Kedy je lepšie do škôlky?

indiankaindi
28. júl 2011

Ahojte, chcela by som vás poprosiť o váš názor. Dcéra bude mať v decembri 3 roky. Boli sme na zápis v škôlke a zapísali sme ju od januára 2012, pretože sa mi zdalo skoro, dať ju do škôlky už v septembri. Kamoška dala dcérku, tiež decembrovú do škôlky v septembri a malá jej preplakala každý deň až do januára, kedy nemala 3 roky. Viem, že dieťa do troch rokov trpí separačnou úzkosťou, teda potrebuje ešte prítomnosť matky. Ale dcérka zostala dosť spoločenská, medzi deťmi je jej dobre a rada chodí na ihriská a do detských kútikov, ale vždy musím byť neďaleko, aby na mňa aspoň videla. Neviem, či sme nespravili chybu a nemali sme ju zapísať od septembra, aby začínala s ostatnými deťmi narovnako, aby nevhupla do hotového kolektívu po 4 mesiacoch ako úplný nováčik alebo aby sa z nej nestal outsider. Neviete mi poradiť, čo je lepšie? Dať ju od septembra aj napriek tomu, že ešte občas potrebuje, aby som bola pri nej, alebo ju dať od januára?
Ďakujem

anjelicek26
28. júl 2011

@indiankaindi - separacna uzkost okolo troch rokov? To viem o 10 mesacnych az 1,5 rocnych detoch... detom od 2 rokov uz zacina treba mat kamaratov, kolektiv. Vzdy zavisi od charakteru dietata, ako sa rozhodnete.

Prijst do skolky ako novacik moze byt vyhoda - atraktivita noveho dietata, kazdy sa chce kamaratit - alebo prave naopak - vyclenia ho deti z kolektivu, ked nezapadne. Toto sa ale neda naplanovat, to bude okamzita reakcia. Jednoduchsie je to byt pri formovani väzieb na zaciatku skolskeho roka...

Ktore dieta obcas nepotrebuje, aby bola mama pri nom?? Ved ju mozes dat najprv len na pol dna, co zalezi na tych par hodinach, aspon si oddychnes a ona sa pohra. Ved uz bude mat 3 roky, niektore deti nastupuju ako 2,5 rocne...

A ze niektore deti placu, hm, revu aj 4-5 rocne citlivky niekedy, vidavala som tu dramu kazde rano. To moje vtedy 3 rocne hopsadlo vletelo kazde rano dnu ako velka voda, zakyvala a zmizla. Tvoja dcera sa citi v kolektive dobre a na to, ze je tam chvilu sama - a potom ju vyzdvihnes - si zvykne.

Ja viem, ze ako mama si robis starosti dopredu - ale pokial nevyskusate, nevies, ako zareaguje. Keby to nezvladala - stale mas moznost ju zo skolky zobrat a skusit to o pol roka, rok neskor. Ale drviva väcsina deti sa do par dni adaptuje.

indiankaindi
autor
28. júl 2011

@anjelicek26 Ďakujem za názor. Je mi jasné, že každé dieťa občas potrebuje mamu, len ona, ak sme vonku ma kontroluje pohľadom asi každú minútu. Neviem zhodnotiť, ako sa bude správať v škôlke, keď sme sa tam boli pozrieť, tak tam chcela zostať a plakala, že ideme domov. Na druhej strane nechcem zažívať denne ráno scény plaču a trápiť sa celý deň, že na to ešte nie je pripravená. Ide mi však hlavne o tie vzťahy a či je to lepšie od septembra, alebo si takto malé deti ešte nevytvárajú kolektív tak pevný, aby do neho nezapadla aj v januári 😖

anjelicek26
28. júl 2011

@indiankaindi - kolektiv deti v skolke rozhodne pevny nie je 🙂 My lietame medzi slovenskom/nemeckom/anglickom a vsade ma Saska kamaratky, v tomto veku... su nerozlucni za dva dni, co sa spolu hraju 😅

Pokial budes mat negativny pocit alebo nejaky strach zo skolky a nastupu - dieta to vyciti a bude to brat omnoho horsie, ako ked o tom budete kazdy den pozitivne rozpravat, nakupite papucky, tasku, oblecko na prezlecenie a podobne. Pokial vyciti, ze ju budes radsej mat doma, bude sa toho dozadovat.

