Máte aj vy 3,5 ročné dieťa, ktoré nerozpráva?

mirko221
4. mar 2012

moja 3,5 dcera ma svoju rec a povie len tie slovicka co chce .neurologicka je predpisala encephabol 2,5 ml dene ma niekdo take skusenosti a pomaha to...dakujem ?

katkakovac
1. aug 2017

@gabrish preco mas pocit, ze matky ktorych deti maju problem z rozpravanim, s detmi nic nerobia? Ja som synovi od 6. mesiacov citala knizky, rozpravala, ukazovala, spievala. Zacal rozpravat, uz daval dvojslovne vety ako dvojrocny. A zrazu otocka a v priebehu par mesiacov sa dostal na uroven 12 mesacneho dietata. Presli sme si tazkym obdobim, mysleli sme, ze je hluchy, alebo ma nejaky vazny problem. Tie mesiace strachu nikomu neprajem. Dnes bojujeme o kazde slovo, som vdacna, ze sa ma konecne naucil oslovovat mama, boli to 2 mesiace intenzivnej prace. Trochu pokory by neuskodilo. Nedovolim si sudit nikoho, zvlast ked neviem, ake to naozaj je, mat dieta z nejakym problemom.

cmulinko
1. aug 2017

@gabrish na tvoj opačný problém je iba jediná možnosť...prestaň na dcéru kecat ako na kamošku či na dospelú osobu. Nezahlasuj a nekomentuj jej každý tvoj pohyb či skutok čo robíš a kam ideš a možno ti prestane toľko kecat.

tortelinka
1. aug 2017

@gabrish to je veru k veci prispevok

janulik2008
1. aug 2017

@gabrish nehnevaj sa ale prispevok odveci uplne. my tiez s malou komunikujeme normalne a nekeca plynulo. ziadne mutťu ťuťu. spievame basnicky aj pozera tv aj na mobile si zapne videa no a? aj z yt sa dost naucila spievankovo atd

bocianka123
1. aug 2017

no ja iba doplním, aj to "ťuťu muťu" je pre rozvoj komunikácie a dieťaťa dôležité teraz to tu niekde beží..nečítala som ten článok, no titulok som si všimla... na nejakom portáli.. môj mladší syn "kecal" s mojim otcom ako niekoľkotýždňový, mám to aj nahraté... normálne mu "odpovedal" či "kontroval" a zrazu bum.. otočka ako napísala @katkakovac a čakala som do jeho 4tych narodenín kým to znova prišlo ... všetko komentovať, to žiaľ niekedy nestačí...

munkase
13. aug 2017

Tak zienky moje my mame to iste.Dcera ma 2ra 8 mesiacov a vie povedat cav ,nula,sedem,a znacky aut obcas ked ideme pipri autach ked vencime psa tak krasne xopakuje nejake znacky ako napr.renalt atd.No inak nelovie nuc ani bohovi.Len pisti.Chystam sa k neurologovi kedze je aj dost nervna no nasa dr.stale vravi ze je este cas a ze ked pojde do skolky tak sa to zmeni.No pre svoj pokoj chcem ist. @gabrish ja mam 3 dieta starsie mi v 2 rokoch rozpravali cele basnicky a tretie dieta niet pana rozpravat ver ze sa kazda mamicka venuje inak by ani nemala zaujem vyhladat si tieto prispevky.A ano s dietatom treba rozpravat vela a o vsetkom no z vlastnej skusenosti viem ze nie ako s kamaratkou.Mam 15 rocnu dceru a vdaka mojmu pristupu a branim ju za sebarovnu si nikdy nerozumela s rovesnikmi a ani dodnes nerozumie lebo je vyspelejsia a nema s nimi spolocnu rec.No s mojimi kamoskami si rozumie lepsie nez ja.Vsetko s mierov.

