Príliš aktívne 3 ročné dieťa a problémy v škôlke

matso
3. dec 2012

Mam 3-rocnu dceru, ktora je velmi ziva, neposedi ani chvilku a nevie sa hrat ako ine deti napr. s babikami. Jej hrou je skakanie, behanie, splhanie. V marci sme sa prestahovali do Nemecka kvoli manzelovej praci. Od novembra dcerku prijali do skolky, nakolko dovrsila 3 roky. Psychickym vyvojom ale trosku zaostava, moj nazor je, ze asi o pol roka voci ostatnym detom. Detska lekarka mi povedala, ze je to preto, lebo je taka ziva, ze sa proste nedokaze sustredit na ucenie a preto ma opozdeny vyvoj. Po nastupe do skolky mal zacat 2-tyzdnovy adaptacny proces. Zacali sme s 1 hodinou, prvy den bol v pohode, no potom zacali problemy. Ucitelka sa mi kazdy den, ked pre nu pridem, stazuje, ze neposlucha, vyrusuje ostatne deti pri spolocnych hrach, hadze hracky, stale je v pohybe. Povedala mi, ze adaptacia bude u nasej dcery prebiehat ovela dlhsie ako u inych deti. TEraz chodime do skolky 4. tyzden a dostali sme sa len na 2,5 hodiny. Dlhsi cas ju tam nechcu nechat, lebo su z nej ucitelky unavene 😒 . Ja ale zacinam mat pocit, ze ju tam nechcu, aby mali oni ako ucitelky vacsi pokoj. A taktiez, ze zneuzivaju to, ze som doma na materskej so 6-mesacnym synom. Najradsej by som ju z tej skolky odhlasila, ved platime si 5 hodin a sotva tam je polovicu zo zaplateneho casu. O peniaze ani tak nejde ako skor o fatk, ze doma sa uz dcera nudi a dufala som, ze skolka ju jednak na urcity cas zamestna a jednak ze jej pomoze v psychickom vyvoji. Namiesto toho vsak kazdy den pocuvam, aka je neposlusna a aky s nou maju problem. Som z toho zufala a deprimovana ☹ ☹ ☹ Poradte mi, mam ju odhlasit a nechat doma, alebo vydrzat a dufat, ze sa casom ukludni?

sevzuz
3. dec 2012

@matso netrap sa a vydrz, pola mna tiez napisat ze si mas malu vychovat nie je spravne riesenie. tym ze sa o problem zaujimas vidiet ze na tom chces pracovat.
mam tiez veeelmi ziveho syna ma 3 a 1/2 roka a v septembri sme ho dali do skolky rovno pred panelakom a od 24.9 sme ho museli prelozit do skolky vzdialenej 2km 😠 ; tiez bol veeeelmi problematicke dieta, hned druhy den "nasiel" noznicky a rozstrihol si tricko!, bol tam 2 hoiny a ked som pre neho prisla tak ani bu len sa spytali ze ci uz to tricko mal rozsrtrihnute alebo si to rozstrihol tymi noznickami co nasiel, kokso ako si mohol ublizit alebo niekomu a v ucitelka uuuplne s prehladom ani prepacte ma rozstrihnute tricko, mohol si ublizit, neustrazili sme 😠 .
Ked sme neskor na nich zacali tlacit, ze ho treba nechat aj spat tak to neprichadzalo do uvahy, vraj nepocuva a vylieza vonku na preliezky! a na plot! a najlepsie bolo ze robi zle detom pricom dovtedy to vobec nespominali, Bol tam dokopy 3tyzdne!!! Maly bol vystresovany, nervozny a veeelmi uplakany.
V novej skolke vsetky problemy pominuli dalo sa dohodnut na spani od prveho dna (co v nasom pripade bolo bezpodmienecne, kedze poznam svoje dieta on nechapal co sa deje ked ucitelky hovorili umyt ruky a spinkat a zrazu som sa zzjavila ja a maly robil ako odtrhnuty a aj tam chcel aj nechcel zostat -no hruza) a ma sice nejake "vyvrty" ale uplne bezne ako ostatne deti. maly chodi do skolky fakt rad a tesi sa a nema problem.

