Problém v škôlke

zlatusik123
12. nov 2015

Ahoj maminky potrebujem radu. Moja staršia dcérka bude mat 5 rokov a chodí druhý rok do školky . Minulý rok chodila medzi malé deti a teraz medzi velké. Hned od prvého dna školku milovala ospevovala ostatné detičky a najradšej by v nej bola nonstop ale všetko sa zmenilo tento rok ked nastúpila medzi velké deti. Hned od začiatku očividne nesadla jednomu dievčatku ktoré s nou chodí tiež medzi velké deti. Toto dievčatko už chodí druhý rok medzi velké deti lebo má odklad. No hned prvý den prišla dcerka s tým že sa jej toto dievčatko nazvime ho P...... posmievalo tak že komolila smiešne dcerkino meno. Mne sa to zdalo ako nepodstatny problém nechcela som riešit takú maličkost dcerke som povedala nech spolužiačke povie že sa nepatrí posmievat sa. Každý den takto dcerka chodila že sa jej spolužiačka posmieva ale už nie len komolením mena ale aj tým že proste začala dcerke hovorit také veci ako že: akú máš hnusnú bundu, ty máš ale škaredé topánky, fuj aké škaredé tričko, aké máš hnusne vlasy a podobne proste každý den niečo. No najviac ma zarazilo to ked mi dcerka včera povedala: mami nedávaj mi túto čapičku lebo mi zase P...... povie že fuj fuj fuj to je ale hnusná čapička a potom sa mi smeje spolu s ostatnými a všetci na mna vykrikujú fuj fuj fuj máš hnusnú čapicu - tak to už som ako zbystrila pretože toto sa mi už nepozdáva . Podotýkam že dcérka chodí pekne čisto oblečená učitelky si ju chvália že je šikovná a nikdy s nou nebol problém. Maminky ako by ste takúto vec riešili vy - mám to riešit s učitelkami alebo priamo s mamou toho dievčatka

aristka
12. nov 2015
aristka
12. nov 2015

@lumipa tu ide o malych skolkarov .tu sa absolutne neda hovorit o sikane .ved ide o 5rocne deti .ktore si casto neuvedomuju .co hovoria a pachaju a casto aj druha strana akoze postihnutych velmi zvelucuje .dokonca klame .ale nie ucelovo.to sa neda u takto starych deti ani povedat ... a nech mi nikto nepovie .ze ucky by si nejake pokrikovanie deti kvoli spatnej capici jedinca nevsimli...treba u takychto deticiek vsetko brat z rezervou ...mozno su to dievcatka .ktore pravidelne maju chut na tu istu hracku a handrkuju sa o nu a jedna druhej povedali spatne slova alebo je to neumyselna pomsta malej slecny .ktora nedostane hracku .pretoze ju ma ta .ktora jej povedala .ze ma spatnu capicu...mozno sa jej fakt nepacila.... bolo by zaujimave vediet co sa deje v skolke a mozno by nick .ktory zadaval otazku bol prekvapeny ako sa dietatko chova v skolke....preto treba komunikovat prv s pedagogom a az potom robit zaver....ale o sikane u takychto drobcov .ked raz sa handrkuje o hracku ten .potom ten .raz kusne niekoho ten a dalsi krat pokuse niekoho predtym kusnuty.ked dievcatka neustale superia .kto je krajsia princezna .ktora ma krajsie pyzamko a padne aj slovo spatne pyzamko . ..tu sa neda absolutne hovorit....ak sa mamicka porozprava s uckou .nech nam napise sama k comu dospeli a mozno aj ako zistila.ze jej dcerka je tiez dobry víkuk...

