Od ktorého veku by sa detičky mali učiť po anglicky?

mata_tesco
31. mar 2014

Milé mamičky, myslíte, že deti by sa mali učiť angličtinu už v predškolskom veku? Kedy je najvhodnejšie začať? Aké máte skúsenosti? Jednu z vás za príspevok odmeníme zajtra 3 balíčkami Disney kartičiek a raňajkovou kašou 🙂

iuc
31. mar 2014

@monika15 cely zivot sa ludia ucia... ak to dieta nepocituje, ze je do toho nutene a je to prirodzenou formou resp. vo forme hry, tak si nemyslim, ze je to nieco strasne. Ved kazdy sa muci naucit ci materinsky jazyk, alebo pisat, citat... anglictina je potom lahsia v skole, ked uz niektore veci vie a vie ich bez ucenia, len tak, ze mu ich niekto doma rozpraval...

libluik
31. mar 2014

my sme dvojjazycna rodina a deti absolutne v pohode rozumeju obidvom jazykom a pri pouzivani si vyberaju ten lahsi, cize sa stava, ze cast vety je v jednom jazyku a cast v druhom. Som zaroven aj pedagog a vidim, ze ucit sa jazyk od utleho veku je prirodzeny proces, nie natlak a privysoke naroky na deti.

monika15
31. mar 2014

@iuc no je to kazdeho osobna vec.... =) mi sme tiez 3 jazycny a strasne ma to stve diet aje totalne zemtene :(((( ale zial v zahranici sa tomu nevyhnem :(

tova
1. apr 2014

z vlastnych skusenosti urcite 2-3 roky materinsky jazyk a potom druhy prip. najmenej ked uz rozprava vety v 1 jazyku.. U dietata to moze spravit taky chaos ,ze ked nastupuje do 1 triedy nevie ani jeden jazyk plynule. Nie kazde dieta ma mozog ako spongia, tak ako nie kazde dieta sa nauci chodit do 1 roka. Moj manzel sa zacal ucit druhy jazyk ako 5r. a teraz vie plynule a bez prizvukov rozpravat v oboch jazykoch (dalsie 2 sa dorozumie)

kamilka2012
1. apr 2014

podla mna je blbost ucit sa cudzi jazyk,pokial neviem v materinskom ani pisat,ani citat.Moja generacia sa ucila cudzi jazyk az na 1.stupni ZS-ako nepoviny predmet a na 2.stupni uz povinne a myslim,ze v zivote nam nic neuslo,len preto ze sme sa jazyky ucili neskor.Niekedy mi pride ze uz je na Slovensku tak vela pedagogov co ucia anglictinu a dievcat s certifikatmi ktore ich opravnuju ucit anglictinu-ze len koli nim-aby sa uplatnili-propaguju ucenie cudzieho jazyka dobre ze nie od narodenia.

mata_tesco
autor
1. apr 2014

Milé mamičky, ďakujem za vaše príspevky. Naozaj je zaujímavé sledovať vaše rôzne názory na výuku angličtiny. Tri balíčky Disney kartičiek a ovsenú kašu posielam: @moje2deti. Prosím výherkyňu o zaslanie adresy do IP. Pekný dník všetkým a pripájam link na hravé učenie angličtiny pre detičky s rozprávkovými postavičkami Disney: http://www.rozpravkovetesco.sk/

petkavka
1. apr 2014

@monika15 Ahoj Monika, mala by som jednu otazocku - ty ukracujes svoje dieta o detstvo tym ze s nim komunikujes po Slovensky? Urcite sa tvoje dieta muselo tu Slovencinu nejakym sposobom naucit. Takze uplne rovnako ako sa tvoje dieta naucilo tu Slovencinu (a urcite nesedelo pri tom pri stole, ale bolo to hravou formou), tak sa druhe deti "ucia" aj druhy jazyk. Mozno nedorozumenie nastava v slovicku "ucit". Preto treba chapat, ze ked niekto napise, ze chce dietatko druhy jazyk ucit, tak to neznamema, ze ho posadi do lavice. Ale proste tie iste veci ktore ty robis s dietatkom v Slovenskom jazyku, rodic robi s dietatkom v cudzom jazyku. Kazdopadne suhlasim s tebou, ze venovanie sa jazyku by nemalo byt na ukor detstva.