Pod tlakom situacie prvych dni v starej skolke som sa vtedy objednala psychologicke, maly bol u nej 2x na sedeni - hrani a ta skonstatovala ze nema ziadny problem a vraj "sikovnejsie" deti teda moj syn je teda sikovny ale zaostava v socialnom vyvoji. Vraj sa to da do poriadku potom skokom ( maly sa uz zacina zrovnavat)

maly sa choval presne ako opisuje @lilyen2011 doslova neznasal pochvalu ale za posledne tyzdne sa to velmi zmenilo k lepsiemu, tesi sa ked ho pochvalim, v skolke som im to vsetko povedala a ochotne s nim pracuju. presne ako pises ide o to ze sa im s nou nechce robit a navyse ked vidia ze mas mensie dieta (tiez mam rocneho maleho a mala som rovnaky pocit ze mi ho v starej skolke stale "vracaju" domov, lebo vsak co ved som na meterskej)
a tiez problemy mi komunikovali takym sposobom ze som neraz odchadzala zo skolky s placom:-/

nechces radsej pohladat inu skolku, ja nelutujem ze som ten krok spravila aj ked to bol risk ale v nasom pripade aj zisk, ziskali sme fakt stastne dieta a ucitelky ma take ze davaju tym detom strasne vela, venuju sa im fakt plnohodnotne aj ked ich jetam takych narocnejsich viac ako ten moj.

a este mam neterku teraz mala tri roky a ta je uuuplne diva nepsedi fakt chvilu ani doma pri rozpravke a svagova na nu nepocula jediny raz krive slovo vzhladom k tomuto "problemu"
drz sa! a vzdy stoj za svojou malou, ucitelky su tam s nou tak nech to riesia a nie len ti vykladaju mamicke hrozostrasne scenare, milujem taketo pedagogicky maju tridsatrocnu prax ale nedokazu pochopit ze kazde dieta je ine 😠

lilyen2011
3. dec 2012

@sevzuz presne! keď som v jeho prítomnosti, tak je divý, keď je len s mamou, tak je kľudný, skladajú puzzle, pozerá rozprávky a pod.. no tento "stav" netrvá viac ako 2dni, potom to isté ako mne začne robiť aj mojej mame.. stávalo sa, že išiel ku babke na 1-2dni (keď som sa sťahovala, prípadne keď som potrebovala niečo porobiť v byte a nedalo sa s 2mi deťmi) akonáhle som prišla júúúj jeeej mama prišla a skákal, behal mama len, že "on keď ťa vidí, tak je jak vymenený"... aj keď je u mamy a zavolám jej, jedine vtedy ak spí (prezvoní ma...), len aby ma nepočul.. neviem či to je tým, že som jeho mama a pri mne si dovoľuje, lebo vie, že ho ľúbim aj keby tanky padali neviem ☹

možno vyzniem trochu sebecky, kamoška ma posielala ku psychológovi, no asi sa aj bojím, že by mu niečo našli... autista nie je na 99,9%, plne si uvedomuje čo robí, no aj sa bojím lebo ak by raz mal niečo na papieri, tak by mi ho do "normálnej" škôlky/školy nevzali, povedala som si, že radšej nech má 5-ky od vrchu po spodok, ale ukončenú normálnu školu, než nejakú špeciálnu... pri diagnóze by všetky jeho nedostatky hádzali len na ten papier a nikto by sa mu nevenoval, možno by ho len nacpali nejakými tabletkami na ukľudnenie a to nedovolím, žiadny diazepam a podobné svinstvo by som mu nikdy nedala!!

istý čas v lete sme boli celé dni len a len vonku a bolo to znesiteľné, no byť s deťmi od rána do večera vonku sa tiež nedá.. vtedy bol kľudnejší, na ihrisku sa vybehal, pohral s inými deťmi a nerobil im zle.. máááálokedy som niečo musela riešiť, no keď sme mali odísť domov, to bola minimálne pol až 3/4hodina kriku, plieskania sa o zem aj keď už ledva chodil od únavy... tie pohľady ľudí všetci ma prepichovali pohľadom, no nikto nevidel, že som tam s nimi bola aj 4-5hodín..

