Máte tipy ako naučiť detičky piť mlieko?

mata_tesco
17. apr 2014

Veľa z nás nemôže mlieko ani vidieť. Ešte zo škôlky si pamätáme kožku, ktorá sa vytvorila na povrchu teplého mlieka a máme k nemu averziu. Ale keďže je dôležité pre správny vývin, ako ho neznechutiť našim deťom? Jeden z vašich príspevkov zajtra - v piatok 18.4.2014 odmením troma balíčkami Disney kartičiek a ovsenou kašou. 🙂

dazdovka
17. apr 2014

@mata_tesco treba dietatu vysvetlit, ze mliecne zlazy cicavcov su evolucne premenene POTNE zlazy, ktore sa stali zakladnou potravou mladat toho ktoreho druhu a ze pre cloveka je najvhodnejsie pit materske mlieko svojho zivocisneho druhu... Kravske mlieko je najvhodnejsie pre teliatka, konske pre zriebatka, psie pre steniatka a clovek ma moznost pestreho vyberu stravy, ked nie je odkazany na materske mlieko, tak ho nepotrebuje...

mimla
17. apr 2014

Ja si myslím, že všetko s mierou. Aj mlieko a výrobky z neho. Jasné že to mlieko je vhodné pre teliatka. Ale ak viem mlieko stráviť, tak ho rada zaradím do jedálnička. Ja mám momentálne opačný problém. Ako odmliečniť stravu. Žiadna "alternatíva" u nás neuspela. Mlieko kupujem radšej viac. Uprednostním to s čo najkratšou spotrebou. Pamätám si, že som nemala s mliekom ako decko žiaden problém, kým som nenastúpila do školy, kde sme mali povinné mliečne desiaty. To mlieko s "citrónovou príchuťou" by začalo liezť krkom aj najzarytejšiemu milovníkovi mlieka. Ako zaviesť mlieko do stravy? Ak ho stravníci odmietajú, tak nijak. Základ je neurobiť z toho nutnosť, ale možnosť.

sashabb
17. apr 2014

Ak nemám rada nejaké jedlo alebo nápoj, nebudem ho jednoducho jesť/piť. Čiže nevidím dôvod aby som nútila dieťa piť mlieko, ak ho nechce.

bezaz
17. apr 2014

tiez nevidim zmysel "ucit" dieta pit mlieko.. dcera ho vzdy nejako prirodzene odmietala a neskor jej aj zistili intoleranciu laktozy, syn sa ide za mliekom a mliecnymi vyrobkami doslova zabit, ked bude vacsi, asi si kupime kravu, aby sme ho uzivili 😀 takze pokial ma dieta pestru stravu, mlieko nie je jej podstatnou sucastou a je odveci "ucit" ho pit..

lucinka144
17. apr 2014

🙂 u nas vo VSETKOM co nechcel robit-jest zabrala forma HRY ! nic co je na silu dietatko nezacne mat rado. bolo to aj s cistenim zubov- tak sme sa zacali hravat na zubarov, on cistil zubky mne a ja jemu...alebo sutazit...vzdy to musela byt sranda. ked nechcel mliecko z normalneho hrnceka..kupila som mu pekny poharik detsky s rybkami..pomalovany...slamku do toho a hrali sme sa ze pijeme spolu kavu 😀 😀 strngali sme si. to miluje. Vsetko co robim ja....chce robit aj on. cize ked dude vidiet ranajkovat s chutou mliecko rodicov, urcite sa po case bude chciet pridat a dietatko. to je moja skusenost 🙂 🙂 🙂 ♥

malanina2
17. apr 2014

U nás po odstavení malého som mala asi mesiac problém, že nechcel piť mlieko. Tak som ho nenútila, lebo to bolo ešte horšie jednoducho ho vygrckal a v podstate to nemalo žiaden význam. Podávala som mu ale mliečne výrobky - jogurty, mliečne polievky, ......Postupne v malých dávkach som mu dávala do mlieka rozmixovaný banán, jahody, maliny, černice čo bolo po ruke. Vždy som mu povedala, že to nieje mliečko ale kokteil. A zabralo to. Pomaly som do mlieka dávala menej a menej ovocia až jedného dňa vypil aj čisté mlieko a odvtedy už s pitím mliečka problém nemáme. Určite to treba skúšať ale nikdy nie nútiť piť nasilu lebo tak dieťaťu to mliečko len sprotivíme čo určite žiadna mamičky nechce. 😉

mata_tesco
autor
17. apr 2014

Na mlieko v platových sáčkoch si veľmi dobre spomínam. Keď som ho len zacítila v triede .... bolo "veľmi dobre". Aj citrónové a kakaové bolo. Myslím , že konzumácia mlieka bola v tom čase u viacerých minimalizovaná a skôr to deti odradilo od pitia mlieka. 🙂 moja kamarátka má dcéru, ktorá po materskom mlieku zásadne odmietala všetky náhrady . Jediné na čo pristala bol Actimel. Neskôr, keďže mala staršieho brata začala skúčať aj kakao. Ale doteraz mlieko nie je jej priorita. Každé dieťa si asi nájde to svoje. A pokiaľ je zdravé .... nie je čo riešiť.