petkavka
1. apr 2014

@kamilka2012 Ahoj Kamilka, problem je, ze doba sa zmenila. SK je mala krajinka a firmy si nemozu dovolit nekomunikovat so zahranicim. Preto zamestnat sa bez AJ resp. minimalne jedneho cudzieho jazyka je problem. Vasa starsia generacia to mala podstatne jednoduchsie co sa tohto tyka.

grettka
1. apr 2014

toto sme v skole riesili s jednou psychologickou, a ta sa vyjadrila, ze rozpravat s dietatom cudzim jazykom ano, ale len za predpokladu, ze je to rodicov materinsky jazyk. Len v rodnom-materinskom jazyku ovladame tie najmensie odtiene jazyka, vsetky tie citoslovcia a zdrobneniny a vsetko, co sa slovneho vyjadrenia emocii tyka. Ruku na srdce, ktora matka ovlada cudzi jazyk az na takejto urovni? Preto je lepsie, ak tym clovekom, ktory s dietatom rozprava cudzim jazykom nie je matka, ale niekto iny - otec, stari rodicia a pod.

katuliacik
1. apr 2014

ono nema zmysel nejake jazyky riesit nejak intenzivne, lebo ked dieta dojde do puberty sa rozdiely medzi detmi co sa ucili od utleho veku, co nemaju rodica inojazycneho a detmi co sa zacali kratko pred pubertou zotru 😉 nas mozog tak funfuje zial

@grettka
mam znameho co na dcerku rozprava po anglicky, nic si neda vysvetlit - podotykam je slovak

monika15
1. apr 2014

@petkavka vies ked hodis dieta do trojazycneho sveta akokolvek formou je to zataz, skus ty ako dospela ....

petkavka
1. apr 2014

@monika15 Ahoj Monika. To mas pravdu, ze je to urcite pre dieta narocnejsie, takze urcite treba sledovat ci to dietatko zvlada v pohode. No kazdopadne ja tiez hovorim aj Aj, aj Nj a je to pre mna ako dospelu ovela narocnejsie - bohuzial akonahle sa zacnes ucit jazyk ako vacsie dieta (ja som zacinala az v 10-tich), tak prekladas. Preto by som chcela aby dcerka sa nemusela jazyk tazko ucit v skole ako ja, ale aby komunikaciu vnimala s lahkostou, prirodzene a hlavne aby za jazykom videla realne veci, nie slovensky preklad. Mozem sa spytat, ze ako velke mas ty dietatko? Resp. ako to vidis ty, ze kedy by si chcela zacat dietatko oboznamovat s jazykom? Dakujem.

titkovamiriam
1. apr 2014

Veru ja som sa AJ zacala učiť až kôly deťom ,chodila som do miestnej jazykovky,potom sa narodil Marek a nebolo niak času sa zdokonalovať ale teraz ked som opäť doma som znovu začala zdokonalovať v AJ a zacala som NJ a teda po štyridsiatke hotová kalamita v hlave.Milan ten jazyk využiva často,robí titulky a nahovara pC hry,Michal je maturant a akurat mali tento t. na škole na vymenu študakov z grecka AJ ako uni jazyk sa samozrejme zišiel.
Som rada že som venovala čas a bohužial aj nemale peniaze aby jazyk vedeli,ale oplatí sa začať už od malinka.

viera84
1. apr 2014

Moj maly ma dva a pol roka a uz viac ako pol roka ho ucime okrem materinskeho dalsie dva jazyky. Jednemu viac rozumie a menej rozprava a druhy viac rozprava a menej rozumie. Ale vie ich krasne rozlisit. U starych rodicov funguje jeden a druhy s nami doma a v jazykovke.

mima_mama
1. apr 2014

Podla mna co najskor, pokial je to mozne od narodenia. Najlepsie ak ma rodicov, ktori nanho rozpravaju kazdy inym jazykom. Ak nie, tak hravou formou, pomocou pesniciek.

mata_tesco
autor
1. apr 2014

Milé mamičky, ďakujem za vaše príspevky a stretneme sa opäť zajtra. 🙂 Užite si krásny večer 😎

dossy
1. apr 2014

ked zijes na slovensku tak hned. okamzite ako sa narodi .. a hovorit a hovorit ... slovencina sa uz dostane akokolvek .. cez TV .. cez dedka babku... cez skolku... popripade po ang. a hned aj po sk ... hovorim z vlastnej skusenosti len s inym jazykom 🙂

anega79
1. apr 2014

My pouzivame od narodenia tri, taliancinu, anglictinu a slovencinu. S otcom po taliansky, so mnou po slovensky a ked sme spolu a vacsinou rozpravky ma v anglictine. Rozumie vsetkym trom, ale zatial rozprava len par slov.

