Režim dňa, keď staršie dieťa nastúpi do škôlky

ella1980
23. feb 2012

Chcela by som sa poradit, ako sa vam zmenil rezim dna, ked starsie dieta nastupilo do skolky? Syn bude mat 3 roky v auguste a rozmyslam, ze ho dam do skolky. Vtedy bude mat mladsi rok aj 4 mesiace a neviem si to predstavit, ze ako budem toho starsieho davat do skolky a potom ho odtial vyberat. To rano vstanete skoro, vychystate OBE deti (aj v zime v minus 15???) a potom na obed idete po to starsie zas von? Pripadne, ked si zvykne tak poobede? - deti teda budite rano a potom to mladsie poobede a v case-necase sa teperite s nimi? V zime to vlastne vychadza tak, ze za tmy idete 2x von? no nejak sa mi to nepozdava...este to rano by sa dalo, ze ist do obchodu potom, ale aj tak my sme boli zvyknuty chodit pred obedom - to bolo aj najteplejsie aj vidno.... vdaka za rady.

aliza
23. feb 2012

@ella1980 a mas niekoho, kto by ti ho vodil do skolky alebo vyberal? ak nie, tak niet nad cim uvazovat, inak sa to totiz neda, ci?
Ja sice nezijem na SK, ale tiez mam starsiu skolacku a maleho. Kazde rano chodim s oboma pesi do skoly a poobede zase vybrat, v case necase, prsi, snezi.... Maly sa musel prisposobit. Davala som ho spat tak, aby mi to vyslo. Teraz spi iba poobede, okolo 12-stej a spi max. 2 hodinky, pre dceru chodime na 15.30, takze v pohode. Ale ked bol mensi a spaval 2x, tak ten neskorsi spanok sa posuval, vacsinou vychadzal do auta, ked som dceru viezla po skole na kruzky. Vsetko sa da, najma, ak ti nic ine nezostava 😉.

tigri
23. feb 2012

rano vychysta starsiu dcerku muz a odvezie ju do skolky, od septembra bude vozit obe dcerky....poobede musim mladsiu dcerku zobudit, ale vacsinou sa uz budi sama pred 15tou, aby sme sa stihli vychystat a ist pre starsiu dcerku...a aj doobeda som chodila von s mladsou...teraz sa nam to trochu pomeni, kedze pribudol syncek 🙂

u nas aj tak prvy rok bola dcerka viac doma ako v skolke, kedze byvala casto chora a z toho som mala vacsie stresy, ked som musela byt zavreta s jednym chorym a jednym zdravym dietatom

ella1980
autor
23. feb 2012

vdaka za odpovede. Aliza - no mozno manzel by mohol rano casom, ale na zaciatku asi isto kym si zvykne tak ja..Tigri - ved to, rozmyslam ci ho dat ci nie, lebo vsetci vravia, ze ten prvy rok je tazky. Ale vsetci davaju...hmmmm...horsie je este asi ak su chore obe...

sympa1
23. feb 2012

@ella1980 no ja som mala to stastie ze testina nam byva na rovnkom poschodi v panelaku, tak bud mi starzila mladsiu kym spala a ja som obehla skolku a potraviny rano, alebo mi starsiu cestou do prace rano ona vzala do skolky..podla toho ako robila.a ked sa nijak nedalo , ze bola testina prec tak bud musel manzel rano uz o 6 zaniest dcerku do skolky / chuderka bola tam prva/ alebo ja som musela sa s oboma vychystat ...nebolo to bohvieco..ale nejako vydrzite...a na skolke je dobre to ze hocikedy moze ostat doma, ked nebudete mat rano pohodu, alebo nebude mat kto pomoct 🙂