na druhej strane je veeeľmi veľmi vnímavý a má pud sebazáchovy.. už sa naučil, že pri ceste musí stáť, môžme ísť len na "zeleného panáčika", pozrieť sa, či nejde auto a pod.., že tovar sa musí dať v obchode najprv "tete zaplatiť" a až potom jesť, no to, že to nie je zadarmo ešte nezistil (ale to asi žiadne dieťa v jeho veku) aj tieto fakty ma utvrdzujú v tom, že na 99,9% by nemal mať žiadnu diagnózu aspoň autizmus určite nie...

možno hyperaktivita, no ako sa lieči????? liekmi?? -- ) tie by som mu aj tak nedala...čo by s ním psychológ urobil? Jedine aktivity nie?

pre tie, čo by ma chceli kritizovať, že je "nevychovaný" - obe deti vychovávam rovnako, majú rovnaké priestory, rovnaké hračky, rovnakú matku 🙂 napriek tomu sú úúúplne iné. či pohlavím, povahou, alebo záujmami..

sevzuz
3. dec 2012

@lilyen2011 presne ako ten moj a nie su nevychovani, praveze mna ta psychologicka potesila a vsimam si namom tie super veci ktore mi ona ukazala, ze su extra, nemusis sa bat urcite bude velmi inteligentny,len ti poradia nejake triky,inak jedna vec co mne neskutocne pomohla v boji s tym ze som ho chcela pochvalit a nedalo sa,psychologicka mi odporucila nechvalt jeho ale cinnost: nepovedat "ty si ale sikovny" ale povedat: "to je ale dobry napad" 🙂
a moje deti su uplne ine ale rovnako vychovavane dokonca aj rovnake pohlavie a kazdy je od narodenia uplne iny, jednoducho osobnost. ale uz sme mimo temy 🤐

sevzuz
3. dec 2012

@lilyen2011 a pokial sa dokaze zabavit s nejakou hrackou - udrzat pozornost dlhodobo, ak by nemal byt hyperaktivny 🙂

lea641981
3. dec 2012

moj syn bol uplne iny 😉 ale sa to tak vezme aj pri hyperaktivnych detoch by to mohlo fungovat 🙂
moj sa syn sa uchyloval k samote nemohol zapadnut do kolektivu a grckal este ako 3rocny v skolke ☹ nevedel plakat ale grckal velmi vela a museli sme jednoducho spolupracovat s ucitelkami a nejakym sposobom malemu pomoct trapil sa jeden cely rok ☹ ☹

davala som ho na dve hodinky do skolky neskor po pol roku na 4hodinky a zaviedli sme hlavne ranajky aby sa jednoducho mal chut sustredit viac v kolektive fungovat 🙂 nechcel totiz ani papat a ranajky vobec 😒

jednoducho nechcel papat a grckal a pochudol ☹

neskor si ho viac museli vsimat ucitelky a jednoducho ked videli ze ho uz ta dana nejaka praca nezaujima a sedi sam v kute alebo grcka na wc tak potom trosku relaxovali vsetky deti a potom pocvicili a to sa mu pacilo a potom jednoducho pracovali na niecom inom a neskor malovali a par krat dali synovi velmi dobre hodnotenie a poriadnu pochvalu a syn si zacal zvykat a zacal milovat skolku s nastupom do skoly sme mali podobny problem ako prvak mal bolesti bruska a grcal a len tam lezal a sedavala som na prvych dvoch hodinach chvalila som ho za pekne pisanie a kreslenie a stacilo par pochval od triednej ucitelky a zacalo to fungovat ked zacal pocitovat ze tam patri a ma tam svoje miesto a podporu 🙂 🙂 🙂

bolo to velmi nerocne a velmi som si zelala hyperaktivne dieta 🙂

lea641981
3. dec 2012

no a pomahalo aj ked si z domu nosil svoje hracky a papier a ceruzky,to co poznal,jeho majetok 😀 😅 a hlavne potreboval objatie od ucitelky aspon jednej a vzdy sa taka nasla 😉

lilyen2011
3. dec 2012

@sevzuz môžeš mi prosím ťa napísať do IP nejaké tie triky? Skúsim 🙂 Ďakujem moc!!!