monika15
1. apr 2014

@petkavka moj maly ma 3 a pol.
Doma hovorime po Slovensky a agnlicky nakolko mame vela znamych co vie len anglicky,
mazelova strana po ukrajinsky, babka zacala tlacit madarsky... :((( a moj maly kym nesiel do skolky kde cisto anglicky bolo len tak mal slovnu zasobu tak akurat 10 slova.
bola som sa poradit s lekarom mi povedal ze nie kazde dieta ma na viacej jazykov naraz...
a mne osobne je to uplne jedno, hlavne avy vedel po agnlicky o rok zacina skolu kde francuzky je poviny takze fajny mix, sa necudujem ze je z toho jelen :((((((

ruthke
2. apr 2014

Neviem, ci je potrebne riesit cudzi jazyk v takom mladom veku. Pokial to nie je prirodzene v rodine, cize nie je clen rodiny, ktory s dietatom bezne komunikuje v cudzom jazyku, pride mi to silene ale najma zbytocne.
Ja som s anglictinou zacala az v druhom rocniku gymnazia. Po 20 tich rokoch hovorim velmi slusne, (samozrejme s prizvukom), neprekladam si nic, sniva sa mi v anglictine, aj v nej rozmyslam.
Vyrastala som bilingvalne, slovencina + madarcina (neratam cestinu, s ktorou sme rastli v tej dobe vsetci), na zakladnej povinne rustina, prvy rocnik strednej sa pridala francuzstina. Takze anglictina bola vlastne az moj piaty jazyk. A zacala som sa ho ucit dost pozde. Ale dnes je to po slovencine jednoznacne moj druhy jazyk, a ostatne ustupili do uzadia.
Takze nemyslim, ze na dobre zvladnutie jazyka je nutne zacinat v rannom veku. Je to vyhoda, ale nie podmienka.
Je pravda, ze dvoj a troj- jazykova vychova ma svoje vyhody, ale to, ze sa slovensky hovoriaca mamicka porozprava s dietatom sem tam anglicky nie je dvojjazycnost.

sisaka
2. apr 2014

@mata_tesco ja si myslim, ze zacat deti ucit anglictinu v predskolskom veku je uplne zbytocne. Neuskodi to, ale zase ani extra nepomoze, to ze bude niektore slovicka poznat, ked ich budu preberat v skole nevidim ako nejaku obrovsku vyhodu. I ked niektori radi pisu o "detoch a spongiach" treba mat na pamati, ze deti nasaju presne to, co im je prezentovane. To znamena aj chybnu vyslovnost, zlu gramaticku stavbu vety atd. co moze byt v neskorsom veku ovela tazsie odstranovat, kedze dieta si to zafixovalo v utlom veku. Iny pripad je, ked dieta vyrasta v biligvalnej rodine a kazdy rodic rozprava s dietatom vo svojom rodnom jazyku. Dieta sa nauci spravnu vyslovnost, prizvuk, spravnu gramatiku a "ucenie" jazyka prebieha uplne prirodzene v tomto pripade nevidim dovod odkladat ucenie druheho jazyku, dieta sa uci prirodzene dva jazyky uz od narodenia. Rozpravanie s dietatom v cudzom jazyku, ktory je cudzi aj rodicovi (zda sa, ze novy modny hit)povazujem za nevhodne a moze skor uskodit ako pomoct.