majkabr
13. aug 2017

A ja som to tu písala že nám malý nerozpráva a mal tri roky a nič skoro . A už má 3 roky aj 8 mesiacov a melie o dušu spasenú spieva, recituje a tak

mia_ko
13. aug 2017

My mame coskoro 5 (november) a stale nic. Zopakuje ma svoju hatlaninu. Uz som s toho zufala.😒

majka99999
13. aug 2017

@mia_ko a nikomu to nevadi, ze nerozprava?

majkabr
13. aug 2017

@mia_ko vela sme cvičili s logopedkou každý deň cviky na posilnenie svalov v ustach cviky na jazyk, a strašne veľa hračiek na jemnú motoriku , jemná motorika vraj úzko suvisi z rečou za tri mesiace sa nam rozhovoril ale vravim cvičili sme s logopedkou každý deň aj tri krát za deň. Ešte stále ma chybnu reč že nie čistu ale tak sme radi že rozpráva a docvičujeme stále a doladujeme

munkase
13. aug 2017

@majkabr drzim palce nech sa to posunie dalej.

zuz1978
14. aug 2017

Tak my sme v podobnej situacii ako niektore z vas. Moj maly bude mat 3 roky koncom mesiaca a stale ma iba svoju hatlaninu, hulaka, na mna zakrici mama ked nieco chce, povie iba kakao, kaka je takmer vsetko. Ked mu poviem aby zopakoval nieco, tak povie nejake zaciatocne pismena, ale to je vsetko. Boli sme uz vsade, ked mal 2 a pol. Psychologicka vtedy povedala, ze je na urovni tak dvojrocneho. Cvicime s nim pravidelne uz takmer 4 mesiace cviky na rozvoj reci, ale aj ked sa teda za pol roka posunul dopredu v istych cinnostiach a celkovo v porozumeni reci ale stale je dozadu oproti drvivej vacsine deti. Aspon ja to tak vnimam. Kazdy tvrdi, ze je dolezite aby rozumel, no ja to vidim tak, ze najviac rozumie vtedy ked tie dane cinnosti alebo prikazy sa mu akurat hodia alebo na to má náladu. Preto ani neviem jednoznacne vyhlasit ako mnoho inych mamiciek, ze uplne vsetkemu rozumie. Hovorime nanho v dvoch jazykoch a uz by som aj pristupila nato jeden jazyk zanechat ale zial v tom nasom prostredi sa to jednoducho nedá. Najviac ma dokaze vytocit ked sa ani neunuva reagovat na nieco ked sa ho opytam a ked to zopakujem 5x, tak zacne triast hlavou a povie ne ne ne. Niekedy len zacnem nieco nanho hovorit a uz "ne ne ne" ani nepocuva co chcem. No sme uz s manzelom zufali. Rada citam pre mna o zazracnych detoch ktore sa jedneho dna rozhovorili, len sa obavam, ze to nebude nas pripad. 🙂 No a to ma uplne dorazilo, ze su aj take deticky ktore nevedia v 5 a 6.tich rokoch rozpravat. Od septembra ideme aj na logo. Sice sme v juni uz zacali chodit k jednej logopedicke ktora nam poradila nutit z neho slova, ale to sa nam akosi neosvedcilo, lebo po troch slovach je uz zufaly, ked chcem v kuse " povedz toto povedz hento"...takze teraz skusime dalsiu. Jasne ze kazdy napise, ze ak je v poriadku, tak sa rozrozprava, ale zatial nikto (odbornik) sa k tomu nevedel relevantne vyjadrit. Čo na jednej strane chapem, lebo deticky su vseliake a aj ich vyvoj je vseliaky, niektore zrazu mozu za kratku dobu spravit obrovsky pokrok, a pritom sa zdalo, ze doteraz stagnovali. No neviem, kazdopadne moj aj ked ide stale o nieco dopredu, ale su to slepacie kroky 🙂 A este jedna vec, samozrejme ze aj my nanho hovorime pomaly, vsetko 100x zopakujeme, ukazujeme....

