Škôlka - adaptačný proces

onyxka1979
30. nov 2016

Ahojte...
Včera ma riaditeľka škôlky nemilo prekvapila.
Moj malý mal pred týždňom 3 roky, do škôlky nastúpil riadne v septembri s tým že sa bude adaptovať 3 mesiace...samozrejme chodil len na 3 hodiny, čiže tam len obetoval ale nespal. Včera mi oznámila, že malý nemôže od 1.12. nastúpiť do škôlky lebo sa neadaptoval, co vysvetlila tým že je vzdorovity, že nevydrží určitý čas pri určitej činnosti, ze sa neoblieka sám, čoho som si vedomá nakoľko je to tretie dieťa a ma o dosť starších bratov, ktorí mu ochotne vždy pomôžu len aby neskriekal. Ďalej povedala, že sa nemôžu venovať len jemu keďže učiteľky potrebujú dosahovať nejaké výsledky. Proste toto boli dôvody pre ktoré od zajtra nenastupuje, horšie pre mňa že ja zajtra nastupujem prvý krát po materskej do práce. Svokra aj sestra sa ponúkli ze pomôžu ale keby nemám nikoho tak musím asi zostať doma. Mala jedno riešenie, doniesť zážitkov od doktorka ze dlhodobo nemôže nastúpiť aby som aspoň neprišla o miesto v škôlke a mám ho priniesť v marci. Myslíte ze mám chuť? Po tomto? Stretli ste sa s týmto? Môže neprijať dieťa kvoli týmto dôvodom?. Viem že nemám najsikovnejsie, najrýchlejšie, viem ze máme medzery vo výchove ale myslela som, že škôlka je aj na to aby sa dieťa skôr socializovalo v spoločnosti, takéto podmienky mu ja doma nevytvorim

zuzkat1
30. nov 2016

@onyxka1979 s tymto som sa nestretla ale podla mna moze lebo skolka nie je povinna pre dieta a oni si mozu vybrat koho prijmu...dokonca mne pri zapise povedali ze kym sa neoblieka a neje same to dieta tak ho nevezmu

janickacrazy
30. nov 2016

@onyxka1979 No teda, asi by som hladala inú školku, ak je to možné. Tie dovody sa mi zdajú byť také o ničom. Ved mal len teraz 3 roky tak neviem, čo by hned od neho chceli. Moj malý sa tiež nevedel poriadne obliecť, ked nastupoval do školky, naučil sa to tam postupne pozorovaním ostatných detí. Že nevydrží pri určitej činnosti dlho je tiež asi normálne, ved sa všetko postupne naučí. Keby ho teda nechali aspon na toho pol dna, tak by to bolo ok. Ale takto teda mi to príde, že chcú len šikovné a hotové deti, ktoré už všetko vedia, len aby s nimi nemali robotu navyše.

pribinak
30. nov 2016

no oznamit takuto vec len tak zo dna na den to sa mi nezda, ak sa ti doteraz nestazovali ucky, ozvi sa tu babe, vola sa time7, ona je ucitelka, mne toto pride dost nefer, len tak zo dna na den, ze zajtra ho nezoberieme
a urcite by som si tvrdo sla po tom, urcite nie je jedine dieta, ktore dlho pri nicom v takom veku nevydrzi
ozvala by som sa zriadovatelovi, ako si to pani riaditelka predstavuje, ze nic ti nepovedala cele 3 emsiace a teraz co? zajtra nastupujes do prace ......ň

timea7
30. nov 2016

@onyxka1979 no ja.len oci otvaram, pani riaditelka zjavne to miesto potrebuje pre niekoho ineho...ze sa trojrocne dieta nevie obliect? To chce povedat, ze vsetky trojrocne deti sa obliect vedia? Niektore ano, niektoew nie. A ze je vzdorovity? No to uz len je novinka, ze je dieta v troch rokoxh vzdorovite....Ja by som.za dovod na to, aby od zajtra ostal doma povazovala to, ze by cele dni za tebou plakal, denne by bol pocikany, mal by strach z deti a pod. Inak mohla ti povedat skor, skoda, ze si sa aj ty neinformovala, ked ai chcela ist do prace. Ja by som.asi hladala inu skolku a kym do nej nastupi, popraacovat na sebaobsluhe.

onyxka1979
autor
30. nov 2016

Ďakujem za príspevky, určite sa budem na to informovat aj na iných miestach. Presne to prišlo nefér aj mne ze rýchlo treba doniesť razitko inak prídem o miesto, ale smola ešte v ten deň som ho mala. A tiež ma napadlo ,že potrebujú miesto pre dieťa niekoho známeho. Všetci sa oháňajú psychohygienami, všetkým co dieťa potrebuje a musí ale toto mi tiež nepríde z psychologického hľadiska dobré riešenie pre dieťa, 3 mesiace v škôlke, 3 mesiace doma a potom zas do škôlky a samozrejme zas 3 mesiace adaptacny proces