evabb35
4. dec 2012

@matso aj slovenské učiteľky v škôlkach rodičov nešetria a povedia na rovinu ako sa s deťmi natrápili....napríklad moja mama sa tomu veľmi čuduje, lebo za našich čias takto učiteľky s rodičmi nekomunikovali....a pritom neposedné deti boli aj vtedy...takže tie problémy s deťmi v škôlkach boli aj vtedy, len učiteľky o tom nerozprávali...

matso
autor
4. dec 2012

@sevzuz dakujem za tvoj nazor. My sme sa vcera s mm o tom bavili, ze po novom roku ak sa pristup uciteliek nezmeni, tak budeme uvazovat o zmene skolky. Teraz odchadzame na dlhsie naspat na Slovensko, ucitelky si vydychnu aj Nelka si oddychne... ratam s tym, ze potom si budeme musiet odznova zvykat na chodenie do skolky, no ratam aj s tym, ze to pojde rychlejsie, a pokial budu zasa hladat na nej len to "zle a problemove", tak zmenime skolku.
@lilyen2011 aj nasa Nelka je pri mojich svokrovcoch uplne ina ako ked je so mnou - svokra mi to potvrdila. Ked bola svokra s nou u lekarky, tak mi vravela ze bola taka poslusna a kludna, ze ju vsetci chvalili ake je to dobre a poslusne dievcatko, ale ked som s nou potom isla ja na kontrolu, tak po 5 minutach ma doktorka poslala von, lebo Nelka jej tam isla rozbit vysetrovnu (nepocuvala ma, vysmykavala sa mi z ruk, hadzala sa po zemi...)...
V januari, ked budeme na SK ideme navstivit psychologicku. Zaujima ma jej nazor na danu vec. Mozno ma ukludni, mozno nie.... no musim to nejako riesit. Tiez nechcem, aby moje 3-rocne dieta bolo oznackovane nalepkou - diagnoza ADHD, lebo potom vsetci budu na nu pozerat ako na problemovu. A urcite nechcem do nej pchat nejaku chemiu.... utlmovaky.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sevzuz
4. dec 2012

@matso ak ti mozem odporucit k psychologicke sa objednaj co najskor, ja som cakala mesiac, neterka az sest tyzdnov 😠 , na papier ti ziadnu diagnozu este nadaju,podla mna;
je tazke pochopit ake je to mat taketo "zive" dieta ked ho ne nemas doma, fakt mam dvoch hclpacov a od narodenia su uplne iny a mam k nim rovnaky pristup. starsi je velmi hamblivy ale zato sikovny a chce sa aj predviest a ta hamblivost ho strasne brzdi, potom sa jeduje sam na seba a vo veku 3 roky sa este deticky tazko vyrovnavaju s pocitmi, este nevedia co znamena to co citia, my ich musime viest,len niekedy ich tie emocie prevalcuju, mladsi je flegmos tomu fakt staci obal od hracky nepotrebuje ani tu svoju hracku, kedze starsi mu ju zoberie 😅

@fidka79 anjelicek ma nazor ktory vychadza z jej skusenosti, neutoc prosim zbytocne;

nina221
4. dec 2012

Ja by som ju nechala doma, aj moja dcéra bola taká (ešte aj je), ale nemajú tie učitelky právo nechcieť ju tam ved to je ich práca nie? 😒

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sevzuz
4. dec 2012

@fidka79 ale anjelicek si sudit dovolis? nechcem tu vyvolavat hadky, ja som ti len chcela "povedat" co som napisala, to je vsetko, stacilo zostat pri tom ,ze ty by si to nenapisala a nie navazat sa do jej zivota, ona sa tiez nenavazala!

