Škôlkar samotár 😞

larmimi
10. feb 2010

Ahojte, mozno sa najde viac mamiciek co im trha srdce pohľad na ich dieťa ako sa hra samo...moja dcerka má 4 roky a vzdy ked pre nu pridem do skolky sa hra sama..pritom ostatne deti tvoria dvojice, alebo sa spolu nahanaju, ona je stale sama.Tvrdi sice ze jej to nevadi a rada sa hra sama ale mne to neda. Aj ked sa spytam koho sa drzala za ruku na prechadzke niekedy povie ze pani ucitelky pretoze uz sa vsetcia drzali a nemala sa koho..mne to trha srdce...aj ked mozno drzat sa pani ucitelky je pre nich vyhra...neviem...ale dufam ze sa to zmeni na ZŠ...a mozno je to aj tym ze medzi skolkarmi v triede je rozdiel rok v niektorach pripadoch az rok a pol ! joooj....

zuzanada
10. feb 2010

Ahoj larmimi,
môj malý má teraz 3,5 a tiež chodí do škôlky. Rovnako ako tvoja dcéra aj on sa vždy hráva sám. Ja ani neviem, či sa mu to páči alebo ani nie, nakoľko ešte stále nevie rozprávať a mojej otázke ani nerozumie. Myslím ale, že naše deťúrence sú asi skôr introverti. Tá tvoja možno dobrovoľne a ten môj s tou poruchou reči sa vyraďuje z kolektívu sám. Oni sa takto cítia asi lepšie.

Skús sa malej na to opýtať, možno má aj problémy sa zaradiť do kolektívu a možno jej stačí tá spoločná doobedná kolektívna hra (alebo učenie), možno tam nie je nikto s kým by si vedela porozumieť. Máš obrovské šťastie a výhodu, že dcéra ti bude vedieť na tvoje otázky odpovedať............ ja stále čakám, kedy aj moje otázky budú zo synovej strany zodpovedané. ☹

larmimi
autor
10. feb 2010

no pravda je ze moja dcera tiez nerozprava zrozumitelne..casto sa ma ludia pytaju ked nieco povie...co to povedala?? nerozumeju jej...ale zacinem s nou chodit na logopediu, tak dufam ze sa to zlepsi..ja jej rozumiem vsetko ale je mozne ze deti nie...

zuzanada
10. feb 2010

Vieš, deti v jej veku nerozprávajú všetky úplne čisto a môžem ti zodpovedne povedať, že oni si svojím hatlaninám medzi sebou rozumejú. Mateskovi momentálne nepomôže ani logopéd, ale časom sa to hádam zlepší.

Rozumiem tvojmu smútku nad osamelosťou tvojej dcéry v škôlke, ale možno jej len trvá dlhšie kým sa dokáže s niekým skamarátiť, možno je opatrnejšia, bojazlivejšia a čaká kým ju niekto neosloví. ☹

macca5
10. feb 2010

ahojte,aj my máme takýto problém.Syn má tiež problém s rečou.Do škôlky chodí od septembra na 3hod.Velmi zle si zvykal,dlho plakával,robil cirkusy.škôlka mu ale velmi pomáha,on sa v škôlke moc neprejavuje ,nechcel až doteraz spolupracovať.Našiel si tam iba jednu kamarátku,napriek tomu že tam pozná viacero detí,nehrá sa s nimi.Jeho kamarátka má podobný problém ako on,možno preto si rozumejú ,ale nieje to dobré moc sa na ňu fixuje a ked nieje v škôlke hrá sa sám.Dnešok bol výnimka ,našla som ho hrať sa s iným dievčatkom.Doma sa mi občas posťažuje,kto bol zlý,kto sa bil ale aj kto mu robil zle,vysmieval sa mu .velmi ma to trápi.On sa slovne nevie brániť- v škôlke,doma sa mu už ústa nezastavia.Vždy bol plačlivý,neistý v cudzom prostredí,vie rozoznať faloš,nemá rád posmešky,no a deti sú rôzne ako aj dospelý.Verím ,že to časom prejde,zvykne si. 😉

other_side
10. feb 2010

larmimi, vsak povedz v skolke ucitelke aby ju oni viac zapajali do kolektivu, predsa to musia aj oni vidiet ze je pri hrach sama, moj syn este nechodi do skolky ale presne tohto sa aj ja obavam aby nebol niekde naboku, lebo je taky mlkvejsi. moja mama kedysi pracovala v skolke a od nej viem ze taketo deti boli v skolke prvorade, len aby zapadli medzi ostatne deti, aby sa nebali a aby sa nehrali same. ja to ale nechapem ked to vidia tie ucitelky v skolke, to im neni luto ze to dieta sa tam hra same? teraz ale nemyslim konkretne len tvoju dcerku, ale je vela takych deti ktorym treba trosku pomoct, niekedy by aj im tym ucitelkam bolo treba asi ukazat ako pomoct detickam ktore proste nie su z divych vajec a tazsie sa im prebija do kolektivu..