martinusik91
30. nov 2016

Ahoj ja studujem za ucitelku v ms a prave som po praxi.Bola som v triede zo 4-5 rocnymi detmi a aj tym sa pomahalo obliecť.Že je vzdorovitý?No a?Keby mali všetky deti ktore vzdoruju vyhadzovať zo školky neviem či by tam vobec niekto ostal.Podla mna je fakt iny dovod toto su fakt dost blbe dovody na to aby nechodil...Je pravda ze sa nemozu venovat len jemu ale maju sa venovat aj jemu mozno by stacilo trosku snahy z ich strany spravna motivacia a mohlo by to byt ine

gir
30. nov 2016

Ahoj, som riaditeľkou MŠ a reakcia tejto škôlky je neadekvátna. Adaptačný proces je preto adaptačný aby dieťa plynulo prešlo na celodennú starostlivosť a nie aby zostalo tak aj naďalej. Nič nerieš, nastupuješ na celý deň dopráce a hotovo. Učiteľka je povinná pomôcť dieťaťu pri samoobsulužných činnostiach. Nemá v rukách nič, prečo by tam tvoje dieťa nebolo celý deň, je to len také bu - bu.

meusicka
30. nov 2016

@onyxka1979 nedaj sa, je to male dieta a je len logicke ze potrebuje pomoc. moje nastupovali do skolky takmer 4 rocne a este im pomahali pri obliekani a nikto sa nestazoval. samozrejemsme aj my sme mali problem s riaditelkou, ale tam boli ine interne problemy a ona si ich ventilovala na detoch. u nas to skoncilo vyhadzovom p. riaditelky. a od toho dna napodiv deti vsetko zvladali a boli uplne v pohode. nasa byvala riaditelka le usudila, ze moje deti nepatria do skolky len po 10 dnoch. takze to bolo ine kafe.

ked tvoj maly rad chodi do skolky, neplace za tebou, nepocituje to ako vysloveny stres, je tam rad, tak v ziadnom pripade ho z skolky nedaj vypinkat.
skolka ako institucia ma sluzit na podporu rodicov, ma im pomahat. skus sa porozravat s ostatnymi ucitelkami. mozno nezdielaju nazor riaditelky.
a ako pise vyssie
@gir tak ona urcite vie ako to chodi, resp. by malo.

zuzkat1
30. nov 2016

@gir a ako to teda je? Ked mne bolo priamo na zapise povedane ze nwberu kym sa neprezlecie same a nenaje same atd...

gir
30. nov 2016

Žiaden zákon nestanovuje čo má dieťa zvládnuť pri nástupe do MŠ. Niekedy si takéto "podmienky" dajú do vnútorno záväzného nariadenia, ktoré schvaľuje zriaďovateľ po prerokovaní s rodičmi. takže bez súhlasu rodiča si nemôžu "ani škrtnúť". Mne to skôr príde ako pohodlnosť.

gir
30. nov 2016

@zuzkat1 odpoveď nižšie až keď som odoslala tak som si uvedomila že to nešlo priamo tebe

zuzkat1
30. nov 2016

@gir no len skoda ze kedze skolka nie je povinna tak si daju podmienky ake chcu..

vafinka
30. nov 2016

@onyxka1979 vies co asi mozu dneska som dostala toto kafe aj ja.ucky vysmiate ze sa zbavia jednej roboty navyse.ano moj maly je narocny ale nie natoľko aby ho nezvládli.

vafinka
30. nov 2016

Aby som dodala adaptoval sa vcelku ok ale maju s nim iba jeden akoze problem.taka som vytocena ze mam problem sa udrzat na uzde slušnosti a povedat im to co mam na jazyku a ver ze si vypocuju este.vec druha je to o uckach aj moj maly ma 2,5r a podla mna na svoj vek je aj pomerne sikovny

onyxka1979
autor
30. nov 2016

@vafinka Ved aj ja som radšej ticho, zatiaľ... Este sama neviem čo spravím, škôlku som vyberala kvoli blízkosti ale aj kvôli odporúčaniu ze : DA SA ŠKÔLKA, aby aj príbuzní nemali daleko keď ja budem v práci, ale teraz to vyzerá fakt ze skúsim pohľadať inú. Mrzí ma to len preto že malý neplakal nikdy ze tam nejde, nikdy ho ani necuklo pred dverami, ale ja uz asi nebudem kľudne v robote alebo doma s vedomím ze ho odstrkuju alebo dávajú od neho ruky preč. Tebe želám aby ten akože problém pominul a my to tiež dako zvládneme, len ma zaskočil prístup. Mám dve staršie deti a nikdy nemali problém ani neprechadzali žiadnym adaptacnym, prvý týždeň chodili doobeda a potom uz na celé dni...Chápem ze ani učiteľky to nemajú jednoduché, každé dieťa je iné, ale asi je ľahšie vzdať sa problému ako sa s ním popasovať.

