Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Po koľkých odpracovaných rokoch dostanem materskú?

lady511
6. máj 2014

Ahojte zaujímalo by ma,,p kolkých odpracovaných rokoch,,dostanem matersku a nie rodičák? ...poviem príklad robila by som napr..v lidli.. 3roky a zarobím dajme tomu 300e,,kolko by som dostala matersku?..ak by som tam napr robila 3roky?..dakujem

mattiatko
6. máj 2014

65% z hrubej mzdy.

gapa
6. máj 2014

stačí,ak
- v období dva roky pred pôrodom máš aspon 270kalendárnych dní nem.poistenia, teda obvykle trvajúci prac.pomer, nerátaju sa do toho napr. dni neplateného volna; ani dni pn od 365teho dna jednej PN; dni očr od jej 11kalend.dna11dna) a
- v den nástupu na md (obvykle 6týž. pred termínom) ti trvá nem.poistenie alebo si v tzv. ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia (to ak zanikne nem.poistenie počas tehotenstva)
Materské je 65% z vymeriavacieho základu, tj. u teba cca 65% z 300eur (aj ked sa ráta na kalendárne dni, tj. záleží od počtu dní v mesiaci). Ak je materské na mesiac nižšie ako je rodičovský príspevok (tč. pár eur nad 200eur), tak sa od mesiaca pôrodu dorovná do výšky RP (treba o to požiadať na upsvar).

havana_frost
7. máj 2014

@lady511 Gapa to napísala úplne presne, ale aj ti to dám po lopate: Stačí odrobiť zhruba 1 rok. Z minimálnej mzdy (cca 300 euro čistého) by vyšla materská cca 228 €.

kralovna123456
7. máj 2014

@gapa
@havana_frost

dámy, som zamestnaná k 1.máju 6 mesiacov, ak by som išla teraz na PN a nedajbože budem PN do pôrodu (november) - avšak zamestnanie stále trvá, dostanem materskú? Počítajú sa do nemocenských odvodov aj dni, ktoré by som bola PN?
ďakujem

tehulka2011
7. máj 2014

@gapa ako si to prosim Ta napisala, ze do tych 270 dni sa nepocita pn? Ak zena, ktora predtym nepracovala, zamestna sa, po 3 mesiacoch otehotnie, a dajme tomu ze dalsich 6-7 mesiacov tehotenstva je na pn kvoli zdrav. stavu, ta ma narok na matersku alebo nie? Rataju sa jej tie mesiace na pn? Diky 🙂

havana_frost
7. máj 2014

@tehulka2011 @kralovna123456
Gapa píše, že sa neráta PN po 365 dňoch jednej PN. Takže po rok trvajúcej PN ďalšie dni sa nerátajú. Vo Vašich prípadoch by sa PN rátala do odpracovaných dní.

tehulka2011
7. máj 2014

@havana_frost vdaka, takze k povodnej otazke - teoreticky staci, ak zena odpracuje 3 mesiace, ak by bola PN pocas tehotenstva

gapa
7. máj 2014

@tehulka2011 ako píše havana frost, dni pn sa rátajú, ak trvá prac.pomer (len ak by jedna a tá istá pn trvala dlhšie ako 364dní=52týždnov, tak sa prvých 364dní ráta a dni od 365teho dna sa už nerátaju).
A áno, ak chce žena, aby sa jej rátalo materské z vym.základu v poslednom pracovnom pomere alebo teda prvom pracovnom pomere, tak stačí, ak pracuje bez pn a očr aspon 90kalendárnych dní=cca 3mesiace a potom aj ked je na pn, tak to nevadí, bude sa jej rátať materskké z vym.základu v tomto prac.pomere. Ak má minimálnu mzdu (resp. asi presnejšie mzdu do výšky minimálneho vym.základu, čo je teraz 402,5eur) alebo ešte menej, tak je to jedno, či má tých 90dní odrobených, bude sa to rátať z jej pravdepodobného vym.základu (ak je menej ako minimum, tých 402,5eur), čo je to isté ako zo skutočného.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli