Slobodná mamička a dieťa v škôlke

jankanelka
30. mar 2012

Mile mamicky,
od septembra chcem dat dcerku do skolky (bude mat 3 roky), ja uz pracujem a rada by som sa vopred poinformovala ake mate skusenosti ako slobodne mamicky - ci mate nejake zlavy na obedy ci mesacne poplatky za MS apod. Ci je to nejako zakonom osetrene alebo nieco take. Co treba priniest (ake potvrdenie) ak chcem mat nejaku "ulavu". Momentalne zijem u rodicov a pracujem. Mala je zatial s mojou mamou. Je rozdiel ak zijem u rodicov alebo by som byvala v podnajme sama s dcerkou? Vyzivne nemam urcene sudom ani ziadne nepoberam (upozornujem, ze tuto temu riesit nechcem, tak na to nereagujte, prosim) takze moj jediny prijem je mzda v praci a rodinne pridavky. Pracujem na plny uvazok.
Dakujem za vase rady.

simmi80
30. mar 2012

tak toto by aj mna zaujimalo.

maminka11
30. mar 2012

@jankanelka ulavy mozes mat iba ak spadas do hmotnej nudze - vtedy sa skolne neplati a mas stravu myslim ze za 10 centov na den, alebo si na hranici a vtedy skolne platis a strava je tiez za 10 centov na den, ale zisti si to na urade prace a socialnych veci - inac ostatne poplatky v ms sa platia normalne, ako maju urcene - na to sa ulava neposkytuje
myslim, že vplyv na to nema, ci zijes s rodicmi, alebo sama
pozri link http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo...
alebo http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo...

petkave
30. mar 2012

@jankanelka zákon nepozná termín slobodná matka, ale osamelá matka. A súhlasím s @maminka11, nevidím to tak, žeby si nejaké úľavy dostala. 😖

nibiru
30. mar 2012

pokial pracujes a byvas u rodicou nemas narok na ziadne ulavy nakoko nespadas do hmotnej nudze ak by si aj sla o niečo ziadat prve čo sa pytaju na vyšku viživneho urceneho sudom ja ked som bola ziadat o jenorazovy prispevok(prvy krat v živote) hned pomne vybehli že čo chcem ked nemam určene vyživne sudom a mam požiadat o vyživne.ale no však skus poziadat aspon o ten jednorazovy prispevok na pomocky do skolky uvidis čo ti povedia.

maminka11
30. mar 2012

@nibiru jednorazovy prispevok na ucebne pomocky je iba pre deti - predskolakov - 2 x do roka - su to deti rok pred nastupom do skoly

nibiru
30. mar 2012

@maminka11 nie nieje mam kamaratku slobodna matka dcerka mala v novembry 2r od jej narodenia pobera jenorazovy prispevok na osatenie 2x do roka v lete a na viacove ma sudom urcene vyzivne ktore ale dostava ako sa fesakovi chce no vzdy sa zmesti do 3m. takze ho nemoze ani udat dostava cca 70€ v poukažkach.v poctate tam napise ze potrebuje len na osatenie,pomocky.

maminka11
30. mar 2012

@nibiru 🙂, tak to je ina socialna davka 🙂, super, ze sa to da, to som nevedela

sympa1
30. mar 2012

@jankanelka no takze moja svagrina je na tom rovnako..sama s dietatom, byvaju v podnajme, pracuje , mala chodi do skolky a kedze ona pracuje nieje v hmotnej nudzi a nema narok na nic.

nibiru
30. mar 2012

@maminka11 ja hej pametam si ze mama bola na nas sama 4deti a 2x do roka ju tiez dostavala boli to poukažky dalo sa nimi platit v tescu,jednote v tedy aj v obuvy bolo to rozdelene teraz je jednotna poukazka da sa s nou platit tiez carrefore,tesco a neviemkde este oni posudia kolko ti daju zase druhu kamaratku mam ta ale patrí pod inu cast mesta dostava 100€ na 1 dieta raz ročne.dalšej dali na 2deti 80€ zaleži ako to posudi pracovnička ci schalia 2yx do roka alebo len 1x ale narok poziadat o to na to maš.pokial byvas u rodicou potrebujes niake potvrdenie tusim s bytoveho ak v podnajme zmluvu+ rozhonutie o urceni vyživneho tiez sa tam potvrdzovali rodinne pridavky..