Podla mna je nastup do skolky horsi pre matku ako pre dieta. Ja som si to odrevala prvy den co sa otocila a zmizla, ze ma nepotrebuje (a to uz bola predtym 8 mesiacov u opatrovatelky cele dni). Bolo to taky zvlastny pocit.

blumka
28. júl 2011

@indiankaindi moja starsia dcera je februarova ale do skolky sla uz v septembri, mala 2,5 roka..ona je velmi spolocenska, nema absolutne problem byt bezo mna..aj teraz je u babky a ani jej nechybam, ale aj napriek tomu mala problem so skolkou..nie sice s kolektivom ale nechcela mi tam spat. Takze od novembra do maja bola v skolke len na 4 hodiny...tak bola spokojna aj ona aj ja. potom sa vypytala sama ze uz tam chce ostat cely den. A v kolektive deti je velmi oblubena, vela mamiciek mi povedalo, ze ich deti doma rozpravaju len o Terezke, su to take kamaratstva ze sa chodia navstevovat aj po skolke, raz my ideme ku niekomu, inokedy su deti u nas. ale ani to jej nepomohlo prekonat ten strach zo spanku bez mamu..ona totiz spava este stale ale nevedela tam zaspat bezo mna..vyslovene plakala ze chce mamu. Keby som vedela ze to bude prebiehat takto tak ju dam do skolky az vo februari, ked dovrsi tie tri roky. ono sa to asi fakt nie nadarmo hovori ze tie 3 roky su vhodny cas.....Ja by som sa na tvojom mieste neriadila kolektivom, ako pise anjelicek kolektiv skolke nie je pevny, deti si najdu kamaratsva rychlo hocikde a hocikedy. Sama poznas svoju dceru najlepsie, vies aka je.....

este doplnim, ze mladsia dcerka je tiez februarova a ona teda pojde do skolky az po dovrseni 3 rokov...po skusenosti so starsou...aj ked v konecnom dosledku to cele vypalilo dobre ale ten prvy polrok bol trosku trapenim

indiankaindi
autor
28. júl 2011

@anjelicek26 To je pravda, že to mamina vždy nesie horšie ako drobec. Ja s tým mám už teraz problém 😅 Nejak mi to nesedí, že mi tu nebude celé doobedie pobehovať.

jaaty
28. júl 2011

@indiakaindi, každá mamina si najlepšie pozná svoje dieťa a zovšeobecňovať to, že či presne 3 roky alebo o tri mesiace skôr už je príliš skoro sa skutočne nedá.
Hanka mala 3 roky 18. mája, do škôlky nastúpila 1. marca akeby som bola tušila, že to zvádne tak skvele, tak by som ju dala už v januári.
Neskutočne veľa sa naučila, kolektív i škôlka samotná ju obohacuje po všetkých stránkach stále.
Ja som tiež prvý deň plakala a takmer celý presedela pri telefóne, či nebudú volať, nech pre ňu radšej prídem, ale nič také sa nekonalo. Na druhú stranu, keď išla o rok neskôr (mala 4 roky) prvý krát do škôlky v prírode na týždeň - tiež som mala takpovediac stále naštartované auto pripravené pre ňu vyraziť 😀 . Takže my maminy, budeme zrejme "panikáriť" vždy 😀
... každé dieťa potrebuje svoju mamu, na tom sa nič nezmení, či bude chodiť do škôlky mesiac či rok či dva.
Daj na vlastný rozum a pocit a neriaď sa tým, čo urobila kamarátka, prípadne ako to zvládla jej dcéra. Tvoje dieťa je jedinečné a jej správanie či adaptácia v škôlke bude tiež 😉 držím palce

