Mám dať staršiu dcérku do škôlky, aj keď som na rodičovskej s mladšou?

zeytin
16. jan 2013

Uvažujem nad tým, že by som dala staršiu dcérku do škôlky od septembra. To bude mať presne 3 roky. Ale stále som na rodičovskej s mladšou (má 1 rok) a pravdepodobne ešte nejaký ten čas aj budem. Nad škôlkou uvažujem nie kvôli tomu, že by som ju nechcela mať doma, ale vidím, že ona je veľmi šikovná a nech robím čo robím, veľmi jej chýba kolektív iných detičiek. Keď sa prechádzame po vonku a stretneme škôlkárov, tak sa k nim pridá, chytí za rúčku nejaké dieťa zo škôlky a musíme chodiť s nimi celú prechádzku 😀 Stále mi rozpráva, že chce ísť do škôlky, že ona sa tam bude hrať a bude tam mať kamarátov. Zatiaľ sa stretávame iba s kamarátkami, ktoré majú podobne staré detičky tu v okolí. Veľmi pekne sa s nimi vie zahrať. Tak neviem, čo mám robiť. Ja viem, že môžem mať problém ten, že mi ju do škôlky ani nezoberú, keď som na rodičovskej. Zvažovala som nad tým, že by som ju dala do škôlky iba na pol dňa. Neviem si predstaviť, že by som ju celý deň nemala doma... teraz sa začína tak pekne hrať aj s mladšou dcérkou. Ak by začala chodiť do škôlky, nebolo by ich vzájomné odlúčenie pre ne zlé? Mladšia by bola doma sama, nemal by sa s ňou kto hrať... A tiež aj tie choroby zo škôlky... Pozitívom by bolo, že by som mala aj ja viac času, mala by som doma iba jednu, stihla by som si viac porobiť, možno by som si konečne aj trochu oddýchla. Fakt neviem, čo mám robiť. Poraďte mi, máte podobnú skúsenosť?

marthuska
16. jan 2013

bud ti baby povedia, to co ja: daj malu do skolky a ak budes mat stastie a zoberu ju a uvidis, ako to bude brat. (moja bola taka ista a od 1 aj tristvrte je v jasliach a aj z novej skolky nechce ist domov, je proste kolektivna). alebo ti baby napisu, ze dieta potrebuje matku a slus. akoze mat dve deticky na starosti a mat moznost dat jedno aspon na pol dna do skolky, urcite to spravim. ved to prospie aj tomu skolkarovi, aj malickemu, aj tebe.

lucina7
16. jan 2013

asi by som volila škôlku. má tam seberovných a naučí sa veľa nových vecí. 🙂

careamell
16. jan 2013

Ja by som ju do škôlky určite dala, ako píšeš, že sa rada hrá s deťmi, kolektív jej len prospeje a najmä hranie sa s rovnako starými detičkami. Ja mám 8 ročnú dcérku, ktorá chodí do školy a tiež býva chorá, v škole bývajú všelijaké chrípky, ale malý zatiaľ od nej nikdy nič nechytil. Toho by som sa moc nebála. Obe si budú viac vzácnejšie, keď sa potom poobede uvidia, myslím, že by to ich vzťahu nijak neublížilo, viac sa budú na seba tešiť. A v neposlednom rade to bude aj pre teba odľahčenie. Ak by si sa rozhodla ju do škôlky dať, choď sa aspoň spýtať, či by ti ju zobrali, za spýtanie nič nedáš. 🙂

sonyay
16. jan 2013

ahoj,
Mam starsiu dcerku a mladsieho syna, akurat je medzi nimi tri a pol rocny vekovy rozdiel. Ked sa narodil maly, dcerku som nechala doma, vlastne sla do skolky az ako pat rocna, do predskolskej triedy. Keby som bola v tvojej situacii, tak by som ju do skolky prihlasila aj tak nevies ci ju zoberu. Ja teraz lutujem, ze som ju neprihlasila skor, ona do skolky ist nechcela, myslela som, ze so mnou doma jej bude lepsie. Ibaze ked nastupila do skolky, velmi dlho jej trvalo kym si ako tak zvykla, pokial by nemusela, do skolky by vobec nechodila. Okrem toho ak ju prijmu mozes ju tam nechat len pol dna a to tak rychlo ubehne... Zatial sa mozes venovat tej druhej mladsej, ktora ta bude mat len pre seba. Oni si zvyknu. Tiez som sa toho bala ako to bude ked mi dcera odide do skolky ale myslim ze syn je celkom rad, rychlo sa prisposobil situacii, konecne ma ma len pre seba, nikto mu neberie hracky... a ked pride domov, tak sa zase spolu pekne hraju a su radi ze su spolu.... Z vlastnej skusenosti, prilis to neries ale urob to, uvidis ako sa vyvinie situacia, aj tak predpokladam ze ked si doma s mladsou tak ti ju do skolky nevezmu....