macca5
11. feb 2010

other_side,máš pravdu,napr. učitelky sa snažia zapojiť môjho syna do všetkých hier,ale on to odmieta,a nasilu sa to nedá.V našej škôlke máme dobré učitelky,rozumiem si s nimi,každý deň ma informujú,zo začiatku to boli práve ony čo mi dali silu zvládnuť uplakané rána.Tešia sa z našich úspechov s nami,vlastne sa im podarilo,aby aspoň tie kolektívnehry robil spolu s detmi. 😉

katinka201
11. feb 2010

ahojte, ako tu čítam tak nemám jediná taký problém. Moj syn má 3 roky, do školky chodí od januára, tiež sa nechce zapájať do hier, zo začiatku strašne plakával, ale oblúbil si pani učiteľku a už vobec neplače. Tiež máme problém s rečou, nepovie ani slovo, chodíme logopedičke, na neurologiu, psychologovi a nikto nam nevie pomocť. Skolka je moja posledná nádej, už som rozmýšlala aj nad nejakou špecialnou školkou, ale v našom okolí žiadna nieje. Nevie mi niekto poradiť nejakého odborníka

strociatka
11. feb 2010

katinka, to je ale uz ina tema, skus ist na vysetrenie k Dr. Janosikovej do Andreasu v BA

babulky, samotarske dieta zial velmi casto byva v kolektive prave pre recovu vadu, ale s tym sa da nieco robit, hlavne ak je v skolke sikovna pani ucitelka a dokaze sa s vami otvorene o tom porozpravat, su sposoby, ako to ona moze do velmi velkej miery ovplyvnit. Vekovy rozdiel v skolke nie je az tak podstatny, pokial maju deticky normointelekt a vyvinovo stihaju. Ona ich moze motivovat k spolupraci, zadavat im ulohy, ktore si vyzaduju timovu pracu a rec samotna nie je v takej praci podstatna, moze ich cielene (hravo) motivovat k neverbalnej komunikacii (hry na remesla, hadaj co robim...)

myslim si, ze velmi dolezita je prave komunikacia so skolkou, s konkretnou pani ucitelkou. Sama som mala skusenost, ze sa deti nehrali s jednym dievcatkom len preto, ze tam bolo ine velmi dominantne dievca, ktore sa rozhodlo, ze sa s tou inou hrat nebudu, lebo jej sa to nepaci a vy to inak ako komunikaciou s ucitelkou nezistite...

larmimi
autor
11. feb 2010

Len mne sa zda ze ta moja, minule sa s nou chcelo hrat jedno dievcatko ale ona sa nechcela. Ona sa vyraduje od nich..ale ked tam chvilu stojim tak to je same: ty si neni moja kamaratka, a ja som krajsia a tak...a ucitelky mame tiez vyborne..povedali mi ze moja najradsej vysype kocky a sama sa hra, lebo sa pri tom nemusi s nikym hadat....tak ja neviem...ale ked sa s nou vecer rozpravam nezda sa mi ze by tym trpela...

larmimi
autor
11. feb 2010

kedy je dobre zacat s logopediou? my mame 4 roky..uz je asi aj nacase,ze? 🙂

strociatka
11. feb 2010

to je individualne, zalezi od konkretneho problemu, ak je to pre vas problem (nerozumiet jej, vyraduje sa z kolektivu a pod.) cim skor

macca5
11. feb 2010

larmini,my už chodíme skoro rok. 😉

larmimi
autor
11. feb 2010

a normalne do ambulancie ? lebo mne kolegyna odporucila (zevraj ) vychyrenu v okoli akusi pani...neviem ci ma titul..mozno ano, neviem..

macca5
11. feb 2010

áno,normálne do amb.,chodíme raz za mesiac.

zuzanamv
24. aug 2010

Ahojte,
táto téma zapadla prachom, tak ju vyťahujem.
Tiež mám škôlkara samotára.
Už chodil do škôlky 2 roky, teraz začne tretí a stále tam nemá kamaráta. Prvý rok odmietal aj kolektívne činnosti, druhý sa to zlepšilo. S rečou problém nemá, v známom prostredí je ukecaný až strach, ale v novom a pri cudzích ľuďoch akoby zabudol rozprávať. V škôlke sa radšej rozpráva s učiteľkami ako s deťmi.
S mladšou sestrou sa dokáže úžasne hrať, normálne komunikuje, spolupracuje, všetko ako má byť.
Keď sme dlhšie s jedným dieťaťom, tak sa s nám zahrá, ale akonáhle sú iné deti dve a viac, tak sa stiahne a tie deti sa automaticky začnú hrať spolu a jeho vynechajú, pretože nechce.
Boli sme aj v centre pre autizmus, či tam nie sú takéto znaky, ale našťastie to vylúčili.
On sa nikdy netvári, žeby sa cítil sám, je spokojný, len mňa to trápi. Bojím sa, čo bude ďalej, v škole. Bojím sa, aby mu deti nerobili zle, keď je taký iný.

