Neprijatie do škôlky a preplácanie cestovného

martinka1510
5. jún 2012

Maminky chcem sa poradiť, moja dcera bude mať v 1/2013 3 roky a neprijali mi ju do školky, na základe toho, že nemaju dostatok miesta, uprednostnili deti ktore v septembri dovrsia 3 roky a samozrejme 5 ročne deti, vôbec sa u nas neposudzovalo, či su rodičia zamestnaný alebo nie. Je zákon o preplacaní cestovného ak nosím dieťa inam ako je trvalí pobyt, počula niektora mamina o tom? ďakujem za Vašu radu.

xenicka13
5. jún 2012

ja som o tom nepocula, dnes je to katastrofa so skolkami, ale budes mat babo,budes doma, co tie mamicky co musia do roboty, ja neviem hruuuza

6mia6
5. jún 2012

v prvom rade je škôlka od 3 rokov. V košiciach nie sú jasle? Dieťa pod tri roky je v škôlke za 2 deti a u nás sa napríklad veľa 3 ročných preto nedostalo do škôlky. Neviem prečo teraz všetci chcú dať už 2 ročné dieťa do škôlky. V jasliach môže byť až do septembra. a od septembra si dajte žiadosť znova najlepšie už teraz :D no keď budete na MD tak to bude ešte horšie.

martinka1510
autor
5. jún 2012

@xenicka13 ako to je totalna katastrofa, u nas v dedine prijimaju do škôlky iba celkový počet deti 35 a to ešte pani riaditeľka prijíma aj z inej dediny, ako budem doma, len som chcela aby bola samostatnejsia.

fra
5. jún 2012

počula som o čomsi podobnom len v suvislosti s povinnou školskou dochadzkou a pri preplacani cestovneho pre dieťa... určite nie so školkou a s preplacanim cestovneho pre rodiča (ved mala ma asi ešte listok zadara? ) dokonca ani nie s predškolskou ...
.
viem, že na to sa nepytaš 😅 ale ako pozeram, Tvoja malá je ešte dosť malá a Ty čakaš babetko tak sa asi neponahlaš do práce ... ja by som si ju kludne nechala ešte rok doma, za stresy pri cestovaní a zvykaní na kolektív to nestojí ... a ked ako píšeš, uprednostnili deti ktoré budu mať 3 roky v septembri, asi situacia so školkou u vas nie je extremne važna, nabuduci rok Ti ju určite zoberú aj k vám a bude tam mať aspon detičky z okolia ktoré pozná...

martinka1510
autor
5. jún 2012

@6mia6 tak pokiaľ dieťa vie rozpravať, vie sa samo obliecť, vycikať, tak nevidim dôvod prečo by malo sedieť doma ak obidvaja rodičia pracuju a riešia každý deň, kam s ním.

maznacik007
5. jún 2012

nic sa nepreplaca toto plati iba na povinne vzdelavanie co je zakladna skola

martinka1510
autor
5. jún 2012

@fra no ja pracujem uz od pol roka dovršenia malej kedže by mi neboli držali miesto. to maš pravdu s detičkami z okolia, všetky uz nastupuju v septembri 🙂

martinka1510
autor
5. jún 2012

@maznacik007 dakujem, uz som sa to prave docitala na nete.

fra
5. jún 2012

aha, tak to musí byť pre Teba dosť naročné... malu ked si v praci stražia starí rodičia, prestriedate sa s partnerom, alebo mate opatrovateľku? aspon Ti nejako zamestnavateľ vychadza v ustrety s časom? či dali homeworking?

xenicka13
5. jún 2012

@martinka1510 je pravda deti potrebuju kolektiv, ja som mala stastie mne dceru vzali od februara ale to je dvojrocna davna minulost 🙂 mna by to tiez stvalo, ale budes mat pomocnicku doma 😀