akika722
23. feb 2012

moj starši ma 4r a mladši 18m.kedže mam školku trošku dalej,rano mi ho nosi manžel a ak je on na dennej chodi pre neho ráno autom moja mama-to len teraz v zime..V lete chodim aj s krpcom.
a po školke,bud ideme spolu s manželom alebo chodi pre syna on..Ak je na dennej-ako dnes,davam na obed maleho spať skor aby sme sa stihli vychystať a chodime spolu-maleho mam ešte v kočiku..Cestou domov zajdeme na nakup a domov dochadzame okolo 17tej-17.30..
Da sa to v pohode,no najhoršie je ak vonku prši,velmi fuka,...a to spanie mladšieho dieťaťa-kedže moj v kočiku spať velmi nevie 😖

monalisatko
23. feb 2012

@ella1980 mne to vyšlo tak, že keď staršia nastúpila ako 3 ročná do škôlky, mladšia mala 2 mesiace a od prvého dňa som ráno chystala obe deti. Musela som malú budiť, ale časom si zvykla, že keď sme odviezli staršiu do škôlky, prišli sme domov, napapala sa a spinkala. Chodili sme tak 3 roky do škôlky a teraz chodíme už do školy. Pekne v trojici. Musela som aj keď malá bola chorá, lebo mm odchádza do roboty už pred pol ôsmou. Nemala som ju kde, a s kým nechať. Neboj, po nejakom čase si to zosúladíš a bude to v pohode. Ak bude hrozný nečas, nezoberieš malého do škôlky a hotovo 😉

meg9
23. feb 2012

prečo si myslíš že budeš chodiť za tmy, ved staci ju odniesť na osmu, niekde az do pol9 .To od pol 7, 6 tej v pohode stihaš vychystať obe. Potom po nu o 3tej, pol 4tej, tiež este nie je tma. Akurat mozno zapojit manzela , ak by stihal, najmä vo velkom nečasí. Ale inak za pekného počasie prečo nie. Na spanie si malého nastavíš tak aby vstal pred vyzdvyhnutím zo školky.

bubelko
23. feb 2012

@ella1980 vozim starsieho do susednej obce do spielgruppe. 3x do tyzdna na 2,5 hodiny. minuly rok to mal inak podelene, plus muz mal svoje auto a chodil do prace autom, tak vozil rano on a ja som vozila len poobede a dopoludnia len vyzdvihla. mensi sa ale musel prisposobit a veru neraz som ho budila. tento rok vozim uz len ja, muz chodi do prace vlakom, tak sa neraz stalo, ze mladsi isiel tak ako bol - v pyzame do sedacky. 😉 ked ma spielgruppe po obede tak ideme pre neho aj peso. mladsi v kociku. myslim, ze ten mladsi sa musel vo vela veciach skratka prisposobit uz zabehanemu rezimu - aj spankom, aj stravovanim.

ella1980
autor
24. feb 2012

Vdaka za odpovede. Jasne, ked neni na vyber tak sa proste musi ten mladsi prisposobit.Mne ten starsi spi aj do pol 8 takze toho budem musiet budit rano a zrejme mladsieho poobede..no co uz. Je tu nejaka mamicka co si nechala toho starsieho doma aj po 3. roku ked bola na rodicovskej s mladsim? Co poznam, vsestky davaju dieta s prichodom druheho surodenca do skolky, jasli....ja som najskor nechcela, ale asi to tak bude lepsie.

kvojtanikova
24. feb 2012

@ella1980 ja si myslim ze ak to tvojmu manzelovi nebude robit problemy, praveze by som od zaciatku toho skolkara posielala s nim, s ockom deticky nezvyknu tak "vystrajat", na mamku su velmi naviazane a potom to odlucenie v skolke rano je velmi uplakane, ocko ho preoblecie, odovzda ucitelke a syn sa s ostatnymi detickami sam upokoji. A co sa tyka poobedia - ak ti maly spi v kociku, tak si to naplanuj tak, ze pojdes po starsieho pocas prechadzky, kym ho budes obliekat, maly bude dalej spat v kociari pri dverach. Ak v kociku nespi, tak iba rychlo zbehnes po starsieho a naspat.

