Pracovala som v cudzine. Mám nárok na materskú?

iivetkaa
20. mar 2009

mam dve otazky..co potrebujem na to aby som poberala matersku?mam na nu narok aj ked som pracovala len v zahranici,legalne....kedy je vhodne lietat s babatkom...?

bobulko
15. dec 2015

najjednoduchsie je ziadat materske v krajine,kde ste pracovali/pracujete. a po ukonceni naroku na materske ziadat rodicovsky prispevok na sk,ak sa tu planujete vratit. tu nemate zaplatene nemocenske tych 270 dni a tak na matersku narok mat nebudete.

havana_frost
16. dec 2015

@nahoda Ahoj. Z akého titulu by si chcela na slovensku materské? Na to isté dieťa, na ktoré teraz poberáš v Nemecku? Či myslíš rodičovský príspevok po ukončení materskej? Na ten nárok budeš mať, ak máte trvalý pobt v SR a dieťa má do 3 rokov.

nahoda
16. dec 2015

@havana_frost Ahoj, myslela som rod. prispevok, zvazujeme navrat na SK a to uz bude mat mala 1 rok a nevedela som ci mam nan narok ked som ani nerodila na SK mame trvaly pobyt, Takze pokial by som sa vratila a dieta este nema 3 roky mam narok na rodicovsky prispevok ak som sparavne pochopila. Dakujem za info. 🙂

loginexistuje
16. dec 2015

@nahoda no na SVK mozes poberat rodicak len vtedy ak sme pridete vsetci cela rodina a nebudes nic poberat v cudzine /ani pridavky/ dieta bude mat tu lekara a manzel bude pracovat na SVK.

Inak narok neni

havana_frost
16. dec 2015

@nahoda Správne, stačí požiadať na príslušnom UPSVaR, nezabudni aj rodinné prídavky. Podmienkou je, že nemôžeš obdobný príspevok poberať v zahraničí. Čo som pochopila, že nebudeš.

@loginexistuje Celá rodina príde na Slovensko? Tým myslíš presne koho? Stačí, ak má dieťa a žiadateľ (oprávnená osoba - matka, resp. otec) trvalý a obvyklý pobyt na Slovensku.
DIeťa tu nemusí mať lekára, to sa neskúma. Asi si to mýliš s jednorazovým príspevokom po narodení, tzv. "pôrodným".
Nikto nemusí pracovať a už vôbec nie na Slovensku.

luciasleziakova
17. dec 2015

@havana_frost dakujem

bobulko
18. dec 2015

@havana_frost dieta musi mat v starostlivosti detsky lekar, to budu vyzadovat. dokonca daju aj formular pri ziadost o rodicovsky prispevok. vybavovala som ho a bola to jedna z poziadaviek.

havana_frost
21. dec 2015

@bobulko Nemyslím si. Máš už staršie dieťa na ktoré si to vybavovala? Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka a na tie netreba nič, len byť.

loginexistuje
21. dec 2015

@havana_frost skus si pozriet tlacivo pre RP a tam musis uviest meno a adresu pediatra a aj to ci rodic pracuje na SVK .. to vsetko je dolezite pre posudenie obvykleho pobytu dietata ..
http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/tlaciva/z...

majusqa77
21. dec 2015

@loginexistuje mne bolo povedane ze to nemusim vypisovat, ze to je dolezite pri predlzenom rodicaku..

bobulko
21. dec 2015

@havana_frost vybavovala som v 2013,ked dieta malo 2,5r a chceli to. takze urcite budu ziadat aj teraz,lebo vela sa toho nemenilo. menilo sa v 2012,ked zastavili prispevok pri narodeni dietata a vtedy sa to vsetko upravovalo.
@majusqa77 vzdy vsetko zavisi od danej pracovnicky. ja som tu ziadost musela vypisovat aj pri normalnom rodicaku.

majusqa77
21. dec 2015

@bobulko ziadost ano, ale tu cast o lekarovi nechceli

bobulko
21. dec 2015

@majusqa77 o do mna ano. co uradnik to ine pravidla. ale na to som si uz zvykla.

nahoda
22. dec 2015

Dakujem dievcata za Vaše skusenosti uvidim ako pochodim ja ked budem vybavovat ale som rada, ze je to mozne, nevedela som koli poistovni ci by som sa musela nahlasit ako dobrovolne nezamestnana a platit si to kedze moje dieta bude mat jeden rok ked sa vratime a take male do jasiel nedam.
Este raz Dakujem vsetkym 😉

havana_frost
22. dec 2015

@bobulko Aha, tak ja som vybavovala "čerstvejšie", v 2014 🙂 zákon to nevyžaduje, každopádne. Asi to bola súkromná iniciatíva lokálneho úradu.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tunderke5
12. jan 2016

Ahojte mam narok na matersku z Nemecka pracovala som tam 2 roky na normalnu nemecku zmluvu 2 tyzdnove turnusi teraz som vypisana v aprili skonci zmluva rodim v auguste vie dakto pomoct??dakujem

1andrea1
17. mar 2016

Ahojte chcem sa tiez spytat, uz 4 rok pracujem v rakusku sezonne to je cca 9 mes z roka ostatne obdobie som nahlasena na SK na UP. teraz som skoncila poberat podporu nakolko som na nu mala narok. Poberala som ju na SK aj napriek tomu ze praca bola vykonavana v rakusku pricom mi bola vyrubena max. vska mozna na SK. idem este na jednu sezonu do rakuska.
Ak sa vrátim na SK a budem tehotná mám nárok na matersku na SK alebo čo je potrebné aby som dostala matersku na SK???
Dakujem

koni51
8. apr 2016

@clodinko tak já ti nápisem moj pripad.robila som tiež v nemecku.otehotnela,no neustále som vracala tak som sa dala pn,celé tehotenstvo som Bola pn a dostávala som 100 percent platu.samozrejme že. Dostaneš matersku ale z Německa aj rodinné přídavky a elterngeld.len jeto straasne veerla papierov.na sr nemáš nárok na matersku leb si Bola zdravotně poistena v nemecku.a zmluvu máš stále s nemeckom.takze tak

koni51
8. apr 2016

@tunderke5 pokial viem zaměstnavatel ti zo zákona nemoze dát vypoved ked si těhotná a ty ju ani nepodpis lebo nic nedostanes.ziadnu matersku

koni51
8. apr 2016

@fidka79 to je hlupost preco by sa malá odhlasovat?ved nech si dá ziadost na rodičovský prispevok v nemecku a ten je ooovela vyšší než na sr.sr ti bude platit len tych cca 203 203 mesacne a DE ti doplatí zvysok.je to podobné ako při Kindergelde

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
koni51
10. apr 2016

@fidka79. Áno máš pravdu.,prehliadla som že ona nepracovala vNemecku

alexi33
31. okt 2016

Viete mi poradiť prosím vás?? Som tehotná a zaujimam sa nomentalne o materskú dávku. Už viem, že je potrebne aby som v priebehu dvoch rokov mala 270dni uhradenývh v socialnej poistovni. Ale v priebehu dvoch rokov som pravovala rok v zahraniči a rok som bola buď na úrade práce alebo zamestnaná na dohodu na slovensku. Zaratáva sa aj to čo som odpracovala v zahraniči? Ak áno čo k tomu potrebujem?? Ďakujem velmiii

pillipilli
31. okt 2016

Ahojte ja napr. nepochopim jednu vec... Preco si tieto veci nezistujete priamo v cudzine na uradoch kde ste pracovali. Ja som tiez tehotna zasla na urad a tam mi povedali kedy a za akych podmienok mam narok na hento a tamto. Toto neni o tom jedna zienka povedala na MK. Tam vy potrebujete presne urcite dokumenty ci tam , ci na slovensku . Takze je si to urcite lepsie vybavovat ked ste este tam. Zakony sa stale menia a moze sa stat ze budu chciet aj nieco ine ako tvrdia tu na MK.

miroslava2511
31. okt 2016

ahojte baby potrebovala by som poradit po 5 rokoch zijucych v uk kde som bola zamestnana cely cas sme sa rozhodli s manzelom ze sa vratime na sk uz pol roka som na urade prace nedavno som zistila ze som tehotna neviem ako mam postupovat dalej budem mat narok na matersku na sk ci s uk? ale mam odrobenych par rokov aj na sk cca 5rokov dakujem za aku kolvek pomoc

loginexistuje
31. okt 2016

@miroslava2511 na materskú zo Slovenska nemáš narok

nivea777
31. okt 2016

@alexi33 je dolezite ci sa ti z dohody odvadzalo aj NP..ak hej a mas 270 dni tak mas narok.. ak sa neodvadzalo,tak nemas narok

havana_frost
1. nov 2016

@miroslava2511 Ak sa teraz, do pôrodu, zamestnáš na Slovensku, tak nárok na materské môžeš získať. Dni sa môžu zarátať aj z UK. Prípadne sa môžeš aj dobrovoľne poistiť nemocensky, ak ti vydá aspoň 26 týždňov, tak sa ti môže z toho rátať materská. Volačo sa ešte urobiť určite dá, pátraj, ja už si žiaľ, veľa vecí nepamätám.

nivea777
1. nov 2016

@havana_frost zial,na to aby ziskala 270 dni NP by musela robit skoro 39 tyzdnov.. respektive byt zamestnana a porodit az o 39 tyzdnov od vzniku NP a to asi nesplni kedze sa rodi na 40tt a uz je urcite aspon v 6tt-7tt