Problémy s 5 ročným dieťaťom

jania023
11. jan 2013

Dobry den mamicky.Poprosila by som o vas nazor..Mam mladu slecnu ktora oslavy coskoro 5 rockov,je narodena predcasne z dost nizkou vahou a aj velkostou,po porode nemala ziaden problem az na vahu a velkost inak dychala sama ale aj tak bola na infuzii a v inkubatore...Ako tak cas plynul zdalo sa ze je vsetko ok az do teraz,ja neviem ci nehladam problem tam kde nieje alebo mame problem..Tak k veci..Mala rozprava slovesnky,ma problem s muzskym a zenskym rodom takze sem tam sa nam stane ze je ona tatik 😝 ale kedze zijeme mimo Sr tak rozprava plynule tiez druhym jazykom i ked aj tam to nieje 100% kedze ten jazyk je sakramensky tazky a to co je na sr muszky rod tak tu zensky a tak 😝 ,postrehla som u dobca ze ked s nou komunikujeme tak nam odpovie nieco uplne od veci,napr ked sa jej opytas ako sa ma tak vam odpovie ze vcera snezilo a tak,nie stale ale uz som to postrehla vela krat ze jej odpovede vobec nemaju realitu a hlavne ked sa snazi s nami komunikovat tak skace z temy na temu a nakoniec vlastne ani nevies o com sa hovori..vie pocitat do 20 a zrazu vcera pocitala na palcoch a nevedela napocita ani do 5 ze vraj ona nevie ako sa pocita.Ma strasne tazky charakter i ked je to velmi zlate dieta bez obdobia vzoru,ale zase ked nieco urobit nechce tak to neurobi ani za svet a mozem je krycat a byt ju aj tak to neurobi ale ked jej vysvetlim preco to nema robit tak hned posluchne len na nu musim rozpravat nie kricat..Ak s jej spytat ze ako bolo v skole tak mi odpovie ze ona nevie a tak to je casto ze ona nevie..Neviem co si mam o jej spravani mysliet ved ma uz 5 rokov a myslim si ze je uz velka na taketo spravanie...mate aj vy mamicky nejake take dietatko doma?hlavne take ktore ma jej vek alebo co vlastne z nou robit?Poradte,kazda rada je dobra.Dakujem

sissy27
11. jan 2013

@jania023 nezdá sa mi, žeby tvoja dcéra bola nejak "iná" alebo nedajbože pozadu... ak ju vychovávate dvojjazyčne, tak je celkom logické, že nevie na 100% ani jeden jazyk, konieckoncov, ani tvoja slovenčina po gramatickej stránke nie je 100% a to si už aj vyštudovala 😉 nestavaj sa k nej tak, že má UŽ 5 rokov, ale že má LEN 5 rokov...nevyžaduj od nej viac, ako prináleží jej veku... ty tiež máš niekedy deň blbec, že sa ti nič nechce, si nervózna a nemáš chuť nikoho poslúchať, akurát si dospelá a uvedomuješ si, aké by to malo následky (nechce sa mi variť = budeme hladní), tak sa prekonáš, ale ona je dieťa, potrebuje "nájsť" samu seba, vyskúšať čo sa dá a čo nie... myslím, že máš doma úplne normálne 5ročné dieťa 😉

jania023
autor
11. jan 2013

@sissy27 Mas pravdu moja slovencije je na bode mrazu 😀 Ci mi veris ci nie niekedy premyslam ako sa povie to ci hento slovensky kedze som uz cca14 rokov mimo sr 😝 len ja sa strachujem o malu,lebo setra tu je s nami a ma o rok strasieho maleho a taketo stavy on nema ak to porovnam z nim,on je sice zly ako cert ale aspon komunikovat vie plinule,je sice pravda ze slovesnky nevie ani dobry den ale aj tak mam strach ci jej odbocovanie z cesty pri rozhovore je bezne k jej veku

vanessm
11. jan 2013

Tak mne príde, že máš úplne normálne dieťa a že možno máš priveľké nároky Ja mám 5 ročnú a keď sa jej opýtam ako sa mala, nie vždy dostanem odpoveď, niekedy sa jej proste nechce rozprávať, tak si počkám do večera a v postielke pred spaním sa mi vyrozpráva, že čo zažila. Ovláda ti 2 reči a že sa sem tam zmýli? No to je asi normálne. Naša vie len jednu reč a tiež niekedy skomolí piate cez deviate ( ale mne to príde milé), a to je naša naozaj šikovná na svoj vek.. Ty sa jej možno pýtaš na niečo, ale ona sa možno chce baviť o niečom inom a preto tebe príde odpovedď odveci. A keď zabudla napočítať do 5, tak si sa jej mohla spýtať, či si pamätá v druhej reči a je možné, že dlhšie nerátala a pozaabudla. Neviem, ale ja ako dieťa si pamätám, že po prázdniných som niekedy si nevedela spomenúť ako sa píše nejaké písmeno. A že nie je úplne poslušná? Buď rada... Lebo tak, ako vie teraz tebe odmietnuťk eď niečo nechce, tak isto bude vedieť odmietnuť aj zlé nápady rovesníkov v pubertálnom veku. Dokonalé poslušné dieťa , také ktoré bolo zlomené autoritatívnou výchovou, tam je väčšie riziko, že keď sa dostane do partie tak bude aj tam poslúchať.

fiffinkaa
11. jan 2013

@jania023 jooj keby moj syn vedel rozprávať dvomi jazykmi :DD
my máme niečo podobné len v modrom doma, má to 6 rokov :DDD, rozpráva len jedným jazykom, ak sa to dá povedať že rozpráva..každá druhá odpoved je neviem..podla mna je tvoja dcerka šikovná 🙂

jania023
autor
11. jan 2013

@fiffinkaa som rada ze moja mala nieje jedine specialne dieta 😀 a ako riesis ked ti odpovie ze nevie?nechavas to tak?mne to dost prepaza ked mi odpovie ze nevie a velmi dobre vie ved musi vediet ako bolov skole a ona mi pove ze nevie 😀

jania023
autor
11. jan 2013

@vanessm my sa tiez rozpravame v posteli pred spanim pretoze mala to zboznuje,hovori iba o temach ktore ona chce a ked hovorim o nieocm inom tak to odignoruje a hovori aj tak o tom co ona chce

sissy27
11. jan 2013

@jania023 no ale aj opýtať sa treba vedieť, tam je často problém 😉 na otázku "ako?" môžeš dostať odpoveď tak akurát dobre, zle, neviem... spýtaj sa, čo robili, ako sa hrali, či aj niečo nakreslila... a je dosť možné, že sa jej zrovna nechce baviť na rovnakú tému ako tebe 😉

hajajanka
11. jan 2013

@jania023 Ako keby som citala o mojom synovi 🙂 Podla mna mas uplne normalne dieta. Problemy s rodom ma vela deti (vratane toho mojho). Moj si niekedy zmysli, ze on je maminka a vtedy si hovori ona a niekedy zase nastoji na tom, ze ja som chlapec a hovori mi "on" 🙂 Vymysla si hocijake prihody a kto ho nepozna, tak by mu aj uveril 🙂 Uplne vierohodne ti porozprava, ako cestoval vo Francuzsku, bol v Parizi a co tam videl a pritom tam nikdy nebol. Len to videl niekde v tv a je to. A velakrat si da dokopy niekolko veci naraz a vylezu z neho take perly, ze sa chytame za brucha od smiechu. Minule bol na vylete a ked som sa ho pytala, ako sa tam mal, co robil - tak mi povedal, ze tam bol a bolo dobre. Musela som volat mojej mame, aby som sa dozvedela, ako vyletovali 🙂 Alebo ho za nieco hresim a on mi na to po mojom dlhom monologu povie nieco tak odveci, ze nemam slov.
Ale podla mna to je v norme.

fiffinkaa
11. jan 2013

@jania023 no ja sa nedám odbiť a riešim to komunikáciou, aj ked občas sa k ničomu nedopátram prečo povedal neviem ked vedel, príklad: celý týžden sme pozerali na dvd rozprávku mulan, potom ho to prešlo a o nejaké dva týždne dávali uputavku v tv na mulan a ja mu vravím bude mulan, to poznáš..malí tocho..a ja tak poznáš alebo nie? ..o on neviem..vrr..tak mu pripomeniem o čom to bolo a potom sa ho spýtam či pozná, že áno a potom sa ho spýtam prečo povedal teda neviem, ked sme to videli nedávno 5 krát a odpovie zase že nevie..no čo narobíš s ním.., ale vždy ked povie neviem, tak ja sa mu snažím vysvetliť že odpovedať môže aj takto, alebo inak a poviem mu pár alternatím ako by mohol odpovedať na otázku na ktorú sa pýtam..chche to trpezlivosť..tiež mi príde niekedy ako marťan..:DDD

fiffinkaa
11. jan 2013

@jania023 ja ked chchem so synom nadviazať normál komunikáciu, tak mu musím davať otázky, napr aká bola polievka a či spapal všetko, alebo či boli na prechádzke, alebo sa hrali na dvore? s kým sa držal za ruku..atd..inak sa nedozviem..

jania023
autor
11. jan 2013

@hajajanka si ma pobavila, ja ked kricim na malu tak ona ako keby to ani na nu nebolo a tvari sa ze akoza JA?? a za minutu oride zamnou ze maminka uz dobre??a to ma ide roztrhnut, i ked ja som skor flegamtik 😀 ,ale niekedy mam dojem ako keby mala ani nevnimala realitu a zila len v nejakom svojom svete

jania023
autor
11. jan 2013

@fiffinkaa no len u mna bude problem aj v tej trpezlivosti 😅 ja by som chcela teraz hned 😀

fiffinkaa
11. jan 2013

@jania023 viem o čom hovoríš, ja tiež..

fiffinkaa
11. jan 2013

@jania023 a ešte som chcela dodať že ja na malého nekričím a nebol ani nikdy bitý..on je velmi citlivý krehký tichý, to sa ani nedá na neho kričať..kdežto na malého špunta jedovatého, ojoj aj po zadku dostane, lebo nevie poslúchnuť :DD

jania023
autor
11. jan 2013

@fiffinkaa ja malu tiez nebijem nema to efekt len sa este viac zatne a bude aj hodiny v izbe hrat urazenu tak len zvysim hlas a akoze kricim ale ani to vemi nezabera ona je nejak odolna 😝 len ma ide rozhodit ked jej polozim zakladnu otazku ako bolo v skole a ona ze nevie,alebo co ste robili v skole a zase nevie,este ze mam len ju jednu a dufam ked bude druhe babo nebude take tvrohlave,u nas ako nieco ze mojkat sa alebo lubim ta mami alebo tatik neexistuje alebo pris a dat nam pusu no nic dufam ze druhe bude viac umojkane 😀ona je take samostatna jednotka

fiffinkaa
11. jan 2013

@jania023 vieš čo ani u nás žiadné spontánne lubim ťa mami, alebo sa pomojkať, pusinkovať večer..hmm..veru ee..no čo už spravíš..no inak veru to kričanie ani u nás žiadný efekt, malý je neskutočne živý, panovačný a nič na neho neplatí..ale je zase velmi ukecaný na rozdiel od straršieho, sú si veľmi odlišní..