Otec na materskej

zdena12345
16. nov 2016

píšem sem už niekoľký krát ohľadom materskej otca. Máme naplánované, že v januáry 2017 by išiel manžel na materskú s prvým synom, ktorý bude mať v 7/2017 3 roky, takže to víde len tak tak. Chceme to tak lebo minulý rok menil prácu a mal nižší plat. Tento rok mal vyšší, takže by mal mať vyššie materské. Popri tom by pracoval na dohodu u toho istého zamestnávateľa. Okrem prvého syna máme teraz 7 mesačného, ja budem doma s ním bez nároku na nejaké financie zo štátu. Naviac pracujem na dohodu o pracovnej činnosti, takže nejaké soc. aj zdrav. sa mi platia. Sú to ale malé sumy, keďže robím len pár hodín v mesiaci.
Právnik v manželovej firme mu radí, aby išiel ešte tento rok. Údajne sa majú robiť zmeny v zákone. No tým by bola materská dosť nižšia vzhľadom na nízku výplatu minulý rok. Chcem sa Vás spýtať, či viete o nejakých zmenách, ktoré budú mať vplyv na to, ako to chceme urobiť. Jediné čo viem je že sa má materské dvihnúť na 75%.
Prípadne viete mi poradiť ešte nejaké "vychytávky"?
Ďakujem

monikka22
3. feb 2020

To je tak ze na tu zmluvu sa da na md napr na tyzden a potom sa prehlasi na rd?? Ale nebude mat ani rozhodnutie o md ani nic

jajawka
24. apr 2020

Prosim o radu. Mam 2 rocne a 6 mesacne dieta. 1.5. 2020 mi konci materska, ale kedze je nizsia ako rodicovsky prispevok 370, urad prace mi ten rozdiel ma doplacat, teda mam oficialne ziadost na poberanie rodicovskeho prispevku na mladsie dieta. Muz k 30.4. konci v praci a mal by nastupit na "matersku" s 2 rocnou dcerou. Ja teda poziadam o zrusenie rodicovskeho. Otazka, k akemu datumu? Poziadat o odnatie k 1.5. a muz si da ziadost od 2. 5.? Za ten 1 den dostanem teda tych 370 eur a muz si za 1 den doplati odvody na zdravotnom a socialnom. Chapem to spravne? Dakujem. Aky statut potom budem mat ja? Obaja budeme doma, on bude poberat materske, ja nic. Nie som zamestnana, szco som zrusila v 2019.

evittam
24. apr 2020

@jajawka Ano ako pises. Ty mozes byt osoba starajuca sa o dieta do 6rokov na to dieta n ktoré nebude muz na MD.

jajawka
12. jún 2020

@evittam dakujem za odpoved. Manzelovi schvalili matersku, ja som sa registrovala ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov. Dceru, na ktoru pobera muz materske vezmu od septembra do skolky. Muzovi teda "matersku" na dieta odo dna nastupu do skolku odnimu?

evittam
12. jún 2020

@jajawka Treba to nahlásit myslím si.

elej14
26. jún 2020

Krásny deň.poprosim vás o radu.momentalne som na MD s dcérou ,kt.mi konci 3.8. manzel poberal materské na syna do 30.5.,teraz mu plynie 2mes.vypovedna lehota (do 31.7.) a zároveň je na pandemickej Ocr. Môže po skončení pomeru,v ochrannej lehote ísť na rodičovskú s dcérou?ďakujem

kaja01
26. jún 2020

@elej14 Na rodičovskú môže ísť či je v ochrannej lehote alebo nie. Nechce ísť na materskú?

elej14
26. jún 2020

@kaja01 tak som to myslela,aby poberal materské

kaja01
26. jún 2020

@elej14 V ochrannej lehote môže.

erio
26. aug 2020

@evittam ahoj, chcem ťa poprosiť o radu. Manželovi konci v septembri PN na ktorej bol rok, nastúpi do práce tiež v septembri. Mohol by v novembri požiadať o materské? Či musí mať od robene 270 dní a až potom ísť na MD? Ak on pôjde na MD mne bude pozastavený rodičovský príspevok? Ďakujem za odpoveď. 😊

luliu
26. aug 2020

@erio evittam tu už bohužiaľ nie je. Samozrejme nemôžete poberať naraz RP aj materské. Musíš požiadať o prerušenie RP. Manžel môže požiadať o materske

erio
27. aug 2020

@luliu môže mať teda nárok na MD už v novembri aj keď ma vyčerpané poistenie kvôli tej dlhej PN? Nemusí odpracovať znova 270 dní? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. 🙂

erio
7. sep 2020

Ahojte kočky, chcela by som sa spýtať, má aj otec, ktorý chce ísť na MD ochrannú dobu ako žena? Napr. v septembri mu hrozí výpoveď a chcel by ísť na MD až v decembri, môže ho zamestnávateľ do decembra vyhodiť? A koľko stačí hlásiť dopredu zamestnávateľovi odchod na MD stačí mesiac, keď ide na MD otec? Ďakujem. 😊

luliu
7. sep 2020

@erio on nie je tehotny, takže tam nie je ochranná doba ako u budúcej matky.