Ako pokračujú vaši samotári?

macca5
25. aug 2010

ahoj,tak my sme mali 2 mes. prázdnin a v septembri uvidíme.Samko sa ku koncu roka trošku viac zapájal medzi deti,stále spomína Jurka,bol s detmi aj na výlete v ZOO a zvládol to úplne super. Na konci roka,keď slnečné lúče deti viac tahali von ,boli deti ako pojašené,válali sa po zemi a proste blbli,vtedy bol Samko s nimi,a učitelka mi dokonca povedala na neho ,že je živý.Ukázal svoju pravú tvár.Inak zo začiatku bol presne ako tvoj syn,odmietal kolektíve činnosti,rád sa rozprával s učitelkami.Stalo sa ,že urobil zle detom-pokazil im hru a oni sa s ním potom samzrejme ani nechceli hrať. 😉
tak som zvedavá na september,potom sa ozvem pá a držím palce 🙂

em83
26. aug 2010

Ahoj, tak ja mám s dcérkou ten istý problém. Ide už do predškolskej, ale stále sa nejak vyhýba kontaktu s deťmi. Keď je v škôlke,tak mi občas povie, že sa hrala s deťmi, ale keď sme vonku na ihrisku,tak sa vždy hrá sama. Keď sa jej nejaké dieťa prihovorí,tak mu ani neodpovie. Inak je v známom prostredí strašne ukecaná. Hrá sa len s deťmi, ktoré pozná.Žeby to mohla mať v povahe po mne? Tiež som mala problém sa s niekým skamarátiť....no uvidím, ako to bude teraz v septembri, ked nastúpi opäť do škôlky...hádam sa to zlepší...zatial ahojte 🙂

zuzanada
26. aug 2010

No a my sme skončili s dg. atypický autizmus a nabiehame na špeciálnu škôlku. Reč sa síce trošíčku začala rozvíjať, ale čudne a ostatné sa moc nezmenilo akurát je viac agresívnejší, nervźnejší a uzkostlivejší.

Nuž, každé to dieťa je iné a veru som čakala, že už od tohto septembra bude úplne O.K. ☹ Všetko je ale úúúplne ináč.

zuzanamv
27. aug 2010

@zuzanada To ma mrzí, ale dobre, že už viete, na čom ste. A špeciálna škôlka iste pomôže. Držte sa!

macca5
10. sep 2010

tak týždeň chodenia do škôlky už máme za sebou.Ráno máme trochu problém s rozlúčením,ale môžem povedať,že všetko ostatné je OK.Riaditelka ho zaradila do staršej triedy,čo sme zostali všetci mimo,ale musela to urobiť.Vidíme v tom dosť pozitívneho aj keď ešte nie je úplne zrelý na velkú triedu.Čo ma však najviac teší je,že nemá žiadny problém s detmi.Učitelka mi vravela,že sa pripája k deťom,hrá sa s nimi a ona s ním nemá žiadny problém.Je pravda,že cez prázdniny sa zmenil a zmenil aj spôsob hry,a som tomu velmi rada a dúfam,že sa to bude stále zlepšovať.A čo vaše detičky? 🙂

zuzanamv
10. sep 2010

@macca5
super, že sa ti zapája do hier s deťmi!
U nás je to, myslím, lepšie ako minulý rok. Ale stále je Maťko skôr samotár.
Veľké pozitívum je, že im do triedy prišiel chlapček, s ktorým sa skoro denne stretávame aj mimo škôlky, takže Maťko sa s ním hráva viac aj v škôlke.