lumipa
12. nov 2015

@aristka nechcela by som byt tvoje dieta... prepac ale ked uz postvala na to pokrikovanie aj ostatne dievcatka tak je to podla teba co? a skus sa vzit do jej situacie, mala by si kazdy den chodit do kolektivu kde sa s tebou dievcatka nekamaratia ale na teba skaredo pokrikuju...
a 5 rocne deti vedia co hovoria, to niesu deti ktore by nevedeli co hovoria...urcite si neuvedomuju celkovy dopad ale nie vyznam slov ktore povedia

aristka
12. nov 2015

@lumipa ja hovorim zo skusenosti zo svojimi detmi ,plus z kolektivu takto starych deti a je velmi castym javom ,ze rodicia si myslia ,ze ich dieta je anjelske stvorenie ...su to male krasne certiky ,ktore sa v skolke prejavuju uplne inak ako doma ....a v skolke sa deti kamaratia vsetci ,ak sa nekamaratia ,je to mozno na par minut ....tak isto je obrovska hlupost ,aby dieta v tomto veku malo dosledky vazne za svoje chovanie ,maximalne pohovor s uckou ,aj ked je najlepsie veci robit kolektivne ,kedze raz to spravi jedno ,raz druhe a musi sa dokola opakovat ....a to ti hovorim ako matka ,ktora zazila sikanu u svojho dietata ,ale na skole v druhom stupni.

lumipa
12. nov 2015

@aristka kazdy mame svoj nazor, ja ti to neberiem ale mam proste iny nazor 🙂
kazdy si svoje dieta vychovava podla najlepsieho vedomia a svedomia

akvi
12. nov 2015

@horana je jedno, ci intorvertny, ci aky, situacie sa budu v zivote opakovat. A nemyslim si, ze tu ide o sikanu.A chce to dospleho, ktory to "vie", tak male dieta samozrejme nemoze ostat bez podpory. Ale nie v zmysle, tak dohovorme dievcatku, urobme bububu na agresora.. to nie je riesenie.. Zial, vacsina dospelych to nevie. Lebo sami nie su "svoji". Vnasaju do konfliktov seba. A robia to, co je spravne podla nich..

m.i.r.i
12. nov 2015

http://www.tydenik-skolstvi.cz/archiv-cisel/200...
Ono my sa tvarime ze nejde o sikanu, ale ono to je uz zarodok sikany prinajmensom...je to taky zacarovany kruh, pretoze na jednej strane tie "dobre" deti, poslusne, zlate maju prave so sikanou problemy..na jednej strane vstepujeme do deti aby posluchali, aby nekricali, neprotestovali, pekne pozdravili, vsetko robili ako sa ma, nikomu neublizovali, na druhej strane to ale vedie k tomu, ze dieta sa nebude vediet branit a bude dobry terc na manipulaciu a sikanu v buducnosti....
Ja by som to riesila s ucitelkou urcite...nemozu pred tymto zatvarat oci alebo sa tvarit ze nic nevidia...skolka ma scasti vzdelavaciu funkciu, samozrejme sa tam deti ucia aj basnicky a strihat, malovat a ine zrucnosti aby boli pripravene do skoly, ale hlavne by sa mali ucit socialnym vazbam a spravaniu v kolektive...rodicia a skolka by mali ist ruka v ruke, preto si myslim, ze ucitelky by takyto pripad riesit mali...

svatava74
12. nov 2015

@zlatusik123 Osobne ako ucitelka by som to riesila s ucitekou a dorazne by som dala najavi, ze si to nezelam....taketo akoze nevinne recicky zanechaju v dusicke tvojej dcerenky zliu spomienku na skolkua aarusia jej dalsiu komunikaciu s rovesnikmki....to dotyzcne dievca si nesmie dovolovat taketo posmesky aatd....ako spc pedagog pracujem s detikami teraz od 1 do 6 rokov a netolerujeme v nasich zariadeniach taketo spravania...prejdi s ucitelkou, ak nenastane ikamzite naprava, otaktuj matu dievcatka a striktbe jej vysvetli, ze si to nezelas a nech si urobi doma poriadok s dcerou..je to forma sikany a nemusime sa dlaej o tom bavit ...10 rokov som ucila deti z pentagonu a mam to nastudovane....je to neakceptovatelna forma spravania u tak malej dievciny, predpoklada sa vacsinou ze to suvisi s rodinou atd.... nasjkor ucitel a potom matka, ak nenasatne naprava...bojuj za svoju dceru, alebo staci skaredy pohlad na dotycne dieta a je pokoj 🙂 moje vlastne dieta zacalo po nastupe do statnej skolky koktat zo spravania istych chlapcov...urobila so poriadok 🙂

timea7
12. nov 2015

@aristka veľmi by si sa divila, že šikanovať dokážu aj deti v materskej škole a veľmi šikovne a rafinovane 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

timea7
12. nov 2015

@zlatusik123 choď za učiteľkou, toto by mala riešiť s celou triedou, čo si o tom myslia, ako sa asi cíti niekto, komu sa iný posmieva, čo navrhujú.....a takmer päťročnými deťmi sa dá už super diskutovať. A dieťa, ktoré šikanuje iné dieťa potrebuje zistiť, že jeho správanie bude mať nejaké dôsledky.

