Koľko kašičiek za deň môže jesť 7 mesačné dieťa?

mthr
17. okt 2013

Chcela by som sa spytat. Mam syna 7 mesacneho a chcela by som vediet kolko krat za den moze jest kasicky. Davam mu rano na ranajky a primiesavam ovocie do toho a potom este vecer na spanie. Ake ine prikrmy by som mohla okrem kasiciek davat? Dakujem Martina

romanknopp
17. okt 2013

ahoj, môže už zeleninku, ovocie po troške, uvarene ovsené vločky, ale so všetkým opatrne po troške, my sme už v tom veku obžúvali kôrku z chleba 🙂 , náš je nie veľký jedák, ale robila som to tak, že ráno vstal, to sa ešte v posteli napapal mliečka, potom som mu dala za nejaké dve hodky ovocie a dotlačil sa mliekom, potom zas zeleninku s niečím (už môžte aj mäsko skúsiť) a mliečko a tak dookola.....ani teraz ešte nezje klasicky len napr. obed, vždy si dá ešte mliečko k tomu 🙂 a inak ak čítaš mamičkovské časopisy, tak tam nájdeš dobré recepty a sú aj označené, čo od ktorého mesiaca ....

alena16
17. okt 2013

@mthr Načo mu dávaš kašičky? Myslíš tým instatné kaše? Začať si mala so zeleninou na obed, kaše sa pridávajú až na večeru po nejakých 2 mesiacoch od začiatku prikrmovania. Myslím že o príkrmoch je toho už na nete kopec...

janie80
17. okt 2013

Najprv skus mrkvicku, zemiak, petrzlen, kalerab, brokolicu, karfiol.... Vsetko pekne postupne... Jednu zeleninu na obed 3-4 dni, potom pridat dalsiu a zas dalsiu o dalsie 3-4 dni, medzitym to rozne kombinuj a kym nespapa celu obedovu porciu preba doplnit mliekom. Po dvoch tyzdnoch treba pridat masko (kuracie, morcacie, kralicie)... Po dalsich dvoch tyzdnoch kasu na vecer a az po dalsich dvoch tyzdnoch ovocie... Moze sa stat, ze ked si teraz zvykne na sladke, bude ti zeleninu odmietat...

jul11
17. okt 2013

Nie je pravda,ze si dieta zvykne na sladke.materske aj umele mlieko je sladke.moja zacala s kasami a s vyzivou domacou a pekne papa zeleninku.bola dokrmovana,tak sme zacali skor,uz okolo 4-5mesiaca,aby sme davali menej umeleho mliecka,ale radsej kadicku.je to indovidualne.u nas je zvykom zacinat zeleninou,ale v zahrannici kasou.iny kraj,iny mrav.po akom case pridavat dalsi prikrm je individualne.ja som v odb. Literature citala,ze po mesiaci.to by nasa umrela od hladu.ked som spozorova,ae sa mi zda hladna a prejavila zaujem,pridala som dalsi prikrm.myslim,ze od obeda k ranajkam sme sa dostali behom tyzdna a to uz vecerala kase.bola som na prednaske o prikrmoch.cakala soom presny navod a recepty a odporucania bi,ze ako si myslime,ze je pre nase dieta vhodne,tak mame dat.samozrejme s mierou,nenatlacis teraz do neho rezen.ale napriklad kojene dieta nepotrebuje nejak velmi mliecne vyrobky,ale ked rodina ma rada jogurty a dieta vidi,se to rodicia jedia,nie je dovod mu ich nedat.ked chce niekto dat strukovinu,nech da a podobn.treba pozorovat,ci babatku chuti,ci ho z toho neboli brusko,nema alergiu