mamabiba
28. júl 2011

@indiankaindi pokiaľ to tvoje dieťatko takto dobre zvláda, tak by som to skúsila v septembri na pol dňa. Čo sa týka toho sledovania...moja dcéra má už 7 rokov a stále ke´d sme spolu vonku tak ma sleduje a nespustí ma z očí. A pokiaľ si si nie istá, či to zvláda, určite ti učiteľky v škôlke povedia, či je už vhodná doba, alebo nie. A tie plače...no mám na to svoj názor a aj skúsenosti, keď moja dcéra chodila do škôlky...dieťatko robilo strašný plač a krik, hádzalo sa o zem, no hotové divadlo. Mamina bola už z toho zúfalá, ale učiteľky si z toho nič nerobili. Najprv som si myslela, že to majú na háku, tak som si raz počkala a potom som to uvidela. Akonáhle sa za maminkou zavreli dvere, potom, pre istotu ešte minutku ten hysak trval...čo keby sa náhodou vrátila...a zrazu useklo, malý sa postavil a utekal sa hrať do triedy s ostatnými deťmi.
Pokiaľ sa tvoja dcérka rada hrá a má rada kolektív, neváhaj...za skúšku nič nedáš.

majkaa76
29. júl 2011

@indiankaindi
z mojej skusenosti: Moju dceru som davala do skolky (7 km vzdialenej) ked mala 3,5 roka. Nastupila 14.06., teda pred letnymi prazdninami,,,pani riaditelka bola velmi ochotna prijat ju aj v takomto termine. Davala som ju na 3 hodiny denne (zo zdrav. dôvodov). Cez letne prazdniny bola doma, a potom od septembra opäť nastupila. Ludia sa ma pytali, ci dcera neplace atd,,,no neplace. Vyzera to tak, ze deti mam smele a radi su v kolektive. Ale zalezi to od osobnosti dietata. Su deticky, ktore maju problem s adaptaciou. Maminy si najlepsie poznaju svoje ratolesti.
Mozno by som ju na tvojom mieste dala aj od septembra (skusobne 3 hod.), ale ak nastupi az v januari,tak nemaj obavu, ved su tam pedagogicky, ktore jej pomôzu s nastupom medzi deti,,, a mozno ani nebude treba 🙂

indiankaindi
autor
29. júl 2011

Ďakujem vám všetkým za rady a postrehy. Nebudemodpisovať každej zvlášť, v podstate máte každá pravdu. Je ťažké riadiť sa inými deťmi, pretože každé je iné. Veľa z vás tu píše, že si dcéru poznám najlepšie a viem aká je. Pravda je, že viem, ale netuším, ako zareaguje, ak zostane niekde sama. Ešte sme zatiaľ neriešili situáciu, že zostala s cudzím človekom na dlhšie sama, v cudzom prostredí. Sme spolu prakticky 24 hodín denne, ak náhodou potrebujem niekam ísť sama, je s manželom, alebo s maminou, ale aj to len na hodinku, niekedy ani to nie. Takže vôbec netuším, ako sa zachová. A trápil ma hlavne ten kolektív, aby tam neprišla potom po štyroch mesiacoch ako nováčik, s ktorým sanikto nechce hrať. ☹ Možno to však len zbytočne komplikujem, zrejme bude nástup do škôlky viac stresujúci pre mňa ako pre ňu 😅

evabb35
29. júl 2011

@indiankaindi od septembra určite ešte nie. To ešte ju nechaj doma, nech sa Ti pekne ešte rozrozpráva a všeličo ešte ju doma do januára naučíš. Do škôlky je dobré dať dieťa, keď už pekne rozpráva, vtedy si vie aj v škôlke lepšie poradiť a komunikovať s okolím.
Však ešte aj v tom januári bude dosť skoro. Navyše v januári je dosť veľa viróz, tak sa priprav, že budete viac doma na OČR-ke ako v škôlke.

evabb35
29. júl 2011

@indiankaindi Ak od septembra, tak spočiatku na 2 hodiny, a do januára len na pol dňa. Radšej tak. Ale treba počítať s častejšou chorobnosťou hneď po nástupe do škôlky aj v septembri, aj keď bude v nej len na pol dňa. Takže kým si zvykne na škôlku a prestane byť v kolektíve nováčikom, môže trvať aj pol roka.