jeennyv
12. nov 2015

@zlatusik123 ja som sa stretla s podobnym pripadom, dcera nasej zname mala tiez problem s inym dievcatkm slo o nieco podobne, riesilo sa tiez oblecenie a podobne veci.. jej mama to vtedy riesila s tym dievcatom a prestalo dobiedzat, no tam bol problem uz doma, ked jej rodicia ju v takomto spravani dokonca podporovali...nikdy nevies, ja by som upozornila ucitelku a ked to nepomoze normalne rodicov a ked ani to zobralo by som si na paskal to dievca.... ako baby pisu to su zarodky sikany a podobneho agresivneho spravania...no kde sme, ked uz robia toto deti v skolke....mam 24 a nase problemy v skolke bolo akurat dat si spravne pancuchy, ci sa nam chce ci nechce spat alebo kedy pridu rodicia a nie toto....

aristka
12. nov 2015

@timea7 dieta dokaze v skolke ublizit ,ci psych.alebo fyzicky ,ale aj ked to ma pre nas pomenovanie sikana ,dieta v tom veku nie je absolutne zrele uvedomit si dosledky svojho konania a prave tak dokonca dosledky....myslim si ,ze su s nimi ucky ,ktore maju deti riesit ,su na to skolene ,kedze maju v skole pocas studia pedagogiku a psychologiu a su schopne odhalit aj patologicke chovanie a tym padom je nutne zapojit aj rodicov do vychovneho riesenia....bohuzial, tu je pripad kedy si matka vypocula len dieta a pyta radu ako to riesit a padaju tu dost tvrde slova na ine dieta a pritom je tu moznost a dost velka ,ze problem je prave v jej dietati ... takze prv ako to zavesila na net ,mala zajst za uckou a pytat sa tam a zistit co sa deje a ci sa vobec nieco deje....

timea7
12. nov 2015

@aristka o deťoch v škôlke čo to viem, pracujem s nimi vyše dvadsať rokov. Aj dieťa v škôlke si už veľmi dobre uvedomuje dôsledky svojho konania. Či sa nám to páči, alebo nie, šikana v škôlke existuje, deti dokážu byť neuveriteľne vynaliezavé a rafinované. Samozrejme, že mala matka najprv všetko rozobrať s učiteľkou detí, ja sa ani nevyjadrujem k tomuto konkrétnemu prípadu.

jarkam2
12. nov 2015

@zlatusik123 no, my sme mali problém minulý rok v škôlke. V rodine dievčatka, o rok staršieho, boli problémy, tak sa realizovala na našej dcére. Každý deň mi s niečím prišla. U nás to začalo fyzickými atakmi, chodila mi s doškrabanými rukami, červenými zápästiami. Hneď som to riešila s učiteľkami. Dávali na to pozor. Dohovorili dievčatku. Chvíľu bol pokoj, ale ako sa v tej rodine stupňovala zlá situácia, tak sa to opäť vrátilo do starých koľají, prestala síce fyzicky napádať dcéru, ale prešla k slovným atakom. Neustále "komandovala" našu dcéru, rozkazovala jej, rozprávala, čo môže a čo nemôže robiť, s kým sa môže kamarátiť, komentovala každý jej krok. To už aj riaditeľka v škôlke to začala riešiť, lebo to už všetkým išlo na nervy, deti sa búrili, každé po svojom. My sme sa s dcérou každý deň o tom rozprávali a riešili, aby to zvládla. Až prišiel jeden deň a moja ledva 4-ročná dcéra si túto svoju "kamarátku podala" v šatni pred nami, rodičmi. Ja som neverila vlastným ušiam. Úplne kľudným hlasom sa jej opýtala, prečo jej ubližuje. Povedala jej, že ju to bolí, a že pokiaľ ju bude ďalej "dirigovať" nebude sa s ňou kamarátiť. To už boli aj rodičia dievčatka "na koberci", lebo aj ostatné deti sa sťažovali. Tak to prestalo. Na prípadné recidívy máme nasledovné riešenie: dcéra ju upozorní, že jej to vadí a pokiaľ bude pokračovať, pôjde za učiteľkou. To vždy zaberie. A dohodli sme sa aj s mamičkou dievčatka, akonáhle sa niečo začne diať, volám jej - ona už vie, čo má robiť.
Bez spolupráce rodičov a učiteľov to rozhodne nejde. Ale musím upozorniť, že takéto správanie má dieťa väčšinou z rodiny, odkiaľ preberá vzory, takže môžeš stretnúť na druhej strane s neporozumením.

