Príprava na škôlku

otilia16
9. jan 2024

Ahojte maminky, ja viem že je to ešte ďaleko,( ale ako prvomatka samozrejme všetko prežívam silnejšie - uvedomujem si to),,,, ale v septembri syn nastupuje do škôlky. V apríli bude mať tri roky. Tak som si dala záväzok do nového roka, že začneme s nejakou prípravou po troške. Sme z dediny, takže príliš často detské centrá nenavstevujeme, väčšinu času trávime doma, ma dvore, na prechádzke... Detičky má veľmi rád, ale nemáme veľa príležitostí sa s nimi stretnúť, tak by som chcela aspon raz za týždeň vybehnúť do centra alebo na nejaký krúžok... Poraďte na čom tak najviac zapracovať, aby bol pre neho nastup do škôlky co najjednoduchším. Zatiaľ nerozpráva, tak to bude mať možno komplikovanejšie medzi deťmi... (Diagnózu našťastie nemá žiadnu, chodíme aj na logopediu,,, jednoducho nerozpráva,,, snaží sa ale zatiaľ to nejde.)

msnesquik
9. jan 2024

@otilia16 moja dcera tiez nerozpravala a nijako to nemala stazene, pani ucitelky boli s tym uplne ok a kamaratov am vela
A inak neviem, kazdy je iny, aj ked sa tesi, tak mozno nastane enjaky blok a bude rano plakat..tazko ppvedat, zavisi to od vela faktorov

anjelicek26
9. jan 2024

Tak pripravy... nejake extra predsa netreba--vediet pouzivat lyzicku, vidlicku, jest samostatne. Pit z normalneho pohara. Vediet si obliect bundu (zapnut pomozu). Vytiahnut po toalete nohavice, vediet si utriet ritku, otriast pipika... Umyt si poctivo ruky mydlom... pouzit uteracik... vediet sa pytat na toaletu, aspon to jedno slovo - zachod, cikat, nieco proste vymyslite. S pomocou zvladnut prezliect do pyzamka...take tie prakticke veci trenujte... ucitelky pomozu, ale tych deti je tam proste vela...

kacena4
9. jan 2024

deti pred nastupom do skolky maju ako tak zvladnut sebaobsluhu takto toto trenujte. jemnu a hrubu motoroku a rozvíjať rec viac asi ani netreba

martul
9. jan 2024

@otilia16 Ja by som skôr ako detské centrá riešila to, aby si postupne zvykol byť bez teba. Tým myslím dávať ho častejšie babkám, postupne n stále dlhší čas. Po určitej dobe ho tam nechať naobedovať sa a nech tam aj spí poobede tak ako v škôlke. Učiť ho nech sa sám napapá, v rámci možností nech si vie čo najviac vecí sám obliecť a nechávať ho, nech sa hrá sám. Nebehať mu stále za riťou a robiť mu program. Nech sa učí byť samostatný.

lili929
9. jan 2024

@otilia16 pre nas bolo najlepsie naucit syna byt nejaky cas s inou osobou ako mamou alebo otcom. Cize pred nastupom do skolky som ho nechavala u starkych a ja som sla prec, alebo som ho priniesla sestre a ja som sla zasa prec. To stretavanie s inymi detmi je tiez dobre nacvicovat, ale to odputanie od rodicov je podla mna dolezitejsie 🙂

lienka.7
9. jan 2024

@otilia16 základ je byt bez plienok, vedieť piť z pohárika a jesť sám lyžicou. Aspoň čo to sa obliecť, obuť. Zvyšné natrenuje sám v skolke, uvidíš sama.
A to podstatné, uz ako ti písali vyššie. Nevisiet jeden na druhom. Ísť s otcom niekam, starkymi, ujo, teta, sesternice, bratranci... a pod. Samozrejme bez teba.

andreatytler
9. jan 2024

@otilia16 Skvele ze na to takto ides. Urcite to tvojmu dietatku pomoze ze bude na skolku pripraveny.
Samoobsluzne cinnosti ohladom jedenia a obliekania a WC
Rozpravat nemusi ale musi rozumiet. Uprac hracky, umy si ruky...
Vediet aspon ciastocne regulovat svoje emocie.
Vediet byt bez teba a tiez ta socializacia v centrach je nutna, lebo iba tam sa moze naucit ako riesit problemy medzi detmi ako napriklad boj o tu istu hracku, ine agresivne dieta, ine placuce dieta.
V auguste zacnite intenzivnu pripravu - citat knihy o skolke, vysvetlit dietatu presne co konkretne sa v skolke bude diat, zavedte podobny rezim ako je v skolke (jedlo, spanok, vychadzky, ranne vstavanie), chodte sa na skolku pozerat aspon z vonka ked su deti na ihrisku tak sa ist na ne pozerat ak sa da, chodievajte na prechadzku to istou trasou ako ked budete chodit do skolky, najdite nieco co ma dieta rado a spojte to so skolkou (rano dochadzajte autobusom ak dieta miluje cestu autobusom).
Nam sa velmi osvedcilo ze dieta odvadzal do skolky otec. Dieta sa lahsie rozluci s otcom ako s mamou.

zorkahorka
9. jan 2024

Pripravy? No ma sa vediet sam obut, obluect a najest. Cvic s nim cmaranie s ceruzou, aby ju vedel spravne drzat. Tie centra s detmi su fajn napad. Tiez byvame na dedine, za detmi dochadzame do mesta