6mia6
5. jún 2012

@martinka1510 tak do jaslí môže ísť aj hneď tak ako písali vyššie skúsiť od septembra lebo ona už je ako ďalší ročník. Ide len o to že by jej vlastne do troch rokov museli buď držať miesto alebo ju zobrať ale rátala by sa za dve deti lebo nemá 3 roky. Tak to tiež nie je dvakrát spravodlivé.

szdan
5. jún 2012

nemyslím si, že také niečo existuje. My v meste nemáme jasle, škôlky sú preplnené a dostať do nich dieťa, ktoré ešte nemá ani tri roky chce sponzorský dar alebo dobrú známosť, ale nepomôžeš si s tým. Mne pomohlo, keď som od septembra "opaľovala" telefonicky pani riaditeľku, či sa neuvolnilo nejaké miesto. Stále mi tvrdila, že sme už prví v zozname čakateľov a pritom som vedela, že medzičasom umiestnila už v škôlkach u nás v meste min. 7 detí. Ale nakoniec som jej asi už tak liezla na nervy, že sa našlo miesto i pre nás 😉

martinka1510
autor
5. jún 2012

@fra no streidame sa kto je doma ten ma službu 🙂 mam pohyblivu pracovnu dobu takže to je ok.

szdan
5. jún 2012

@6mia6 len ono tých jaslí je ako šafránu na SLovensku 🙂

martinka1510
autor
5. jún 2012

@xenicka13 no to aspoň keby som vedela, ze mi ju vezu napr. aj v january, len istotu by som potrebovala a naša pani riaditeľka mi povedala, že mame prisť na další zapis v marci.

martinka1510
autor
5. jún 2012

@6mia6 no to viem ze sa rata za 2, a ked som sa pýtala pani riaditelky ako to je s detmi ktore prijali a budu mat 3 az po septembri ci aj tie sa rataju po 2 tak mi povedala nech sa do toho nestaram.

martinka1510
autor
5. jún 2012

@szdan vidiš tak od septembra sa ohlasim aj ja pani riaditeľke, dík 😀

6mia6
5. jún 2012

@szdan ja som sa pýtala či sú, tak neviem. U nás sú 3 štátne a asi 5 súkromných, tie pýtajú strašne veľa.
@martinka1510 nedá sa ti vybaviť predĺžená materská ako ako núdzové riešenie?

martinka1510
autor
5. jún 2012

@6mia6 a ešte k tej spravodlivosti, nasa p. riaditeľka prijala dieti viac ktore maju 2 ročky.

6mia6
5. jún 2012

@martinka1510 no to je bohovská úroveň, pani riaditeľka si robí čo chce. 😠
to sa mení situácia ja že nezobrala žiadne ktoré nemá 3. potom neviem ako sa to rieši. Každý si robí ako mu pasuje a potom je v tom bordel. neviem či si tie riaditelky hádžu kockou či vyberajú "sponzorské dary"

xenicka13
5. jún 2012

@martinka1510 tym ti povedala,ze mala nastupi do skolky az v septembri 2013, takze v marci na zapis dve hodiny pred zacatim zapisu tam stat, aby si bola prva, alebo co uz, ja si to takto predstavujem s mojou najmladsou 😝

6mia6
5. jún 2012

@martinka1510 už rozumiem že sa hneváš to by nas... aj mňa a asi kohokoľvek. 😠

zabka8423
5. jún 2012

@martinka1510 ono je to tak, ze na skolsky rok 2012/2013 prijimaju deti, ktore do sept. dovrsia vek 3 rokov a s prizmurenymi ocami aj oktobrove, novembrove deti, a s velmi prizmurenymi aj decembrove. ale ak je ti mala uz po novom roku 3r., tak ti ju prijmu na zaklade zapisu, ktory bude v marci 2013 a na sk. rok 2013/2014. proste tak to funguje a najskor sa beru deti predskolske 5--6 rokov, potom stredne skupiny a tie 3 rocne naposledy. sama som s detmi, chcela som malu dat skor kvoli praci a nedalo sa, ani v mojej situacii. takze pekne az od 3 rokov. a nevzali mi ju ani ako 2 a pol rocnu, bohuzial.
jasle ti do vysky 230 preplati stat a aj keby si mala doplatit nejakych 70 eur, ak pracujes, tak to nemoze byt pre teba zataz 😉 takze do januara minimalne ti to stat preplacat bude a potom uz budes doma s babatkom a do septembra vydrzis s obomi 🙂 vela zien muselo takto a zvladlo, zvladnes aj ty 🙂

