Obliekanie deti von v škôlke

evica8370
26. jan 2023

Ahojte, chcem sa len spýtať mamičiek ktoré majú deti v predškolskom veku a v triede predškolákov, že či ich kontrolujú učiteľky čo majú oblečené keď idú von. Vysvetlím, keď som šla p syna do škôlky tak som sa pýtala či boli von a povedal že áno. Pýtam sa co si mal oblečené, a on že tepláky. Vraj mu učiteľky zakazali si dať nohavice. Pýtam sa na to učiteľky tak že ony nesledujú čo maju oblečené keďže sú predškoláci a majú sa sami obliekať, že sú predskolaciy a majú to vedieť. Tak som jej odpísala že syn sa vie obliect sám a že za nich zodpovedajú tak stačí povedať nohavice a nie tepláky.... Či? Mám to brať že keby mal kraťasy tak ho nechá v kratasoch ísť von, hoc je 5 st. len preto že už je predškolák????

kp7333
26. jan 2023

@evica8370 ja som tiez par krat nacapala dceru v zime vonku len v pancuskach. potom som to riesila tak, ze som jej softshelove gate polozila na topanky, aby si ich obliekla skor, ako sa obuje do ciziem. alebo som ich rano zavesila na bundu, nech ich ma na ociach.

evica8370
autor
26. jan 2023

@evica8370 ďakujem všetkým za odpovede

nikaeli
26. jan 2023

Môj bude mať 5, v škôlke má funkčné nohavice alebo pančušky a kraťasy a vie, že keď pôjdu von, má si dať kraťasy dole a obliecť otepľovačky. Robil to tak aj minulý rok. Je potrebné viesť deti k samostatnosti, pripomenúť im to aj doma. Ja ako učiteľka v MŠ deti kontrolujem, mnohým ešte aj pomáham s obliekaním, šnurovaním čiapky, či topánok, s natiahnutím rukavičiek. Vždy je to od človeka k človeku.

zorkahorka
26. jan 2023

Mne raz syn povedal,ze mu ucka povedala,ze elastaky si pod teplaky nemusi davat.ze je teplo.akoze nanho sa spoliehať nemizem (aj ked je predskolak),on by siel von aj v kratasoch.ale zas kazda ucka moze byt ina: teplomilna alebo zimomrava. To je tazko odhadnut,ako sa ma dieta podla predstav mamy obliect

lenka1208
27. jan 2023

@mogaa ja mam syna v sukromnej a normalne kontroluju aj pomahaju, aj predskolakom a ano, robia to aj ked ich je 20..to fakt je rozdiel ze v statnej im to zdravie deti za to nestoji aby to skontrolovali?

laurikalalinka
27. jan 2023

@evica8370 bolo teplo,tak som dala dcére sandalky,prišla som po ňu,horor koleno odriapane,roztaté,že mám jej dat pevnú obuv,tak ôk druhý deň som dala tenisky,prídem aj aj druhé koleno samá krv a to prvé ešte raz odreté,čo som mala obuť??😅😅😅

saxana000
28. jan 2023

U nas im teraz akurat pomozu zapnut zips ked su taki viac naoblkekani a hlavne bundy predlzene sa im zle zapinaju. inak sa deti obljekaju same.ale postupnost sa naucili myslim ze im to aj pikazde hovoria.nohavice mikina nakrcnik ciapka bunda takto to musi byt aj foma lebo aj v skolle pani ucitelka tak kazala.
Ved mu teda kup do skolky na zimu overal a problem vyrieseny

poopsie
29. jan 2023

Prosím ťa nerob z komára somára, určite neochorel len za to, že mal tepláky 🙈 vieš koľko bacilov je v triede?! Ja už mám 3 týždne žlto zelené sople a moja doktorka na mňa z vysoka kašle(presne v pondelok som si od nej pytala pamycon po telefóne a v stredu osobne a stále nemám žiadne lieky ) už sa mi pekne zapalujú aj oči... Prísaham, že sa dobre obliekam 😉

enya00
29. jan 2023

@evica8370 moja isla raz iba v pancuchach a prezila…byvali sme vedla skolky a isli okolo,tak jej kricim,ze kde nechala nohavice 😂 zas netreba z toho robit tragediu

evica8370
autor
29. jan 2023

@poopsie nerobim z komára somára, pýtala som sa aj inej mamičky a to isté, teplaky mal oblečené..... Tiež to s ňou riešila a nepomohlo... Zaujímavé že minulý týždeň keď vonku nechodili deti boli zdravé a všetky v škôlke, a zrazu na konci tohto týždne uz 5 deti chorých.....

