Rozlúčka v škôlke

olinka2
18. jún 2013

Ahojte. Poradte mi čo mám robiť. Máme 5 ročného predškoláka, ktorému sme zatiaľ dali odklad,lebo ak by sme to neurobili nemali by sme miesto v škôlke, čiže museli by sme hľadať novu škôlku...lebo pani riaditeľka povedala : " kto si podá odklad,nech si hľadá novú škôlku,lebo my už kapacity nemáme."... ale ostalo to otvorené, nakoľko do 1. septembra sa ešte môže zmeniť hocičo. Tým ,že je vedený ako prípravkar, absolvovali sme a boli sme oslovení,že sa zapojíme do všetkého... to znamená fotili sme sa na tablo, zberali sme sa na rozlúčku, na tortu, darček a kvety pre panie učiteľky a pani riaditeľku... a tu máme problém....okrem neoficiálnej rozlúčky, je na škôlke oficiálna časť pri ktorej sa deťom odovzdáva certifikát o absolvovaní a ukončení škôlky a kniha na rozlúčku.....no nám bolo povedané, že nás sa to netýka,tak na túto časť rozlúčky nemáme chodiť....ak tam však prídeme mám dieťaťu vysvetliť,že nič nedostane ☹ no ak mi 1.septembra nastúpime do školy...moje dieťa je tým pádom ukrátené o spoločnú rozlúčku so spolužiakmi a so spomínanou ceremóniou...je správny postoj škôlky a jej vedenia ???? lebo ja som sa stým ešte nestretla...ale naopak deti s odkladom absolvovali túto časť rozlúčky 2 krát,keďže ešte v škôlke napokon zostali.

aristka
18. jún 2013

my sme to zakaždým absolvovali dvakrát,ale dostali len raz pri odchode,ale aby im nebolo ľúto dostali niečo malinké...ďalej to ,že ste dostali odklad ,alebo dali odklad,je povinnosťou riaditeľky tvoje dieťa naďalej bať lebo predškolák je povinná školská dochádzka a zo zákona ho musí zobrať a nie ,že si hladajte,ak je to problém treba ísť za zriaďovateľom škôlky a pohroziť aj médiami aj advokátom...lebo toto je úplná blbosť...takže sa nedaj,aj tvoje dieťa si zaslúži úctu aj keby si mu tú čokoládu namiesto knižky kúpila ty

janinah
19. jún 2013

myslela som,že koncom júna sa už vie,že rodič už vie,či dieťa nastúpi do školy,či nie...

olinka2
autor
19. jún 2013

@janinah asi máš pravdu, no my sme požiadali o odklad hlavne kvôli rečovej vade, ktorú s logopédkou riešime a celkom sa nám to darí, preto to máme stále otvorené ( a vraj je to aj štandardný postup), lebo dieťa sa stále vyvíja a dozrieva a môže urobiť také pokroky aj podľa psychológa, že naozaj môže potom nastúpiť 1.sept. do školy. Ak sa teda na to pozriem, tak máme ešte 2,5 mesiaca...preto som tiež súhlasila,nech všetko absolvuje, aby si to aj on zažil,ak by sme predsa len nastúpili do 1.roč.

janinah
19. jún 2013

@olinka2 je dosť prvákov,ktorí ešte chodia na logopediu,môj syn nastúpil do 1tr.v septembri a s logopediou sme skončili v januári 😉

