Angličtina verzus nemčina pre predškoláka

andrea561
20. jan 2016

Maminky čo by ste odporučili začať učiť predškolské dieťa ako prvý jazyk v dnešnej dobe? angličtina či nemčina? 🙂

janinah
20. jan 2016

Podľa mojich skúseností -žiaden.V tomto veku/pokiaľ nehovoríte doma denne/ je to vyhadzovanie peňazí.Je to len hranie a istá prestíž rodičov,že dieťa má 4 roky a vie pomenovať farby po anglicky 😉
Moje dcéry sa učili v školke AJ,potom v škole a asi od 3. triedy mali aj jaz. školu....zhrniem to-kým samé nepochopili,že musia zamakať,kukať flmy,čítať v AJ,tak to bolo také učenie ako napr. dejepis.Dnes obe študujú jazyky a budú sa tým živiť 😉

mawka
20. jan 2016

@janinah suhlasim, ak nie je dieta bilingvalne, tak ej to o farbach a par slovickach a nejakej pesnicke. mala ma enormny zaujem o nemcinu, je prvacka, ale nemaju ju v skole, sem tam doma len nejake slovicko a aj ked velmi chce, tak nie. ratam tak od druhej tretej triedy. az sa bude vediet uvedomit ako ty pises a hlavne, ked sa najskor nauci pisat a citat slovensky. lebo ja som zastanca toho, ze ked uz cudzi jazyk tak poriadne. a na to, aby ho vedel poriadne skolkar, na to treba bilingvalnu vychovu alebo radsej pockat.
mimochodom, znama takto dala dieta na AJ uz v skolke, strasne to brali vazne. nuz a co sa stalo. to dieta je uplne na rovnakej urovni ako spoluziaci, ktori sa zacali anglinu ucit neskor, az na zakladke od druhej triedy.

tova
20. jan 2016

@janinah urcite sa im ten jazyk aspon do usi dostal. Najprv to dieta musi vnimat, rozlisovat slova, potom si pamatat slovo aj ked nevie co to znamena, neskor vie co znamena a potom ho aj povie. To ze v 3 triede nevedeli rozpravat anglicky slova mali aspon v usiach.

@andrea561 ked uz dieta ovlada slovencinu na urovni svojho veku , pridaj anglictinu. anglictinou zajde do celeho sveta ci uz ako turista alebo za pracou alebo ked pridu zahranicne firmy na sk tak pozaduju vacsinou anj. Aj material, knihy a programy mas viac v anj. Kludne moze zakat pozerat rozpravky pre male deti v anj. ziadne nasilne slovicka a pracovne zosity este nie, ani moc detske pestnicky, tam treba vediet o com sa spieva, ked pesnicky tak v tv alebo viedeu ze hned ukazuje obrazok o com je rec. a nech su videa a ten co rozprava s dietatom ked je to v skolke native speaker, lebo casto krat sa stava ze ziaci ktory si myslia ze vedia anj na zakladnej skole ju ovladaju pridu do anglicka alebo usa, pocuju prizvuk a su strateni.

zuzana_j23
20. jan 2016

@andrea561 určite nech pozerá rozprávky po anglicky, a sem tam jej čítaj knihu po anglicky...aj ked nebude vediet rozpravat aspons a jej to do usi dostane....ja som uz v skolke ficala na caroon network a anglictinu som dala lavou zadnou...a potom kazdy dalsi jazyk sa jej bude ucit jednoduchsie

mawka
20. jan 2016

@tova hej, treba to ale fakt denne pocuvat, pozerat, mat to "na pozadi". je ine ak to pocuvas dokola stale a je ine ak to je v style desat minut dva krat do tyzdna. mala bola 5 tyzdnov so mnou v de, nikto ju nic neucil, sprechtila po mesiaci sama. lebo to tam pocuvala kazdy den, vsetci sa s nou bavili nemecky. len ja slovensky. pochybujem, ze by sprechtila po mesiaci nemciny v skolke. ak sa nebavime o bilingvalnej skolke. a suhlas v tom, ze dva tyzdne v UK na stud. pobyte mi dali viac ako par rokov u nas v skole. neporovnatelne. dva roky dozadu som sla do de bez nemciny, dnes sa plynule dohovorim. myslim, ze tak plynule by som po ziadnom kurze u nas nerozpravala po pol roku-roku. takze jazyky ano, ale ked uz, tak poriadne. denne. a vazne.

