Školská zrelosť - testovanie CPPPaP

nevesta100
15. apr 2024

Ahojte,dcera bude mat v sept 6r. Tento rok ju zaradili predcasne ku predskolakom, ale aby mohla ist od sept2024 do skoly, poslali nas na testovanie skolskej zrelosti do CPPPaP. Neviem ci som spravne pochopila, ale akoby mali dokazat, ze maju "intelektove nadanie", aby mohli predcasne (ako 5-rocni) ist do skoly? V com to spociva? Mate podobne skusenosti? Co by mala vediet? Nechcem, ani neviem ju pripravit na to, skor zo zaujimavosti (pre seba) to zistujem. Vopred dakujem 🙂

anjelicek26
15. apr 2024

Na to netreba mať nadanie,ani nadmerný intelekt,ale celkovú zrelosť a dostanete odporúčanie ano-nie a zvyšok rozhodne rodič. Uvidíš,co a ci vám to odporučia, dcéra šla tiež 5 rocna (mala druhy tyzden skoly 6), zrelá, šikovná, nevidím rozdiel s deťmi,co majú narodeniny ja neviem mesiac pred ňou... s tými,čo majú narodeniny rok skôr je to už iné.. ale co sa tyka školských výsledkov, by jej ten rok v skolke navyše nepridal už nič.. podľa toho sme sa rozhodovali.. ci by ju rok v skolke navyše ešte niekam posunul.. a ona chcela s kamoškami do školy...co sa tyka obsahu testovania,u nás to bolo rovnake,ako testy,co chodia robiť do škôlky.. len sme tam šli osobitne..

nevesta100
autor
15. apr 2024

@anjelicek26 dakujem. No prave to ma zaskocilo, ze mi do telefonu psychologicka vravela, ze 5-rocne deti akoby mali dokazat, ze maju nieco navyse, intelektove nadanie. A to som doteraz nepocula, ze by sa to riesilo. Akoby vacsi vseobecny prehlad, tak som to pochopila. Tak ma teda zaujima,ako to je v praxi. Co by presne mala vediet, co si mam predstavit pod pojmom "intelektove nadanie" v tomto kontexte...? (A jasne,sama vidim,ze deti narodene napr v auguste vobec nemusia byt lepsie pripravene na skolu, no to uz neriesim,to je uz vec ich rodicov; no my mame "smolu", ze to musime takto byrokraticky riesit)

thirstymonk
16. apr 2024

@nevesta100 nic hrozne. Urobi par bezbolestnych testov... Nakresli postavu, nakresli auto. Pomenuje tvary (kruh, stvorec,...), pomenuje zakladne cisla, napocita do desat a tak.

kate_ke
16. apr 2024

Presli sme si tym pred rokom. Dcerka je tiez septembrova.
Testovanie prebiehalo bez nasej pritomnosti. Vysledky pre zelenu do skoly museli byt (ak si dobre pamatam) nie ako maju priemerne predskolaci ale nadpriemerne.
Po testoch sme s psychologickou mali kratke sedenie kde sa nas vselico pytala.
Hlavny dovod skorsieho nastupu je zrejme vacsinou to, ze dieta je sikovne a v skolke by stagnovalo.
My sme velmi radi, ze dcerka isla do skoly, v triede patri k najsikovnejsim.

kate_ke
16. apr 2024

Testy boli na zamerane na pamat, slova, pocitanie, logiku, ale aj take zakladne ako kreslenie a pod..

lb1984
16. apr 2024

@nevesta100 ak dosiahne vek 6 rokov v septembri neide o preukázanie intelektu ale skôr o to ci je na školu pripravená. U predskolakov chodí psychologicka priamo do triedy deti vypracujú testy. Ak niesu ok tak nasleduje stretnutie v centre kde sa deťom venujú cca hodinu, potom sa psychologicka rozpráva s rodičmi a tak sa to uzavrie ci odporúča alebo nie (U nás bol takýto postup). Každopádne konečne rozhodnutie ostáva na rodičovi. Niektoré školy pri deťoch vyžadujú aj ich stanovisko ak nemá 6 rokov uz pri nástupe do školy.

miroslava21
16. apr 2024

Hodnotia aj sustredenie dietata pri ulohe a ci ma spravny uchop pri pisani

fairyy
16. apr 2024

@nevesta100 aj moja dcera nastupovala skor tiez je septembrova, hodnotia aj emocnu zrelost, moja dcera nema ziaden vynimocny intelekt, ziaden Sheldon to nie je 😊 je to bezne dieta, ktore ma nadanie na cudzie jazyky podporene rodinnym prostredim...dovody preco som.ju vtedy dala testovat boli - nenavidela skolku resp rezim.v nej, vsetci jej kamarati z triedy uz isli do skoly a pytala som sa aj jej ci by chcela este ostat alebo ist do skoly a odpoved bola jednoznacna... psychologicka vtedy povedala, ze testami presla, jedine co jej vyslo nie najlepsie boli emocne testy, ze je citlivejsia.... psychologicka to teda nechala na mne, ze teda konkretne to co nam vyslo tu este moze byt roky a aj navzdy a nemusi, ale ze dieta odporuca do skoly... a je to s nami roky ...uz je na druhom.stupni a aj moja mama je rovnaka citliva dusa, vyzera, ze z toho moje dieta nevyrastie uz raz bude taka 😊