. sep 2022

dcérku by som nechala doma, nech sa do toho manžel nemontuje, kým nie je s ňou a s bábätkom doma on

gionella
17. sep 2022

Určite by som ju nechala doma. Toto sa z psychologického hľadiska vôbec neodporúča. Môže mat pocit že kvôli súrodencovi ste ju tam museli odložiť. Druha vec je že bude pravdepodobná riadne chorlava teraz keďže nastúpila do kolektívu a ešte aj jesen ide a to ti bude ( veď aj teraz vlastne doniesla) nosiť domov novorodencovi. Ja som mala školákov takze som ich nemohla nechať doma a ten prvý rok bol hrooooozny. Všetko čo sa domov donieslo maly skôr či neskôr chytil.

asia83
17. sep 2022

A ja by som ju nechala v škôlke. Kolektív potrebuje. Vy budete mať čo robiť s novorodencom, jeho obskakovať, nieto ešte robiť program trojročnému dieťaťu, ktoré už potrebuje viac než len matku a súrodenca, ktorý sa práve narodil, ergo nemá s ním čo robiť. Treba jej to vysvetliť, že bude medzi inými deťmi, hrať sa s nimi, učiteľky pre ne vymyslia plno aktivít, je tam veľa hračiek, nových zážitkov. Vy si oddýchnete, keď bude malé spať a malá sa zabaví v škôlke. Teraz je doba úzkostlivých matiek, ktoré svojim deťom viac škodia ako pomáhajú. “Má dve zmeny…bude nosiť choroby…chúďatko, nechaj ju doma…”. Ach. Moja mala tri, malý sa narodil v lete, išla pekne do škôlky, žiadne problémy, žiadne závažné choroby malému nedoniesla, aj ju som objala, pobozkala, aby vedela, že aj ju máme stále radi, všímala som si ju, bola spokojná v škôlke, plná nových zážitkov a skúseností.

zuzinka888
17. sep 2022

Nechaj si ju doma. Kto ju bude vodit do skolky ty ?? Aj s babom?? Teraz na zimu kazde rano stresy s obliekanim a trucovanim? Ja by som nechala doma akoze pomahat. Aby sa citila dolezito. A urcite oceniš ked ti aspon plienku poda, utrie grcku ci pohlada cumlik alebo pokocikuje po chodbe. Ja osobne milujem spolocne rana v posteli. Ziadny stres- pohodicka klidek....

basska_b
17. sep 2022

Kolko presne ma rokov? 3 aj kolko? Nechaj ju doma co najskor a o rok uz aj zabudne na cely tento zazitok. Muz si na vlastnej kozi odskusal, co sa udialo - holt na prvom dietati sa vsetci ucime 🙈 Kamoska mala doma 1.5 rocnu a co ta dorabala, ked prisiel surodenec domov, no skoro ich oboch drblo.

simona20201309
17. sep 2022

V škôlke stačí ak ju vyhlásiš na 2t, či na mesiac... to je tvoja vec. Môžeš hu vyhlasovať po 2 týždňoch, alebo rovno na 2 mesiace. Od lekára si vybav zdravotnú dovolenku (napíše ti to na papierik) , a nemala by si platiť ani školné. Prijatá už bola, miesto máš. Preto ju určite nevyhlasuj úplne. Aj keby nastúpila o pol roka, či o rok....
Zavolaj do MS, a zisti ci to ešte stále platí, čo som ti tu napísala. Potom už uvidíš ako bude. Či si ju necháš doma aspoň mesiac, alebo nastúpi až o rok.

luccija
17. sep 2022

Nechala by som si ju doma, alebo nacas prerusila.Daj tomu tyzden, dva...

nevenka
17. sep 2022

@autorka nechala by som ju doma, ja som mala ale podstatne mladsieho syna, mal 21 mesiavov, ked sa narodila dcera, tiez je septembrova. On mal 2 roky potom v novembri. Do skolky ale nesiel ani ten nasledujuci rok, az ako takmer 4 rocny. A dobre to bolo. Maju super vztah. On mi krasne pomahal, ani nevedel ziarlit este v tom veku, ale 3 rocna uz vsetko inak vnima. Bolo to fakt velmi zle nacasovanie s tou skolkou. Ja by som ju pol roka minimalne nechala doma, najdete si system a stres zo skolky odpadne. Ja som to doma dala s kolikovym novorodencom a takmer 2 rocnym, co rozpravat zacal ako 2,5 rocny a ako 3 rocny az na nocnik. Ten prvy rok bol fakt narocny, ale stalo to za to. Od januara si to zopakujem znova, tretie dieta bude mat 2 roky aj mesiac, ked pride surodenec a ti starsi 9 a 7...
Takto to podla mna bude fajn, ked ostane doma a bude Ti pomahat...😇😊