olinka2
autor
19. jún 2013

Ahojte som tu znova.Tak dnes sa konala tá spomínaná rozlúčka 😒 a dopadlo to dosť zlé. Dva dni pred rozlúčkou mi riaditeľka povedala, že tam nemáme chodiť, ale ak prídeme tak mám dieťaťu vysvetliť,že nič nedostane. Ja som sa rozhodla, že tam pôjde, lebo viem,že on to bral ako vystúpenie pre nás a aby bol stými svojimi spolužiakmi..a napokon ak nastúpi do školy,tak by o to prišiel,.....tak som knihu kúpila a dala učiteľke aby mu ju odovzdali. po všetkom sa išiel manžel poďakovať, že nám vyšli v ústrety, hlavne kvôli malému,ten sa naozaj tešil, keď počul svoje meno....no riaditeľka na neho vybehla,ako sme si to dovolili, nechať jej knihu,aby mu ju odovzdala,,,že to nie je etické..... 😒 tak Ja neviem, nepodriadila som sa jej a takto to dopadlo....pokazilo sa to viac...skomplikovalo sa to... ☹

marker
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marker
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marker
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marker
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kvetinka211
19. jún 2013

@olinka2 ze "eticke" ... pani riaditelka by sa mala nad sebou hlboko zamysliet a vyhrabat sa z infantilneho uvazovania ..

maznacik007
19. jún 2013

no veru to nebolo vhodne aby dostal tu knizku ak ma teda odklad... najma voci inym detom co maju odklad a im rodicia knizku nepriniesli ...

a ako to mate poriesene v skole... lebo ak sa vy rozhodnete na konci augusta ze ho date do skoly ... tak s nim v skole ratat nebudu, takze sa vam moze stat ze tam nebude tiez mat pripravenu knizku, miesto, menovku, slabikar (to sa objednava na ziaka) pracovne zosity atd.... taketo veci treba podla mna riesit skor ... a na konci juna by uz bolo vhodne aby ste vedeli ze co dalej ... ci skolka ci skola... na logopediu moze chodit aj ako skolak v pohode...

ak by im toto urobilo dajme tomu pat rodicov tak uz maju problem aj v skole aj v skolke kvoli miestu a tak ...

babulina
19. jún 2013

ja si tiez myslim, ze to nebolo velmi vhodne ako ste to poriesili, maly ma dost rokov aby to dokazal pochopit, inak celkovo mam pocit ze si tazko komplikujete zivot s takymito spekulaciami - odklad/neodklad, ale taktiez aj okoliu - skolke, pripadnej skole a najma neviem ako vas syn, to mu kedy chcete povedat ci ide alebo nejde do skoly? lebo podla mna dieta by sa malo dusevne pripravit na takuto zmenu a nie z jedneho dna druhy mu urobite takyto sok

olinka2
autor
20. jún 2013

Asi sme to poriesili zle...len Ja som stale vychadzala z toho...ze nam bolo povedane...ze aj ked mame OSD budeme absolvovat vsetko...uz som to mala pri prvom a nebolo inak....a tykalo sa to iba nas....nakolko mamicka toho druheho ditaka va vyjadrila...ze ona rozlucku ani nic s nou spojene neriesi.. a ani to neboli v ociach inych eticke...ze sa mal rizlucit so spoluziakmi... tak ja uz neviem co je spravne....Ja skor citim, ze mysime robit iba to co nam je povedane....sebecky som vyriesila svoj problem ...aj to mi bolo povedane...preco nemohla prist moznost z vedenia...aby bol vlk najedeny a aj ovca cela.....to naozah som taka sebecka???maly bol rad...ze vystupoval a spieval pre nas

olinka2
autor
20. jún 2013

Asi sme to poriesili zle...len Ja som stale vychadzala z toho...ze nam bolo povedane...ze aj ked mame OSD budeme absolvovat vsetko...uz som to mala pri prvom a nebolo inak....a tentoraz sa to tykalo iba nas....nakolko mamicka toho druheho dietata sa vyjadrila...ze ona rozlucku ani nic s nou spojene neriesi.. a ani tento postoj nebol v ociach inych eticky.ze sa mal rizlucit so spoluziakmi.... tak ja uz neviem co je spravne....Ja skor citim, ze musime robit iba to co nam je povedane....sebecky som vyriesila svoj problem ...aj to mi bolo povedane...preco nemohla prist moznost z vedenia...aby bol vlk najedeny a aj ovca cela.....to naozaj som taka sebecka???maly bol rad...ze vystupoval a spieval pre nas

maznacik007
20. jún 2013

@olinka2 inak ty si odovzdala riaditelke MS rozhodnutie riaditela ZS o odklade skolskej dochadzky?