lumipa
13. nov 2015

@aristka no tusim tu s tebou rovnaky nikto rovnaky nazor nezdiela...nakoniec pises ze mamicka nemala este ani tuto diskusiu zalozit... tak sem nepis! chcela sa poradit a co? ak ta to stve nepis sem a je, aj tak s tebou nikto nesuhlasi..

lumipa
13. nov 2015

@aristka neber to v zlom na tvoju osobu samozrejme 🙂, akoze na teba, ale naozaj citaj a vidis ze nikto nesuhlasi,

aristka
13. nov 2015

@lumipa ja mam svoj vlastny nazor a nepotrebujem ist s davom .ak mas s tym problem je to tvoj problem....nie si k teme .ale riesis mna ..tema nie je o mne ...

horana
13. nov 2015

@aristka Uvedomujes si ako tvoje nazory, bagatelizovanie utrpenia obeti, neverenie im, dokonca obracanie roli "velmi castym javom ,ze rodicia si myslia ,ze ich dieta je anjelske stvorenie ...su to male krasne certiky ,ktore sa v skolke prejavuju uplne inak ako doma" - ty este z obete urobis certika a z agresora niekoho kto sa chova normalne "zdravo" a v podstate este testuje tych "slabsich" (div nie divnych ked sa nevedia "obracat" vsakze) na zivot je vo svojej podstate uplne zvratene? Realne sikana je velmi rozrastena uz od skolky, a je velmi dobre rozpoznatelna od beznych incidentov, ktore napr,. si dovolim tvrdit ze viem rozlisit, samozrejme existuju obe skupiny, nevorim zdaleka ze kazde sotenie a strhnutie ciapky hned treba riesit. Nas si vela poradit vedel, ale boli uz situacie kedy to prerastlo. A nie, potom sa to uz neopakovalo, cize nebol to ten pripad potiazistu na ktoreho sa vrhne kazdy, lebo by to v nom vzbudzoval. Spytaj sa vsak kompetentnych co tieto pripady denne riesia, spytaj sa v CPPPaP. Predstav si si obet je obetou naozaj, ale ty taku moznost ani len nepripustis, to je vazne sila. Rozum sa mi zastavuje nad takymto pristupom v ktorom keby prerastol naozaj obete nemaju moc sanci, tvoje chovanie len otvara dvere agresorom, svetu kde bozohladnejsi vyhrava, vedia ze sa im nic nestane. Reagujes uplne presne ako podla prirucky o sikane, ked sa rodic agresivneho dietata dozvie ze by jeho dieta mohlo by agresor, bude to okamzite hadzat naopak na druhu stranu, ze ta urcite si to vyprovokovala, tvarit sa ze jeho dieta nikdy v zivote a taky maly a kdeze, ofukuje si ho, aj sam v sebe rodic agresora tuto moznost panicky odmieta, my sme sa s tym tiez stretli na zaciatku skoly a ucitelia o tom nechceli ani pocut, obtazovalo ich to, doslova utekali pred tym z triedy, uverili radsej naoko milemu agresorovi, ktory vedel krasne a premyslene argumentovat (nehladiac ze ako sa ukazalo sprosto klamal bez mihnutie oka a sebemensieho zachvevu svedomia), socialne vpredu a az nezavisle vysetrovanie externe odhalilo, to co odmietala vidiet ako riaditelka tak vsetci pedagogovia, ktori nie su na to skoleni, boja sa toho, a az na velmi vzacne vynimky, takze zastaviac sa, nakoniec by bol nevinny nespravodlivo este obvineny ze si vymysla a prehana. A nakoniec sa ukazalo ze vsetci ti co najprv nechceli svedcit, chceli mat tiez len pokoj ale velmi dobre to videli a vnimali.
Nasmu docasne dokonca davali ucitelia zle znamky, aby z neho pomohli spravit toho "tvojho certika", vycitali mu uplne banality, ze bezal po chodbe, ze nemal kapesnik, ale to ze zakerne tvrdo schytaval, to bolo akoze prehananie "len sa stuchali" ucelova slepota a pod. Az sme napokon nasli svedkov, nezavislych co sme predtym nepoznali, co sa zverili doma ako to naozaj bolo, ale trvalo to, lebo skola hadzala polena pod nohy nam, nie im. Taktiez specialny psycholog ma nezavisle metody na zistovanie tohto (v CPPPaP nam hovorili ze nad 10 r su uz grazli typu ze sa vola policia, vysetrovatelia v uniformach, daju sa im pisat testy, potom sa povie preventivne ze ich vypovede sa lisia a niekto klamal a ze tam budu sediet dovtedy kym nenapisu pravdu a zrazu ouha,c o zrazu vyjde na svetlo...mozno ani nemas o tychto veciach ponatia a v akom rozsahu existuju), len malokto ma totiz kuraz ist az tak daleko, lebo to aj to dieta dalej stresuje, a radsej sa stiahnu, ale bez toho by to bolo este horsie a ten bulo na koni. A podla suhrnnych sprav v prostredia tychto problemov v CR a SR zial nakoniec napriek vsetkej metodike vacsina obeti je ta, kde sa aj nezavislo prekaze ze nimi naozaj su voli radsej odchod lebo cele sa to obrati proti nim a to je kruta ale skutocna realita! A dalsim faktom nie, z ust odbornikov, mozem citovat spravy, ze skutocne z tychto deti sa vyvinu neskor poriadni grazli a potom aj koncia ako vselijaki mafiani a pod. teda malokto z toho vyrastie.