mariska1989
17. sep 2022

Prvom rade jej dať vedieť že na stále to isté miesto ako predtým .ja by som to riešila takto až pomáha s minimom . Nech je pri vás keď prebalujete , kúpte nech pomáha .pri obliekaní .( Ak je kŕmení z fľaše tak nech podrží atď ) škôlku by som vyskúšala ešte netreba sa vzdávať a poradila by som sa s učiteľku oni vám pomôžu a poradia

nevenka
17. sep 2022

@asia83 no s tymi chorobami neviem...jedno moze, druhe nemusi nosit. U nas sa nosilo jedna radost, ci uz zo skolky, ci zo skoly, a to chodili uz roky do kolektivu deti a ten najmladsi si to odskakal vsetko od babatka. V kuse teploty, sople, kasle...a ja s nim.
No a ak sa ona s nou ma dohadovat a natahovat kazde rano a s babatkom este sa vlacit, jednou rukou kocik alebo autosedacku, druhou tahat starsiu nasilu do skolky...no dakujem pekne. Tam nic nepojde peknym vysvetlovanim. Pre nu nie je lakadlo tie ine cudzie deti a hracky, ona chce mamu. A mama ju z jej pohladu odstrkuje. Ved do kolektivu chodit mozu - do materskych centier napriklad,...
Ja by som z takehoto stresu aj mlieko stratila asi 😅... To nie je uzkostlivost matky, ale ide o emocie dietata. Nic jej neujde, ked pojde o par mesiacov, rok...

lienka.7
17. sep 2022

Moja mala skoro 2 ked som došla z pôrodnice. Pozerala na sestru, mala ju za bábiku na hranie. Nedala by som ju teraz nikde prec, lebo by sa cítila odstrcena. Ako tvoja teraz. Tiez svojim spôsobom žiarli, ale malu teraz objíma a hra sa s uz s nou. Trávim a robím si čas iba na nu, vtedy je s mladšou babka. A to jej objatie, pusinka a ked mi povie moja mama je na nezaplatenie ❤
Dohodni sa v škôlke, nechaj si ju doma, nech si na všetko pekne zvykne. Daj ju potom neskor.

laskonkaq
18. sep 2022

Urob kompromis. Dohodni sa v škôlke na poldennu dochádzku. Ze si budeš pre ňu chodiť na obed domov. Najskôr prvý pol rok možno rok. A potom uvidíš. Kolektív je vždy ku prospechu. Pokiaľ budú hroziť choroby tak ju nechaj týždeň dva doma. Veď si doma. Do práce utekať nemusíš. Spýtaj sa ci majú v škôlke detskú psychologicku. Ona vie byť veľmi nápomocná. Určite však netlac a pílu a nedávaj ju tam na celý deň. Stačí čas a trpezlivosť.

autor
18. sep 2022

dakujem za odpovede, no problem je ten ze manzel stale tlaci na pilu nech tam chodi… a co sa tyka poldennej dochadzky tak k tomu v tej skolke vobec nie su nakloneni… akoze celkovo mam pocit ze flexibilita ziadna, lezat dve hodiny musi aj ked nespi ale vziat ju domov skor tiez nie… ale to mi pride tiez skor pre ich pohodlnost aby ine deti potom nechceli chodit skor tiez… este by som mozno skusila len na par dni v tyzdni ale to si tipnem ze tiez budu tvrdit ze najlepsie je hned od septembra , od pondelka do piatku a od rana do vecera

laskonkaq
18. sep 2022

No to je škoda. Ak by teda mala byť na celý deň aj počas spánku. Chodila by som po ňu hneď o 15.00 keď už majú po olovrante. U nás je bežné ze deti chodia celý rok na obed domov a nikto to nerieši. A pre učiteľky by to malo byť o to ľahšie keďže o jedno dieťa menej. Skúste sa ešte dohodnúť s pani riaditeľkou. Mali by pristupovať k veciam individuálne. Nie každé dieťa má rovnakú psychickú výbavu ako iné.

lulu0123
18. sep 2022

Ja by som jej posunula nastup na januar napriklad.Teraz to bude brat tak,ze mate nove dieta a ju ste odlozili.