alka221
16. jan 2013

ak sa rada hra s detmi a sama sa tam pyta, dala by som ju do skolky.. ak ti ju ovsem vezmu,ked si doma. 😉

skybaby
16. jan 2013

Ja mám väčší rozdiel ako ty, staršiu mi ale do škôlky nezobrali kedže mala tri až v novembri a tiež som doma. Nakoniec som vymyslela kompromis a dcéra je v súkromnej škôlke na dva celé dni a je tam šťastná 🙂 mladšia sa síce v tie dni na ňu pýta, ale vydrzime aj bez nej 😀 od budúceho školského roka chcem zasa skúsiť štátnu škôlku a keď mi ju zoberu, tak si ju budem asi nechavat piatky doma, aby sme mohli podnikať niečo všetky tri spolu.
Ak ti ju teda zoberu daj ju určite do škôlky, aj keď nie na cely týždeň

elka86
16. jan 2013

Z vlastnej skúsenosti - ju daj, ak máš tú možnosť. Ja som ešte len začínala druhú rodičovskú (menšie dieťa malo 3 mesiace) a dala som staršieho do škôlky. Síce ma polovica babiek na dedine ohovorila, že "chúďa dieťa" musí chodiť do škôlky a ja som doma...Našťastie rodina ma podporovala a synovi to neskutočne prospelo už len z toho dôvodu, že dovtedy vyrastal len s dospelými a mal problémy komunikovať s deťmi svojho veku. V tomto mu to veľmi pomohlo, takže som to nikdy neľutovala..

bronia13
16. jan 2013

no ak ja by som bola na MD a platili by mi ju a skolka by ma vysla relativne lacno urcite by som dala zatial maly bol len 2 mesiace a aj to ma stalo dost $ a to chodil 3xpo 3 hodiny do tyzdna a veeeelmi sa mu pacilo, ked mala bola "mala" tak sa tiez pekne hrali, potom ho mala zacala hrist,no skor on ju ona sa potom branila a teraz sa mlatia hlava nehlava a hlavne ona jeho a robia si zle, takze ked mam len jedneho tak si ovela viacej porobim a aj oddychnem 🙂 tak ja na tvojom mieste by som to urcite skusila 🙂

lulinka02
16. jan 2013

Ja mam medzi synmi rozdiel rok a sedem mesiacov a starsieho som davala do skolky ked mal dva roky a sedem mesiacov s tym, ze sa mi sam pytal medzi deticky a povedala som si, ze vyskusame a ked sa mu nebude pacit, tak ostane doma. Samozrejme, ze ostal, maju tam ine aktvity, hraju sa, spievaju, a vidim na nom, ze tam chodi rad. Bolo mi to trochu luto, ze uz nie som s nim cely den, ale takto mozem ten cas venovat mladsiemu, tak ako som ho venovala starsiemu, kym bol sam...

k_a_j_k_a
16. jan 2013

ja som na 100% za skolku. nie ako odklad dietata, ale skolka a kolektiv dieta rozvija. naucia ju tam veci, co mi dospely povazujeme za samozrejmost a vobec nas nenapadne to ucit deti. vidim to na svojich detoch, obe od septembra chodia do skolky a chodia odtial s takymi vecami, ze nechapem obcas - a to myslim v dobrom 😀
dalsia vec je, ze ja som starsiu nechala o rok dlhsie doma, mala ist uz minuly rok do skolky. a videla som na nej, ze sa s nami nudi a to mam medzi detmi len 1,5roka rozdiel. program som musela prisposobovat hlavne mladsej a bolo to na starsej vidiet.

adkasmolka
16. jan 2013

dieta potrebuje kolektiv, potrebuje sa rozvijat, potrebuje zdravu priebojnost a ucit sa novym veciam. Pokial mas moznost, nevahaj.

