Synček sa úplne zmenil

akika722
14. nov 2010

Môj synče nastupil do škôlky ked mal 2,6 r.Tešil sa ani raz neplakal cez vikend bol smutny že do škôlky nemôže...Syn je žive hyperaktívne dieťa,no ja aj velmi šikovny a dosť samostatny,A nastal zlom,začal byť trochu bojazlivejši,par krat mi povedal že do škôlky už nechce isť,začal sa v noci pocikavať a zo sna vrieskať a plakať...
Učitelka sa ma pytala ako zaspava doma,tak som jej povedala že večer prečitame jednu-dve rozpavky,dam mu pusu,odidem a väčšinou hned zaspi...nikdy nepotreboval zasvietene svetlo a nechcel aby sme sedeli pri nom...skôr ho to rušilo a nevedel spinkať,,,tak som sa dozvedela že v škôlke všetke deti spia spolu v triede a môj synek spi vedla v miestnosti a učitelky sedia pri nom...neviem prečo je to tak...
Najprv ho chvalili že je šikovny samostatny,ale hyperaktívny,potom sa začali sťažovať že nie stale spapa všetko/čo myslim že je normalne/ a že nespi až 3 hodky ale menej/1,5/ a potom neleži poslušne na lehatku..mylsim že po dvoch mesiacoch-z toho bol asi 2 t.chory si ešte nato nezvykol,to chce čas..a neverim že je jediny,viem že su tam viacerí chlapci hyperaktívny...no...v piatok som sa dozvedela že Paťko nevedel zaspať tak na neho prišla hučať RIADITELKA a dala mi odkazať že bud si ho na mesiacdva vysadím zo škôlky alebo si ho mam chodiť uspavať sama/doma mi maly cez obed bez problemov spi aj 2-3hodky/
dieťa sa mi zmenilo o 180stupňov...hyperaktivita mu ostala 😀 no len doma...pred cudzimi je to ustrachane dieťa,čo pred tym nebyval

maggie2
26. nov 2010

@vladkaz1 nič si nevyčítaj, ani sa neobhajuj, lebo niet za čo. Ty ani Tvoje dieťa ste nič zlé neurobili.

vladkaz1
26. nov 2010

@maggie2 ved to ,si pripadam jak debil uz .. taka zmagorena , napisala som to podstatne co som chcela a hotovo .
A idem precitat to co si mi poslala.

spachtos
26. nov 2010

@vladkaz1 ved ja ta chcapem a praveze hovorim, ze to je prvy extrem-tie ucitelky. Ja som mala tiez v triede rozne deti, aj zive, neposedne, aj s roznymi poruchami, ale som ho nevylucila z kolektivu. Ale su aj take pripady, ze dieta nie je zrele na skolku a moze sa docasne vylucit, ale v nasej skolke som sa s takym pripadom nestretla.

maggie2
26. nov 2010

@spachtos Že dieťa nie je zrelé na školku? To čo je za nezmysel?

vladkaz1
26. nov 2010

Bolo povedane ,ze spat este nemoze lebo bude budit ostatne deti ,lebo je ziva !!!
Ja som apelovala viacej krat ,ako to mozu vediet ,ked nam vobec nedali sancu spat ,ze mi to nevyhovuje ,neskor mi ucitelka povedala ze nema dovrsene 3 roky a tak zo zakona ju spat ani davat nemusia !
Mne to proste nevyhovovalo v tom ,ze som budila maleho ,lebo som ho musela obliect ked mi zaspal o pol 12 tej ,samozrejme sa zobudil a bol zlostny a uplakany a tak isto ,ze som platila celu sumu tak ,ako keby tam bola ako ostatne deti cize ,cely den .
Isla som na ockovanie s malym ,ledvaj som stihla prist pre Lucku stalo sa mi to 2X ,raz mi ju na chodbe obliekala kamoska ,bo som letela od lekara s horuckou s malym pre Lucku do skolky.
Teraz pred 2 ma dnami som stretla ucitelku Milenku a ta mi povedala milo ,ze bola prekvapena ako som sa rozhodla ,ale ze som spravila lepsie pre Lucku ,ze ma potrebuje.
Pekne mi Lucia s malym sedela v kociku a ona nechapala ,ze tam dokaze tak pekne sediet 2X sa ma pytala ze ona tak pekne obsedi?
Ale to uz je od temy v podstate ...
Zabudla som dodat ze ta poobednajsia strava nam bola odratana ,aby nedoslo k nejakym nedorozumeniam .