matso
autor
4. dec 2012

@sevzuz beriem, ze anjelicek napisala svoj nazor prameniaci z jej skusenosti. Ale ani ja by som si nedovolila take nieco povedat inej matke, pretoze viem, ze vacsina (nemozem napisat, ze kazda, lebo su aj vynimky) matiek robi pre svoje deti vsetko mozne aj nemozne a snazi sa ich vychovat co najlepsie. Ja som sa jej 2,5 roka venovala intenzivne, a nie len ja, ale cela rodina, babky, dedkovia... lenze kazde dieta je ine, ma svoj vlastny charakter. Lubim svoju dceru velmi, ale som z nej uz vycerpana. A nemozem sa ubranit depresivnym myslienkam, ze som zlyhala na celej ciare ☹

matso
autor
4. dec 2012

@sevzuz u psychologicky sme uz objednany, takze som zvedava, co povie

anjelicek26
4. dec 2012

@matso - keby si zlyhala na plnej ciare, tak by si rezignovala a bolo by ti to jedno. Ale to tak nie je. Takze hlavu hore a "do boja", niektore deti su narocnejsie na vychovu a nie vsetko - aj ta skolka - je vhodna pre kazde dieta. Drzim moc palce. A ist k psychologovi neznamena nic zleho, ale rady, tipy a pomoc. Tebe a aj malej. Drzim palce, nech najdete to idealne riesenie.

K mojmu prvemu prispevku - je pisany zo strany, ako to vidia ostatni. Sama som mala problemove dieta a rozhodla som sa jednat a nespravit z nej "zle dieta", radsej ju stiahnut z kolektivu kym dozreje. Osobne nemam rada deti v skolkach, co robia problemy, su hlucne, agresivne, nezvladatelne a vsetky deti naokolo trpia. Ci je to dobou, vychovou, diagnozou... pod ciarou... ucitelka nema cas sa venovat "dobremu" dietatu, ktore je tym padom znevyhodnene, lebo sa intenzivne musi venovat tomu, kde problem je. Nefer situacia. Lebo pozornost by mala byt venovana rovnako kazdemu dietatu. Tym chcem povedat, ze kazda minca ma dve strany. Treba vidiet obe. Aj ked je clovek ako rodic - mama - vzdy na strane vlastneho dietata a hovori to PRECO je to tak, ono pod ciarou je to len - ono je to tak.

monikajaco
4. dec 2012

@matso ahoj ..my zijeme v irsku .. aj ja som mala s malou problem skoro na vlas rovnaky ako mas ty ale na vlas ... nieje az taka ziva ako tvoja ale co sa tyka vyvoja a reci presne to iste aj skolky a teraz uz skoly ... vsade do mna vrtali ze mam s nou nieco robit a presne raz mi lekar povedal ze preto ma kazdy na nu koment pretoze je ina ,.nieje tuctova a ticha ako ine dieta ... postupne zacala rozpravat aj v skolke aj skole aj ked este ani teraz nerozprava na svoj vek tak ako by mala ale vies co neriesim to .. vytrapili sme sa poplakala som si neraz ale cas vsetko poriesil a skolka nakoniec pomohla ucitelka si zvikla aj mala a skola je uz tiez ok aj ked na zaciatku tiez kazdy den bol neaky preoblem ... tak nemas tuctove dieta a co ... nasu si teraz deti velmi oblubili a je stredobodom pozornosti ako sa vravy vodcovsky typ takze sa tesim ze ju vsetky deti beru a hotovo ..a co sa tyka vyvoja ver ze ked ste teraz v zahranici aj tak budes mat este stale dlho pocit ze je pozadu pretoze to dieta vnoma 2 jazyky naraz ..... neboj vela trpezlivosti prajem a uvidis vsetko sa da do poriadku hlavne sa nedaj a nedovol aby niekto z tvojho dietata urobil neakeho nechceneho neoblubenca len preto ze je OSOBNOST ..🙂