mawka
20. jan 2016

@zuzana_j23 my sme si ako pubosi pesnicky anglicke prekladali krvopotne, praca so slovnikom. clovek sa ucil. dnes si to decka hodia do prekladaca alebo vygooglia hotovy preklad a vybavene 😀 nezabudnem, ked nam lektorka (z usa) v 5. triede dala napisat esej na temu Preco je slnko zlte 😀

zuzana_j23
20. jan 2016

@mawka a presne ako pises.... ja som 9 rokov mala anglinu v skole...mala som same 1tky...vsetko bez problemov....na gymku som isla na vymenny pobyt do usa...prisla som tam som nevedela ani ceknut ale rozumela som na 95% vsetko....za 2 tyzdne som plynule rozpravala...problem je to ze u nas na skolach sa mas biflovat slovicka a gramatiku ale realne to vyuzit nevies...:///

mawka
20. jan 2016

@zuzana_j23 suhlasim uplne. aj v de ked som ukazala ucebnice nase jazykove, tak sa chytali za hlavu ze to je co. ze uplne zle. najlepsie je to zazit v reale. tam az clovek zisti, ci vie a ako dobre vie jazyk. v beznom zivote sa dohovorit ufff. zrazu zistis, ze sice hovoris, ale nikto ti nerozumie alebo ppouzivas gramatiku nevhodne aj ked ju vies dobre. v UK sme sa pytali na cestu a nikto nam nerozumel 😀 som myslela, ze ma porazi. v nemecku mali pocit, ze som integrovana ruska 😀 ale uz to zacina byt dobre.

zuzana_j23
20. jan 2016

@mawka aj moja teta mi vrvaela ze chce pre dceru zaplatit doucovatelku na anglinu nech lepsie vie....jej vravim ze nech si tie peniaze setri a posle ju za ne aspon na letny pobyt do zahranicia to jej da 110% viac...

mawka
20. jan 2016

@zuzana_j23 presne tak. maleho chceme v lete poslat k rodine do irska. a uz sa uci nemcinu, je pozvany na tyzden do de. som za taketo pobyty. sak nech si chlapec ide kupit pohladnicu a znamku a odoslat si to. potom uvidi rozdiel 😀 sranda musi byt. a este bude mat aj zazitky.

cecil36
20. jan 2016

je to jedno, lebo decko ked pride na zakladnu aj tak zacina od zakladov a moze sa tam zacat nudit a presvihnut cas niekdemedzi ked "este viem" a "uz viem prd borovy".

zuzana_j23
20. jan 2016

@mawka len zeby ta rodina s nim nehovorila slovensky :D ci nesu slovaci? kamoska isla do anglicka pracovat a ze sa nauci po anglicky a potom pojde na skolu...no naucila sa perfektne polsky akurat :D anglicky sa dohovori ale na skolu to nieje...taze zalezi aj kde ku komu ides byvat...ja som v dansku uz 2 roky a dancinu ovladam na urovni A1 :D kazdy len po anglicky tu hovori aj dani...a tazky jazyk jak fras...ale je pravda ze az posledny plrok som sa zacala snazit :D

lubiduch
20. jan 2016

Anglictinu.
My sme nemecky hovoriaci aj sme sa odstahovali do DE takze maly nam vyrasta 3 jazycne,ale nemcina na slovensku ma tak biednu kvalitu ze ked som s nim bola raz na ukazkovej hodine nemciny pre male deti tak mi skoro zabehlo....anglictina ma podla mna v tomto vyssiu uroven na SVK....

mawka
20. jan 2016

@zuzana_j23 v nemecku nema s nim kto po nasom, iba ak ja ale taka dobra k nemu nebudem 😀 heh. v irsku zase madarska cast rodiny, ktora sice vie slovensky, ale tak aj jeho dospela sesternica a bratranec sa budu s nim snazit anglicky, ved na to tam ide, aby to zazil a naucil sa. som zvedava 🙂

mawka
20. jan 2016

@lubiduch presne, ta nemcina u nas je des a hruza. ja som v ucitelskej rodine v de a ako som pisala, chytali sa za hlavu, ze akou formou a ake hovadiny nas ucia a ze strasne zlozito nas to tu ucia chapat. malemu poslal dedkov zat knihy, z ktorych sa ucia tamojsie deti, ich matersku rec a sice nie su lahke tie kniohy, ale podstatne lahsie sa ten jazyk chape. som velmi vdacna za to. aspon viem porovnat.