evabb35
29. júl 2011

@indiankaindi podľa mňa dcérka Tvojej kamošky plakať v škôlke prestala vtedy, keď si na ňu zvykla. Tam asi nešlo ani tak o ten vek ako skôr o tú dobu zvykania si v škôlke. A to máš jedno či má dieťa pri nástupe 2,5 - 3 - 3,5 - 4 vždy dieťa potrebuje nejaký čas, kým si na škôlku zvykne a kým pre škôlkárske deti prestane byť nováčikom. Dobré je nechávať dieťa v škôlke napr. cez prázdniny - keď sú deti pomiešané a niektorým sú kamaráti na dovolenke s rodičmi, tak si pri hrách musia vystačiť aj so škôlkárskym nováčikom.

parvitas
29. júl 2011

@indiankaindi my máme ešte čas dávať malú do škôlky, ale s veľkým záujmom sledujem túto diskusiu, pretože moja dcérka je presne ten typ, ako aj tvoja (podľa opisu). tiež neviem, ako by reagovala na cudzích ľudí - zvyčajne od nich drží odstup, aj od detí, keď sa pokúšajú o fyzický kontakt (držať za ruku, pobozkať a tak). sleduje ma, a keď som nablízku a vidí ma (alebo manžela, či babku), je potom odvážnejšia.
čo sa týka separačnej úzkosti, teraz som čítala článok v čas. Dieťa Ako odísť bez plaču? a tam písali, že separ. úzkosť začína 7.-9. mesiacom, zvýrazňuje sa v 12. až 18. a druhá vlna začína v 15. a môže trvať aj do 25. mesiaca. ale že u každého dieťaťa to môže prebiehať inak, aj čo sa týka dĺžky trvania aj intenzity...
a vraj niektoré deti môžu mať problém s odlúčením aj v 3. a 4. roku života... je tam aj viac rád, ale je to dosť dlhý článok.
tiež sa prikláňam k názoru, ktorý povedala evabb35... asi by som to riešila rovnako.
každopádne, držím palce!!!

andrejka1974
29. júl 2011

moji prvy dvaja synovia mali 3 roky v novembri a nastupili do skolky od septembra dalsi syn mal narodeniny v marci a nastupil od aprila a najmensia bude mat koncom septembra 3 a nastupi od 1.septembra vsetky deti to zvladli bez problemov myslim si ze zalezi od dietatka ako to zvladne plac byva u kazdeho dietatka prve dni ale rychlo zabudnu a budu sa tesit

stvura
29. júl 2011

@indiankaindi podla mna od toho januara bude skolka urcite super, dovtedy ak mozes chodievaj do triedy kde ti pojde dietatko na doobednajsiu vyucbovu cast a poobede ak sa da hrat sa na dvor s detickami aby si dcerka zvykla. U nas je taka moznost ze dieta moze chodit mesiac na adaptacny program a ten sa da rozsirit este o mesiac. Ja som so syncekom bola par krat v skolke kde pojde od septembra a je zoznameny s triedou, pozna uz ucitelky z videnia a asi polovicu deti co s nim pojdu do skolky (syncek bude mat v auguste tri roky)...mi mame v triede deticky z rozdielom roka...je tam dieta narodene vo februari 2008 a dieta vo februari 2009...

pimpulienka
29. júl 2011

Každé dieťa je iné, ale skoro každé prejde v materskej škole nejakou "krízou" na to sa treba pripraviť. Prve dne môže byť v poriadku,. má nove podnety až zraxu si začne uvedomovať, že to vlastne už také zaujímave nie je bez mamy.. Je to rôzne. Niektore plaču hneď od začiatku a vytrvalo každe ráno, ine po par dńoch prestanu.. Niektore neplaču vôbec. Závisi sj od zrelosti dieťatka,. jeho osobnosti a naviazanosti na maminke. atď.Keď už nastúpite do kolektivu škólky, nikdy, ale nikdy neodchádzaj bez rozlúčky, že sa vypariš,keď bude dietatko zaujate nejakou činnosťou pani učiteľky. Treba uistiť dieťa, že prideš, že sa pekne dovtedy pohrá a čo najrýchlejšie až potom odíst a lučenie nepredlžovať aj keď bude dieťatko plakať. Ťażké, ale potrebne. Najpev začať cca 2 hodinkami, postupne preflžovať, ostať na obedik a potom prísť a neskór sa uvidí aj so spánkou. Za šokove terapie na cely deň nie som, i keď niektore deti to zvladaju dobre.. Je ich ale veľmi málo.