jankanelka
autor
30. mar 2012

Moc vam vsetkym dakujem, aj ked ma to velmi nepotesilo 🙄 Neviem ako to zvladnem platit tu skolku, tie poplatky su dost vysoke, len samotna strava myslim 20 (niekedy aj viac - podla dni) x 1,66=33,20 + mesacny poplatok + nejake schopne oblecenie (aj ked po inych detoch) + pomocky co maju stale nosit atd. Neviete kolko je to cca mesacne vsetko spolu (urcite je to odlisne v roznych mestach, ale tak pre info). Pytala som sa preto, lebo sa mi dostalo do usi, ze ked som s malou sama, tak budem mat stravu za nejakych 0,10 E/ den. Ostatne neviem, uvidim, ked zacne chodit do MS. A mimochodom, co sa tyka vyzivneho, moja dcerka je pre mna dolezitejsia ako par drobnych od d... (zato zneprijemnovanie celeho zivota nielen mne ale aj malej a celej mojej rodine - ale aj tak "nemam od koho" ziadat vyzivne, kedze som otca neuviedla do RL 😀 )

jankanelka
autor
30. mar 2012

@nibiru prosim ta, kde sa ziada o ten pripsevok - na UPSVaR (na socialnom?)?

nibiru
30. mar 2012

ano presne tam a hned sa mozes opytat aj na tie obedy.

ala221
30. mar 2012

ahoj, vies co, skus ist na UPSVaR a opytat sa na to.My zijeme kazdy osve a mame dobry vztah a tiez nemam sudom stanovene vyzivne.Ale musela som doniest potvrdenie o prijme otca dietata.(Ja som ostala po rodicaku na UP).Museli sme sa spolocnym prijmom zmestit do dakych 390-400 eur.Takze ak nezarobis viac, skus sa opytat.Inak ta strava je nieco okolo 20centov, skolne sa neplati, ale ZRPS alebo ako sa to teraz vola si zaplatis(u nas to je 30eur na rok) a este nasi maju triedny fond 2 eura na rok.Tato ulava plati vzdy na pol roka-od septembra a od februara.Cize vsetko by si mala vybavit najneskor do 10.augusta-to uz musia byt papiere na mestskom urade.V druhom pripade do 10.januara.O tom jednorazovom prispevku pocujem 1x. Drzim palce 😉

ala221
30. mar 2012

teraz ma napadlo, ze vlastne ty asi poberas aj rodicak aj pracujes.Takze asi na nic narok nebudes mat,lebo by si musela vlastne predlozit prijem od 1-6mesiaca tohto roku(vzdy sa to berie za polrok) a to budes mat dohromady urcite viac ako tych 400 eur.Mozno ale potom k tomu druhemu terminu,resp. ked uz budes mat pol roka len samotnu vyplatu.Ved uvidis, za opytanie nic nedas.

jankanelka
autor
31. mar 2012

Mockrat dakujem zabehnem sa popytat po Velkej noci, pri najhorsom mi povedia, ze nie, dam vediet ako to je, mozno sa to do buducna niekomu hodi 😉
Inak momentalne pracujem aj poberam rodicak ale uz len do juna, vtedy mam posledny.

nibiru
31. mar 2012

jankanelka zrpš je inak dobrovolny poplatok nie povinny tak sa možeš skusit dohodnut s riaditelkou že by si ho nezaplatila alebo nižši popripade by si dcere pomocky kupovala ty ak by trebalo nakolko si osamela matka.

maznacik007
31. mar 2012

@jankanelka tie veci co popisuje niburu su pravdepodobne nejake prispevky mesta pre socialne nudznych... to je ine v kazdom meste... treba sa informovat na socialnom ale na mestkom urade.. na to... je statna davka na sk. pomocky ale to je az u vacsich deti..
tie lacne obedy sa davaju az krd si v hmotnej nudzi a ram sa informuj na upsvar ale ak mas prijem na urovni min. mzdy tak moc neckaj ze ti to daju....

nibiru
31. mar 2012

@maznacik007 http://www.employment.gov.sk/jednorazova-davka-... nie su to prispevky mesta je to normalna socialna jednorazova davka v hmotnej nudzi nieje len na osatenie alebo konkretne len na pomocky možes ju využit ak je opravnena aj skor na nevyhnutne potreby ale zalezi od pracovnicky,komisie na socialke kolko uzna za vhodne a schvalia a to sa može lišit v kazdom meste,ale tiez si myslim že ked pracuje a bere rodicak nieviem neviem skor o nu požiadat ked bude len pracovat kamosky beru len rodicak+vyzivne.akurat mam pred sebou to tlacivo a na nom je napisane žiadost o poskytnutie socialnej vypomoci.

maznacik007
31. mar 2012

@nibiru niburu v poriadku len si precitaj aj posledny riadok ze o tejto davke rozhoduje obec preto som jej napisala nech ide o tejto davke sa informovat na obecny mestsky urad rovnako aj obec royhoduje o vyske prispevku ten je len hore ohraniceny... zavisi od moznosti obce... kolko da... a ci vobec da
toto sme pomahali vybavovat klientom... z neziskovky...

