Materská vyplácana tri roky

laura222
17. okt 2017

Ahojte, snazime sa o dieta a jedna moja znama mi medzi recou povedala ze bude poberat matersku 3 roky cca 900e. Detajly vsak nechcela moc rozoberat cize predpokladam ze toto je nejaky odrb systemu. Podla toho co som si zistovala, materska sa vyplaca 70, po novom 75% z HM prvych 8 mesiacov, potom sa prechadza na rodicovsky prispevok cca 200e mesacne do 3rokov dietata. Da sa niekde nejak pripoistit pripadne ako je mozne dostavat matersku 900e 3 roky? Ona robila par rokov na zivnost kde zarabala max /300-400e/ za mesiac a teraz je papierovo zamestnana v rod.firme. Dakujem

viellik
20. okt 2017

To je nejaká hlúposť, nemôže mať materskú tri roky ani keby čo bolo, to sa nedá predlžovať ako rodičák, jedine, že by teda mala druhé dieťa. Podľa mňa sa tiež len chcela pochváliť ale ani poriadne nevie čo sama povedala..

evittam
20. okt 2017

@carrot_apple U SZCO nejde o to koľko ma v hrubom ale z akeho VZ platí odvody do SP-z toho sa mu pocita MD, cize pri tom co pises musi platiť ine odvody...

evittam
20. okt 2017

@carrot_apple Preco by ti nedal😉. Mne dala obvodná 😉

veronikastrickova
20. okt 2017

@evittam akože keď som doma na materskej, malý nieje v jasliach ani nechodím do žiadnej práce tak môžem ísť na pn?

evittam
20. okt 2017

@veronikastrickova Ked si na MD tak nie. Nie je mozny subeh MD a PN. Na PN mozes ist max.do 7dni od skončenia MD pokial PP trva.

carrot_apple
20. okt 2017

@evittam platil tak ako mu povedali v SP, že má platiť na základe jeho príjmu, každým rokom mu zvyšovali lebo mal ešte iné bočné príjmy, no teda tak ako by sa dopracoval k 900e? hm, sranda.

simca06022011
20. okt 2017

@carrot_apple myslim, ze evittam ti chcela vystvetlit ze SZCO nema hruby prijem a uz vobec nie mesacny. SZCO ma danovy zaklad za rok + vymeriavaci zaklad sa mu vypoctom z toho urci. Z toho vymeriavacieho mu soc.poistovna urci odvody a potom z toho VZ sa vyratavaju vsetky davky. Samozrejme do maximalnych hodnot. Mne nepomoze VZ 10000EUR, ak je max. materska dajme tomu 1200EUR... tolko k tomu 🙂 Nikto netvrdi, ze nemohol tolko mat. MOze. A SZCOm sa zvysuju odvody kazdy rok... aj ked nema ine prijmy, to je v nasej krajine normalka.

V priapde tejto slecny, je toto skor jej fantazia, kedze nemala poriadny prijem (ako sa jej partner pred pivom tesil, ze konecne bude mat nejaky riadny pravidelny... 🙂) ) .. cize bud sa prepocul a miesto 200 si zmyslel 900 alebo neviem :DDD

evittam
20. okt 2017

@carrot_apple Pozri, plati co pisem.SZCO plati odvody do SP na základe výmeru,kt.chodi kazdy rok. Pokial je platca SP tak základ je príjem minus vydaj a nie hruy prijem ako u zamestnanca.

evittam
20. okt 2017

@simca06022011 Presne tak.😉

evittam
20. okt 2017

*hrubý

evittam
20. okt 2017

@carrot_apple Ak mal 900Eur MD, tak musel mať pekný VZ, z kt.platil odvody do SP okolo 397Eur.

carrot_apple
20. okt 2017

@evittam materskú dostáva 750e som písala

evittam
20. okt 2017

@carrot_apple No ved v poriadku. Ale platí co pisem.😉

laura222
autor
20. okt 2017

@carrot_apple to neviem ako ti je u chlapa to som vlastne ani neriesila a ani nesledovala. Max som si zistila ze na matersku cez 900e musis mat prijem cca 1200e /75% po novom/ cize mi to nepride ako nejaky strasne vysoky vymeriavaci zaklad. A ten tvoj znamy kedy bol na materskej? Tam bol udajne nejaky strop financny, nebola v tom obdobi najvyssia materska zo socialnej tych 750e? Ze mu priznali najvyssiu? Ak nie tak by som to urcite nenechala tak na jeho mieste ale riesila to

laura222
autor
20. okt 2017

Aha sorry uz vidim ze sa to tu riesilo, SZCO tema. Tak a zahada vyriesena 🙂

marlenka222
20. okt 2017

@evittam navrhujem, aby sa rozdiel medzi materskou a rodicovskym riesil uz od jasli. Potom mozno obyvatelia SR, nadejne mamicky konecne pochopia rozdiely ☹ je fasa smutne, ze zeny riesia, nie ako odrbat system lebo diera sa vzdy najde, ale nieco, co nie je vobec mozne a navyse su este na totalku presvedcene o svojej pravde. Ja osobne by som takym zelala,len nech sa prebudia skoro, nech svoje chyby mozu rychlo napravit typu ved poberam matersku 3 roky, po tu dobu sa nemusim o nic papieroveho so socialkou, zdravotkou starat.

stejja9
20. okt 2017

@evittam Pokial to bola "papierova" PN, nemala dr. problem dat ti ju na dlhsiu dobu? A co vychadzky? lebo sediet doma a obavat sa kontroly tiez nic moc... mam tiez zdrav. problemy, cize dovod by bol, len velmi tomu neverim, zeby mi moja dr. dala marodku, pokial vie, ze som na RD, (urcite ako to byva zvykom, nezaobislo by sa to nejakou pozornostou..) 😉😎
@laura222 prepac ze som odbocila od tvojej temy.

evittam
20. okt 2017

@stejja9 Diagnóza sa vzdy najde. Mala som neobmedzene vychádzky.

stejja9
20. okt 2017

@evittam Super. Idealne podmienky. 👍 A boli aj kontroly? Moze takato PN nejak ovplyvnit DP?

evittam
20. okt 2017

@stejja9 Ake kontroly?! Co myslis pod pojmom DP?

stejja9
20. okt 2017

@evittam myslela som kontroly z SP, ci sedis doma na PN, ale kedze si mala neobmedzene vychadzky, tak zbytocna moja otazka. Danove priznanie som myslela, manzel je szco, neviem, pytam sa, ci by to nejako ovplyvnilo aj jeho..

evittam
20. okt 2017

@stejja9 PN je nezdanitelny prijem nema nic spolocne s DP

stejja9
20. okt 2017

@evittam ok, dakujem za info. len viem, ze manzelovi dokladam svoj prijem, ale netusila som, ako to ovplyvnuje jeho DP. A takato PN je legalna diera v zakone? 😉 Ak nastupim na RD, staci do 7dni byt pn, aby isiel aj rodicak aj pn-ka? kvoli prijmu som po MD zvazovala nastup do zamestnania, ale toto by mi trosku ulahcilo situaciu...

evittam
20. okt 2017

@stejja9 No pokoa PP trva tak ano. A ziadna diera to nie je. Len málo ľudí o tom vie.😉
Co sa tyka NCZD na teba manželovi-od nej sa príjem za MD a PN odpocitava, to je o inom

evittam
20. okt 2017

*pokial