Štvorročný syn nerozozná mužský a ženský rod. Ako to máme riešiť?

Zodpovedané
20. apr 2020

Dobrý deň,

môj skoro štvorročný syn rozpráva niekedy v mužskom a niekedy v ženskom rode. Napríklad sebe povie bála som sa. A sestre povie, že ty si prišiel. Niekedy povie pekne, ale dosť často ho opravujem.

Môže toto ovplyvňovať aj to, že má ročnú sestru a pletie si to?

Máme to nejako riešiť, alebo ešte počkať a opravovať ho?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

narodenie sestry mohlo kľudne prispieť k mýleniu, deti zväčša opakujú čo počujú od rodičov. Avšak aj vývinovo osvojovanie rodu sa ukončuje v predškolskom veku. Niekto teda môže rod používať správne už v troch, ale u niekoho sa môžu nejaké chyby objavovať aj v 4., 5. roku.

Keď povie niečo v ženskom rode, nejako na to neupriamujte, neopravujte ho v zmysle, že povedal niečo zlé, skôr len zopakujte to, čo povedal v správnom rode. Ahá, bál si sa toho. Všimol si si, že sestrička prišla.

Uistite sa, že pozná rozdiel medzi dievčaťom a chlapcom, veľa sa rozprávajte, čítajte.

Ak by sa objavovalo naďalej veľa chýb aj o pol roka, skúste sa poradiť aj v logopedickej poradni.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com