salome_82
17. okt 2013

7 mesačnému bábätku by mali stačiť dva príkrmy denne najmä ak dojčíš a s príkrmami si začala pred mesiacom. Dávať môžeš mrkvu, zemiak, brokolicu, karfiol, kaleráb, cuketu, jablko, hrušku, banán, broskyňu, ryžu, pšeno, kukuričnú krupicu, pšeničnú krupicu, ovsené vločky, pohánku, špaldu, kuracie, králičie a teľacie mäso, rascu, majorán, kôpor, tekvicový alebo slnečnicový olej, žĺtok, acidko... Zásada je testovať novú potravinu 3-4 dni a potom k nej pridať novú. Ja som začala rozvarenou ryžou, do ktorej som postupne pridávala zeleninu. Po mesiaci som pridala druhý príkrm - ovocný a zároveň do zeleninového som začala dávať mäso. Do mäsovo-zeleninového príkrmu som po čase dávala trochu oleja, ale len virgin a len do hotového jedla - je to potrebné na to, aby sa vitamíny zo zeleniny lepšie vstrebali. Ovocie tiež miešam s nejakou obilninou alebo acidkom či jogurtom. Občas dávam aj instantné kaše, nakoľko sú obohatené o železo a iné látky.

aristka
17. okt 2013

na začiatku som dávala raz denne a ak sa začali pridávať postupne aj iné príkrmi ,menila som mliečny deň tj.nejakú kašu a nemliečny deň zeleninka na obed a pod.ovocie som dávala ako desiatu a časom jogurt ako olovrant ....

janka_mamka
17. okt 2013

mliečnu kašu len raz za deň, lepšie ak ani nema každy den, radsej zeleninka a ovocie , ja som napriklad davala na ranajky pesnidavku, prip banan, obed polievočka, olovrant pribinačik alebo jogurt ,večer kašu, alebo cestoviny s tvarohom mozeš skusit,alebo s vajíckom, možes dat zatial len žltko a tak postupne to obmienat a postupne podla zubkov a podla toho či mu nerobi tazko na bruško ,pridavat pečivo, skus vianočku s maslom, maly mi to miluje, šunku, syr, paroček apod, tak nech mu chuti 🙂

janka_mamka
17. okt 2013

polievočku myslim zeleniku ,mrkvicku,kalerabik, alebo zemiačik , mäsko, ryžu, proste všetko , mne maly papkal od 5 mesiaca všetko toto, nikdy problemy s bruškom, tak ale každe dietatko je individualne tak treba skušat pomaly , aby ste ma zle nepochopili 🙂

zuzkat1
17. okt 2013

Tak kasa je skoro,tie umele vobec. Najprv zelenina,ovocie,postupne maso...kasa na zaver a da sa kupit kukuricna krupica aj rozne ine,z ryze uvaris kasu raz dva,aj s ovsenych vlociek. Tie umeliny davat je uplne zbytocne.

veriiii
17. okt 2013

@mthr ja davam mojej 10 mesacnej rano po prebudeni mliecko, nech ma dost tekutin po noci, potom desiatu ma ovocnu presnidavku, obed ma zeleninovy alebo zeleninovoi masovy, olovrant ma kasu, vacsinou s ovocim ,samozrejme medzi tym mliecko...a vodicku..v jeho veku by som povedala 1-2 kase stacia, a mozes teda aj ovocnu presnidavku , a na obed zelenina alebo masko so zeleninou.
Do roka je hlavnym prvkom v detskom jedlanicku ich mliecko, tam maju totiz vsetky vitaminy,mineraly ,..a este k tym kasiam, ak robis nemliecnu, nezabudni dat jednu -dve lyzicky slnecnicoveho alebo repkoveho oleja..ak ju zarabas s mlieckom, tak samozrejme tam olej sa nepridava, lebo uz v mliecku je...
a medzi 6-7 mesiacom treba opatrne zaviest lepok, to na margo,ze kase az co najneskor, nie...lepok je napr v krupicnej, ovsenej kase, v klasickych piskotach, v cestovinach...

zuzkat1
18. okt 2013

@veriiii lepok sa da zaviest aj bez kase,cestovina v polievke alebo k masu,rozok do ruky atd. Kasa sa obvykle dava vecer a vecerny prikrm ma byt posledny.