ad "....a v skolke sa deti kamaratia vsetci ,ak sa nekamaratia ,je to mozno na par minut" - nie je to pravda, resp. su kolektivy este pomerne nevinne, ine potom aj take kde je tam uz cela hierarchia, od vodcov, skupiniek, pomocnikov, donasacov, sasov, a casto aj agresivnych a aj obeti.

alaguema
13. nov 2015

@aristka samozrejme, že je to šikana a je úplne nepodstatné, či ty ideš s davom, alebo nie, to nikoho nezaujíma, ubližuje sa tu malému dieťaťu a treba to riešiť. 5 ročné dieťa si dokonale uvedomuje, čo robí a ak to nevedia jeho rodičia, tak im to niekto musí vysvetliť, že s dieťaťom sa doma robí niečo, čo sa volá výchova.

@zlatusik123 rozhovor s učiteľkou.Nech to rieši, na to tam je.

horana
13. nov 2015

@akvi "Ale nie v zmysle, tak dohovorme dievcatku, urobme bububu na agresora.. to nie je riesenie.." - v tomto skolkovom veku este ano, mmch ja nikde nehovorim robit z nej agresora, to uz zo seba urobila sama, pranierovat ale ozaj nie, dat sancu na napravu, ide o to ukazat kolektivu co je spravne chovanie a co nie, demonstrovat to, ucitelky sa jasne postavia za spravny priklad spravania, a taky kolektiv ktory nie je nechany len sam sebe na pospas ale je vedeny a spoluvytvarany pedagogom, sa nim v tomto veku este necha automaticky strhnut,a problemove dieta spravanie zmeni.. skolkarsku sikanu sme zazili len sprostredkovane cez kamosku, ale to bol dokonca level ze ucka si nevedela poradit, drzak si trufal dokonca na nu, rodicia hrubokrki predsunuta dolna pera gorily uz od pohladu...ucka poslala partiu najstrasich ziakov aby si tohto sigra vycihali, kedze oni nemohli nic, a stylom na hruby pytel hruba zaplata to zafungovalo (nic v zlom, oni take typy tomu naozaj rozumeju lepsie), ono v casoch typu "obecnej skoly a ucitela Hnizda" 🙂 sa taketo veci nestavali, aj ja sama som vyrastala v dobe a na skole, kde BA mafian Pito a teda uz vtedy vystrkoval rozky ale za sociku este ucka to razne zobrala do svojich ruk a aspon kym bol na skole bol s nim pokoj, teraz kriza autorit, kym rodic neda suhlas s jeho dietatom sa nesmie nic, vysetrovat ani nic ine. vsetci maju zviazane ruky a cim vacsi vplyv ma rodic tym je este aj ucitel ako jeho lokaj, je to smuta realita.