maggie2
26. nov 2010

@vladkaz1 strašnými klamstvami Ťa kŕmili. Nikde nie je zákon na to aby deti spali či nespali. Bavíme sa tu o deťoch, ktoré majú tri roky, alebo bez pár mesiacov tri roky. Tam o nejakej nezrelosti na školku nemôže byť reči, hlavne v súvislosti keď popisuješ ako sa Lucka správa a pod., takisto nie je predpoklad, že by ste boli nejaká sociálne neprispôsobivá rodina, resp. s nedostatočnými návykmi a podobne, vieš ako to myslím. Tvoje trojročné dieťa je podľa všetkého normálne, ten kto nezvládol situáciu bola školka, nie vy. Chcela som sa spýtať ešte či Lucke bolo umožnené na školku privyknúť tak, že niekoľko dní si mohla byť s ňou v školke počas dňa prítomná (aj s Tvojim synom, logicky), pretože toto najlepšie umožňuje deťom privyknúť si.

vladkaz1
26. nov 2010

@maggie2 no podla nasej raditelky ,Lucka este nieje rozumovo tak zrela ,aby ustriehla rucicky nozicky ,ved vidite ze nasa konverzacia viazne ,kedze mi Lucka kecala ci si moze zobrat vymalovavanku zo stola prave v tom momente.
Nechcem byt vulgarna ,ale ja ja som sa nezmohla ani na slovo a to som spravila velku chybu!
Co je to zrelost ?
Moja dcera nema plienky od 19 teho mesiaca ,oblecie sa ,da si papucky ,chvilku jej to trva ,poumyva sa sama, utrie si ritku .
U nich je zrelost asi v tom rezime a respektovani ,proste som sa pytala : moja dcera nerobi nic poz. za 4 ry hodiny co tu stravi?
A odpoved uz poznate ,hrala sa na havka ked papali ,robila si co chcela .

akika722
autor
26. nov 2010

ahojte...tak info 😀 nova škôlka sa podarila,nastupuje tam maly v januari,je dalej od nas ale nevadi...
v pondelok ideme k psychologičke 😉

akika722
autor
26. nov 2010

@vladkaz1 už viac krat som počula že niektore hyperaktivne deti su preto take žive lebo maju vysoke IQ a nevie ich zaujať to o ine deti v ich veku

vladkaz1
26. nov 2010

@maggie2 myslim si ,nieze si myslim ,viem ze ju vychovavam najlepsie ako viem ,priznam ze nie vzdy jej mozem pri malom venovat taku pozornost ako by som chcela ,snazim sa s nimi chodit kazdy den von ,mozno v niecom robim chybu niesom dokonala ,som velmi prchka, ze dokaze nakricat velmi .
Muz je cele dni v praci ,ano som na vsetko sama ,ale ked je cez vikend doma v ramci moznosti mi pomaha ,hlavne sa venovat Lucke ,cez tyzden nie ,pretoze chodi v noci ,to uz spia .
Pozorovanie mi umoznene nebolo ,aj ma to napadlo akonahle nastali staznosti ,alebo akoby som to nazvala ,skor upozornenia na chovanie Lucky ,presne ma to napadlo ,ale uz naozaj neviem aka bola odpoved ,fakt uz si to nepamatam klamala by som, neviem .

maggie2
26. nov 2010

Pre všetkých: Trojročné dieťa je spravidla zrelé na škôlku, hoci vek nie je absolútnym indikátorom. Existujú i výnimky, samozrejme nik nie je rovnaký a nemožno paušalizovať. Ale:

- pokiaľ dieťa vydrží byť niekoľko hodín v prítomnosti nejakej inej zdôvernenej osoby (susedka, opatrovateľka, stará mama atď.)
- dieťa sa rado hrá s ostatnými deťmi, resp. pýta sa za deťmi, za detskou spoločnosťou napr. na ihrisko
- vie sa ako tak zaopatriť (snaží sa obliecť, vyzliecť samé) alebo vie narábať s farbičkami, ceruzkami
- je rečovo tak vyvinuté, že dokáže vyjadrovať svoje priania a dorozumievať sa s ostatnými (stačia jednoduché vety o troch slovách)

tak potom je veľmi málo pravdepodobné (čím viac kladných odpovedí tým lepšie) aby nebolo zrelé na školku. Pokiaľ by sme išli hodnotiť dvojročné deti, to je iná káva, tá 1 ročná diskrepancia je obrovská pokiaľ ide o vývin - ale mi hovoríme, opakujem o 3 ročných deťoch. Vyhovárať sa na ich nezrelosť mi príde strašne alibistické.