poopsie
29. jan 2023

@evica8370 naštuduj si ako sa prenáša ochorenie

evica8370
autor
29. jan 2023

@poopsie takže z prechladnutia dieťa nemôže ochorieť????? Ach , chcela som len vedieť či kontrolujú v škôlkach ako sú deti oblečené keď idú von, či vôbec dozerajú učiteľky... Ale zase sa to zvrtlo niekam inam...

evinqua
29. jan 2023

@evica8370 u nás v skolke kontrolujú pohladom, resp vedia ktori rodicia ako svoje deti vrstvia, ale ja sa nespolieham, syn vie, že si ma dat vsetko navrch v com prišiel ak pani učiteľka nepovie inak - ak by bolo teplejšie a netreba rukavice napr. Keď prídu dnu tak sa tiež sami v prípade zamokrenia spotenia prezliekaju ucitelka povie kto potrebuje prezlecie sa. To mu ale ja tiež prizvukujem doma nech si skontroluje. Nečakám ze ucitelka bude kontrolovať. Nie je ešte predskolak.

jankaju
29. jan 2023

@evica8370 mali sme podobný problém a preto chodili deti v overaloch, mali tenšie aj hrubšie a tým pádom sa nestalo, že by si neobliekli nejakú časť oblečenia. Tiež som našla dcéru v snehu len v pančuchách.

lenka100218
6. feb 2023

@evica8370 no u nas takto "kontroluju" ucitelky ako chodia deti von. A to sa ucitelka pochvalila este fotkou ze urobili troch snehuliakov. Ked som jej napisala ze dobre vie ako casto je chory a ze nalepi sa na neho vsetko tak ze ju pekne prosim dobuducna ci nemoze aspon skontrolovat nech ide von ako clovek aby nemusel byt kazdy druhy tyzden na liekoch. Odpisala mi ze si to vsimla po odfoteni ale ze nemam sa strachovat ze nemal to tak dlho lebo po odfotení mu ciapku opravila. Haha. Hlavne ze snehuliaci uz boli hotoví cize uz isli dnu. Bolo to stredu a tak stvrok uz mal zatekajuce sople, sobotu uz kaslal. A tento tyzden je uz doma. Dosiahla ucitelka svoje. Menej deti - menej roboty. Nestalo sa toto prvykrat tak uz som sa ozvala.
Pytala som sa syna ci mu tu ciapku opravila vraj ze nie. Samozrejme aj on dostal prednasku ze je pekne ze sa vie obliect dam ale musi si aj skontrolovat ci je vsetko ok a ak nieco nejde nech otravuje ucitelku 😅
Ps: ucitelka hovorila o ciapke ale co ten zips a zahnuty roh overalu dovnutra k plecu 🙄

evica8370
autor
7. feb 2023

@lenka100218 no u nas syn 3 dni teplotoval (38-40) a kašeľ a samozrejme chytili to od neho aj dcérky 3r a 1r. Tiež 3 dni teploty(38-39) a kašeľ..... Syn pôjde štvrtok do škôlky a dcerka ostane ešte do konca týždňa doma... Ale uz mali prednášku o obliekaní tak dúfam že sa to uz nebude opakovať.... Tak skoré uzdravenie prajem 😊 a nech uz je teplejšie 🙂

annm81
7. feb 2023

@evica8370 Kvôli ľahkému oblečeniu tvoje dieťa neochorelo. Ak by to bolo dôvodom, ako je možné, že sa nakazili aj tvoje ďalšie deti? Zle si ich obliekla? Ľudia, veď používajte trocha logiky. Predškolák, ak nie je hendikepovaný,musí vedieť, či mu je zima a musí byť schopný obliecť si to, čo mu necháš v škôlkarskej skrinke.