miggi83
16. jan 2013

nevahaj ja som tiez dala nie preto ze by som bola zla matka, ale strasne zacal napredovat, a dietatu to neuskodi, kazdy den sa uci nieco nove, vidim to na detoch sama, nevahaj len nie na 4 hodiny lebo poto msi bude horsie zvykat na cely den 🙂

leanax
16. jan 2013

Presne toto riešim aj ja... Moja bude mať tri roky až v júli, ale už teraz som ju zapísala do škôlky. Riadne by tam mala nastúpiť od septembra, ale uvažujem, že ju dám už skôr. Malá je veľmi hravá, doma nech sa jej venujem ako chcem aj tak vidím na nej, že ona sa sama nudí. Keď sme vonku s deťmi tak sa dokáže vyhrať do sýta... akože vidím na nej, že je vo svojom živli. Raz som jej povedala, že ju dám do škôlky ku iným detičkám tak od vtedy ona sa pýta kedy tam už pôjde. Práve včera som volala s pani riaditeľkou, tak môžem ju doniesť kedy koľvek sa rozhodnem... no stále niesom rozhodnutá, lebo mi bude doma chýbať... Na druhej strane o mesiac sa mi narodí synček tak možno by bolo aj mne lepšie... Ja ju chcem dať do škôlky, len neviem či počkať do septembra, alebo ju dať skôr...

zuzin78
16. jan 2013

Ahoj. Asi budem jedina co Ti napisem , ze ju nechaj este doma . Moja bola do 4 rokov doma a o nic neprisla .
ale ak sa neobavas chorob tak ju daj na zaklade svojho vedomia, ja na skolku len a len nadavam , hlavne na nezodpovedne mamy co davaju tam chore deti , koli skolkarskemu virusu som bola v decembri dva krat v nemocnici teraz je starsia odhlasena az do jari zo skolky a som rada , ze mame na chvilku pokoj s chorobami. .

raona
16. jan 2013

@zeytin Ja mám detičky asi s podobným rozdielom ako ty.. Ja som staršiu do škôlky dala, ALE má to aj svoje pozitíva aj negatíva... Za prvé, celý september v pohode do škôlky chodila, no potom bola mesiac a pol doma, potom tyzden v skolke, znova chora, zas doma asi dva tyzdne, potom sla do skolky, zas bola chora, .. proste odkedy je tam, tak mi vzdy ochorie i ked dovtedy nebyvala chora vobec... a som z toho riadne na nervy,bo potom mi ochorie aj mladšia a nakoniec ochoriem aj ja... proste od zaciatku oktobra nic nerobim, len do nich pcham dake lieky, behame hore dole k doktorke, to jej robili uz niekolko testov, ci nema to ci nema hento, no nema nic... tak z toho dôvodu ja strasne BANUJEM, že som ju do škôlky vôbec dala...
Za druhé ráno, ked manžel je v práci, ja musím budiť aj mladšiu a brať ju so sebou aby sme staršiu dali do školky, či prší, neprší, je zima, fúka nefúka... a ak nemám akurát auto k dispozícii, s oboma sa trepkám v každom počasí a vidím, že malá by ešte spala, potom je nervózna a väčšinu času zavesená na mne, až po jej obedný spánok... takze aj pre toto by som na tvojom mieste viac zvážila či dáš staršiu do škôlky alebo nie...
Za tretie ááno aj moja staršia dcérka je vnímavá, kolektív jej chýbal a preto som ju dala do škôlky, tak pre toto som rada, že je v kolektíve..
Za piate platíš za škôlku mesačne /výnimka je len vtedy ak je dieťa plný mesiac doma a donesieš od lekára potvrdenie, že áno dieťa zo zdrav. dôvodov bolo celý mesiac doma, akonáhle aspon jeden den v mesiaci do školky ide, tak platiš celé školné - teda aspon u nas je to tak/ aj keď dieťa nechodí do škôlky, akurát tak obedy Ti odrátajú...
Neviem, sama sa musíš rozhodnúť ale za seba hovorím, že keby to mám znova urobiť, tak to neurobím.. mladšia sa od nej postupne učí, a časom sa začnú spolu hrávať, tak potom jej staršia bude chýbať viacej, i keď ona už aj teraz jej chýba aj ked sa este nevedia tak dobre zahrať... no časom to príde...