salomuska
24. feb 2012

@ella1980 pozri, tym ze mladsieho skor rano zobudis, mozes ho dat aj na obed skor spat a tym padom poobede skor vstane, nie? 😉 suhlasim s @kvojtanikova ze prave na zaciatku je na vodenie do skolky vhodnejsi manzel, ale syna si najlepsie poznas ty.
ked sa ti vsak zda, ze by to bolo jednoduchsie mat ich oboch doma, nic ti nebrani. ono momentalne je v mnohych skolkach situacia taka, ze deti ani neberu ak su mamicky na MD ☹ aj ked ja hlasujem za skolku - dieta v 3 rokoch je ovela spolocenskejsie ako v 2 a moze byt problem najst mu vhodnych partakov na hru 🙂

tigri
24. feb 2012

suhlasim s @kvojtanikova ze prave na zaciatok bude lepsie, ak ho bude vozit manzel, muzi to tak neberu, odovzdaju dieta a neriesia nejake sceny 😉

co sa tyka chorobnosti, je jedno, ci ho das teraz alebo o rok, musi si tym prejst, otazne len je, ako bude zvladat napor novych virusov a bakterii mladsie dieta...ja som kvoli tomu zrusila sukromnu skolku starsej dcerke a nastupila az do statnej, ked mladsia mala skoro 1,5 rocka

natiko79
24. feb 2012

My sme tak fungovali asi rok ,malého som dala skorej spinkať, ja som si navarila porobila čo bolo treba a poobede sme šli pekne do škôlky a v lete sme mali z toho takú dlhšiu prechádzku stavil sme sa na zmrzlinku alebo do parku

katushka16
25. feb 2012

ako napísala salomuska keď mladšieho skôr zobudíš,tak ti pôjde na obed skôr spať.moja staršia keď išla do škôlky,mala 2roky a 9mes. a mladšia 7mes.a dávala som ju hneď na celý deň,tak som mala doobeda "pokoj" a nestresovala som sa so spánkom.a potom išla spať poobede,tak som ju dávala spať do kočíka,som sa s ňou prechádzala a potom ešte spinkala cestou do škôlky.no a ráno si vychystám obidve,či prší,sneží,fúka.keď je mm doma a je zlé počasie,tak ideme na aute.ja v nečase nerada jazdím

ella1980
autor
25. feb 2012

Dakujem za rady. My budeme chodit do skolky peso, neni to tak daleko a ja neviem soferovat ☹ To dlhe ranne spanie sa tykalo starsieho nie mladsieho. Ten praveze buntosi velmi skoro. Nemame to teraz dobre. Starsi spi rano dlhsie a potom este poobede zo dve hodiny. Ale mladsi je skoro rano hore a spi 2-3x denne trosku. Cez den nic neurobim, varim a upratujem az ked vecer o 20.00 spia. Mladsi spi poobede dlhsie len ak som tam s nim, pripadne je este aj kojeny, takze tiez nic neurobim. Teraz som ho dala do postielky tak uvidim ci bude spat len tu pol hodinu ci aj dlhsie. Preto dufam, ze za toho pol roka sa to zlepsi. Ja som prave myslela ze na zaciatku kym si zvykne ho budem vodit ja, aby vedel, ze pre neho pridem a ze som tu, ze som ho "neodstricila". ale veru, bude mi to asi velmi luto. Vam to nebolo, ak ste este doma ostali s druhym dietatom? sa aj bojim, ak ich stretnem von a ja budem na prechadzke s tym mladsim, ze mi to bude luto a ako maly bude reagovat...ale zas, tiez uz tak citim, ze kolektiv by sa mu zisiel, predsa len novy ludia, hracky, viac miesta ako v byte. Tu ho musim casto komadovat, aby nechtiac bratovi po ruke motorkou nepresiel, nekopol ho, aby sa dival dozadu, nebehal....on uz by asi fakt potreboval viac miesta a rovesnikov. A to som si myslela, ze ked uz mladsi bude mat skoro rok, tak sa pohraju a ja aj daco urobim ...haha, prave naopak to vidim, teraz sa od nich asi nebudem moct pohnut...