evica8370
autor
7. feb 2023

@annm81 moja zlata tak si daj kraťasy a choď sa vyšantiť von tak na pol hodku a potom mi napíš tak o tri dni ci si neochorela.... Lebo podľa teba môžme všetci behať len tak na ľahko v zime a neochorieme.... Stále uniká pointa príspevku a to je ČI KONTROLUJÚ UČITEĽKY V ŠKÔLKE DETI KEĎ IDÚ S NIMI VON....

annm81
7. feb 2023

@evica8370 Ako som písala vyššie - nekontrolujú. Deti to zvládajú samé, okrem tých najmenších (spoločná trieda od 3 rokov veku). Niekoľkokrát do týždňa sa idem von "vyšantiť" na cca 45 min. v kraťasoch a podkolienkach a choroba neprichádza. Moje dieťa je, tak ako každé popoludnie, von so svojou škôlkou - určite má pod vetrovkou len krátke tričko. A choroby nás obchádzajú. Lebo to naozaj nie je o oblečení, ale o imunite. Veľa oblečenia imunite rozhodne nepomáha. A sveter syn nemá nie preto, že som mu ju nedala - necháva ho v skrinke, lebo má 6 rokov = vie sám usúdiť, či mu je zima alebo nie. Ak tvoj syn nie je otužilý a ani ho to nechceš natrénovať, tak je predškolák, musí vedieť vyhodnotiť, či mu je zima a musí sa vedieť obliecť sám podľa seba, alebo tvojich inštrukcií. Nadávať na učiteľky, že kvôli nim ochorelo tvoje dieťa je v tomto prípade úplne mimo.

evica8370
autor
7. feb 2023

@annm81 Ďakujem za odpoveď. Pýtala som sa aj inej mamičky zo škôlky a tiež mala voči tomu výhrady aj to riešila s učiteľkou ale žiadna zmena... Ja nechcem aby ho obliekala to on vie, len skontrolovať, keďže už chodí s 5-6 ročnými tak učiteľka kvázi len čaká kedy sa oblečú a idú. Nikoho neoblieka tak neverím že je tak zatažko skontrolovať či sú vhodne oblečení... Len o to mi šlo....

lenka100218
7. feb 2023

@evica8370 k mojmu prispevku som pridavala aj foto no z nejakheo dovodu ju nenahralo

lenka100218
7. feb 2023

.

annm81
7. feb 2023

@evica8370 Nie je to tak ľahké skontrolovať. Naozaj. Vezmi si, že sú tam uzimené deti, čo potrebujú 4 vrstvy oblečenia a sú tam aj deti, ako moje, čo pri 15 stupňoch veselo pobehujú v tričku. Majú mať učiteľky zoznam oblečenia ku každému dieťaťu a vrstvu po vrstve, dieťa za dieťaťom kontrolovať? Navyše jeden deň môže dieťa len sedieť na hojdačke a bude mu zima, kým o deň neskôr bude behať v tom istom oblečení a spotí sa.

Ty musíš ráno pozrieť predpoveď počasia a dať mu inštrukcie. Povedať, že ak bude slnečno, čo si má obliecť, čo má pridať, ak bude pršať. Tiež ho treba naučiť, aby si sám všímal, či mu je zima, alebo sa naopak potí. V našej škôlke sa nielenže predškoláci musia obliekať sami, ale ešte musia pomáhať s obliekaním tým mladším. Ak idú len na dvor, stále si môžu vybehnúť k skrinke po ďalšie oblečenie, ak im je chladno. Inak, ak idú na dlhšie mimo škôlky, synovi vždy balím malý batôžtek, kde má jednu vrstvu oblečenia, ak by mu bolo chladno.

