Vyšetrenie na predčasné zaškolenie

febs
12. jún 2022

Boli ste na psychologickom vyšetrení na "predčasné zaškolenie" (aby mohlo dieťa nastúpiť v MŠ na povinné predprimarne vzdelávanie - predškolák, keď nebude mať dosiahnutý vek 5 rokov k 31.8.)? Vyziadali si v CPPaP nejaké podklady od škôlky, alebo hodnotili len na základe hodiny strávenej s dieťaťom?
Ďakujem.

mogaa
12. jún 2022

@febs ale škôlka ti dieťa nemusí dať medzi predškolákov ak raz nemá volné miesto....prioritne musí vziať ako predškolákov deti čo majú 5rokov, bez ohľadu či dieťa má alebo nemá papier z CPPaP.....povinná školská dochádzka je od 5rokov.....len dieťa mladšie ako 6rokov môžeš dať skôr do školy ak má potrebné odporúčania....ale jedna vec je riešiť predčasné zaškolenie do školy a druhá vec je škôlka

heleninamama
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
febs
autor
12. jún 2022

@mogaa no momentálne je zákon nastavený tak,že ak chce dať niekto dieťa do školy ako 5 ročné (6 rokov dosiahne až po 1.9) tak potrebuje mať absolvovany rok predškolskej dochádzky s tým,že to muselo odporučiť CPPaP (aj ten predškolský rok, aj nástup do skoly)...

mogaa
12. jún 2022

@febs ale zároveň si rodič musí zohnať škôlku kde mu dieťa do predškolskej vezmú....lebo žiadna škôlka nie je povinná zobrať do predškolskej triedy dieťa mladšie ako 5rokov.......tam by ti ho mali povinnosť vziať len v prípade že dovŕši 5rokov, v opačnom prípade len ak majú v tej triede volné miesto....

mogaa
12. jún 2022

@febs a inak to vybavuješ už neskoro, teda ak si nedala prihlášku v máji k predškolákom

renab
12. jún 2022

Zo skolky neziadali nic, na vysetreni sme boli 2x a z toho urobili zaver. Teda mojho syna sa to tykalo davno, ale rovnaky postup mala aj suseda so synom pred dvomi rokmi. 2 navstevy po cca 1,5 hodiny a na tretej informovanie o vysledku.

vladi4444
12. jún 2022

Robím v poradenskom centre vyšetrenia školskej zrelosti. Používame na to celkom fajn metodiku. Prakticky mi to stačí na to, aby som posudila, či je to dobrý nápad, nepotrebujem sa pýtať v škôlke. V niektorých prípadoch som to zvykla robiť (teda zavolať do škôlky) avšak to už pred nástupom do školy. Tento rok bola totiž výnimka na základe vyhlásenia ministra, deti nemuseli absolvovať povinnú predprimarku z dôvodu Covidu, čiže do skoly sme vedeli poslali aj dieťa, ktoré neabsolvovalo predprimarne vzdelávanie - nebola pred tým na posúdení. Čiže ako odpoveď na tvoju otázku, mne hodina vždy stačí, na dieťati už vidím či je zrelé alebo nie, plus mame normy, ktoré by malo dosiahnuť. Všímam si reč, pozornosť, sústredenosť, celkovú emočnú stabilitu, naviazanie na rodiča. Dieťa vie však za rok urobiť veľký pokrok. Keby vás zaujíma viac, kľudne dajte vedieť, rada odpoviem 🙂

vladi4444
12. jún 2022

A ešte jedna vec, už je naozaj celkom neskoro to riešiť (aj keď asi závisí na dohode s riaditeľom MŠ) a druhá, ešte sa mi nestalo, že by mala riaditeľka MŠ problém nejaké dieťa prijať predčasne do predprimarnej. Ale to hovorím len na základe svojich skúseností. 🙂

mikadooo
12. jún 2022

@febs áno, boli sme a hodnotili na základe vyšetrenia priamo v CPPPaP

cammeronka
12. jún 2022

@febs U nas pytali potvrdenie v skolke, aj odporucenie zo skolky..v podstate to bolo smerodajne, nechcem urazit cpppap ale z jednej hodiny vedia tak velke..my sme to absolvovali minuly rok, tento rok znova pred prihlaskou do skoly..skolky skolky cpppap aj regionalny urad skolstva v tom maju jeden gulas🤦‍♀️ Vsetko sme studovali a riesili sami..drzim palce. Dufam, ze tento rok je je to uz lepsie..hlavne sa nenechavajte odradit recami typu, predcasne zaskolenych nemaju povinnost brat..maju! Dali si ro do zakona, a po splneni podmienok su to regulerni predskolaci aj prvaci 👍🏻👍🏻👍🏻Sami si to dali do zakona.drzim palce 🍀🍀🍀