salomuska
25. feb 2012

@ella1980 prepac, s tym rannym vstavanim som to zle precitala. aj moja starsia rada rano spi aj do osmej, ale uz si zvykla, ze ked ide do skolky, tak ju pridem zobudit (okolo 6:45-7:00). Ono totizto u nej nastala tesne pred 3-rokom jedna vec - prestala mi poobede spavat. Ked vsak vstane skor, nema so spanim problem ani v skolke. ci mi nebolo luto ked isla starsia do skolky? pravdupovediac, bola som taka unavena, ze ani velmi nie - mladsia bola kolikova ☹ no a ked som potom videla, co tam vsetko robia a hlavne ked som po 2 mesiacoch zacala pocuvat do dcery kazdy vecer ody na skolku, tak nebolo o com 😉 mam pocit, ze si teraz aj viac vazi spolocny cas a ze ho vieme lepsie vyuzit.

aliza
25. feb 2012

@ella1980 ako preco by ti to malo byt luto? ved dieta treba aj pustit, nie ho drzat pri sebe, dieta by sa malo ucit samostatnosti a odputavat sa od matky. tvoj syn bude mat pri nastupe do skolky 3 roky, ten mladsi nie je partner na hru a a ani tak skoro nebude a obidvom sa cez den jednoducho venovat neda, nech ma nikto nepresviedca. Co je zle na tom, ze dieta ide do kolektivu? nauci sa omnoho viac, ako ked sedi doma pri mamke. A ano, potrebuje rovesnikov, potrebuje sa naucit vychadzat s detmi, poziciavat si, striedat sa, respektovat sa, ustupit....ja som jednoznacne za. Tebe to bude luto z vlastnych dovodov, to je tvoj pocit viny, ze ho odstrcis, ale neodstrcis, das mu priestor, aby sa zacal orientovat v tomto svete, kedze vacsinu zivota prezije prave v kolektive mimo domova a matky. Treba ho pripravit a nie lutovat 😎.

tigri
26. feb 2012

@ella1980 neboj, o rok budu partaci, ja niekedy o mojich dievcatkach ani neviem, ze su doma,zavru sa do detskej izby a hraju sa tam aj 2 hodiny a ja sa mozem v klude venovat syncekovi 🙂

koniarova
26. feb 2012

@ella1980 Bóože teraz riešiš, keď si doma na RD? Buď rada, že si ho môžeš odviesť do tej škôlky na ôsmu. 😉 Keď začneš chodiť do práce a budeš tam musieť vodiť oboch napr. na pol siedmu a prinajhoršom ten mladší nebude mať ani 3 roky, to bude ešte len sranda. 😉 😉 😉 A potom pre nich chodiť, keď ti to nebude sedieť s koncom pracovnej doby. 😒

lienockaa
26. feb 2012

@ella1980 nahodou ja ti rozumiem..my mame skolku dost daleko, urobim cca 2km, ked idem peso, ja tiez nemam auto, ma ho manzel, ten je v praci v meste..ked starsi syn nastupil do skolky, tak prve dva tyzdne tu bola moja mama, ja som maleho vodila aj vyberala, najprv len ja, potom uz aj manzel so mnou, nakolko maly neplakaval, tak sme chceli, aby si zvykol, ze ho bude do skolky bravat tato..mama za ten cas kazde rano strazila malu..pre neho som isla uz aj s malou, lebo chodil len na pol dna a v septembri este nebyvalo tak zima, aby sa nedalo s nou ist..mala vtedy 10 mesiacov..
mama ale s nami nebyva, byva od nas 400km, takze po tych dvoch tyzdnoch sme zacali fungovat sami..manzel kazde rano vozi maleho do skolky a ja pre neho chodim, aj s malou..za kazdeho pocasia..peso..niekedy je to velka fuska..najviac mi prekaza dazd s vetrom..vtedy naozaj neviem, co skor drzat, ci kocik, ci dazdnik, syna drzim vzdy..ale potrebovala by som niekedy este jeden par ruk.. 🙂 no asi si kupim prsiplast..🙂 ine pocasie sa da zmaknut..aj mraz..
a co mi este prekaza na mojich cestach do skolky, su divni ludia v tejto dedine, ktori nechavaju pustenych volne pobehujucich psov..to ma obtazuje este viac ako divne pocasie..ale to by bolo uz do inej temy.. 😝
ked je mala chora a on je zdravy, tak to je horsie, vtedy manzel odchadza skor z prace a chodi pre neho..a dokonca sme uz 3x poslali aj dedka, ale ten je tiez este zamestnany, tak to je pre nas asi najhorsia situacia, ked je takto, kombinacia chora-zdravy..niekedy ho vtedy aj odhlasujem zo skolky, lebo nikomu nevyhovuje pre neho ist a ja chore dieta nechcem peso 2km tahat..

