Otec na materskej verzus jasličky

michaela136
15. jan 2018

Ahojte, prosím Vás potrebujem sa poradiť. Možno je tu už taká téma, len som ju nenašla, tak sa ospravedlňujem vopred za ten istý príspevok.
Dozvedela som sa, že je možné, že môže ísť aj otec na materskú. Akurát sme to doma preberali a nevieme sa rozhodnúť. Priateľ pracuje ako policajt a má plat okolo 900€ (z čoho väčšinou všetko ide na hypotéku, spotrebný a iné výdaje okolo domácnosti) ostane mu okolo 200€+ moja materská 300.. Nie je to najhoršie, ale pomaly už rátam s tým, že materská sa mi zmení na rodičovský, a bude to už len 400€.. čo stále nie je malo, ale v dnešnej dobe je už ťažké aj zo 400€ vyžiť.. navyše nechcem, aby prišiel ten moment, keď moja malá dcérka bude niečo chcieť, a my si to nebudeme môcť dovoliť.
Preto uvažujeme, že pôjde priateľ na materskú (len neviem, čo je k tomu všetko potrebné, a odkedy by vlastne mohol ísť). Malá má akurat teraz dva mesiace, a ja by som chcela začať od leta robiť. Samozrejme bude ťažké byť preč od dcéry, ale rozhodnutie už padlo. Našťastie budem robiť iba 15dní za mesiac, tak ďalších 15 sa jej budem môcť naplno venovať.
Tak sa nevieme rozhodnúť, či pôjde otec na materskú alebo dáme malú do jasličiek. Tam viem, že poskytujú aj nejaký príspevok na jasle, len neviem ani to koľko to môže byť. Neviem či by bolo lepšie keby otec ostane na materskej( neviem koľko by mu mohli z 900€ vypočítať) a ka by som išla robiť (kde zarobím cca 1300) alebo nech robíme obaja a malú dať do jasličiek.
Viete mi prosím poradiť, ako sa najlepšie rozhodnúť prípadne mi poradiť ako postupovať?
Za každú radu vopred veľmi pekne ďakujem🙂

marcelatje
16. jan 2018

V prvom rade treba vediet ze na policajtov sa vztahuje uplne iny zakon. Donedavna policajti na matersku ist nemohli, no v Mihalovej knihe Materska je popisany sposob ako by to slo. Konkretne ide o dobrovolne poistenie ktore si musi policajt platit 270 dni a z ktoreho by mu vznikol narok na matersku, pocas ktorej by mohol zostat normalne pracovat. Osobnu skusenost nemam, pozri si tu knihu.
Prispevok na jasle je do vysky 280 eur. Ak jasle stoja150 preplatia ti 150. Ak jasle stoja 400 preplatia ti max. 280. Rataj s tym, ze ked budes poberat prispevok na jasle, na RP nemas narok.
Vysku materskej vypocitas jednoducho. Je to 75% z hrubej mzdy (cca v zavislisti od poctu dni v mesiaci)

fidorka7
16. jan 2018

@michaela136 nevidím logiku v tom, aby otec sedel doma na materskej už teraz a ty pôjdeš do práce v lete, ak teda vašim hlavným dôvodom sú peniaze. Ak, tak nech on čerpá materské keď ty už budeš pracovať alebo úplne najlogickejšie, obaja pracujte a malá do jaslí alebo súkr.zardiadenia, v tedy asi bude výš príjem najvyšší
Inak ísť sa pretrhnúť, aby, ako píšeš ste sa nedostali do situácie keď "moja malá dcérka bude niečo chcieť, a my si to nebudeme môcť dovoliť." je chorá motivácia, lebo i keby si bola milionár, snáď jej nekúpiš všetko čo chce??!!! To vám teda držím palce, aby ste vždy mali na všetko čo bude chcieť, aj neskôr v puberte...

marcelatje
16. jan 2018

@fidorka7 ja to chapem tak ze teraz zistuje informacie a riesit to budu v lete. Dieta ma teraz dva mesiace a matka pobera matersku, takze skor by sa im to neoplatilo.

hettinka
16. jan 2018

Otec môže ísť na materskú, ale vo vašom prípade je to riešenie na 34 týždňov a potom ste na tom rovnako ako teraz. Takze za mna skôr privyrobiť si popri RP na nejakých pár hodín mesačne a dieťaťu nájsť na ten čas opatrovateľku, pripadne sa striedať.

Polročne dieťa dať do jaslí vidím ako krajnú možnosť.

michaela136
autor
16. jan 2018

@fidorka7 Myslela som to tak, že teraz sa len informujem, a riešiť to budeme až v lete. Samozrejme by bola hlúposť, keby je teraz otec doma.. Možno podľa Vás chorá motivácia, ale to je Váš názor. Samozrejme nechcem rozmaznať dcéru, a dať jej úplne všetko, ale myslím si, že každý rodič, ktorý na to má, tak sa snaží dať svojmu dieťaťu to čo potrebuje + niečo navyše. Nebudem určite ani prvá ani posledná, ktorá sa takto rozhodne. S malou budem tak či onak, tak si nemyslím, že niečo extra premeškám.
Ale vďaka za Váš názor 😉

michaela136
autor
16. jan 2018

@marcelatje Hej, hej to vieme, že u policajtov je to komplikovanejšie, keďže nejdú vôbec cez sociálku.. tak snáď to pôjde, prípadne malá pôjde do jaslí, a keď nevýjde ani to, tak mi nie je súdené ísť robiť, a všetko ostane tak, ako doteraz 🙂
A veľmi pekne ďakujem aj za tie výpočty 🙂

michaela136
autor
16. jan 2018

@hettinka Je to určite komplikované. Ale myslím si, že keď nebudem vkuse pri malej, tak si možno aj viac zvykne na otca, a sa im viacej upevní vzťah, ako byť vkuse s mamou. Svoju dcéru samozrejme nadovšetko milujem, a robím to iba kvôli nej, aby sa mala v budúcnosti lepšie. Nad opatrovateľkou som vôbec nerozmýšľala, a pravdupovediac to ani nechcem. Neviem ozaj čo ešte spravíme, preto som sa sem došla aj poradiť, ale pevné verím, že nech sa rozhodneme akokoľvek, tak to rozhodnutie bude správne.

asocial
16. jan 2018

@michaela136 myslim, ze sa nemylim, ale on moze ist ked tak na rodicovsku, ty si si uz matersku vycerpala, takze dvaja zrejme nemozete cerpat to iste (teda priblizne to iste), kedze materska sa pobera urcity pocet tyzdnov..keby ostal on doma, tiez by dostaval len rodicak..

ci sa mylim?

katrin21
16. jan 2018

@michaela136 no, ani neuvazuj, policajti a poziarnici tusim nemozu cerpat muzi matersku..teda nie tak, ako ini ludia takze asi toto riesenie by bolo moc komplikovane

marcelatje
16. jan 2018

@katrin21 da sa to

marcelatje
16. jan 2018

@asocial mylis sa, obaja rodicia mozu cerpar matersku a nemyslim tym rodicovsky prispevok. Matka ju vycerpa zvycajne pred a po porode dietata, otec na matwrsku moze nastupit najskor 6 tyzdnov po narodeni, kedykolvek do troch rokov veku dietata. Dokonca pocas mateskej moze aj pracovat.

katrin21
16. jan 2018

@marcelatje hej, len vychadzam z toho, co asi pred 2mes hovorili v TV.. ale tak obist sa da vsetko, ako tu aj radite. len teda je to na dlhe lakte

marcelatje
16. jan 2018

@katrin21 ale mozne to je

evittam
16. jan 2018

@hettinka Otec ma narok na MD len 28zyzdnov

hettinka
16. jan 2018

@evittam aha, no áno ... takže vlastne ešte kratšie to rieši situáciu

marcelatje
16. jan 2018

@hettinka podla mna si mozu prilepsit celkom slusne, napriklad ak bude poberat maximalnu matersku cca 1300 eur a popritom aj pracovat cize zarobi dalsich 900 po dobu cca siedmych mesiacov to nie je vobec zle, odlizia na obdobie kym bude zena poberat len rodicak, pripadne kym si nenajde nieco popri nom.

hettinka
16. jan 2018

@marcelatje lenže oni to nemajú tak, že bude priateľ aj brat materskú aj pracovať, viem že to teraz mnohí robia. Maximálnu materskú pri prijme 900€ tiež asi brat nebude, aj keď sa ráta z hrubého príjmu.
Určite, ak ona zarobí dobre, lepšie ako priateľ, budú mat viac ako na RP. No pri malom dieťatku nie vždy sa všetko dá rátať na peniaze. Ja som pri prvom šla veľmi skoro do prace, viem o čom píšem. To, čo som “ zameškala” peniaze nevynahradia. Ale ak to majú existenčne nutne, takéto úvahy musia ísť bokom...

marcelatje
16. jan 2018

@hettinka pisala som ze by si musel platit dobrovolne pripoistenie takze kludne moze mat aj tych 1300 (podla toho kolko sa rozhodnu platit) a ano.moze brat matersku aj pracovat celkom legalne. Ja ju nenavadzam aby isla do prace od maleho dietata, pisem ake su moznosti a nech sa rozhodne sama.

michaela136
autor
16. jan 2018

Teraz tomu nerozumiem. Jedna možnosť je, že dáme malú do jaslí, a tak môžme pracovať obaja. Druhá možnosť je, že pôjde otec od leta na materskú, čo bude mať malá už polroka, a bude s ňou doma alebo môže byť aj na materskej a aj ísť robiť? A vlastne v tom prípade bude robiť aj on aj ja + navyše otec bude aj na materskej?

marcelatje
16. jan 2018

@michaela136 ak si neplati to dobrovolne pripoistenie narok na matersku nema.

bambinecko
16. jan 2018

áno. ale ak na tom nie ste tak zle, že to inak nejde, malá nebude mať, čo chce, lebo nebude mať vás. polročné dieťa potrebuje mamu a nie peniaze. veď ak bude otec pracovať + materská, môžeš zostať doma a budete mať dosť. potom uvidíte

luliu
16. jan 2018

@michaela136 najprv by si musel platiť 270 dní dobrovoľne nemocenské poistenie a až potom by mohol ísť na materskú. Ak si to platiť nebude, na materskú nemá ako policajt narok

michaela136
autor
16. jan 2018

Aha, už chápem. Ďakujem za vysvetlenie.

michaela136
autor
16. jan 2018

@bambinecko nie sme na tom tak zle, už vyššie som to vysvetľovala. Viem, že peniaze nie sú všetko; ale už sme sa rozhodli, a bude to tak lepšie. Od malej nebudem celé dni preč, budem pracovať 15dní, a 15dní budem mať voľno. Takto si aspoň viac zvykne aj na otca, či ostatných v rodine. Viem, že ma bude potrebovať, a ja tu pre ňu vždy aj budem. Bude ma potrebovať aj keď bude už omnoho staršia. Priateľ čo zarobí, ide väčšinu všetko na hypotéku, spotrebný, a ostatné výdaje.. ostane nám moja 300eurová materská, ktorá sa onedlho zmení na RP a z toho vyžiť určite nebudeme vedieť

evittam
17. jan 2018

@michaela136 Ty nemáš inym co vysvetľovať a uz vôbec nie anonymnym nickom na fore. 😉

hettinka
17. jan 2018

@michaela136 nechápem, zarábas 1300 a materské ti vyšlo len 300€?

hettinka
17. jan 2018

Ono s tým pracujúcim otcom na materskej je to tak, že ide na materskú zo svojho hlavného pracovného pomeru a pracuje ďalej na dohodu, trebárs aj u toho istého zamestnávateľa. To sa dá v súkromnej sfére vybaviť pomerne ľahko, v statnej sfére - policajti, úradníci, učitelia - to však moc nejde. Dohoda nesmie mat rovnaku pracovnú náplň ako HPP. Takze neviem, či na polícii vôbec majú dohodarov...

Inak súhlas, polročne dieťa potrebuje mamu. Nie ostatných členov rodiny. Overené bohužiaľ na vlastnej koži.

ivetz
17. jan 2018

@michaela136 Ide ti zrejme o to, aby priateľ poberal materské a bol doma s dieťaťom. Ale ako policajt takúto možnosť nemá. Aj keby si dobrovoľne platil poistenie v sociálnej poisťovni, nemohol by byť doma na materskej. Môže byť na rodičovskej dovolenke a poberať rodičovský príspevok - v tomto prípade nemá nárok na služobný plat, pretože je zaradený mimo činnú štátnu službu. To špekulatívne dobrovoľné pripoistenie a možnosť poberania materského by bolo možné iba v tom prípade, ak by naďalej pracoval. Ale toto by neriešilo starostlivosť o dieťa, iba finančné prilepšenie.

marcelatje
17. jan 2018

@ivetz nerozumiem tym pejorativny privlastkom. Je to uplne legalne tak preco to nevyuzit? Nie je to ziaden podvod, trestny cin ani tym nikoho neokradne.