lebo vo vyhlaske je uvedene ... a my to mame aj v skolskom poriadku tak ..." Rozhodnutie o odklade plnenia povinnej školskej doc hádzky die ťaťa predloží zákonný zástupca riaditeľovi materskej školy spravidla do 15. apríla. " Ak rozhodnutie doručite v tomto termíne, riaditelka školy vam nemože dochádzku ukončiť a je povinná vám miesto ponechať aj v dalsom skolskom roku.

ja si myslim ze v prvom rade si dories ten odklad a potom ries rozlucky a myslim ze deti sa aj tak najlepsie rozlucia v skolke same ... a ved sa este budu stretavat ... to neni maturita a pod...

matozazzo
20. jún 2013

Z pohladu dietatka: vsetko absolvuje ako predskolak, ktory konci skolku s tym, ze ide do skoly. A ty sa zrazu v septembri rozhodnes - nie, ostavas... Strasne na psychiku tohoto dietatka, neviete si predstavit, co to robi, ked sa ma vratit..
Riaditelka postupovala spravne, ked povedala, ze AK HO NECHAS nadalej v skolke, tak na spolocnu rozlucku, kde sa dava potvrdenie o ukonceni predprimarneho vzdelavania, nema ist - lebo sa ho to netyka, az o rok. Je to lepsie pre to dieta, hlavne po psychickej stranke. Ono to neriesi - len ty, ako rodic. Prave tym, ze tam pojde a nepojde do skoly, ale vrati sa, bude to pre neho horsie :(
Riaditel ma tiez termin, dokedy musi nahlasit pocty miest v skolke a koho moze prijat a koho nie. Rozhodnutia sa posielali do konca maja. Ak si sa rozhodla, ze do skoly nastupi, uz s tvojim dietatom nepocita. nema miesto. Takze ak ty sa zrazu niekedy v juni alebo v juli rozhodnes, ze este nie, ma pravo ti ho nevziat. presli ste si predsa psychologickymi testami, logopediou a td. a mali ste cas a doporucenia odbornikov na to, aby ste sa vcas a spravne rozhodli...

aristka
20. jún 2013

@olinka2 neetický je jej postup a buď si istá ,že ku mne by si to nedovolila a dostala by ako sirota slušne ,ale trefne,nebolo to od vás sebecké a pani riaditeľku by som odkázala na špeciálneho pedagóga ,aby sa poučila čo to o deckej dušičke,jedno to poviem určite má vysokú školu je študovaná a zas sa ukazuje ,že úplne na hov...lebo určite mala aj psychológiu možno práve vtedy bola chorá....

aristka
20. jún 2013

@matozazzo aj keď pani riaditeľka má termím pokiaľ sa deti nahlasújú,čo tak prisťahovalci,ktorí sa musia zrazu presťahovať z jednej časti slovenska na druhú...musí ho zobrať ...toto som riešila aj ja ..pani riaditeľka toto na mnˇa vyplula ,ale bola som na ňu nachystaná,pretože som si to predtým prediskutovala s viacerými pedagógmi z toho fachu,to jest riaditeľka ,zástupkyňa a ešte jednou na vyššom poste a keď som to na ňu vyrukovala bola veľmi dotknutá a tak som jej povedala ,že keby mi robila problémy ,pretože poznám práva,svojho dieťata a povinnosti škôlky ,ju by som vynecha
la ,absolútne by som ju obišla a rovná cesta za zriaďovateľm škôlky aj s právnikom....a boli sme porozprávané ...a moje deti mali obidve odklad a 2 krát absolvovali rozlúčku aj program ,pretože dieťaťu nevysvetlíš prečo sa nemôže zúčastniť lebo je veľkáč...lebo mu to patrí a absolvujú to aj ostatný spolužiaci a tešili sa a dostali ako bolestné sladkosť...absolvovali sme to bez akýchkoľvek ceremónii...boli tam úžasné pani učiteľky,ktoré toto barali ako samozrejmosť...

maznacik007
20. jún 2013

@aristka treba si prestudovat zakon riaditelka nemusi prijat kazdeho predskolaka ... ale musi ho uprednostnit pri prijimani deti do MS....cize to co pises neplati... a predskolaka uprednostni len ak splna podmienku trvaleho pobytu....

ale v podstate toto cele je uplne jedno ...prioritne by malo byt ze sa ma hladiet na potreby dietata a nie sa na rychlo rozhodovat... ide do skoly nejde...
povacsinou sa tak robi ze sa dieta pretestuje este v maji a do konca juna sa da skole a skolke vediet teda ze co a ako .. predsa len je aj pre to dieta neprijemne ak pride do skoly a nema nic nachystane objednane...lebo toto vsetko ucitelky zabezpecuju dopredu ...

aristka
20. jún 2013

@maznacik007 samozrejme je to trvalým pobytom a my sme ho mali a do škôlky sme šli s predstihom adekvátne..a robila problém,ale po mojich argumentoch ..nemohla nič...a v tom ti dávam za pravdu,ja som moje deti nedala do škôlky aj psychológ v tom vyšiel v ústrety...a rozlúčku mali na dvakrát...takže v tom sa mamička mala už rozhodnúť ... 😉

maznacik007
20. jún 2013

@aristka hej, ono v kazdej skolke to asi maju inak dcera chodila v meste a tam ta rozlucka bola taka oficialna tiez len pre tych co realne odchadzali zo skolky ...samozrejme ze neoficialne mali rozlucku vsetky deti aj na tablo sli len tie co odchadzali ....aby sa to nemylilo.. asi .. ale to bola velka skolka...

syn chodi tu na dedinsku a tu su take oslavy spolocne ale tiez dostanu len ti co odchadzaju nejaky darcek a su zverejneni s skolkarskych novinach
myslim ze decka to nejako neriesia ze len ti co odchadzaju dostanu darcek maju to samozrejme vysvetlene... a vedia ze ked oni pojdu do skoly tak tiez dostanu....

aspon takto mam skusenosti ja ...

ale ak by malo moje dieta odklad tak by som sa nezbierala na rozlucku a ani ho nedala na tablo aby ho to nemylilo

kvetinka211
20. jún 2013

@olinka2 si mamicka a tvojou ulohou je branit svoje dietatko pred vsetkymi zlami a naucit ho postupne branit sa a byt odolny voci ludskej hluposti ... konala si spravne a nic zle si neurobila. Este narazite na vela debilov v skolstve aj mimo neho 😒 Hoci zda sa mi ze v skolstve je obzvlast velka koncentracia zakomplexovanych malych ludi 😀

Zazila som raz podobnu situaciu ked mi natvrdla riaditelka zus odmietla pustit na koncert kde som hrala pozvanych staruckych starkych, ktori sa tam dotrepali v mraze a poladovici. Lebo to vraj bola uzavreta spolocnost co mi jaksi vopred zabudli povedat 😠 Vtedy som mala malo rokov, takze to skoncilo len pri slovnej vymene, dnes by som to urcite neodohrala, doteraz ma to mrzi ze museli odist. So slusnymi ludmi treba slusne, s idiotmi tak ako si zasluzia.

monika15
20. jún 2013

@olinka2 jak moze taka bezcitna zena byt riaditelka a vseobecne robit s detmi....vsak to spina :(
jaky problem je dat tu knihu,taku udalost odobrat od dietata ty k okos... hruza smutne..............
vsak co by znej ubudlo ??? ze da tu knihu....... nemam slova spina proste spina

monika15
20. jún 2013

@olinka2 robila si spravne nepocuvaj tu tie hlupe komenty...........
na co strsovat deti....... a dat knihu nedat knihu...... dat a hotovo !!!!!
kasli na nich.....
dobre si spravila maly mal radost a to bolo na 1 mieste !!!