zabka8423
5. jún 2012

@6mia6
@martinka1510
ale tak zbytocne sa clovek bude rozculovat, holt, ked nie su znamosti, tak to nejde, toto je taka doba, taky svet. uz s anad tym nepozastavujem. co si nevybavim, to nemam a nerozculujem sa nad tym. nespravodlivost bola, je a bude. treba hladat ine riesenia. kazdy problem ma riesenie a netreba hladat problemy tam, kde nie su 😉

trnka77
5. jún 2012

@martinka1510 ahoj,mne povedala to isté u nás "pani riaditeľka",keby to povedala normálne tak fajn,ale ona sa mi SMIALA do očí (čo ma neuveriteľne vytočilo)a preto som si vyžiadala zoznam prijatých detí a povedala som,že píšem odvolanie......ani som ho nestačila podať a už som mala syna prijatého do škôlky 😠 😠 .....
zoznam bol veľmi zaujímavý...do prvej triedy prijali u nás 22 detí,z toho sú piati,ktorý dovŕšili 3 roky pred prijatím do škôlky a polovica z celkového počtu prijatých detičiek je z okolitých dedín a nie z našej mestskej časti 😲 😲
a ešte pikoška:sťažovali sme sa dve a obidve detičky sú zázrakom prijaté 😀 😀 😠 ...

6mia6
5. jún 2012

@trnka77 zaujímavé....ako stačí urobiť bubu... 😀

zabka8423
5. jún 2012

@trnka77 tak ja som tiez sla s tym, ze nemam tu trvaly pobyt, ale proste tu byvam a zijem, som s nimi sama a nedala som im dychat, viem, ze tu vazne nezoberu pod tri roky, lebo v meste len dve skolky a kopec deti, ale som si povedala, ze od 3 ju vziat musia a nekompromisne. ziadne take, ze nemozu, neni miesto, nemam tu trvaly pobyt. ha. dosla som silno asertivna a nebol problem 😀
ako hovoris, treba byt svina castokrat a nedat sa.

trnka77
5. jún 2012

@6mia6 😀 😀 a mm som to neverila,vždy som sa čudovala,že sa rozčuluje nad vecami,ktoré podľa mňa nejde zmeniť...mňa len nasral 😀 jej prístup a preto som sa ozvala

trnka77
5. jún 2012

@zabka8423 zákon nezakazuje prijímať detičky z iných mestských častí,tak mi bolo povedané,záleži na riaditeľke aké kritéria bude mať,ale potom sa správajú ako keby boli kráľovne 😠 ,MŠ je veľmi málo a vedia,že sa nemusia snažiť,pritom na druhej strane ZŠ bojujú o každého jedného žiaka ☹

zabka8423
5. jún 2012

@trnka77 vies, najdebilnejsie na tom vsetkom je to, ze: skolky a teda deti v nich dostavaju dotacie od statu a nie male -ako to vsade prezentuju, to vieme. a aj napriek tomu sa budu zriadovatelia vyhovarat, ze je to drahe na prevadzku, atd., ze sa skolky zlucuju, neoplatia sa. ako neoplatia. sak ak su v meste dve a je narvane v oboch a v poradovniku tolko deti, ze by zaplnili dalsiu jednu skolku, ench mi nehovoria, ze sa to neoplati. a hadam si vedu statistiky, vidia ako sa rodia deti, ze tento rok sa narodilo co ja viem 50 deti a o tri roky pojdu do skolky. je taky problem zratat vzdy 2-3 rocne deti, novo narodene a postupujuce z nizsich skupin do vyssich? toto je katastrofa, ze len vyhovorky a vyhovorky. nie je tak?