evica8370
autor
7. feb 2023

@annm81 on ma inštrukcie a po tejto chorobe už duplom. Len mi to proste nedalo, keďže vonku nie je 20 ani 15 st. A nechať dieťa behať v teplákoch čo ma v triede kde je 20 st. a von kde je max 5 st. je rozdiel... A čo viem nebol jediný.... Keď už je taký problém dohliadnuť tak radšej nech sú dnu. A chodia von keď je teplo... Som na rodičaku s najmladšou takže kvázi mi to môže byť jedno ale rodičia čo chodia do práce to neteší keď každý druhý alebo tretí týždeň sú doma s dieťaťom lebo je prechladnute sopľave a podobne....

vesmirnypirat
27. feb 2023

Dnes bol moj 5 rocny syn vonku v teplakoch, ktore ma oblecene v triede. Rozum sa mi zastavil. 2 ucitelky na ani nie 20 deti a nevedia skontrolovat ci je obleceny? Ako tu niektori pisu ze dieta sa ma vediet same obliect. Neviem ci chapete, ze u skolkarov to je ukon obliekania sa, nie, ze ma zhodnotit ako je vonku a adekvatne sa obliect, ale ma si vediet podavat veci na seba. Ked takto maju na haku, tak sa necudujem, ze je taka chorobnost. Pocas korony zabudli, ze maju na starosti 5 rocne deti? Co ak sa dvaja chalani dohodnu na tom, ze sa im teraz nechce obliekat, nechaju ich tak??? Ako vazne???? Sa niekto zamyslel nad tym co pise? A dnes, co max 1°C a fukalo neskutocne. Brutal toto…

annm81
27. feb 2023

@vesmirnypirat Mne zas rozum zastavuje, že niektoré matky nie sú schopné decku povedať, že v tento deň má byť chladno, nech si vonku oblečie zateplené gate... a že 5 ročné dieťa nie je schopné takýto pokyn vyplniť... samostatnosť zjavne nula bodov...

lenka100218
27. feb 2023

@annm81 noooo u nas Dnes bolo ozaj chladno a fukal taky severak. Synovi som nakazala ze nech si da tenke rukavicky ked pojdu vonku. /inac on rad nosi rukavice /. Pytam sa potom ho ci ich mal =Nie. A preco? Pani ucitelka povedala ze netreba tak nikto nemal. Hlavne ze ucitelky stoja von a ruky vo vreckach a deti sa vesaju po studenych preliezkach, smykalkach.

lejduska
27. feb 2023

@elizabet173 súhlasím s vami, chápem síce ze učiteľky majú toho veľmi veľa pri tých počtoch deti ale neriesit ci si obliekli vrchné nohavice alebo nie v tejto zime,to ďakujem pekne. Véd normálna p.ucitelka sa aj v skole aspoň opýta deticiek pred prechádzkou ci je každý dobre obleceny a ma čiapku,sal prípadne oteplovaky, toto mi príde normálne aby to v škôlke riesili

annm81
27. feb 2023

@lenka100218 Tak ale tu je reč o 5 ročných deťoch. Tie vedia samé posúdiť, či im bez rukavíc mrznú ruky, alebo nie. Rovnako majú mentálnu kapacitu na to, aby vedeli, že ak majú vo vrecku vetrovky rukavice a je im zima, pomôže, ak si tie rukavice dajú na ruky.

Na druhej strane sú tu rodičia, ktorí občas dosť preháňajú. Áno, učiteľky možno stoja s rukami vo vreckách, preto im je pochopiteľne väčšia zima, ako deťom, čo pobehujú, skáču, vešajú sa na preliezky.

vesmirnypirat
28. feb 2023

@annm81 samostatne sa rozhodol, ze si ich neda, lebo si ich nedal ani jeho kamarat. Neviem ci registrujete nieco ako…blbe detske napady…zdrba mlady dostal ako este nikdy a ucitelky sa opytam ci maju problem opticky skontrolovat ked s nimi idu von ci nahodou dvaja chalani nedostali skvely napad neobliect sa. Fakt nechcem aby ho obliekala, ale pri takej kose aspon opticky skontrolovat deti, na to snad dve dospele osoby maju mentalnu kapacitu. Chapem, ze vy mate genia, no moj ma niekedy “skvele” napady, take hodne obycajneho chlapca.