ked sa vratim do prace, bude deti vozit rano stale manzel, ja mam skoru pracovnu dobu, ja ich ale budem vyberat, co on zas nemoze, lebo pracuje dlho..

ella1980
autor
26. feb 2012

Salomuska - veru, aj moj ked dlhsie pospi, tak poobede ma problem zaspat a dakedy vynecha, napr. dnes. ale my mame problem este ze on nechce kakat na wc len do plienky, a to prave pred poobednajsim spankom. takze ak sa pokaka a ja o tom neviem, tak nespi. lebo ja ho idem par krat skontrolovat a potom uz zalahnem s mladsim...

aliza - luto preto, ze sa to konci. Aj ked je to narocne a veru neda sa venovat naraz, to mas uplnu pravdu. Na tom koletive neni nic zle, jasne ved preto by som ho tam aj dala. Ale ci to on pochopi, ci to jemu nebude luto, ze ja som doma. O mna tak nejde, to je jasne...

koniarova - riesim, lebo teraz budu prebiehat zapisy a preto, lebo ho potrebujem naucit vela veci dovtedy a je lepsie byt pripravena ako sa nechat zaskocit (uz som viac krat bola neprirpavena ze co ma caka - nemam sa s kym poradit a "odkukat" a bolo to neprijemne a tazke, uz to nechcem zazit). Starsi ma este stale cumel, pije z flase, kaka do plienky, ma ju na spanie poobede a v noci. Bude to tazke ho to vsetko naucit, lebo sa toho nechce vzdat takze mam co robit v priebehu tohto pol roka. Tak aspon na tuto vec som sa tu chcela opytat, ine ma zatial nenapadlo...

koniarova
27. feb 2012

@ella1980 To, čo ho chceš ešte naučiť, nemá nič spoločné s nástupom do škôlky. Sú to bežné veci, ktoré si mala začať učiť už dávno. 😉 Zapísať ho predsa dať môžeš, nastúpiť nemusí. Je to všetko na tvojom uvážení. Keď uznáš, že do škôlky ešte zrelý nie je, tak ho tam proste nedáš. Máš obrovskú výhodu, že si doma na RD s mladším.A to, či dali tvoje kamošky deti do škôlky, ti môže byť laufr jedno. Zbytočne sa už teraz strachuješ. 😉

dinka82
27. feb 2012

@ella1980 ahojky, bude ti to ľuťo na začiatku, aj si poplačeš, poplačete. potom ,ak sa bude páčiť v škôlke, bude tam chcieť chodiť aj v sobotu. Naša hovorí, že je jej smutno za školkou. Alebo príde a ukazuje mi čo nové sa naučila - to je tá príjemnejšia stranka. Ja som mala tiež výčitky, že som ju dala do školky a ja doma, a potom mi jedna známa povedala, že deti tú zmenu zvládajú ľahšie ako my dospelí (po psychickej stránke.), potom som sa trošku začala na to inak dívať. Ráno vodí malú do školky manžel autom, a poobede ja peši s kočíkom. A často si ju nechávam v piatok doma. Choroby a kto pre malú pôjde - to je u nás problém stále.