sense
18. okt 2013

@mthr no mymame 6 mesiacov a nas jedalnicek je asi takyto, rano mlieko ,na obed zelenina s obilninou popr. zemiak, a obden masko, hodinu po obede vypije asi 100ml mlieka, na olovrant ma ovocie s kasou v pomere 5 lyzic ovocia a dve kase (niekedy to zje inokedy nie, same ovocie jej moc nejde), mlieko uz nechce a potom vecer mlieko. a vnoci ma este 120ml mlieka. Skus sledovat svoje dieta ci je veky jedak, al. maly a ako reaguje na tuhsiu stravu, a este som zabudla povedat ze ked rano ranajkujeme tak sedi mala v stolicke pri nas a "obzuva" korku z tmaveho chleba...ale to zas nie je zeby jedla....

mthr
autor
18. okt 2013

Dakujem vam vsetkym za odpovede 🙂 Len na upresnenie my sme s prikrmami zacali v 4 mesiacoch kedze som nekojila a zacinali sme zeleninkou. postupne masko a tak. zeleninku lubi a pekne ju spapka. zo zaciatku chcel este mliecko ale uz nechce a moc ho nechce ani cez den tak som zacala mu davat kasicky, ovocie a tak. Len uz neviem co mu mam vymysliet, tak som chcela vediet ci moze mat na desiatu a olovrant kasicku s ovocim, keksikom a tak. mliecko chce uz len v noci a rano. Len ovocie mu moc nejde, neviem preco ...

mthr
autor
18. okt 2013

@veriiii No my sme na tom podobne, rano vypije este mliecko. A potom ma kasicku s ovocim, na obed zeleninku s maskom. Na olovrant predsnidavku alebo ovocie. A vecer kasicku s mlieckom. A v noci iba mliecko. Tak reku ci to robim dobre. A hlavne uz neviem co mu mam obmienat. Mas nejaky typ? Ako sa robi ovsena kasa? Iba do vody varit a rozvarit ?

mthr
autor
18. okt 2013

@janka_mamka Ahoj 🙂 Dakujem za radu 🙂 my mame zatial zubky 2 ale este su malicke. Chcela som mu davat korku zuvat ale bojim sa aby sa nezadrhol alebo tak. Myslis ze uz mozem aj vianocku a tak? S tym jedenim je to hruza neviem co mozem a co nie....

mlieka_hami_miriam
18. okt 2013

Pekny dobry den mila Martina,
Ako pisete, prikrmy papate od 4.mesiaca a syncek uz papa zeleninku, masko aj ovocie. Kase mozete dat dietatku na vecer na lepsie zasytenie a po hodinke-dvoch mozete dat este mliecko. A ak dietatku kase chutia a oblubuje ich, mozete dat kasu aj doobeda na ranajky ci desiatu. Mozete skusit rozne prichute, popripade do kase rozmixovat aj cerstve ovocie, ako napriklad jablko, hrusku, marhule, broskyne, slivky ci banan. Ak papate este len ryzove kase, ktore su bezlepkove, a este ste do jedalnicka dietatka nezaviedli lepok, mozete tak spravit prave s podanim obilno-mliecnej kase a podat par lyziciek pocas dna, pocas dvoch-troch dni po sebe.
Zo zeleninky, ak ste este nezaviedli tieto druhy, mozete vyskusat cukinu, tekvicu, patizon, ci karfiol.
Zanedlho (8.-9.mesiac) mozete zaviest biely smotanovy jogurt, do ktoreho tiez mozete rozmixovat chutne cerstve ovocie. Dolezite je, aby bol jogurt aspon stredne tucny, cize nie „light“, kedze vitaminy v jogurte obsiahnute su rozpustne v tukoch a nemali by sa ako do organizmu vstrebat.
Pisete, ze mliecko papate este rano, vecer a v noci. Ak by ste mali a nahodou by pretrvavali este nejake traviace tazkosti, napriklad nafukovanie, grckanie ci zapcha, mozete vyskusat mliecko Hami Citlive brusko, ktore zmiernuje viacero traviacich obtiazi.