karinkaeich
16. jan 2013

ahoj. my sme nasho dali od oktobra (mal 2r.2m.) a vobec nelutujem. zo zaciatku bol lutostivy za maminkou, ale uz si zvykol a pyta sa tam chodit aj cez vikend. my sme sa tak rozhodli, kedze sme vedeli, ze pride babatko a casu na neho bude menej. takto ma novych kamaratov, paci sa mu, vela sa toho naucil, ma vyplneny cas a prospieva mu to, vidiet pokroky 🙂 pre nas vsetkych je skolka jednoznacne velke plus. dokonca aj chorobnost sa nam viac-menej vyhyba (klop klop)

bona
16. jan 2013

Nasa Terezka nastupila do skolky uz minuly september,mala 2r4m. Vybavovalo sa to tak narychlo este v auguste a tak trochu po znamosti,pretoze som vtedy este s rizik.tehotenstvom lezala v nemocnici a od septembra by sme ju nemali "kde nechat". V polke augusta som sice predcasne porodila,ale Terezka do skolky isla (aj z dovodu,ze som casto chodievala za malym do nemocnice v BA,my sme od Puchova). Po prvom trochu placlivom tyzdni sa tam skvele zabehla - hned sa s detickami skamaratila,pani ucitelky sa jej tiez pacili..mala tam ovela podnetov a zabavy nez doma,zostala aj viac samostatna,co sa tyka jedenia,obliekania..kazdy dalsi den sa tam viac tesila. Ked sme si Simonka doviezli domov,odporucali nam u nej kvoli chorobam prerusit dochadzku (aby sa od nej nenakazil aj maly,kedze u neho by sa aj mensie prechladnutie mohlo skomplikovat),tak od novembra je so mnou doma..ale sama vidim,ze deti jej chybaju,ked sa hra,babiky maju ich mena a stale hovori o tom,ako tam bude zasa chodit..nehovoriac o tom,ze teraz sa mi naozaj nedari sa jej venovat naplno,takze naozaj ma menej zabavy nez tam..:-/ Ale od marca zasa nastupi..a druha vec je tiez to,ze ked bola teraz na dva dni u svokricky ,jasne,ze som mala viac casu,resp. (a neodsudzujte ma za to) kludu..🙂 aj na povinnosti aj vylozenie noh..😉 Takze u nas takto..

lubina
16. jan 2013

Nasa starsia tiez zacala skolku, v sept. predtym ako sa nam narodila v dec. druha dcera. Starsia mala vtedy 3 roky a bolo jasne ze potrebuje deti. Ked sa narodila mladsia, tak bola 3 tyzdne doma a ked ju babatko "omrzelo" isla k seberovnym detom a celkom sa jej tam pacilo 🙂

kingstonka
16. jan 2013

ja by som dala- a aj som dala 🙂 deti s podobnym rozdielom... je velka pravdepodobnost, ze chorobami si prejst hlavne prvy rok musi a aspon si ty doma a ked bude chora nebude problem, kto s nou ostane- a je tu ale aj velka pravdepodobnost, ze bude castejsie chory aj mladsi surodenec... ale aspon potom ked nastupi do skolky - uz bude odolnejsi proti chorobam a ty mozes do prace ...

dionyzka
16. jan 2013

ja by som do skolky nedala, ak si na rodicovneskej dovolenke. Zapisala by som ju az v 4. roku zivota a to kludne len na pol dna. Naopak, zacala by som kolektivom ako tanecny kruzok v doprovode matky, plavanie, jazyky... nieco, kde sa chodi pravidelne a je to v kolektive.

katka121
16. jan 2013

socializácia dieťatka v kolektíve je podľa mňa dôležitá - takže áno - dala by som......keďže si na materskej nemusíš ju tam nechávať do štvrtej - ale ak bude ako môj syn tak sa bude odúvať, že si prišla moc skoro a chcela sa ešte hrať........ 😎 , škôlkárske choroby sú povinné kolečko asi pre všetkých -ALE - moja rada: syn je tretiak a ešte nikdy nejedol antibiotiká - celú škôlku som sa riadila nasledovným, keď sa mi čo i len náznakom zdalo že ide naňho choroba nechala som ho doma ( naštastie máme babičku...) tri dni sme ostali doma, čosi málo vysmrkali - podľa mňa najhoršie je keď maminka dá dieťa do škôlky a vie že nie je O.K. - to ho dorazí úplne a nie je to ohľaduplné voči ostatným deťom - i keď nie je to vždy také jednoduché ...........