macca5
11. sep 2010

@zuzanamv,hej aj ja som rada,len aby sme vydržali,neochoreli a pod.Uspechy detí sa skladajú z detailov a to ,že Maťko tam má kamaráta je super.Možno spolu s ním sa včlení medzi ostatné deti. 😉

lukinkowa
11. sep 2010

Ahojte. Moj 3-ročný synček teraz nastúpil v septembri do škôlky, na detičky sa veľmi tešil. Odjakživa detskú spoločnosť vyhľadával, je skôr extrovert, nikdy sme ho od nich nemohli bez kriku alebo plaču dostať. Preto nás zarazilo, keď nám učiteľka z jeho triedy povedala, že sa hrá viac učiteľkami ako s deťmi , do hier s nimi sa zapája veľmi málo, alebo dokonca odmieta sa s nimi hrať. Všimla som si, keď som pre neho chodila po olovrante, ako jeho rovesníci - detičky z jeho triedy utekajú z jedálne , smejú a a chichotajú, Lukáško vždy kráčal posledný s pani učiteľkou za ručičku..
Keď som sa ho doma pýtala, prečo sa nehrá aj s deťmi, povedal, že sú na neho zlé..avšak učiteľka žiadny konflikt nepotvrdila, dokonca povedala, že môj malý sa ani nebije, nekričí po ostatných, neháda sa, že je zlatý chlapec..nerozumiem tomu, jednoducho mi na tom všetkom niečo nesedí, do škôlky chodí s plačom, s inými deťmi pomimo škôlky sa hrá rád.
Tak ako napísala zakladateľka tejto diskusie, mrzí ma a trhá mi to srdce, keď ho vidím ako je zrazu sám a keby vidíte ten bolestný výraz v jeho tvári..myslíte si, že sa to časom zlepší? 😒

lula26
11. sep 2010

lukinkowa, ja viem, že ťa to trápi, ale myslím, že to trápenie je ešte predčasné. Tvoj synček má len tri roky. Aj keď sa zdá, že deti sa hrajú spolu, oni sa v podstate v tomto veku hrajú každé samé - len pri sebe. A v škôlke je naozaj krátko. Zrejme potrebuje oporu dospelého, preto je pri učiteľke. Neboj, to pominie.

zuzanamv
12. sep 2010

@lukinkowa
Tiež si myslím, že je ešte skoro sa trápiť. Je to určite v rámci adaptácie na škôlku, každý to prežíva inak. Tvoj synček sa stiahol do seba, ale keď si zvykne na nové prostredie, určite sa začne hrať s deťmi tak, ako keď je v známom prostredí.

lukinkowa
12. sep 2010

ďakujem veľmi pekne za podporu, dúfam, že je to naozaj len vplyvom nového prostredia..tiež veríme, že sa to zlepší, no keď vám to povie učiteľka tak, akoby ju to otravovalo, že s ním všade musí chodiť a vkuse sa hrať, tak to príde človeku naozaj ľúto..tak držte palčeky, držím aj ja vám, nech sú dni pre vašich drobcov v škôlke stále krajšie a krajšie.. 🙂

zuzanamv
12. sep 2010

Ale ucitelka musi byt zvyknuta na to, ze sa na nu deti naviazu. Pomaha im to prekonat odlucenie od maminy. Nemoze ju to otravovat.
Podobne sme na tom s mojou dcerkou, ktora je tiez skor extrovert, bezproblemova, vesela, spolocenska. A v skolke sa upla na jednu ucitelku... je to vsetko prechodne a coskoro bude lepsie!

lula26
13. sep 2010

zuzan má pravdu. Učiteľke to určite nevadí. Veď učiteľka je tam pre deti. Je to jej práca.

larmimi
autor
14. sep 2010

@em83 u nas sa to tiez obratilo...nie ze by sa s nou deti nechceli hrat, ale ona s nimi...len s par vybranymi...dnes rano som bola svedkom toho, ze si vzala krabicu s legom a jedno dievcatko prislo k nej , a chcelo sa s nou hrat..moja normalne na nu zavrcala, a odsunula si lego prec 😒 🙂 neviem ako to dopadlo...
ale normalne ked vidim niekedy tie deti ako sa hraju, a potom sa zas posmievaju sa ani necudujem ze sa do toho tie nase niekedy nepustaju, asi maju rozum...

titkovamiriam
14. sep 2010

Ahojte!Marek zacal do skolky chodit vlani a cely rok bol samotar-on sa s detmi nechcel hrat,iba s ucitelkami.Aj ked isli na prechadzku tak sa vzdy chcel drzat len ucitelky.Mna to moc netrapilo lebo aj najstarsi syn mal taku povahu a aj na skole /zakladnej/mal len dvoch -troch kamaratov.No po lete sa vsetko otocilo-Marek je aktivny zapaja sa do hier a aktivit,zacina s chalanmi vymyslat az tak ze si ucitelky mysleli ze sme ho vymenili.Podla mna nastal zlom ked musel chodi do skolky aj v juli a bolo ich malo deti a boli pomiesany aj s predskolakmi.
Co sa tyka logopedicky tak marek tiez niektore pismenka vyslovuje zle,no detska lekarka aj neurologicka nam logopedicku doporucuje az o rok. 🙂
a k marekovi ak sa isiel niekto hrat tak jednoducho odisiel inam....