dai
14. aug 2017

@gabrish joj... mudra ako radio🙂 predpokladam ze mas 1 dieta🙂 ked ich budes mat 5 tak pis o tom ako tvoje kecanie ma vplyv na kecanie tvojho dietata😉 pripadne trosku sleduj okolie a vnimaj, nielen svoje si ist...
len priklad - moja dcera plynule rozpravala v 18tich mesiacoch - basnicky, pesnicky vsetko - teraz ma 10 - staci jej 1x pocut text a pamata si ho viac menej od slova do slova, precita knizku a prve kapitoly tiez zrkadlovo... ty si naozaj myslis ze toto ma vdaka tomu ze som s nou ja vykecavala? 🙂 naivne... moj syn v 3och rokoch viac menej len hatlaninou rozpraval, od 2och chodime na logo - teraz ma 6 a este stale dotahujeme niektore pismenka - pritom ten isty pristup a vdaka dcere sa na neho rozpravalo este viac ako ja som pri nej... sikovny nenormalne, logicke myslenie, abstraktne na urovni 10-11 rocneho dietata... ale 1 jednoduchu strofu basnicky do neho treba tlacit tyzden aby si zapamatal😉
takze len mala rada na zaver - neporovnavaj deti, vacsinou ich schopnosti nie su tvojou zasluhou - aj deti nemych ludi sa naucia rozpravat a deti totalne ukecanych maju problemy...

dai
14. aug 2017

@mia_ko ahoj... co robis so svojim malym? mas aspon diagnozu co mu je?

zuz1978
14. aug 2017

@dai oooo ako ti je dobre, ze ste so syncekom takto postupili. 🙂 Kiez by sa mi to podarilo tak isto

katkakovac
14. aug 2017

@zuz1978 nenut ho v style "povedz ..." skor ho pochval, ked nieco pekne povie. Precitaj si Knihu o detskej reci, je na stiahnutie na stranke Institutu detskej reci. Napis IP ak chces, sme na tom podobne. Mame ale dobru logopedicku, takze relativne napreduje. Teraz idem riesit psychologicku, nech nam pomoze zo spravanim.

katkakovac
14. aug 2017

@zuz1978 to, ze ho mas nutit rozpravat neznamena tlacit na neho. Povedz! urob! Vobec. Vsetko musi byt z pozitivnou motivaciou. My sme zacinali tak, ze sme dali cukrik do dozicky. Ked chcel cukrik, musel spravit gesto. Aj to je komunikacia. Teraz sme uz na novom leveli. Napr. sa hrame, ze vyhadzujem vysoko loptu a ta potom pada. Loptu mam v ruke a cakam, kym nieco nepovie/ nespravi nejake gesto. Ked tak mu poviem HORE. A cakam, kym spravne zareaguje a povie to svoje "huu-ua". Vtedy ho pochvalim a hodim loptu. Takto ho ucim nove slova. Alebo chce pustit rozpravku. Prinesie mi ovladac, ja cakam, ci nieco povie. Ak sa 2-3 sekundy nic nedeje, tak poviem PUSTI. On povie tuu-ii a viem, ze mam pustit. Vola sa to modelovanie. Takto, po hlaskach, sa pomaly ucime. Fakt si precitaj tu knihu. Je tam vsetko, co potrebujes vediet. Ja som navyse u nasej logo absolvovala kurz rozvoja detskej reci. Tam mi priamo ukazala, ako mam reagovat a usmernovat hru, aby sa ucil nove slova. Super vec, ak si z okolia trnavy, teraz na jesen bude jeden prebiehat.
Teraz uz krpec vie, ze pokial nieco nepovie, nehrame sa. Takto sa za chvilu naucil niektore slova. Su veci, ktore idu tazko, a su veci, ktore zvladne na 2-3 pokus. Napr cucu (cukrik) sa naucil takmer okamzite😝 Citaj, skusaj, rozmyslaj a pojde to. Po malych krokoch, ale pojde😉

mia_ko
14. aug 2017

@dai ahoj je to malá 🙂 no chodíme ku psychologičke a na logopediu... vyšetrenia mozgu ma ok... neviem čo už dalej, nikde ani do školky ju nechcu zobrať... diagnozu ma porcha vývoja reči a sociálna porucha