maggie2
26. nov 2010

@akika722 gratulujem 🙂 a prajem veľa sebavedomia a obozretnosti, aby sa Vám už nič podobné neprihodilo

akika722
autor
26. nov 2010

@maggie2 😉 ďakujeme

vladkaz1
26. nov 2010

@akika722 .super ved som vam drzala palce 😵

akika722
autor
26. nov 2010

@vladkaz1 aj ja ti držim velmi palce...naše deti by sa spolu zahrali 😀 😀 😀 su rovnaky 😀 😀 😀

zuzlina1
26. nov 2010

ahojte,tento prispevok pisem ked citam 3 stranu, pytate sa preco chcu aby deti spali 3 hodiny. chcu deti aby spali aby oni mali volno, ved za tie platy sa im nechce. ak mozem este, myslim si ze malicky o kom je tento dialog sa vo vedlajsej miestnosti musi citit menejcenny ak aj nema pre nas absurdny pocit ze je zly a to mu mze urobit poriadne zle. podla mna. urcite by som jej vytrela usta. napriklad u nas su stolicky hanby kam si dieta musi sadnut, co nechapem. moje dieta je tak zive a trochu aj stresove ze urcite nebude posluchat v skolke. ak ucitelka nie je profesionalna a nema pedagogicky pristup nech tam nie je!! moja mama je ucitelka na ZS, mali by ste viidiet co s nim dokaze ked ja som v koncoch. dobry pristup robi najuzasnejsie deti na svete. prejdite si ine skolky, ak vas zoberu a dokonca im nebude vadit prist sa pozriet na par hodinm, hned uvidite aka je to skolka. zuzana

zuzlina1
26. nov 2010

gratulujem aj ja, super ze mate inu skolku, snad sa to podari.zuzana

akika722
autor
26. nov 2010

@zuzlina1 preto krpca prekladam do školky kde deti nemaju na haku 😉

akika722
autor
26. nov 2010

@zuzlina1 ďakujem...v tej školke čo tam pojde je stale niečo...vystupenia akcie pre deti a rodičov...je aj drahša ale stoji to zato 😵

spachtos
26. nov 2010

@maggie2 to nie je ziadny nezmysel, tvoje vedomosti asi nie su dostatocne. Dôležitú rolu tu zohráva viacero faktorov. V prvom rade je to individualita dieťaťa. Každé je zrelé v inom čase a inak u neho prebieha pripútanie sa na matku i odpútanie sa od nej . Aby sa mohlo dobre začleniť do MŠ, najskôr musí zažiť pocit bezpečia, ktorý pramení práve z pripútania. Samotné pripútanie sa začína úplnou symbiózou - dieťa nerozlišuje medzi sebou a matkou, vníma ju ako svoju súčasť. Keď matka pravidelne a včas uspokojuje jeho základné biologické a psychické potreby, dieťa sa cíti isto a bezpečne. Okolo 7. mesiaca začína zisťovať, že nie sú s mamou jedno telo, pomaly sa od nej oddeľuje a spolu s tým prichádza strach z neznámych ľudí. Keď si s matkou vytvorili uspokojivý vzťah, na rade je ďalší stupeň jeho sociálneho vývinu, a to je viazanosť na rodinu a vytvorenie vedomia domova. Až keď toto všetko dieťa dosiahne, začína byť zrelé na to, aby sa uvoľnilo z tohto úzkeho okruhu bezpečia a vstúpilo do sociálneho sveta, v tomto prípade do MŠ. To však nastane až okolo 3. roku života. Málokedy skôr a pomerne často o niečo neskôr. Keď rodičia dajú dieťa do MŠ bez ohľadu na jeho sociálny vývin, stane sa, že deti, ktoré dokážu vydržať bez matky 4 hodiny, tam zostávajú 8 hodín, pričom trpia, plačú, sú v nepohode a následne môžu mať z toho rôzne problémy. Preto je veľmi dôležité rešpektovať tento stupeň zrelosti nášho dieťaťa a akceptovať jeho potreby, ktoré nám obyčajne dáva jasne najavo.