lilyen2011
4. dec 2012

@sevzuz keď dostal jedny maxi puzzle, tak sa s nimi obhral 2dni, ani som nevedela, že je doma skladal celý deň dookola asi do pol 2rána!! potom si ich zobral ešte aj do postele.. na druhý deň tiež dookola z predu aj od zadu (tam je tiež obrázok len č-biely).. z ničoho nič prišiel ku mne zo slovami "ďakujem mami, že si kúpila puzzle" no ja som len čumela.. hmm po 2dňoch ho to už nebavilo a zase sa vrátil späť ku svojím aktivitám 🙂 sem-tam si ich poskladá, no už nie je taký "zanietený".. teraz na Vianoce som mu pokúpila opäť asi 4, či 5 tak uvidím... toto bol jediný prípad, kedy som o ňom ani nevedela, bol ako anjelik 😎

chcem mu urobiť 1izbu čisto len na tvorenie, prispôsobiť tomu aj steny, vytvoriť priestor, pokúpiť farby ... no všetko niečo trvá, tak dúfam, že sa k tomu dostanem a hlavne, že ho to zaujme

s kamarátkou sme sa rozprávali ako to bude v škôlke, a možno u neho naozaj bude aj ten adaptačný proces dlho trvať, som na to pripravená chodiť s ním aspoň na hodinku, neskôr možno 2 .. škôlku mám pri dome, som na MD, tak mi to nerobí problém.. a kto vie? Možno sa mu tam bude páčiť a vyblázni sa s deťmi tak, že nebude chcieť ísť domov 😀

lilyen2011
4. dec 2012

@anjelicek26 aj môj hrýzol iné deti keď mal asi 1,5-2roky.. kamarátkin syn mal takto fialový celý krk zozadu aj predlaktia, to som mala na starosti 3deti + ich psa a bola v 5mes tehu, vekovo 9mes, 1,5r, 2r .. kým som najmenšieho prebalila už zase stihol malého kusnúť, no jeho to prešlo asi po 3mes.. odvtedy klop,klop, klop nikoho nekusol 😉 tiež to bolo na nervy, hlavne to, že stačila sekunda, dokonca sa snažil aj predomnou, no vtedy som zakročila a ešte vysvetlovať kamoške... ten starší sa ho doslova bál aj keď mu to niekedy vrátil .. stále sa bili, najmenšiemu zase nerobil nič takéto, asi videl, že je to bábo, no v tom staršom asi videl rivala neviem...

abbie
4. dec 2012

no ja ti dam trosku inu radu, ktora tu asi este nepadla - zajdi pre pokoj v dusi za dobrym psychologom pre vylucenie ADHD 😉 ak sa nepotvrdi, tak treba trosku pritvrdit vo vychove a ak nebodaj ano, tak treba vymenit skolku a pohladat taku, kde sa vedia tejto poruche viac venovat, pretoze tieto deti si vyzaduju uplne iny pristup, o ktorom ucitelky v beznej skolke nemaju ani paru 😉

kimmie
5. dec 2012

@abbie
@matso
Tak tu je velmi zaujimavy clanok o ADHD z hodnoverneho zdroja:
http://www.webmd.com/add-adhd/guide/ast_oneadhd...

Tu pisu ze ADHD sa stanovuje u deti od 4 do 18 rokov. A je to velmi tazke stanovit ADHD diagnozu u deti mladsich ako 5 rokov, cize u deti predskolskeho veku. Pretoze vela predskolakov ma spravanie ktore je podobne aj spravaniu deti s ADHD. Tiez, deti sa velmi rychlo menia pocas predskolskeho veku.

Know, however, that it is very difficult to diagnose ADHD in children younger than 5 years of age. That's because many preschool children have some of the symptoms seen in ADHD in various situations. In addition, children change very rapidly during the preschool years.