cicka22312
15. aug 2017

@mia_ko ahoj moja ma 5 rokov a tiez bola na tom ako tvoj syncek ma aj hatlaninu ale z casti uz daco povie ked vie poviem ti tak bolo to velmi tazke lebo ked nerozpravala plakala v kuse lebo sme jej nerozumeli bolo to hrozne teraz sa to ako tak zlepsuje ale to som vyhladala homeopatku a naozaj ako keby sa stal zazrak po prvej detox davke co jej dala zacala opakovat slova a uz aj pouzivat zazrak je ze zacala aj ked dvojslovne ale ide jej to ako tak a tesime sa z toho fakt som stastna ze daco povie ako nic nepovedala ak ti mozem odporucit skus aj ty nieco take ale upozornujem ze naozaj musis homeopata najst co naozaj vie stym ja ti mozem dat kontakt na moju fakt sa vela posunula aj spravanie ale aj rozpravanie este stale je vyvojovo pozadu ale to mrva hlavne ze to rozpravanie sa ako tak rozbieha 🙂

tucniacka11
15. aug 2017

@argyro co sa cudujeme, sme tu ako pokusní králici, skusaju, predpisuju, farmaceutický priemysel kvitne, platy maju nad 3000 €, doktorka pojde za odmenu na Seyschely na nejaký tzv. kongres.... je to tu bežna prax, ale davať decku chemiu na reč, tak ....

cicka22312
15. aug 2017

@tucniacka11 moja po očko upadla prestala rozpravat to co vedela motoriku jej to chytilo ze nevedela poriadne chodit a nevie doteraz naucila sa nedavno po schodoch chodit nevie sa sama do teraz najest musime jej pomahat rozpravat teraz ako tak zacala a to vdaka homeopatke co jej detox dala na vakciny mam teraz doma 9 mesacnu a nedala.som ju ockovat vobec urcite niee kamoska ma znamu a jej dcerku dala zaockovat bolo to aj proti obrne a to dievcatko po ocko dostala obrnu 😢

dai
15. aug 2017

@tucniacka11 ach jaj... urcite - presne takto to funguje🙂 vystuduj medicinu, chod robit pediatricku a potom mozno budes vidiet ako to realne funguje...☹

@mia_ko chodis k nejakej specialnej logopedicke? viem ze su take co sa specialne zameriavaju na poruchy reci... moj maly ma len oneskoreny vyvoj, takze sa s nim dalo dobre pracovat, ale nasa logo mi hovorila ked sme boli u psychologicky ze ak by bola diagnostikovana porucha tak by ma musela odporucit do nejakeho specialneho centra - potom som to uz neriesila kedze sa nas to netykalo, ale normalny logoped ti podla mna s tymto nepomoze☹

macik166
15. aug 2017

@mirka1603 môžem sa spýtať, ako ste pokročili od januára?

tucniacka11
15. aug 2017

@dai moja a ty vieš presne ako to funguje?pýtam sa, prečo lekár uprednostní dealerov liekov pred chorými pacientami, často s bolesťami v čakárni, ktorí tam čakaju často niekoľko hodín? prečo, sestrička vyjde von, ako príde ponukať lieky a nie je tam spolu s nimi vo vnutri? prečo?
mám sestru farmaceutku, prečo majtelia lekárni dostávaju bonusy ako dovolenka Venezuela, Brazilia, Male divvy, prečo???? pretože lekári skúšaju na nás lieky, ktoré nezaberu, možno uškodia na niečo iné v organizme...prečo?
prečo tu nejedna mamina jednu dobu vypisovala, ake ma zdrave deti, ako ich dala očkovať, lebo jej to lekar poradil, ako im to neuškodili, ako mali deti kliešťa a lekár im dal preventívne, dobre počuješ preventívne antib. a teraz je tá mamina už v skupine autistov,,,,je to náhoda, je to chemia, je to strava, je to celé životné prostredie....
asi toľko
a navyše, čítaj koľko statusov tu je, čo maju mamičky probl. s deťmi, či už je to reč, motorika, vývoj....

kittykat22
15. aug 2017

Ahojte, tak u nás to bolo tiež nie úplne štandardné. Do 3 rokov len mama, tata, baba a nič. Ale bolo jasné, že rozumie. Boli sme celkom zúfalí, pretože tých knižiek čo sme prečítali, pesničiek čo sme naspievali, napozerali, rozprávali sme sa do nekonečna a nič. Bolo to frustrujúce. Ale bolo jasné, že nám rozumie. Reagoval výborne na zavolanie, keď sme ho požiadali tak priniesol veci, ukázal - ale nepovedal a nezopakoval nič. Na 3 ročnej prehliadke sme dostali 6 mesačný limit na rozbehnutie reči, a ak nie, tak ORL, psychologia, logopedia, psychiatria a neuro. Po 3 mesiacov od prehliadky sme boli po kvapky do nosa u pediatričky a moje dieťa jej v celých vetách trhane povedalo ako má nádchu, že potrebuje medicínku a samozrejme či dostane gumového medveďa 😅 Sestrička a pediatrička nadšené, hovorili že to tak niektoré deti majú, že tá reč nabehne neskôr a v celých vetách. Teraz v 5 rokoch chodíme na logopédiu aby sa naučil správne dýchanie a výslovnosť - aby to stihol v pohode všetko do školy. Tento príspevok je pre všetkých rodičov ktorí sa trápia ako sme sa my trápili - úplne zbytočne. Niektoré deti potrebujú čas.

zuz1978
15. aug 2017

@tucniacka11 ze preco uprednostni lekar dilera? Lebo je chamtivy a nenazrany...svoju pracu berie akoby bol predavac v obchode. Prenho vidiet bolest a utrpenie je normalne. No isto nie kazdy lekar je takyto. aj ked farmacia je jedna z najvacsich biznisov sveta, netreba na to zabudat, ze velakrat len vdaka liekom prezijeme. Problemy ktore tu riesime s detickami iste existovali aj predtym, len nebol internet, televizny program prechadzal prisnou cenzurou, ten priliv informacii bol oproti dnesnej dobe tak 5%-ny. Aj vtedy boli urcite deticky, ktore zacali rozpravat ked mali 3 ci 4 roky. Nikto sa za nasich detskych cias nepozastavoval ze treba deti zaockovat, nespochybnoval lekarov, dnes sa uz moze laicky rodic bez lekarskeho diplomu a hlavne vedomosti rozhodnut sa, ze povinne ockovanie odmietne. Ja rovnako mam dieta, ktore este nerozprava a bojujeme s tym. A co je dalsia vec ta takzvana "chémia" , slovo ktore tak casto ludia vyslovuju a odsudzuju, je vsade okolo nás. Aj my sami sme chémia. Jasne, ze ak si mozem vybrat, tak si kupim maslo a mie margarin, alebo od babky vajcia a nie tie polske zabalene do slovenskej krabice, ale zas ani netreba prehanat!

dai
15. aug 2017

@tucniacka11 ano, vidim do toho a tym aj diskusiu s tebou koncim😉 precitaj si kolko je tu matiek ktore ziadne problemy nemaju, pripadne ak aj maju problemy tak su to problemy co tu vzdy boli - teraz na rozdiel od minulosti sa s nimi da pracovat a riesit ich😉 pekny den ( uprimne som rada ze nezijem v tom svete konspiracii v akom ty - ale to je teda hlavne tvoj problem ktory nastastie ja riesit nemusim😉 )

tucniacka11
15. aug 2017

💃👎🙏

mia_ko
15. aug 2017

@cicka22312 ahoj napis mi kontakt do spravy ď. A mam dceru 😊

mia_ko
15. aug 2017

@dai špecialna logopedga .. vela takych deticiek ako nasa nina co nerozpravaju ale ma aj take deti ktore su normalne v komunikacii a maju problem s pimenom pri vyslovovani