elizabet173
18. sep 2022

a ty si nevieš presadiť svoje?

autor
18. sep 2022

@laskonkaq no urcite budem chodit hned o tretej, dlhsie ju tam urcite nenecham :D ale ked bude fakt plakat alebo zle to znasat tak ja ju odhlasim nech si mysli kto chce co chce.. ved je to moje dieta .. a muz tiez nebude mat to srdce nechavat ju tam placucu… len som zvedava ze ako dlho bude trvat kym si to on uvedomi ze to nemoze silit… lebo on si proste mysli ze tym ze tri dni tam chodila cela stastna tak ze to bude zas tak ked si zvykne… ale nechce si priznat ze sa zmenila situacia prichodom surodenca… 🙄

koniarova
18. sep 2022

Ja by som ju už len z mojej lenivosti nechala doma.😁 Ráno sa trepať v zime aj s novorodencom. Brrrr.

autor
18. sep 2022

@elizabet173 tym ze ja som skolky nikdy nemusela, nechcela som to zbytocne prenasat na dceru…a ona sa tam najprv tesila, svokra dokonca robi v tej skolke kde mame dceru ( pripravuje jedlo atd.) tak to bolo z kazdej strany len ako bude v skolke a nonstop sa neriesilo nic len skolka… svokra mi este do porodnice posielala fotky aka tam je stastna ze ani nezaplakala atd… ta mi snad ani neuveri ze uz tam dcera nechce chodit… kazdy ma bude mat za uskostlivu matku co chce mat dceru pri sukni… ano jasne prizerat sa nebudem ked bude dcera v skolke plakat.. to mi bude jedno a odhlasim ju .. ale momentalne mam nervy ze ma vobec do tohto celeho muz zatiahol pricom odvzdy som mu hovorila ze to nebude dobre s novym surodencom, proste som matka a poznam si dceru… boli sme spolu vkuse 3 roky.. kazdy jeden den ale vzdy len ja stresujem a tehotenske hormony atd…

basska_b
18. sep 2022

Ahaaa, tak odtial vietor fuka. Muz ju tlaci do tej skolky, lebo tam pracuje JEHO MATKA 🙈 pomoc... a tebe narobil pruser a nervy v takom emocne haklivom obdobi, ako je 6nedelie.

autor
18. sep 2022

@basska_b nie.. muz nie je mamickar, ja som ju tam povodne davat nechcela koli svokre… muz to respektoval.. potom som zmenila nazor lebo chcem aby tam hned presla aj na zs… tak sme ju tam dali.. a praveze muz hovori ze mam kaslat nato co si o tom mysli jeho matka… uz sam zacal prehodnocovat odhlasenie… ale vidim ze este chce chvilu ju tam nutit chodit ci sa to nezmeni a potom mne nakaze ju odhlasit… cize budem vyzerat ze som to len vzala do vlastnych ruk ked som sa vratila z porodnice

koniarova
18. sep 2022

Robíš z toho príliš veľkú vedu. Veď teda skúste ešte pár dní a keď to nepôjde,bude doma . Veď ma s kým byť. Kľud. 👍

maciatkolulu
18. sep 2022

Ja som mala presne trojročný rozdiel, nedávala by som ani za nič. Véd toľko zmien naraz? Keď to tebe nevadí a zvládaš, tak kde je problém? Rovno choroby, vzdor... Ja nechápem načo to je dobre. Plus aj miesto pre dieťa, ktorého rodičia pracujú, ja keď to tu čítam, tak nemám pocit, že sú plné škôlky a neberú.

slavomira236
18. sep 2022

U nás v škôlke bez problému poviem prídem na obed ide na obedpoviem prídem o pol 3pridem vtedy keďže o 3tej má vytvarnu nikto sa nepýta prečo pre nich lepšie majú menej detí syna som 3 mesiace vyberala na obed nechcel späť tam

simca06022011
18. sep 2022

Nenutila by som ju, práve by som jej dala tu pauzu a potom ju tsm znovu skusila dat. Neodhlasovala by som ju. Pripadne sa s malou rozpravala, ked v škôlke neplače, ci nechce sa aspon pohrať s detmi doobeda, maju tam program.budú kadeco vyrabat a ucit sa... Potom ju so surodencom vyberiete... Nutit ju ked su teraz novinky doma - bala by som sa aby nemala traumu 😇 a potom nebude chciet ist aj neskor do skolky