maminka142
29. júl 2011

@stvura ja som tiež počula o takejto možnosti a určite by som to chcela aj ja takto vyskušať... Moja dcerka bude mať vo february 3 roky. A chcela by som na začiatok, chodiť do škôlky ja neviem na take 2-3 hodinky, aby sa pomalinky oboznamila s kolektívom a spoznala aj učitelky 🙂 Určite by som ju nedokazala dať do neznameho prostredia hned samu, ani na dve hodinky 😒 Mam jednu znamu, čo tak začala s dcerkou a vraj jej to velmi pomohlo... Sme spolu 24 h., denne a je dosť na mne zavysla a bude to pre mna a aj pre ňu takto asi lahšie 🙂 Akurat, čoho sa obávam, že si môže zvyknuť na to, že som tam s ňou a potom bude problem,ked ju tam budem chcieť nechať samu s deťmi... Ale, myslím si, že ked to tam už ako tak bude poznať, tak to bude už ine a ovela lahšie pre ňu 🙂

zuzmor002
29. júl 2011

Podľa mňa to veľmi závisí od povahy dieťaťa. Moja dcérka mala koncom októbra 3, ale do škôlky nastúpila už od septembra, najprv bola len do obeda a potom sa dokonca sama vypýtala, že chce v škôlke aj spávať, čo ma prekvapilo. V škôlke sa jej páčilo a dokonca sme sa obišli aj bez plaču, horšie to bolo asi tak po 3 mesiacoch, keď na ňu prišla "kríza", akoby zistila, že tam musí aj poslúchať a deliť sa o hračky - čo doma nemusela, ale zvládli sme to myslím celkom úspešne, najhoršie to bolo ráno keď mala vstať z postele, v škôlke mi nikdy neplakala. A boli tam aj staršie deti, dokonca jedna predškoláčka, ktorá plakala pri mamičke a nechcela zostať v škôlke. Takže si myslím, že to vôbec nezávisí od veku, ale od osobnosti každého dieťaťa. Nám vtedy riaditeľka povedala, že by bolo lepšie od septembra, vraj deti si zvyknú naraz, keď príde niekto neskôr, svojím plačom nakazí aj ostatných a horšie si zvykajú. Rozhodnúť sa ale musíš sama. Tak prajem aby Vám to zvykanie na škôlku dopadlo čo najlepšie! 🙂

indiankaindi
autor
29. júl 2011

@evabb35 s tou chorobnosťou počítam, to je klasika v každej škôlke a prakticky u každého dieťaťa.Snažím sa ju dopovať vitamínom C čo najviac,samozrejme v medziach normálnosti, takže toto buď prežijeme, alebo budeme často doma, s tým problém ale nemám. Čo sa týka toho rozprávania, ona už teraz rozpráva takmer normálne. Okrem písmenka r vie povedať všetko, peknepoprosí, vypýta si čo potrebuje. Vie sa sama najesť,vyzliecť a s troškou pomoci aj obliecť. Vyzuje aj obuje sa sama, samozrejme okrem šnúrok, ale do škôlky sa myslím aj tak nosia lepačky, takže šnúrky nebudeme riešiť. V podstate, čo sa týka samoobslužných činností, toho sa nebojím. Len toho plaču, vzťahov s deťmi a s pani učiteľkou... 😖

@pimpulienka je mi jasne, že kríza bude. Viac sa bojím, ako ju zvládnem ja, nie malá 😅 Ale vlastne aj ona, ako každá mamina nechcem, aby tam plakala, ale tomu sa zrejme nevyhneme. Čo sa týka odchodu bez rozlúčky, to som ešte nikdy nespravila a aninespravím. Viem, že je to rpe dieťa viac stresujúce ako samotný fakt, že mama odišla. A šokove terapie, že hneď na celý deň, to sa nepáči ani mne. Ale počula som aj taký názor, že ak bude dieťa zo začiatku chodiť na chvíľu, tak si na to zvykne a neskôr dostane druhý šok, že zrazu v škôlke zostáva celý deň. 😒