Inak to aby do konfliktov nevnasali seba je sice pravda, ale ked tam nevnesu nic, tak problem pretrva, a nikdy sa nic nezmeni, zle je ze pedagogovia nie su na to skoleni, na rozoznavanie a metody a postupy, rastie to tempom ze by to mala byt priorita. Dobry pedagog toto studuje a zaujima sa vlastnou iniciativou. Takze netreba vyzadovat radsej nic nerobit aby sa nic nepokazilo ale ziadat naopak riesenia, lebo uz aj tymto postojom davame signal.

lumipa
13. nov 2015

@aristka ako mozes vidiet ja som svoj nazor vzjadrila bez problemov 😀
Ide len o to, ze tu presviedcas ludi o kravinach, ktore sa ludom nezdaju logicke ani spravne, ale pre mna za mna si rob co chces...
a ked nechces aby som riesila teba tak na mna nereaguj🙂 to je len o akcii a reakcii🙂

alaguema
13. nov 2015

@horana my sme teraz riešili podobný prejav u dcérinej spolužiačky (druháčky), ktorá sa dievčatám vysmievala za oblečenie (ju matka oblieka ako dospelú, tak asi preto) a stálo nás to tri mesiace vysvetľovania takmer každé ráno...dcérka začala podliehať, proste chcela mať pokoj, tak by si na seba nevzala, čo jej tá druhá okritizovala a ja denne dookola - nevšímaj si ju, ak ti vadí, požiadaj ju, aby ťa nechala na pokoji, buď sama sebou. Hovorili sme s družinárkou, tá potvrdila, že to dievča je konfliktné a dcére som povedala, nech tej malej odkáže, že ak neprestane, poradím si s ňou ja osobne. Párkrát som na ňu hodila taký významnejší pohľad a zatiaľ je kľud 😎 Títo ľudia si nemôžu beztrestne robiť čo chcú a sproste ubližovať iným. Ani keď majú len 5, alebo 7, alebo 14 rokov.

lumipa
13. nov 2015

@aristka pomoct mame mamicke ktora o to poziadala tak ries ju, ona chce pomoct
a myslim ze kazda z nas sa snazi vzit do jej role a nebudem sem pisat zvasty , ako to nieje sikana a podobne..preboha keby islo o moje dieta tak tak jednam uz po prvom razy...ci uz s ucitelkou alebo s rodicmi, 5 rocne dieta uz chape ze robi zle, teda ak je normalne, vie rozoznat kedy robi zle a kedy nie...
a na tom dievcatku ktoremu sa smeje cely kolektiv to moze zanechat sakra nasledky, utiahnute, sebavedomie na 0... Zastavam aj nazor naucit ho reagovat nato, ale nie sklopenim usi a ignorovanim, nech jej povie ako uz pisala niektora s mamiciek, ze ona jej ciapocku len zavidi preto jej nadava...a nie si nechat skakat po hlave...