Matso ja si myslim ze tvoja dcera bude uplne fine, ved ste sa stahovali (to akoze je dost velky napor na psychiku dietata), a po prvy krat zacala chodit do skolky. Nie je naucena sediet a davat pozor. Tiez ju v tej skolke nechaju iba dve a pol hodky, ved ona si ani nemoze za ten cas prejst vsetkymi hrackami. Chodenie lekarovi na to mame hrozne spomienky 🙂. Moj syn mal panicky strach z lekarov a holicov az do veku 4 rokov a cakat v cakarni, to boli tiez horory 🙂. A teraz je taky zlat a kludny chlapec. Tiez sa musi poriadne vybehat a vyblaznit ale potom aj posedi a kresli, maluje a tak. To urcite pride s vekom.

kimmie
5. dec 2012

@matso Ja som niekde prehliadla ze Vy ste pri Stuttgarte. Aj my sme boli pri Stuttgarte, Vaihingen. Mali sme tam super pediatra, taky starsi pan, ale velmi mily. Ak chces poslem Ti kontakt. On mal autickove odrazadla v cakarni na ktorych sa deti vozili, takze to nebolo stresujuce cakat v cakarni, tiez mal hracky v ordinacii. Ja som synovi tiez kupila doktorsky kufrik a knihu o navsteve lekara, a to urobilo tie navstevy o trosku znesitelnejsie.
V Stuttgarte maju super metro system, tak to som syna bravala na vylety. Tiez v nakupnych centrach (blizko nas bol Breuninger land, alebo Stern Center), tak tam mali Kinder Zimmer, tam bola pani co strazila deti, mali kopu hraciek, ciste priestory a tam si mohla dieta nechat na 2 hodky kym si si nakupila, bezplatne. Vzdy som tam nechala telefonne cislo, a aj my zavolala, ked sa syn uz dohral🙂. Neviem ako si na tom s anglictinou, ale vo Vaihingene je tiez velka komunita Americanov. Ja som mala vela kamaratiek Americaniek, oproti Nemkam mi prisli ovela priatelskejsie, vecne usmiate🙂.
Inak my sme mali v Nemecku uplne super cas, syn by siel spat okamzite. My sme prisli do Blavy ked mal 4.5roka , par mesiacov na to sme boli na ihrisku a niekto sa ho pytal ze odkial je, a on povedal ze zo Stuttgartu 🙂.

matso
autor
6. dec 2012

@kimmie manzel pracuje vo Vaihingene, byvame v Boeblingene, takze Stern a Breuninger land mame na skok. V Sterne som videla ten detsky kutik, ale nevedela som, ze tam niekto na to dozera... ked sme boli v Ikey, tak tam mali detsky kutik, kde bolo ale pisane, ze len od 3 rokov (nasa mala 3 len nedavno) a neviem, ci nie aj od urcitej vysky 😀, ale to som si nie ista, a ta nasa ma len 88 cm. 🙂
Mozes mi do IP poslat ten kontakt, aj ked tu mame celkom fajn pediatra, ale zasa sa mi zda, ze vzdy tam strasne dlho cakame. S anglinou som na tom len tak hovorovo, a kedze som ju dlho nepouzivala, vela som pozabudala 😖 . Skor by mi bodla kamaratka Nemka, aby som mala s kym sprechovat, ale mne sa zda, ze Nemci su taka natura, ze priatelstva moc nevyhladavaju... 😒

kimmie
6. dec 2012

@matso Wow, Ty vazne nezartujes? Ja som sokovana, taky maly svet🙂. My sme tam zili od leta 2008 do leta 2011. Ked sme odchadzali syn mal 4.5 roka. Ja som ho do dets. kutika v Ikei nikdy nedala, to sa mi zdalo vzdy preplnene, no a ved o detoch som uz pisala. Skor, ak pojdes rano cez tyzden do breuninger land, alebo Stern Center, tie nie su az tak plne. Ked mal moj syn 3 roky, jemu ani neslo o to pohrat sa s inymi detmi, skor ho zaujimali ine hracky🙂. A v zime tam vela moznosi nie je. Asi ked mal 4 roky tak sa zacal hrat s detmi. Tiez sme boli par krat v Jolos a Sensapolis, ale skor cez tyzden, v ziadnom pripade nie v piatok a cez vikend.
Napri. deti do 4 rokov idu do Sensapolis zadara, a ja som si kupila rocnu vstupenku (asi 70 eur), no ale my sme tam potom aj byvali🙂, zartujem. Tiez Sensapolis moze byt trochu strasidelny pre dievcata, je tam piratska lod, space ship, taky zamok s rytierom co sa trasie, toho sa moj syn zo zaciatku bal.
http://www.jolos-kinderwelt.de/
http://www.sensapolis.de/de/inhalt
Tiez sme radi chodili plavat do Sindelfingenu, to bolo hlavne blizko
http://www.badezentrum.de/
Je tam aj Aquatoll na plavanie pri Heilbrone, prip. Fildorado, tie su drahsie, mozno ked pojde cela rodina
http://www.aquatoll.de/startseite/
http://www.fildorado.de/
Ja Ti este dnes vecer napisem viacej do IP, aj to cislo na lekara🙂.

matso
autor
6. dec 2012

@kimmie nezartujem 🙂
Diky za typy na volny cas. V Jolos sme neboli, vyzera to super, v Senzapolise sme boli 2x. Pre nasu Nelku nie je nic strasidelne 🙂

kimmie
6. dec 2012

@matso Este ma napadol Gamerdinger na chladne dni, najlepsie pocas tyzdna rano. Je to blizko Sensapolis, ako ides k tej najblizsej krizovatke, ides rovno, na pravo bude Real a na lavo Gamerdinger, asi 4 poschodovy obchod s nabytkom. Tak uplne na vrchu je super strazene ihrisko. Mozes tam dcerku nechat, pripadne zostat s nou, aj so synom. Cez tyzden doobeda tam nie je vela ludi, super sa tam zahra. Otvaraju od 10:00 rano.

katuska1985
7. sep 2013

@matso
@matso Ahoj ja mam podobny problem,mam 3,5 rocneho syna zacal chodit do skolky je tam prvy tyzden a uz chcu od neho zazraky,a takisto pocuvam staznosti na neho ze je naj neposlusnejsi,rob detom zle a bere im hracky.Deti sy zvyknu na skolku po mesiaci asia po tyzdny pocuvat toto nebolo moc prijemne,Hra sa sam,nechapem preco ho ucitelka nazacleni do kolektivu,moj syn strasńe lubi deti a tesi sa aj do skolky ale zrejme sa tam nudi ked sa nema skym hrata z toho vznikaju komplikacie

jankabodka
8. sep 2013

@matso Pozeram, ze je to uz skoro rok, co si pisala o vasich zaciatkoch v skolke... Ako si tvoja dcerka zvykla na skolku? Ostali ste v nej? Alebo ste ju zmenili? Bola si u psychologicky? Detailne som si precitala celu diskusiu a velmi by ma zaujimalo, ako sa to vyvinulo. Tiez sme v Nemecku, nas syn bol 4 tyzdne v skolke, zvykanie si tam tak porôzne... ale posledny tyzden bolo lepsie. Zaujimalo by ma tiez, ako ste zvladali nemcinu, ci a kedy sa mala chytila, kedy rozumela, ci rozprava nemecky... Dakujem 🙂.

tova
9. sep 2013

vsetko je o pristupe uciteliek a niekedy aj deti prechadzaju fazou. V 3r. syn v skolke tiez nechcel pocuvat, chcel sa volne hrat neposedel ked citali knihu, ucitielky s usmevom mu prikazovali ze ma sediet , on si z nich robil srandu. Ucitielky by mali navstivit psychologicky a naucit sa ako na deti a nie zvalia to na deti ze nepocuvaju. Nechcea som aby bol v skolke kde im je na "obtiaz a by sa tam zle citil" Zmenili sme skolku hned o tyzden v novej som nic nevravela ze nesedi , pozerala som cez dvere , ucitielky s vaznejsiou tvarou mu 2,3 krat zo zaciatku povedali co nemoze robit a sedel ako vojak. Ani raz nebola staznost uz skoro rok.