Zelam este pekny den 🙂
@mthr

henikav
18. okt 2013

Mne lekarka vobec neodporucala ziadne kasicky, ani jogurty, mala bude mat tiez za par dni 7 mesiacov. My davame na obed zeleninku na olovrant ovocie a inac len mliecko, zatial nam to staci. Vraj ked nebude stacit, tak jej mam dat aj na veceru este zeleninku

simca06022011
18. okt 2013

no tak neviem... ja som mala rezim pri 7 mesacnom dietati: rano mlieko cca okolo 6-7, podla toho ako vstala a trosku neskor som jej robila obilninové kase bez mlieka, ale normalne domace s ovocim (v podstate babatkovske musli 🙂) ) alebo hocicim (Bukovsky ma v kuch.knihe kopec druhov rozpisanych), desiata uz ovocie, obed polievka + zelenina s maskom, alebo nieco podobne, ked sme boli prec tak normalne zeleninovy, masovy prikrm, neskor ked zjedla aj celu polievku tak este aj to... potom olovrant jogurt, alebo ovocie, alebo mlieko.. za jedlom som jej mlieko nedavala uz vobec. Vecera bolo bud mlieko na dobru noc alebo kasa instantna na dobru noc... Do mliekoveho limitu na krabici sme sa vzdy zmestili, odporucena davka tam je a dieta treba uz zvykat na normalnu stravu a nie ho cely den kasami a mliekom pchat. Boli sme na UM od narodenia a prikrmovat som zacala 5,5 mesiaci, cize vobec nie skoro a teda ked sa po par dnoch pridavaju jedla, za chvilu je tam velka rozmanitost roznych kombinacii, cize by nemal byt problem uvarit tomu dietatu za chvilku...

simca06022011
18. okt 2013

@mthr podla mna dobre robis... inak kase ti odporucim zbehnut do bio obchodu alebo nejakeho zdraveho a maju tam milion druhov obilnych kas, nemusi byt iba ovsena (moja mala velmi rada pohankovu). Tie instantne podla mna aj s UM vies urobit, ale ja som robila vzdy s vodou.
A ked si nevies rady s kombinaciami jedal, tak sa pozri na vyzivy v obchode a od 5 mesiaca ich uz je dost... cize obedy/desiatu si vies nakombinovat.

stanislavao
18. okt 2013

@mthr ziadne kasicky. zeleninu, hydinove maso, ovocie. cestno varene jedla mu davajte a nie kase.

janka_mamka
18. okt 2013

@mthr tak pomaličky, podla toho ako sa ti bude zdať že to pekne papa a chutí mu tak môžeš, lebo ja som mala zas taký problem že maly mi nechcel mliečko tak som jednoducho musela inú stravu davat 🙂 hlavne sa neboj, a tu kôrku mu radšej nedaj, na zubky su dobre take kukuričné chrumky,, deti si to pekne pochrumkaju aj s jedným zubkom 🙂

janka_mamka
18. okt 2013

@stanislavao tak tak , suhlasím 🙂

veriiii
18. okt 2013

@mthr ovsenu kasu,hej, len do vody a varit, kym nezmaknu,ale este potom pomixovat,alebo ked sa mi nechcelo vytahovat mixer ,tak som prepasirovala cez sitko.a potom tam das cajovu lyzicku slnecnicoveho alebo repkoveho oleja,kedze robis nemliecnu...ja som potom malej zacala kupovat od Hipp nemliecna ovsena kasa, ta jej velmi chutila, tiez som tam pridala ten olej, ovocie, napr rozmixovala banan a aj napr ked boli broskyne, ale taketo ovocie ako broskyna, hruska, jablcko som jej vzdy trochu povarila,aby ju nenafukovalo,keby nahodou vypila este vodicku po kasi, lebo ju dost smadia...ale viem,ze niektore mamicky davaju surove, najemno nastruhane..asi lepsie,kvoli vitaminu C.a ovsenu kasu som jje striedala s ryzovou, mliecnou od Nestle, ta je vynikajuca, je sladucka,ale neobsahuje cukor,len je tak pripravena,ze skrob v tejto kasi je specialne nastiepeny a tym ma vlastne sladku chut.
Zeleninove prikrmy, davam jej kazdy druhy den masko, kuracie, morcacie sa hrozne dlho vari a stale sa mi zda byt tvrdkave ,zle sa mixuje ..a zelenina, napr mrkvicka,+zemiak, mrkvicka+ryza, zemiak+pastrnak alebo mrkvicka+zemiak +pastrnak,cukina+zemiak+mrkvicka,alebo cukinu nahradim brokolicou..a aj papriku som stiahla z kozky a povarila spolu, to dodalo dobru chut, velmi to malej chutilo.rozne kombinacie mozes skusat..a tekvicu jej kupuje hotovu od hipp..karfiol ,kalerab,hrasok som jej este nerobila..ale jedla ho v hotovom prikrme...co a tyka prichucovania, solit sa samozrejme nema aspon do 12 mesiacov a ked uz potom, tak minimalne, najlepsie vobec nie..a mozes pouzit aj kmin do zemiacikov,na ochutenie,alebo bylinky do maska..