@stvura na taktomto zvykaní sme už dohodnuté s pani riaditeľkou, sama mi povedala, že sa dohodneme s učiteľkou, ako to budenajlepšie, ale že určite aby som si spravila čas pár týždňov pred nástupom s tým, že tam budeme chodiť spolu, potom sama na nejaký čas, ale hlavne aby som bola doma, keby bolo treba pre ňu dobehnúť. Takže tomu som rada. 🙂

indiankaindi
autor
29. júl 2011

@zuzmor002 z toho neskoršieho plaču mám aj ja obavy, hlavne abypotom pani učiteľka nebolana ňu nervóznejšia, že si konečne všetky deťúrence zvykli a zrazu príde nový plačko a všetko sa začne odznova. A aby tam nebolaako taký kôl vplote, keď bude rumázgať, tak deti sa s nou asi nebudú chcieť hrať. Keď sme bolina dni otvorených dverí, tak jeden chlapček tam plakal a všetkyostatné deti naneho kašlali, len tak sám chodil po dvore a až sa zajakával od plaču ☹ A keď si predstavím, že takto to má byť aj s ňou, tak mám z toho hrúzu. Ak by tam však rumázgala s ostatnými deťmi, zvykli by si naraz a bol by pokoj

zuzmor002
29. júl 2011

Takto mi to vtedy vysvetľovala aj riaditeľka, keď sme boli na zápise, preto som ju potom dala hneď od septembra. A možno by ani nerumázgala, moja malá bola v pohode a viaceré deti neplakali na začiatku. Závisí od toho ako je na Teba naviazaná. My sme bývali vtedy u mojich rodičov a tak bola zvyknutá aj na iných ľudí okrem mňa, možno aj to pomohlo, ťažko povedať. Ale keď píšeš, že malá je spoločenská a medzi deťmi sa cíti dobre, tak si myslím, že by mohla celkom dobre zvládnuť aj nástup do škôlky, nie všetky deti plačú. Okrem toho , aj som ju škôlkou nikdy nestrašila ako niektorí rodičia, že veď v škôlke uvidíš, tam budeš musieť poslúchať, tam Ti dajú... Ja som ju skôr dopredu motivovala, že tam bude plno detí, s ktorými sa bude hrať, všelijaké hračky, ktoré doma nemá, bude sa učiť rôzne nové veci... A tak sa do škôlky tešila.

indiankaindi
autor
29. júl 2011

@zuzmor002 presne to robím aj ja 🙂 stále sa rozprávame o tom, ako bude v škôlke super, ako tam bude kopec detí, že sa budúhrať aspievať si a spolu papať. A že tam bude pani učiteľka, ktorá sa bude s nimi hrať a budú si kresliť a podobné veci. Aj sme sa boli minule pozrieť na škôlku, síce je zatvorená, ale šli sme okolo, tak sme nazreli a to bolo plačúúúú, lebo ona tam chcela ísť už za tými deťmi 🙂 a aj na tom dni otvorených dverí, hneď si tam našla kamošky a už aj spolu vonku lietali a v triede si našla hneď hračky, s ktorými sa hrala, kým sme sa rozprávali s pani učiteľkou a keď sme odchádzali, tak mi padla sánka, že si všetko po sebe poupratovala, čo doma nehrozí, ani keby som krvavé slzy ronila 🙄

zuzmor002
30. júl 2011

@indiankaindi Tak si myslím, že to nebude až také zlé privykanie na škôlku, podľa toho čo píšeš mi to veľmi pripomína práve moju dcérku, ja myslím že to zvládnete v pohode. Možno niekedy bude trošku nejaký problém, ale určite by to nemalo byť nejaké hrozné. Ono je fakt, že my mamy to často prežívame horšie ako tie detičky! Držím palce, nech Vám to dobre dopadne! 🙂

indiankaindi
autor
30. júl 2011

@zuzmor002 Ďakujem 🙂