sputn1cek
7. sep 2020

@erio nie je ochranna doba pred narodenim ale ak je dieta na svete, moze ist od narodenia na rodicovsku dovolenku s oznamenim zamestnavatelovi o nastupe minimalne mesiac vopred

erio
7. sep 2020

@luliu
@sputn1cek Ďakujem Vám veľmi za info. 😉🙂

liduska12
7. sep 2020

@erio otec ma ako poistenec v ramci nemocenskeho poistenia 7dnovu ochrannu lehotu. To znamena, ze napr ak by v septembri dostal vypoved, tak od posledneho dna v praci do 7 dni sa musi prihlasit na poberanie materskeho. Medzi tym spominanym septembrom a decembrom nie je nijak chraneny, ale on moze nastupit na rodicovsku dovolenku hocikedy do dovrsenia 3rokov dietata. To, ze bude na RD neznamena nutne, ze musi od rovnakeho datumu zacat poberat materske. To su dve rozne veci. Ak uz bude na RD tak je chraneny Zakonnikom prace pred vypovedou, avsak nebude pracovat a poberat mzdu z tej pracovnej zmluvy, na ktorej bude evidovany ako zamestnanec na RD. To, ze oznami, ze planuje ist na RD ho nechrani pred vypovedou, az samotny cas, pocas ktoreho bude realne na RD ho ochrani pred vypovedou.

erio
8. sep 2020

@liduska12 Ďakujem krásne za odpoveď. 😊

sputn1cek
8. sep 2020

@liduska12 diky moc, napisala si dosledne uplne vsetko, co som ja mal v hlave ale nemal som cas to rozpisovat 🙂

greorg
8. dec 2020

Ahojte, chcem sa prosim opytat. Som na materskej a moj manzel pracuje. Syn dovrsi 3 roky v juli buduci rok. Planuje v praci skoncit avsak chcel by este vyuzit narok na materske. Boji sa ze ked to v praci oznami budu mu robit naprieky...

Moje otazky su:

Moze zaziadat o materske aj bez vedomia zamestnavatela?
Je potrebne nejake potvrdenie od zamestnavatela pre schvalenie materskeho?
Kedy ma istotu ze ma matersku schvalenu a moze to oznamit v praci?
Ako dlho schvalenie cca trva?

Dakujem moc za rady

luliu
8. dec 2020

@greorg o materské sa žiada cez zamestnávateľa, nemajú mu robit aké naprieky, odovzdá papier a basta

sputn1cek
8. dec 2020

@greorg musi zamestnavatelovi oznamit minimalne mesiac dopredu datum nastupu na rodicovsku dovolenku (kedze v juli ma syn 3 roky tak najvyssi cas to riesit a idelane hned zajtra oznamit, ze nastupuje 9.1. na rodicovsku dovolenku). Nasledne tlacivo socialnej poistovne "Ziadost o materske" bud da vyplnit v praci a zanesie do SP alebo niekedy to posle do SP sam zamestnavatel (moj pripad).

So zamestnavatelom riesi teda iba nastup na rodicovsku dovolenku a vyplnenie jednej sekcie na tlacive ziadosti. Nic ine zamestnavatela netrapi, ani to, ci ziada alebo neziada, ci dostane alebo nedostane od SP materske.

Materske sa riesi so Socialnou poistovnou, schvalenie zalezi od okolnosti, ak chce byt regulerne doma tak to bude rychlo, odhadom do 2 tyzdnov. Ked mu schvalia materske v praci nemusi oznamovat nic, v praci je na rodicovskej dovolenke a hotovo.

jana005
8. dec 2020

@greorg keď chce v práci skončiť, tak sa môže dohodnúť na výpovedi a ísť na materskú v 7 dňovej ochrannej lehote

greorg
9. dec 2020

@sputn1cek super velmi pekne dakujem

greorg
9. dec 2020

@jana005 dakujem za info