olinka2
autor
20. jún 2013

Dakujem vam za prispevky zienky...aj pozitivne...aj negativne....caka nas este neoficialna rozlucka..tak dufam...ze nam zase nepovedia, aby sme tam nesli.....sama nasa pani ucitelka mi potom vsetkom povedala....nic take sa nestalo...aby to skoncilo tak, ako to skoncilo....este dodala...vela rodicov ma na veci v skolke iny nazor...ale su ticho..vy ste sa ozvala a stala si za svojim..tak nastal problem....nasa pani riaditelka nema rada ked sa jej protireci.....ale stale budem tvrdit...povedala ze sa nas rozlucka tyka aj ked ostavame.....preto sme aj na table....aj sme na vsetko financne prispeli.!!!!Este k odkladu....ten mame zakonom riadne osetreny, aby sme mali miesto v skolke......a aj na skole to mame poriesene....a mame stale cas do polovice augusta....aj do konca.....so skolou a nastupom do 1.roc. ziadny problem..ako sa mi rozhodneme....ale nemusi to byt uz teraz ....

matozazzo
21. jún 2013

@aristka Vsetko je o ludoch a moznostiach. Nic nemusi,hlavne,ak je po termine a maju plny stav,ale ci chce... 🙂 no ak sa budes vyhrazat,je jasne,ze pojde cestou mensieho zla.. A vcera som bola na rozlucke predskolakov a ten plac chlapceka,ktoreho tam chcela len mamka... No nebudem pisat. Toto uz potom nie je o detoch ale o rodicoch..

aristka
21. jún 2013

@olinka2 veď sama som ti to napísala,neviem ako je stará,ale toto mi zavána minulými časmi,chlapci mali učiteľky mladé žaby a boli perfektné a vôbec nič sa neriešilo ,bola to samozrejmosť,všetko okolo rozlúčky...nejak to už dobojujte... 😉

aristka
21. jún 2013

@matozazzo to nie sú vyhrážky ,ale boj za svoje práva a vždy je vyššia inštancia ,kde sa dajú veci riešiť a duplovane ak viem ,že právo je na mojej strane...neviem aký problém mal chlapček,možno mu bolo teplúčko alebo všeobecne takto reaguje na dav....,ale bola som na 4 rozlúčkach a žiadne plače neboli,chlapci v tomto veku sú už väčšinou dobre ostrieľaný nato ,aby plakali,takže určite tam bol iný problém a pedagóg to mal riešiť nie vylúčením z rozlúčky ,ale aby išel si sadnúť k mame...

erika3011
21. jún 2013

@olinka2 ahoj, otazka mimo temy, kedy bude mať malý 6 rokov??? Moja malá bude mať 5 v máji budúceho roku, neviem teraz či ju dajú do velkej triedy alebo do strednej... či o rok v septembri bude môcť ísť do školy alebo až po dovršení 6 roku? 😖 ..nechcem sa s nou samozrejme ponáhlať, nech si užije detstvo, ale ona patrí medzi šikovnejšie detičky.

babulina
21. jún 2013

@erika3011 ja som riesila presne toto iste co ty len minuly skolsky rok, s tym rozdielom ze nas sa nikto nepytal kam chcem malu umiestnit, pani riaditelka to vyriesila salamusky mala skoncila nakoniec sice v strednej triede ale riesili dost vyrazne predskolsku pripravu, neskonaly pokrok za tento rok urobila, jediny problem je ze teraz sa uz neviem ani dockat skoly ale to beriem ako pozitivum v konecnom dosledku 😀 starsie deti ju vyrazne potiahli vpred, ak patri medzi sikovnejsie deti a ak vie udrzat koncentraciu primerane veku tak urcite do starsej triedy