sardinka335
13. nov 2015

@horana ja len doplním ze skolení na to sme aj na fakulte sme mali x prednašok na temu šikanovanie, seminarky a pod....problém riešenia sikanovania je na oboch stranách - aj rodič nesuhlasi, brani svoje dieťa, ktore evidenstne urobilo zle, robí zle...tak nezmozeme nič zásadné...
Mame tam ,take firmy,, to sa uz len povie priezvisko a kazdý vie kolka bije...mama neuzná ešte urobí z dieťaťa obetneho baranka. Dokonca u nás sa dvaja rodičia pohadali medzi sebou na parkovisku pred školou a potom pisali mail učitelke ze nech to rieši...ako konečna, ad absurdum čo sa dneska deje...samozrejem kolegyna medzi 2 mlynskymi kamenmi povedala, ze odmieta riešiť ich spory mimo pody školy.
Preto ja po skusenostiach pracovných uprednostnujem riešenia ,,face to face, ak sa niečo vyskytlo tak som išla za dotyčným dieťaťom a povedala som mu ze stop...
Na deti prvého stupna to funguje vo väčšine pripadov oni sa cudzích rodičov ešte boja, a tam maju rešpekt ak niekto pride naozaj s autoritou a razne. Učitelky, ktore im len dookola vysvetluju - ved ine ani nemozu uz maju na háááku. Je to tak...ak sa nezmeni tento pedocentrizmus, ktorý je tak učitel nema vela moznosti - moze upozorniť, vysvetliť ale nema paky, ani slovo trest sme svojho času nemohli pouzivať...to je uz nonsens s čím prichadzaju rodičia ze si nepraju a riaditelka sa snazi vyhovieť rodičom aby nestracala ziakov a ,,dobre meno,,.
Ja sa teda ani vobec nečudujem ze niektore kolegyne riešia len nutnosti a uz nemaju silu, energiu na boj s veternymi mlynmi lebo rodičia su nepriestrelni a tam to vzdy aj pada. U nas su aj jedny rodičia obaja pravnici a vraj sa sudia s nejakou školou...to kazdy od nich ruky preč a ich decka - dvojičky tam terorizuju celu triedu. Kolko rodičovskych uz bolo a stretnutí a neviem čoho, teraz sa sice skludnili ale stale su na škole. Nie je to cele take jednoduche ako to vyzera...

lumipa
13. nov 2015

@sardinka335 a potom nech niekto tvrdi ze nejde o sikanu..a je to bez nasledkov...

mariposita
13. nov 2015

Ja si myslim, ze je uplne prirodzene ist za ucitelkou a porozpravat sa s nou, na to podla mna clovek nepotrebuje diskusiu na MK.... Ja nehovorim, ze som panicka matka, ale ked mi moja mala opakovane povie, ze jej niekto v skolke robi zle, tak sa na to spytam ucitelky. Tie su tam predsa na to, aby to ustriehli.

sardinka335
13. nov 2015

@lumipa samozrejme ze sa tu jedna o šikanu - zamerne a cielene aj ked mozno ,,nevedome,, si vybrala nejake dieťa a na tom sa vozi...je to ista forma šikany. 5 ročne dieťa uz vie rozoznavat pojmy ako dobro, zlo, vhodné správanie a nevhodné spravanie a všetko ostatne je len omluvanie ....to nie su ročne deti na pieskovisku.
Aj moja dcera ma 6 rokov a uz sama som bola svedkom ako sa nepekne osopila na spoluziačku, ktora jej nič neurobila - ja som dceru okamzite ,,zhurtašila,, ze nech sa uvedomi ako sa k nej chova...ale kolko matiek tak zareaguje? Nehovorim ze som idealna, nie som...ale na toto som citliva ak sa niekto vozi po niekom a je mi jedno ze to je moje decko ktore treba napomenuť tak to spravim a nebudem sa tvariť ze nie moje dieťa to neexistuje aby urobilo zle - viem čo mam doma aky material.
A radim to aj rodičom - vzdy je idealne ak si všetko začnu riešiť najprv mezdi sebou, ak to nedokazu tak potom nech pridu a učitel moze robiť ,,mediatora,, lenze to je taka nevdačna uloha....ako medzi 2 mlynskymi kamenmi človek robi ,,vyšetrovatela,, a kazdy z rodičov ho ťahá na svoju stranu...no tak je ťažko byt objektivny...lebo kazdy chce aby jemu bolo vyhovene - a nepodpori ťa nikto, od riaditelky zazraky nečakaj...tam dojde rodič ,,vyblakovať,, do riaditelne a nie je iste ako to riaditelka vyhodnotí a či aj podrží učitelovi tu stranu.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
milota164
13. nov 2015

treba to riesit s ucitelkou jednoznacne

aristka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz