Pracovala som v cudzine. Mám nárok na materskú?

iivetkaa
20. mar 2009

mam dve otazky..co potrebujem na to aby som poberala matersku?mam na nu narok aj ked som pracovala len v zahranici,legalne....kedy je vhodne lietat s babatkom...?

havana_frost
1. nov 2016

@nivea777 ona ale 270 dní má (aj viac), z UK. To sa dá započítať.

nivea777
1. nov 2016

@havana_frost nemusia uznat ;) .. istejsie je,nech si poziada o materku z UK a ked jej skonci ,zacne poberat tu RD..

havana_frost
1. nov 2016

@havana_frost
@nivea777 Zopakujem starší príspevok @dena1973, ale stále platný:
Aby ti vznikol nárok na materské, tak musíš spĺňať podmienky pre jej nárok.
Ak sa na SVK nezamestnáš, no vznikne ti nárok na podporu v nezamestnanosti, tak by ti mal vzniknúť nárok aj na materské + musíš spĺňať podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 r. pred pôrodom (čo zrejme splníš, lebo ak sa za teba platili odvody na nemocenské poistenie v krajine EU, tak aj tieto dni sa počítajú). O tom, že sa za teba platili odvody na nemoc. poistenie musíš mať doklad z príslušnej inštitúcie štátu EU. Ak budú splnené podmienky, tak nárok vznikne no platiť sa bude z minima.
V prípade, že sa na SVK ešte zamestnáš a stihneš do nástupu na materské odpracovať minimálne 90 kal. dní bez PN a OČR a vymeriavací základ na platenie odvodov na nemocenské poistenie bude vyššie ako min. mzda (t.j. hrubý príjem budeš mať napr. 1000 €), tak sa ti bude počítať tohto príjmu + musíš spĺňať podmienku 270 dní nemoc. poistenia v posledných 2 r. pred pôrodom (musíš mať o tom potvrdenie).

loginexistuje
1. nov 2016

musi mat v case nastupu na materske aktivne NP alebo byt v ochrannej lehote .. cize by musela sa zamestnat na SK a podla toho kolko odpracuje sa jej materske bude pocitat ...
ci tam bude potrebnych 270 dni je treba presne preratat .. takze

havana_frost
1. nov 2016

@loginexistuje áno, preto som jej napísala, že nárok sa dá získať, len treba niečo spraviť 🙂 Podľa mojich výpočtov, ak je napr. v 7 tt a termín má 20.6.2017, v posledných 2 rokoch odrobila 20.6.2015 - 30.4.2016 (keďže pol roka je už doma na "úrade práce"), že tam je 316 dní, ktoré ak by vedela zdokladovať z UK by jej mali zarátať. Nepísala, či na tom úrade práce aj poberá podporu, ale ak áno, tak evidentne už nejaké tie odpracované dni v UK úspešne zdokladovala.

miroslava2511
1. nov 2016

@havana_frost dakujem no pekne budem pisat na revenue do uk a uvydim co napisu a skusim aj na soc.p

miroslava2511
1. nov 2016

soc.poistovna uz ol roka caka na moje papiere z uk cize ako nahle im pridu musim dalsi mesiac cakat ci schvalia podporu alebo nie momentalne poberam 107euro hmotnu nudzu

loginexistuje
1. nov 2016

@miroslava2511 a mas moznost sa este zamestnat? do kedy si pracovala v UK ? presny termin? kedy mas termin porodu?

Pokial sa znovu nezamestnas narok na materske ti nevznikne ani keby si mala tych 270 dni NP pred porodom.
No inak je to divne s tymi papiermi vacsinou sa to robi tak ze sa da urcit davka - podpora v nezamestnanosti a potom sa da preniest na SK .. a nie ze SK ti ju prizna .. lebo realne si tu neodvadzala odvody.

no uvidis ako to dopadne. Ak by ti spatne priznali podporu tak by si musela vracat davky. No divne to je ..

v kazdom pripade na RP narok budes mat ak manzel nepracuje v zahranici.

havana_frost
2. nov 2016

@miroslava2511 áno, toto treba zdôrazdniť z odpovede vyššie, že nevyhnutnou podmienkou, ak ti priznajú tie dni z UK (čo by podľa mňa mali), je že sa musíš ešte zamestnať aj v SK - obnoviť nemocenské poistenie. Alebo to DNPO.

miroslava2511
6. nov 2016

dakjem dievcata

tomasko1997
8. okt 2017

@nahoda dobrý deň chcem sa opýtať ako ste dopadli dcéra sa chce tiež vrátiť na svk ale nevieme ci ked sa vymelduje tak ci jej zrušia metersku v nemecku

nahoda
8. okt 2017

@tomasko1997 Bohužiaľ neviem, nakoľko som stále v Nemecku. Treba zavolať na úrad v danom meste a informovať sa asi najlepšie poradia.

wannda9184
24. okt 2017

Caute zienky potrebujem poradit....2 roky som pracovala v Holandsku potom sa mi skoncila pracovna zmluva a zacala som poberat podporu taktiez z Holandska....podporu poberam do 31.12.2017momentalne uz na SK no medzitym som otehotnela moja otazka znie...budem mat narok na matersku tu na SR?

majusqa77
24. okt 2017

@wannda9184 podla mna nie. V case skoncenia pp si tehu nebola.. ..ale skus si zistit jedine z holandska

unctadorg
24. okt 2017

@wannda9184 zdravotne poistena si kde? Tam kde platis odvody si treba ziadat o matersku

wannda9184
24. okt 2017

@unctadorg poistena som v NL...lenze 31.12.2017 mi konci podpora...potom sa musim nahlasit na SR...a keby som chcela poberat matersku z NL musela by som byt v 6mes. aby som na nu mala narom lenze mne tok nevychadza...tak neviem

unctadorg
24. okt 2017

@wannda9184 a teraz si tehotna? V kt tt? Zalezi od terminu porodu. Na sr budes mat max rodicak a pridavky

wannda9184
24. okt 2017

8 tt len zaciatok...hej o tom viem ze na rodicak budem mat narok aj na porodne mna len ta materska zaujimala...no uvidi.e ze co mi povedia na socialke

wannda9184
24. okt 2017

@unctadorg vlastne ja 1 januara budem nahlasena na urade prace...a termin mam az v juni...aj tak nebudem mat ziaden narok?

unctadorg
24. okt 2017

@wannda9184 nie, ledze to by si musela byt NP 270dni apson v poslednych dvoch rokoch a takisto mat aktivne prebiehajuce nemocenske poistenie

wannda9184
24. okt 2017

@unctadorg aha tak to je na prd...a kebyze si to platim sama dobrovolne?

unctadorg
24. okt 2017

@wannda9184 to ti nevyjde tiez. Treba tam splnit podmienku tych dni

marlenka222
24. okt 2017

@unctadorg alebo byt v ochrannej dobe (plati pre pracujucich na uzemi SR). V tomto pripade ti vobec nevznikne narok poberat slovensku matersku nakolko si nepracovala a neodvadzala slovenskemu statu nic. Matersku musis ziadat jedine tam,kam si prispievala do systemu
Platit dobrovolne sa ti neoplati nakolko sa nedoplatis. Ked som to chcela riesit, vyratali mi vyssi vym.zaklad na platenie z coho pen odvody predstavovali zhruba 500€. A minimalne tusim 20 tyzdnov.