maggie2
26. nov 2010

@akika722 bohužiaľ je v súčasnej dobe tendencia označovať všetky aktívne deti, deti ktoré majú radosť z pohybu, zvedavé deti, vnímavé a komunikatívne za hyperaktívne. Ale pozor hyperaktivita je komplexná psychická porucha, ktorej diagnózu je kompetentný stanoviť len lekár. Také vodítko ktoré by malo predchádzať návšteve lekára /ak máme podozrenie na hyperaktivitu/ je týchto pár otázok:

1.Je dieťa VäČŠINOU v pohybe?
2.Je dieťa VáČŠINOU hlučné a nepokojné?
3.Musí mať ruky a nohy STÁLE v pohybe, nevie ich mať v kľude?
4.Zošuchuje sa NEUSTÁLE zo stoličky (v priebehu pár minút), po tom, ako si sadlo a má sedieť v kľude?
5.Je dieťa neposedné a nepokojné v SITUÁCIÁCH v ktorých je to NEVHODNÉ?
6.Má dieťa VáČŠINOU ťažkosti hrať sa pokojne?
7.Rozpráva dieťa NADMERNE veľa?
8.Je dieťa vnímané okolím ako vyrušujúce?
9.Neposlúcha? Na požiadavky NEREAGUJE?
10.Vstáva, odchádza dieťa počas vyučovania bez vyzvania zo stoličky?

Pokiaľ odpoviete kladne minimálne na 5 otázok, vtedy treba pouvažovať o návšteve lekára a zároveň i psychológa, tak aby podali od seba nezávisle stanoviská, nakoľko opakujem, je bohužiaľ realitou, že túto psychickú poruchu zvyknú naozaj nesprávne diagnostikovať aj deťom ktoré ňou netrpia.

maggie2
26. nov 2010

@spachtos Moje vedomosti sú dostatočné na to zober jed, a výlučne na to sa vzťahovala moja poznámka Tebe o nezmysle. Ale my sa tu nepotrebujeme prezentovať vo všeobecných vedomostiach. My tu hovoríme o konkrétnych prípadoch Paťka a Lucky. A to čo mamičky napísali o svojich deťoch, o ich správaní, je dostatočná informácia na to aby sme predpokladali, resp. aby sme vychádzali z toho, že tieto dve deti na školku zrelé sú.

akika722
autor
26. nov 2010

@maggie2 ideme v pondelok 😀 tak nech posudi 😀

spachtos
26. nov 2010

@maggie2 a este nieco. Tou pravdou som nemyslela teraz tieto pripady rodicov a uciteliek, ale tie dva extremy, co som pisala. Ze niekde je asi pravda medzi nimi.

vladkaz1
26. nov 2010

@akika722 urcite ano ,moja mala inklinuje k velkakom ,nechapem preco ,ale chodi za nimi jak cicik 😀
mame tu dobreho kamoska Erika, rovesnika o 5 dni tusim starsi a pekne sa zahraju spolu ,sem ta skriepenie je ale lubia sa 🙂 😵

katy1979
26. nov 2010

@maggie2 na vsetky otazky mame odpoved ano teda okrem 10. ale my sme este maly na diagnostikovanie. aj ked nazory na to ze to mame som uz pocula. takze pocitam s tým ze budu aj pani ucitelky ktore s tým budu mat problem.

spachtos
26. nov 2010

@maggie2 povedzme, ze ano, ale nemozes to tvrdit s istotou, lebo ich nepoznas. Ale ja som tu zrelost tam dala kvoli tvojej poznamke, ze co je to za nezmysel.

akika722
autor
26. nov 2010

@vladkaz1 môj je mladši ako tvoja 😀 😀 😀 ale aj Paťko ma rad staršie deti...v školke ma 4ročnu frajerku a ešte susedu frajerku ta ma 7rokov 😀 😀 😀 😀 😀

maggie2
26. nov 2010

@spachtos O akých extrémoch si písala? Niečo mi ušlo?

vladkaz1
26. nov 2010

@maggie2 tak to asi sedi aj na moju Lucku ,ale vie sa pekne pokojne hrat, ale body tam sedia aj na nu 😒 priznam si to