onyxka1979
autor
30. nov 2016

Ostatným vám ďakujem za reakcie i podporu

ika_ba
30. nov 2016

ahoj @onyxka1979 , my sme toto mali minuly rok, mala nemala ani tri roky ked nastupila do skolky a tiez zacala adaptacnym procesom, ktory bol velmi dlhy, prve dni bola v skolke tak 2 - 3 hodiny a az cca po 2 tyzdnoch ostala do obeda a po mesiaci na cely den, ale zaciatok bol kruty, pocuvali sme same staznosti, co mala nevie, ze stale place, ze berie ostatnym detom hracky, odporucali nam psychologa, a hrozili vylucenim zo skolky, ze nastupi dalsi rok, ja som uz nastupila do prace, tak sme to platali s muzom tak, ze sme chodili do prace na pol dna, pol dna dovolenky, nakoniec sa to zlomilo a mala ostala, sice si este sem tam poplakala, ale zmenilo sa to, vtedy ked nas chceli vylucit, tiez nas napadlo, ze chcu miesto pre niekoho ineho, tak drzim palce, snad sa to zmeni a dobre dopadnete

vafinka
30. nov 2016

@onyxka1979 presne ako pises aj mna to velmi zaskocilo a teda poriadne.mas pravdu je to o pristupe ucitela a o chceni.mbe to prislo tak ze v januari im pride zvysok deti a s mojim malym sa nemaju chut serkat.teraz je ich v tride 12deti.a furt som aj ja pocuvala a aj pocuvam ale uz same debiloviny s prepacenim.ja nechodim do prace ale moj muzik ano a ver d naco by tam on bol ked moze byt doma.no nie?a teraz co idete riesit?u nas asi tak ze sa poobzerame po inej skolke

vafinka
30. nov 2016

@onyxka1979
@onyxka1979 inak dakujem a aj tebe.

hamca
30. nov 2016

@onyxka1979 moja starsia dcera, ked nastupila do skolky, tak si vedela obliect len nohavice a semtam tricko a nikdy mi ucitelky nic nepovedali na to. Ked som sa na to pytala, tak ze ona sa to nauci od druhych, ze na nej vidno, ze potrebuje motivaciu od druhych, sama od seba nic neurobi. Takze podla mna prave tieto deti potrebuju vzor v druhych detoch.
a mladsia dcera je teraz v adaptacnom procese a je to fakt vesele, strasne na zaciatku plakala, sice ona sa vie zase kompletne obriadit sama, len zase bola tvrdohlava a hlavne hystericka, kde je mama. A ucitelky len mavli rukou, ze vsetky deti si zvyknu. A ma pravdu, po dvoch mesiacoch sa dostavame k tomu, ze bude konecne aj v skolke spat. A nech si nerobim tazku hlavu nad tym, ze tam bude plakat.
Takze podla mna nema riaditelka realny dovod zo dna na den nevziat dieta do skolky.

kika050
30. nov 2016

Môžu ho odmietnuť to je jasne,ale aka máš moznost skus hladat inu škôlku. My ked sme byvali vna meste, tak ma raz nahnevali ucitelky no nielen raz. Pridem po malu kludne ju beriem keby som sa neozvala tak si ani.nevsimnu ci ju niekto cudzi nebere.a potom behala mala v papuciach lebo oni nemaju cas obuvat tak.isto bez bundy. Hlavna vec ze na civaretku mali pri detoch!!! Odisli sme bývať na dedinu je tu skolka ado teda uplny rozdiel venuju sa kazdemu zvlast ak, maze plienku nevadi cumlik nevadi.. takze radim hladaj inu

geegee
30. nov 2016

Dieťa bolo zrejme prijaté na adaptačný pobyt a na Rozhodnutí bolo uvedené obdobie, počas ktorého trvá adaptačný pobyt. Uplynutím tohto obdobia prestáva byť žiakom školy a riaditeľka môže, ale nemusí vydať Rozhodnutie o prijatí dieťaťa do MŠ. Neodmieta ho, jednoducho ho prijala na 3 mesiace a od zajtra nie je žiakom tejto škôlky. Nie je možné ho priviesť do škôlky.

onyxka1979
autor
1. dec 2016

@ika_ba tak chvalabohu, že sa to zmenilo, veď aj tie deti sa vyvíjajú veľmi rýchlo, tak je jasné, že co nevie dnes bude vedieť možno o tyzden o dva.
Je to ozaj všetko o prístupe.
A ďakujem

onyxka1979
autor
1. dec 2016

@vafinka No nakoľko sú škôlky plné ani moc nerátam, že nájdem inú, ale určite sa o to pokúsim. Našla som nejaké centrum pre deti, je to 2x do týždňa a ze tam učia deti samostatnosti, starostlivosti o seba a prostredie, s čím sa stretávajú v praktickom živote. Deti sa učia hygienickým a pracovným návykom a dokončovať činnosti. Učia sa pripraviť prestieranie stola, nakrájať si ovocie, zeleninu, natriet si chlieb či pečivo, uvaríme čaj.
Myslím, že to bude celkom fajn, nevypadne úplne z kolektívu, a spozná sa z novými deťmi, co by zas mohlo pomôcť pri prechode do škôlky. Je to na mesiac tak uvidíme

vafinka
1. dec 2016

@onyxka1979 lepsie cosi ako nic, ja som zvedava ako my dopadneme, niekedy mam dojem, ze chcu uz po detoch aj nemozne, aby vedeli v 4 rokoch citat, pocitat, a vlastne vsetko, az mi to pride ako non sens, konec ozaj