lcba
31. mar 2012

ahojte.
takze aj ja som slobodna mamička. dostavam prispevok v hmotnej núdzi, byvam v dome - vybavila som si aj prispevok na byvanie, od otca dieťaťa nedostávam nič a ani nikde na úradoch ich to vôbec nezaujímalo.
a s tou školkou je to u nás tak -
platíme len za stravu čo je 0,19 na den - lebo v našej sú všetky detičky posudzované tak, že väčšia časť je v hmotnej núdzi tak to maju všetky rovnako
a za školku neplatime mesačne už nič, lebo som v hmotnej núdzi
na začiatku sme platili do fondu 5 eur, a všetky ostatné veci - ako farbičky, vykresy, vodovky, hygienické potreby si každy doniesol svoje
a ešte sa skladá priebežne počas roka na rozne podujatia ktoré maju v školke - nedávno mal filipko v školke kuzelníka

viacej bližšich informácii asi zistíš v tej vašej skolke pretože je to v každej ináč a tam ti budu určite vedieť aj pomôcť a určite vyjdu aj v ústreti, pretože si myslím,že žiadny úrad práce a ani mestský úrad nemá s školkou nič spoločné - aspon naša to tak nemá
ved pri nástupe filipka do školky som ani nemusela povedať, že sme v hmotnej núdzi - automaticky odo mna nepytali peniaze

nibiru
31. mar 2012

@maznacik007 ano ano neskoro som si to vsimla prepac. 😲

maznacik007
31. mar 2012

@nibiru pohoda len ono je to cele take komplikovane aby ludi odradili

maznacik007
31. mar 2012

@lcba ale mas priznanu davku v hmotnej nudzi... oni to maju z obce hlasene do skolky preto od teba uz nic nepytali... ak by si nemala priznanu tu davku tak potom by si nemala narok na to co popisujes...

je este moznost pytat si ako tu bolo uz uvedene jednorazovu davku z obce u teba napr. na osatenie dietata, skolske pomocky ak pojde do skoly a pod

nibiru
31. mar 2012

@maznacik007 😀 no pomne tak vybehla že som ju ani nakoniec nevybavila vzdala som to strasne neprijemna pani a bola som tam cca o 5min.12.00 takže asi chcela ist na prestavku 😠 už aspon viem prečo ružinou dava prispevok pri narodeni + 70€ ku tym 150€ a petržalka nic!tiež to dava obec.

tatiana14
17. sep 2012

Dobry den, presne mam taky isty problem ako mate vy. Chcem sa opytat ci dostavate od statu niejake peniazky za stravne pre malu do skolky. Neskusali ste ist na sud o uznani otcovstva? Ja nad tym premyslam, pretoze som tiez neudala otca do rodneho listu. Hmotnu nudzu si mam vybavit az po skonceni MD?Ďakujem

mateson
22. sep 2012

@tatiana14 UPSVaR poskytuje príspevok na stravu pre deti zo sociálnym vylúčením vo výške 1€ na deň.Čiže pokial si v hmotnej núdzi vybavíš si na sociálke tento príspevok. Napr. u nás v školke je 1,19€ , tak rodič doplatí 0,19€ na deň. Ostatok potom sociálka pošle na účet obce a tá na účet školskej jedálne. Všetko treba vybavovať na UPSVaR, tá potom nahlási na obec tieto deti a výšku dotácie na príslušný mesiac. Niečo málo si vraj možeš privyrobiť, ale tým si nie som istá. Hovorila mi to mamička jedného dieťaťa ktoré poberá takéto obedy. Deti zo ZŠ nemajú na tento príspevok nárok cez prázdniny. Čiže ak dáš dieťa cez letné prázdniny do družiny, nemá nárok na sociálne obedy. Tie sú podmienené školskou dochádzkou. Ale to nie je ešte tvoj prípad.

lujza123
5. okt 2012

Ja sa vzdy tak pobavim na vyhodach slobodnych matiek. Tie socialne davky moc nepomozu, par drobnych ...keby sa radsej namiesto tych smiesnych davok vytvoria podmienky pre zeny - matky ci uz slobodne alebo neslobodne....Otvaracie hodiny v skolkach prisposobene pracovnej dobe, ochota zamestnavatelov zamestnat zenu matku, viac postihov pre neplaticov vyzivneho ( ja by som takymto exemplarom tie deti dala na mesiac na krk nech si vyskusaju samych ich zivit) ,nejaka realna financna nahrada pre pracujuce matky ktore musia ostan doma na PN s dietatom

kamillak
8. dec 2015

ahojte mamicky , som osamela matka a zijem v domacnosti sama bez prideleneho vyzivneho. Malu nechcu zobrat do skolky a ja nemam nikoho pribuzneho a tak nemam moznost sa zamestnat. Existuje vynimky pre taketo mamicky aby im vzali deti do skolky aj v strede roka ked mala je februarova?

sandey
8. dec 2015

@kamillak ak maju plny stav v skolke, tak ti ho nezoberu teraz v strede roka, lebo nemozu prekrocit limity, ale ked budes davat ziadost od septembra, tak nezabudni uviest, ze si slobodna mamicka, to zavazi

maaaria3
8. dec 2015

@sandey Z mojej skúsenosti - nezaváži... bohužiaľ