katuliacik
20. jan 2016

ako pedagog ti vravim ze su to vyhodene peniaze lebo ako sa dostane do puberty sa rozdiely medzi detmi co sa ucili od skolky a tymi co sa ucia trebars od 11 rokov uplne vyrovnaju, pokial nezijes v zahranici je to dokonca kontraproduktivne, ze preco je dnes tolko deti s logopedickymi problemami? nuz premotivovane mamicky!

slniecko35
21. jan 2016

Vsetko zalezi kde a ako sa dieta cudzi jazyk nauci. Pracovala som isty cas v britskej skole so skolkou od 3 rokov o pocula som asi 4-5 rocne dieta hovorit plynulou britskou anglictinou pricom ani jeden z rodicov anglicky nehovoril, takze sa to urcite da.

6b
7. apr 2016

Podla mojho nazoru je urcite super zacat s cudzim jazykom uz v predskolskom veku, cim skor, tym lahsie sa dieta jazyk uci. Dolezita je vsak podpora rodica a cas, ktory do toho vlozi. Vsetko, co Vase dieta naucite, sa mu v zivote stokrat vrati. Zvolila by som jazyk, ktory je prave Vam blizsi, kedze je dolezite ho doma "praktizovat". Mam 4 deti, vsetky ovladaju anglictinu, starsie uz aj nemcinu. Ako na to si mozete precitat na http://abcbooks.sk/blog/news/ako-som-ucila-a-uc...

petkavka
7. apr 2016

Ahoj @andrea561. Neviem ci je to este aktualne, ale vzhladom ktomu, ze ja hovorim oboma jazykmi a aj dcerka rozprava oboma jazykmi (ma 4,5 roka) tak podla skusenosti:
Otazka - kolkymi jazykmi chces aby dcera hovorila?
- IBA JEDNYM - tak bez debaty ANGLITCINA ... v dnesnej dobe sa v praci bez AJ nepohnes
- OBOMA - tak potom treba zacat s NEMCINOU ... nemcina je podstatne narocnejsia na gramatiku a na slovicka....neskor ked pridas AJ, tak to bude ovela lahsie

Inak tak ako opisuju dievcata vyssie, na to aby to malo efekt, tak je treba aby malo dietatko svoju vlastnu jazykovu lektorku, ktora by na dieta hovorila len danym jazykom (nevadi ze spociatku nic nerozumie, to pride) idealne 2-3 krat do tyzdna. a k tomu samozrejme rozpravky bez vynimky len v cudzom jazyku....my to takto mame a mala hovori bez problemov slovensky, kedze SK skolka (samozrejme s chybami v sklonovani), anglicky uplne bez problemov (tam ziadne sklonovanie nie je 🙂 ) a nemecky hovori s chybami (sklonovanie, cleny a tak....), preto mame lektorku na NJ

zsoja
7. apr 2016

podla mna v dnesnej dobe urcite vyhrava anglictina, nou uz hovoria snad vsade

roboas
29. sep 2016

Podľa mňa je nemčina omnoho zložitejší jazyk išiel by som skôr do angličtiny. Skúste metódu Imitum: www.anglictina-bez-biflovania.sk/video-princip-... Je to založené na podobnom princípe ako sledovanie filmov v angličtine s titulkami . Ale asi ešte čítať nevie tak by som skôr tvôril okolo drobca anglické prostredie.

lucyan
17. nov 2016

Ja si myslím, že je v pohode vzdelávať deti už skôr. A tiež som za angličtinu. Veď na tom, keď dieťaťu pustíte rozprávky v angličtine nie je nič násilné a deti sa nepotrebujú niečo na silu učiť 🙂 A tiež odporúčam spôsob výučby Imitum, samozrejme treba vyskúšať najprv a potom sa rozhodnúť www.anglictina-bez-biflovania.sk/anglicka-abeceda