zitaje
2. apr 2014

@mata_tesco
uplne suhlasim so @sisaka a presne tak to je u nas. S tym rozdielom, ze u nas je bilingvalna aj moja povodna rodina, s mamou ja rozpravam jednym jazykom, s otcom druhyym, mama zije na SR, otec a zbytok rodiny v druhej, takze ja s detmi od malicka uplatnujem system "na hraniciach prepiname". Cize nie jeden rodic jeden jazyk a pod., ale ked sme doma, hovorime po slovensky, ale rozpravky a pod. bezia v oboch jazykoch, ked sme v druhej krajine, hovorime druhym jazykom - a chodime tam casto. Dievcata sa naucili celkom dobre, slovencinu maju lepsiu, ale rozpravaju obidve dobre aj tym druhym jazykom a uplne bez (ich) namahy - ja som to musela usledovat, nastavit pravidla, ale stoji to za to.
Ucenie anglickych slovicok a fraz v skolke mi pride ako uplna zbytocnost. Starsia dcera nechodila v skolke na anglictinu, prislo mi to ako vyhodene peniaze, a ked isla do skoly, zacala stresovat, ze ona nevie po anglicky, a skoro vsetci je spoluziaci chodili, co teraz, nebude v skole nic vediet 😀 . Tak pre pokoj v dusi som ju cez letne prazdniny naucila vsetky bezne dostupne zvieratka a farby a bolo to 😅 ovela viac nevedeli ani jej spoluziaci, co chodili na skolkarsku anglictinu 2 roky raz tyzdenne za x penazi 😝

zitaje
2. apr 2014

A este si myslim, ze je uplna katastrofa, ked mamicky s prizvukom a zlou urovnou cudzieho jazyka "ucia" svoje deti prirodzenym sposobom 😅 . Minule som na poste stretla jednu taku maminu, dohadovala sa so svojim asi dvojrocnym synom, ktory vecne vyliezal z kocika: "Paťko, or sit or go!" s takym riadnym slovenskym rrrrr. 😅

rutie
2. apr 2014

Slovo "materinsky jazyk" nebolo vymyslene len tak. Je to zaklad, na ktorom si dieta buduje svoj obraz sveta. Obraz, ktory moze byt nadherny, pestry, kosaty - so vsetkymi zakutiami, drobnostami, prirovnaniami, slovnymi hrackymi, anachronizmami. Jazyk, cez ktory do dieta davame dedictvo po nasich babkach, prababkach, ktore si v sebe nesieme z nasho detstva. Ja sa anglictinou zivim, je to jazyk, v ktorom som studovala matematiku, fyziku, ekonomiu, ale velmi dobre si uvedomujem, ze stale v nom nedokazem uplne presne sprostredkovat dietatu tu hlbku, ktoru ma v sebe svet emocii. Pokial by som v navale nejakej ambicie, nech moje dieta vie nieco skor ako ostatne deti, komunikovala s detmi po anglicky, myslim, ze by som ich ochudobnila. Povrchne instrukcie typu: Sit down, Give me your hand... sa deti naucili na prvej lekcii v skole. Z toho dovodu som nechcela dat deti ani do anglickej skolky. Deti si tvoria vztahy s vrstevnikmi, tak nech si ich tvoria na urovni 4-5 rocnych deti, nie o dva roky mladsich, lebo realne su schopni odkomunikovat v AJ to, co moja dvojrocna dcera po slovensky. Nejaka ta hrava anglictina mi nevadi, podla mna nepomoze, ani neublizi.
Deti mam v skole, kde maju vybornu anglictinu, aj ked to nie je zakladom, na ktorom na skola stoji. Po dvoch mesiacoch vedeli ovela viac, ako sa bezne uci pocas 2-3 rokov na anglictine v skolke. Verim tomu, ze na druhom stupni budu citat hrube anglicke knihy a plynule komunikovat tak, ako to vidim u sucasnych siestakov v skole. A to napriek tomu, ze som im spievala vyhradne slovenske uspavanky, koledy a nikdy som nepokrikovala na pieskovisku po anglicky a usetrila x stoviek EUR za anglictinu pre dojcata.

Som sucastou generacie, ktora sa sa po anglicky ucila od piateho, pripadne tretieho rocnika. Je mnoho deciek, ktore to nedali, ale tie nedali ani ine veci. Ale okolo mna, ci uz v rodine, alebo skole bola anglictina absolutnou samozrejmostou.

