Zrušenie možnosti predčasného zaškolenia v MŠ

luca1331
19. sep 2023

Ahojte,mám dcéru navštevujúcu MŠ,pričom 6 rokov dovŕši v októbri 2024, takže nie je tento školský rok automaticky zaradená ku predškolákom. Kedže sa dlho sama zaujíma o písanie,počítanie atď,celkovo je vyspelejšia ako rovesníci, rozhodli sme sa ju dať do školy už budúci rok. Cca v apríly sme vybavili všetky potrebné papiere, aby mohla byť zaradená ku predškolákom v škôlke (posudok od psychologičky a od obvodnej lekárky) a odovzdali ho v mš. Teraz nám ale oznámili,že sa od septembra menil zákon (alebo niečo) a zrušila sa možnosť predčasného zaškolenia. Do školy síce skôr ísť môže ( po absolvovaní toho celého znova), len už skrátka nemôže byť v škôlke pripravovaná s predškolákmi. Dohodli sme sa tam,že ju zaradia medzi nich a teda sa pripravovať bude. Ale školné nám odpustené nebude,ako ostatným predškolákom.Vraj sa toto zneužívalo a ľudia si to vybavili a dieťa do školy nenastúpilo skôr a teda aj ďalší rok,keď už bolo riadnym predškolákom platiť nemuselo.Chcem sa opýtať,či neviete o možnosti,aby nám zriaďovateľ škôlky vrátil toto školné,keď naozaj nastúpi do školy. Je to 55 € mesačne,čiže za rok celkom pekná suma.Neviem,na koho sa s tým obrátiť.Ďakujem!

mamina7070
19. sep 2023

skolne sa nevracia ak je problem skuste homeschooling budte s nou doma

veronikaszabova
20. sep 2023

@luca1331 to kde v skolke je mesacne skolne 55€?

slavomira236
20. sep 2023

@veronikaszabova myslim ze je v tom aj strava..predskolaci maju dotaciu a jej dietatu asi dali tu stravu platit

kacena4
20. sep 2023

zakon nepusti, predcasne zaskolenie ako pravny pojem funguje len voci skole, nie skolke. ano mozete dat predcasne zaskolit (nie zaskolkovat) ale to nema nic spolocne s peniazmi, nakolko nieta nie je predskolak nemas narok na bezplatnu skolku. je to na dobrovolnom rozhodnuti dietata, ak ma sikovne dieta. treba vsak pozerat i na emocionalnu stranku dietata nie len to ze sa zaujima o vedomosti. drzim palceky nech sa vam dari v skolke a aj v skole

qetka
20. sep 2023

@veronikaszabova u nas je 50 + stravne + rezijne naklady na jedalen 12

veronikaszabova
20. sep 2023

@qetka fuuuha, u nas 15€

qetka
20. sep 2023

@veronikaszabova toz, v Bratislave je tych 50 u nas asi najmenej. Petrzalka ma dokonca 75…

maris5
20. sep 2023

@veronikaszabova u nas je skolne 60 obedy cca 80 € ZRPS 120 € rocne plus sa nosia hygienicke potreby.

mirka17
20. sep 2023

@veronikaszabova u nas školne 60 e. Bratislava

luca1331
autor
20. sep 2023

@veronikaszabova mš v Bratislave,staré mesto..obedy sa platia zvlášť 2,3€ na deň

luca1331
autor
20. sep 2023

@mamina7070 prečo by som mala byť s ňou doma? Riešim niečo úplne iné.

luca1331
autor
20. sep 2023

@slavomira236 veď toto riešim,že dotáciu mať nebudeme,keď nastúpi do školy skôr..nelogické

majuskabobi
20. sep 2023

@veronikaszabova celodenna strava za 15€/mesacne? Z coho im varia? Aj v Ke sa plati za stravu denne 2,80€, co je tych 50€ mesacne

petulda333
20. sep 2023

@majuskabobi skolne 15e,nie strava

veronikaszabova
21. sep 2023

@majuskabobi treba citat poriadne - piseme o skolnom. Nie o strave.

majuskabobi
21. sep 2023

Skolne byva takisto 40€.

tehulka2011
21. sep 2023

tolko odpovedi a skoro nic k veci 😄
ja si tiez myslim, ze by bolo fer, ak by skolne po nastupe do skoly vratili, netusim ale, ci naozaj vratia. Skusila by som napisat napr. mail na ministersrvo skolstva/zriadovatelovi skolky. Potom daj vediet.

luliu
21. sep 2023

@luca1331 ak ju dáte skôr do školy, nárok na rok zadarmo v škôlke proste nemáš. V škôlke sa zaskoliť skor neda, tvoja dcéra predskolacka proste nie je. Je to vaše rozhodnutie.....

anjelaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
oliali
21. sep 2023

@anjelaa lebo 6 bude mat az v Oktobri 2024…. Cize teraz nema este ani 5 rokov podla toho co citam

gabu_lienka
21. sep 2023

@luca1331 obrat sa s otazkou na regionalny urad skolskej spravy v sidle kraja

anjelaa
21. sep 2023

@oliali áno, potom som si to uvedomila, tak som to rýchlo zmazala, ale asi nie dosť rýchlo 😁

sona463
24. sep 2023

@kacena4 nakoľko sa legislatívne zmenilo predčasné zaškolenie, všetky deti, okrem deti plniacich povinné predprimárne vzdelávanie, školné platia.

mamina7070
24. sep 2023

proste je to vasa volba ze neabsolvuje predskolsky rok v zmysle zakona vracat skolne urcite nebudu nie je na to zakonny narok

1mina
24. sep 2023

no u nas je tiez skolne 30e a strava 42, nastastie uz je predskolacka teraz mala 5 rokov takze to odpada... ale autorka nejak mi to nedava logiku aj ked neni zaradena k predskolakom tak ma predsa povinnu dochadzku uz nie ? tim padom by mala mat zadarmo. Urcite by som sa skusila niekde informovat mozno aj tu na mk je tusim pravna poradna

sona463
24. sep 2023

@1mina nie je predškoláčka...predškoláci sú deti, ktoré do 31.08. 2023/vrátane/ dovŕšili 5 rokov. Autorka píše, že jej dieťa v okt. 2024 bude mať 6 rokov, teda teraz v okt. len 5 rokov. Z toho vyplýva, že patrí medzi deti, ktorým "zle" vychádzajú roky.

1mina
24. sep 2023

@sona463 jaaaaj tak ja som si to zle vypocitala...