vladi4444
12. jún 2022

@cammeronka Nie, nemáme v tom guláš a áno, z hodiny sa dá veľmi veľa posúdiť, pokiaľ si nie sme istí, zisťujeme v MŠ. 🙂

febs
autor
12. jún 2022

Ďakujem za info, takto, škôlka počíta s tým, že ide ku predškolákom, ale v piatok som bola v CPPaP a teda na základe 1 hodiny, bez vyžiadania stanoviska škôlky povedala pracovníčka, že neodporúča. Stanovisko vytlačila ešte pred konzultáciou so mnou. Je pravda,že syn nakreslil postavu zvlášť nohy, zvlášť telo a zvlášť hlavu 🤷 neviem prečo, ale doma, ani v škôlke takto postavy nekreslí... A potom som videla test, na základe ktorého sa posudzovalo, akože no.... obrázky boli pravdepodobne z roku, z ktorého ten test pochádza (myslím, že tam bolo napísané 1975), také ako zo starých kníh... Syn doma vypĺňa kuliferda, a to zvláda v pohode, aj úlohy pred nástupom do školy, ale tieto obrázky boli proste iné... A teda,že nemá dobrú výslovnosť, a keď som sa spýtala, že či musia mať deti pred nástupom ku predškolákom čistú reč, tak mi bolo povedané,že áno. Viem,že syn nemá čistú výslovnosť, preto chodíme aj k logopedicke, čo som povedala.... No že proste nie,že je to chlapec a decembrový.....
Chcela som sa spýtať,že či neviete, či všade používajú, tie testy s tými "starými" obrázkami....

febs
autor
12. jún 2022

@vladi4444 áno, ja viem že je to neskoro riešiť, ale v našom okrese začali tieto vyšetrenia robiť az v júni, pretože dovtedy riešili nástup do školy... Tiež mi to prišlo divné, keďže škôlky dávajú vyjadrenia tuším do konca mája.... 🤔

vladi4444
12. jún 2022

@febs Ja Vás chapem, nechcem hájiť odborníčku, ktorá s ním pracovala, vy však máte vždy na Vaše dieťa iný pohľad, ako my. Ja také staré metodiky nepoužívam a rozhodne by som sa nerozhodovala len na základe kresby - rozhovor rodiča, pripadne učiteľky v MŠ. Čo sa reči týka, pri predčasnom zaškolení je pre nás celkom podstatná, nakoľko reč veľmi vstupuje do osvojovania si písmen, písomného prejavu, sluchove vnímanie - môžu byť v prvom ročníku s tým problémy. Ale diskrétne dyslalie až tak nevadia, častý býva rotacizmus alebo sigmatizmus. Každé centrum však má však svoje metodiky, pripadne používame podobné, ja ich mám viac. Tiez je dobre, keď spolupracuje špeciálny pedagóg aj psychológ. Ak by ste mali ďalšie otázky, kľudne sa pýtajte 😊

vladi4444
12. jún 2022

@febs ale nie je centrum ako centrum a odborník ako odborník. Logopéda určite odporúčam aj naďalej navštevovať, aby sa predišlo v budúcnosti Dysortografii, ta je dosť častá na báze logopedickej diagnózy. Neviem takto posúdiť, či pani psychologička /špeciálna pedagogička rozhodla správne, je tam veľa faktorov. Každopádne ak dieťa pošleme predčasne do predprimarky tak to nie je "taký prúser" nakoľko o rok pred nástupom do školy sa robí opäť posúdenie, a pokiaľ vidíme že to nie je dobrý nápad, tak dieťa pokračuje v predprimarke a o rok ide do školy. Za rok vie totiž urobiť veeeelmi veľké pokroky, cns dozrieva, sustredenie sa zlepšuje. 🙂

febs
autor
12. jún 2022

@vladi4444 ďakujem za info 😉 je mi jasné, že rodičia vnímajú svoje deti inak.... Ešte zvažujem,že oslovím súkromné CPPaP... Akože niektoré veci mi prišli je predpredskolaka aj dosť ťažké, napríklad: sedíš v treťom autobuse na druhom mieste... Alebo prekreslit plameň sviečky, akože to neviem poriadne ani ja.... Ja nechcem spochybňovať metódy, ktoré sa používajú, ale prišlo mi to dosť ťažké na predpredskolaka, ešte predškolák pred nástupom do školy ok, ale ešte o rok mladší...

vladi4444
12. jún 2022

@febs môžte skúsiť, ja robím momentálne v súkromnom CŠPP. Pokiaľ sa nepodarí, neberte to ako "tragédiu", naozaj každý dozrieva inak, máme medzníky inak nastavené. Je pravda, že chlapci sú všeobecne pomalší, ako keby mali na všetko čas 😁😁