Samozrejme v pripad prirodzene bilingualnej rodiny je situacia diamtralne odlisna. Tam sa podstata nestraca v preklade a uprimne zavidim detom z tychto rodin, ze mozu v skole zacinat s tretim jazykom. A ani prirodzene cudzojazycna skolka v zahranici nei je na zahodenie. Mne vadi, ked sa slovenske deti musia rozpravat po anglicky o tom, kto koho tresol lopatkou po hlave a kto ma povedat "Prepac!"

bajana
2. apr 2014

tlieskam damam @sisaka @rutie a uplne sa stotoznujem s ich nazorom....sama som lektorkou AJ, niekolko rokov som zila v Londyne a mam aj medzinarodny certifikat na urovni C2, ale ani vo sne by ma nenapadlo, aby som na svoje dieta hovorila inak ako slovensky....presne ako pisu dievcata, nikdy nebudem ovladat AJ ako svoj materinsky jazyk, dodnes som v mnohych veciach neista a ked spontanne rozpravam, som si vedoma mnohych chyb, ktore robim...preco by som mala na svoje dieta prenasat moje chyby a nedokonalu vyslovnost?
kolko mamiciek, ktore aktivne hovoria na svoje dieta anglicky, ju ozaj aj perfektne ovlada? tzn. vratane fraz, hovorovych vyrazov, idiomov, porekadiel, atd.? ja taku vo svojom okoli nepoznam....plynule vyjadrovanie totiz neznamena spravnu gramatiku a vyslovnost...mam znameho, ktory hovori plynule, jeho zena sa rozplyva nad urovnou jeho AJ, ale ked som ho pocula ja, len som sa za hlavu chytala...
dalsia vec je, ze ked sa rozhodnete na dieta hovorit svojou nematerinskou AJ, myslite na to, ze aspon do veku 15 rokov budete v tomto trende musiet pokracovat...na drvivej vacsine ZS sa totiz do deviatky prepracuju decka tak k trom zakladnym casom, plynulu konverzaciu s nim budu moct udrziavat tak maximalne sukromni lektori...cela teoria o detoch spongiach tak stoji na vratkych nohach....aj ta najlepsia spongia totiz vyschne, ak sa nezalieva pravidelne....teda aj dieta, na ktore sa nehovori AJ, tuto rec postupne zabude a bude max. rozumiet....
ja radsej podporim svoje dieta, ked bude chciet po SS vycestovat na rok - dva do UK, aby spoznalo svet a zlepsilo si AJ v realnom prostredi, ako vyhadzovala peniaze za vyuku batoliat a predskolakov 😉

zitaje
2. apr 2014

@bajana uplny suhlas, a specialne posleda veta!

mata_tesco
autor
2. apr 2014

Milé mamičky, ďakujem za príspevky, stretneme sa opäť zajtra 🙂 Pekný večer! 😉

syslica
3. apr 2014

Ja sama som vyrastala bilinguálne, takže sa na mňa jazyky lepili priebežne už od narodenia. Som však Slovenka a bola by som rada, keby moje deti ovládali prioritne 100 % svoj rodný jazyk. Napriek tomu máme doma maňušku macka Teddyho, ktorý už od narodenia prostredného syslíka "rozpráva" len po anglicky... a medzičasom mu pribudli aj kamaráti, pretože, keď vládzem učím AJ deti v materskom centre (predškolákov od 3 rokov) a decká v školskom klube (teraz tretiaci a štvrtáci). S malými sa to učením nedá nazvať, veľa sa hráme s maňuškami, tancujeme, spievame... starší už si musia vštepiť aj gramatiku, ale tí to zas majú súťažnou formou, čo sa im veľmi páči. Zatiaľ som použila 2 pesničky z CD Disney English, pretože sa mi hodili k preberaným gramatickým javom a hneď som musela deckám vysvetľovať, že ak zisťujem, či niekto má domáce zviera a neviem, či vôbec nejaké má, nemôžem sa pýtať "Is he a fish?" ale správne "Is it a fish?"
Oh, za toto určite balíčky navyše nedostaneme.... 😅
Takže späť k téme: áno, som za expozíciu detí cudzím jazykom od najranejšieho veku, avšak nie ich učenie klasickou formou. Na to majú skutočne čas až v škole. Čiže piesne, riekanky, ukazovačky, hoci aj anglické rozprávky (ale u nás sa TV pozerá minimálne)... nie dril, ale hra je základ. Deti sa tak učia ani nevedia ako. Mám to odskúšané. 😉
@mata_tesco

libluik
3. apr 2014

@sisaka učiť sa jazyk v predškolskom veku neznamená učiť sa slová. Ten, kto to takto robí naozaj deťom viac poškodí ako pomôže. Ako píše @syslica hra je základ a to je to, čo znamená učenie jazyka od útleho veku.

mata_tesco
autor
3. apr 2014

Mamičky, prajem vám krásny večer a teším sa na vás opäť zajtra 🙂