veriiii
18. okt 2013

@mthr ovsena kasa,hej, len do vody a varit, kym nezmaknu vlocky,ale este potom pomixovat,alebo ked sa mi nechcelo vytahovat mixer ,tak som prepasirovala cez sitko.a potom tam das cajovu lyzicku slnecnicoveho alebo repkoveho oleja,kedze robis nemliecnu...ja som potom malej zacala kupovat od Hipp nemliecna ovsena kasa, ta jej velmi chutila, tiez som tam pridala ten olej, ovocie, napr rozmixovala banan a aj napr ked boli broskyne, ale taketo ovocie ako broskyna, hruska, jablcko som jej vzdy trochu povarila,aby ju nenafukovalo,keby nahodou vypila este vodicku po kasi, lebo ju dost smadia...ale viem,ze niektore mamicky davaju surove, najemno nastruhane..asi lepsie,kvoli vitaminu C.a ovsenu kasu som jje striedala s ryzovou, mliecnou od Nestle, ta je vynikajuca, je sladucka,ale neobsahuje cukor,len je tak pripravena,ze skrob v tejto kasi je specialne nastiepeny a tym ma vlastne sladku chut.
Zeleninove prikrmy, davam jej kazdy druhy den masko+zeleninkove pyre,co sa tyka maska- kuracie povacsinou, morcacie sa hrozne dlho vari a stale sa mi zda byt tvrdkave ,zle sa mixuje ..a hovazdie by sa nemalo zevraj az do 2 rokov.. preferuje sa kvalitne, biele masko a z cerveneho- telacie alebo jahnacie..a zelenina, napr mrkvicka,+zemiak, mrkvicka+ryza, zemiak+pastrnak alebo mrkvicka+zemiak +pastrnak,cukina+zemiak+mrkvicka,alebo cukinu nahradim brokolicou..a aj papriku som stiahla z kozky a povarila spolu, to dodalo dobru chut, velmi to malej chutilo.rozne kombinacie mozes skusat, podla toho co malemu chuti....a tekvicu jej kupujem hotovu od Hipp..karfiol ,kalerab,hrasok som jej este nerobila..ale jedla ho v hotovom prikrme...co a tyka prichucovania, solit sa samozrejme nema aspon do 12 mesiacov a ked uz potom, tak minimalne, najlepsie vobec nie..a mozes pouzit aj kmin do zemiacikov,na ochutenie,alebo bylinky do maska..

martinkaxp
19. okt 2013

@janka_mamka a ako si potom riesila to, ze maly ti nechcel pit mliecko? to ako od pol roka zacal odmietat? co si mu davala potom jest a pit?

janka_mamka
19. okt 2013

Ahoj no uz od 5 mesiaca. A neriesila som to nijak. 🙂 detsky lekar povedal ze mu jednoducho nechuti tak ho netreba nutit. Pil a aj pije cistu vodu alebo cajik. Teraz ma 14 mesiacov a aj jogurt zje len obcas. A sem tam mu dam roztek do kakavka to spapa. Inak sme od pol roka papali vsetko,zeleninku,masko,cestoviny,ryzu,vajicko ,parocky ale tie som tusim az tak neskor dala,no a miluje vianocku s maslom 🙂