sonkab
16. jan 2013

Urcite by som ju do skolky dala. To, co jej da kolektiv jej ty ani pri najvacsej snahe dat nemozes. Moj maly ma prave dnes 2,5 roka a uz od minuleho pondelka chodi do skolky. Doma sa so mnou nudil, ja o 1,5 mesiaca rodim, uz som unavena, nevladzem a pravdupovediac ani nemam naladu sa mu cely den venovat. Takto je pol dna v skolke, o 12.00 idem pre neho a cele poobedie sme spolu (uz cez den nespava)

dominka11
16. jan 2013

Určite by som vyskúšala, my sme dali a všetkým to len prospelo. 😉

simonka1304
16. jan 2013

Ja som nedala a vobec nelutujem.Takto si aj do 9h spime,nemusime sa rano nikam nahanat,neriesime choroby..Este sa dost nachodi do skoly.A co sa tyka kolektivu,ten sa da nahradit aj inak.Medzi deti chodime casto..

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rainbow0508
16. jan 2013

Suhlasim s @zeytin a super ti napisala negativa/pozitiva. Mozem ti len ako ucitelka v skolke napisat, ze je sice pravda, ze ak sa ti drobec pyta do skolky, daj ju...ale musis ratat s tym, ze moze "chorovat"...tyzden doma, par dni v skolke zas tyzden dva doma a potom apr dni v skolke...ale zas na druhej strane si to odbijes s nou, kym si doma s mensou a jej imunita uz bude ok, kym pojde aj druhe drobca do skolky...ja by som urcite bola za...a ze mensie nebude uz tolko s nou...nevadi...viac si to drobca bude moct vychutnat teba...a ono to tiez potrebuje...ale myslim, ze ty si sa uz rohodla 😉

janinka444
16. jan 2013

Chcem sa podeliť o moju skúsenosť. Moje dve staršie deti do škôlky vôbec nechodili. Medzi nimi je 2-ročný rozdiel a práve v tom období, keď dcérka mala 1 rok a syn 3 roky, začali sa pekne spolu hrať, bolo nám doma spolu dobre...Ja som sa im venovala, aj veľa som si pri nich porobila, keď sa spolu hrali...inak vôbec nepoznali detskú lekárku...Potom keď nastúpili do školy, nemali problém sa zadaptovať, nič nestratili.... Ja som teraz opäť na materskej s ďalšími dvomi detičkami a tiež takto podobne uvažujem, že ich asi nedám do škôlky. 🙂 🙂 🙂

vcielkamaja30
17. jan 2013

Ahoj mám tiež tak strší mal skoro 4 roky ked začal chodiť teraz má 5 a mladší 2,5 ale je to fakt super jedno je pravda že chalani sa mi spolu doma bijú berú jeden druhému hračky a je ohen na streche ale jednoznačne ju daj a choroby? Mali sme zo začiatku problémy týžden chodil ostal doma chorý ale prejde to potrebuje sa dostať do kolektívu a získať imunitu.PS: Ked bol starší chorý menší mi to nechitil a boli spolu

trojmamka
17. jan 2013

urcite ano mala to potrebuje

gabaiii
17. jan 2013

pre zeytin: Dobry,..ja som bola tiež na materskej s druhou dcerkou,..ked staršia mala tri roky,...skusila som ju dat do skolky,..no chodila tam tri dni,...nezvladala to,...psychicky,plakala,dokonca mi rano zvraciala,aj učitelka bola dost drza,.....tak som ju nechala doma,..a dala som ju až od 4.rokoch,..a super,..bez problemov,..pohoda.,o nič neprišla,...Inak je dobre davať dieťa od začiatku ,ked nastupi,..nech je do 15.00 hod,...lebo ked po neho pojdete o 12.00 hod,kazdy den,..a potom po roku napr.ho tam nechate spať aj,..nemusi si nato zvyknuť,...ostat tam do 15.00,hod,kedže chodilo domov na obed,....to je sice individuálne u každeho dietata.