titkovamiriam
17. apr 2014

u nas doma sme ,,mliekofili,, pijeme ho vsetci-ale je pravda že mame mliekomat ,tak mlieko nakupujem tam a z neho vyrobene jogurty a syry su vynikajuce.Sama som vyštudovana bochemicka a robila sa v milexe,terajsom Raji.Ja nemam rada krabicove mlieko este tak to 5dnove.
Moje deti po kojení nabehli hned na kravske 🙂

slavjanka77
17. apr 2014

U nas pri jedle a pitie funguje iba jeden sposob- opakujem za maminkou))) druhy alternativny sposob je - dat do mliecka kakao, jasne ze s mierou. Kakao podporuje mozog, naladu a ked dieta moze ho uzivat - je to super napoj na rano, na olovrant alebo na vecer. Volame ho coko-mlieko))

katyt
17. apr 2014

Kravské mlieko nie je vôbec zdravé a už vôbec nie v dnešnej dobe. Moje deti kravské mlieko nepijú a keď príde syn zo škôlky a povie mi, že zjedol všetko na obed, ale mliečko nevypil, lebo mu nechutilo, tak ho za to ešte aj pochválim. Obidve deti som kojila skoro do dvoch rokov a po materskom mlieku už nedostávajú žiadne. Vápniku, ktorého by mali dostať akože z mlieka dostanú v omnoho väčšom množstve z iných potravín. Ja sama mlieko nepijem, lebo mi nechutí a navyše mi je po ňom veľmi ťažko od žalúdka, lebo je zle stráviteľné.

jamabe
17. apr 2014

To je síce pekné, že kravské mlieko pre teliatka, materské mlieko pre detičky, a keď nepotrebuje už materské, tak nepotrebuje žiadne... ale! Kedy je ten vek, že nepotrebuje materské mlieko? Lebo nadšené zástankyne dlhodobého dojčenia tvrdia, že kým sa samo dieťa neodstaví (nemám nič proti nim!) - čiže 3-4 roky? Ale koľké z nás sú ochotné tak dlho dojčiť dieťa? Ja nie, v 15 m. som malú odstavila, ponúkla som jej plnotučné kravské mlieko z hrnčeka - napila sa, povedala "mňam" a odvtedy ho pije. Ráno jej dávam doň kakao, večer ho pije čisté...
Čo sa týka UM, keď už si mamička nemôže dovoliť ho kupovať a chce prejsť na kravské, tak sa začne postupne pridávať do UM, najskôr trošku, postupne sa nahradí, dieťa naň prejde akosi samo..
Ale jasne, ak dieťaťu nechutí, prípadne mu robí zle, tak ho nebudem doňho tlačiť nasilu, veď existujú aj jogurty, syry... 🙂

siska53
17. apr 2014

Nenutit,su aj ine mliecne vyrobky,co detom chutia-moji ficia na,cottage cheese,mozzarele,lucine,miesanom tvarohu s bananom,alebo i bez neho,posypane kakavkom. Robievam i mliecne,polievky,tam mi sas maly zje zeleninu,ktoru by v celej podobe nezjedol(brokolica,spargla) . A on teda prestalpit mlieko v 3.rokoch,ale,takto s tym nema ziaden problem.

edie63
17. apr 2014

Niektore deti proste nechcu mlieko. Myslim si, ze to sa neda naucit, bud ho dieta vypije, alebo nie. Ked nechce, tak nechce. Moja dcera bola do roka na materskom mlieku, odvtedy mlieko (ci uz umele alebo kravske) vidiet nechce a nic jej nie je. 🙂

zahadka
17. apr 2014

Moj 3-rocny syn s mliekom nema problem, vypije 3 flasky mlieka denne. Dcerka (1,5) mi odmala strajkuje, preto sa snazim mlieko kamuflovat, kedze vysvetlit si este nechce dat, ze jej ho treba. Velmi rada ma mlieko zmixovane s bananom a troskou javoroveho sirupu, alebo jahodove mliecko. Z mandloveho jej robievam kase. A 3x do tyzdna robim mliecne polievky.

lyzzy
17. apr 2014

Nikdy u nas mlieko nebolo problem.Pijeme ho vsetci.Ci len tak ciste ku kolacikom z ovsenych vlociek.Alebo kakavko.
A najlepsie a najoblubenejsie su u nas mliecne kokteily-bananovy a malinovy.

mata_tesco
autor
17. apr 2014

Krásny večer, mamičky, stretneme sa opäť zajtra 🙂

mata_tesco
autor
18. apr 2014

Ďakujem za vaše príspevky a odmenu tri balíčky Disney kartičiek a ovsenú kašu pošlem:
@bezaz . Výherkyňa, prosím, pošli mi adresu do IP. Prajem vám nádherné sviatky, veľa príjemných chvíľ s rodinou a veľa polievačov.Stretneme sa ešte v pondelok 😉 🙂 😎

bezaz
18. apr 2014

@mata_tesco jeeej, dakujem, moja prva vyhra v zivote 😀

mata_tesco
autor
19. apr 2014

Milé mamičky, prajem vám nádherné veľkonočné sviatky. A posielam info o sviatočných otváracích hodinách v predajniach Tesco, ak by vám náhodou niečo chýbalo počas veľkonočnej prípravy: http://www.tesco.sk/sk/novinky-a-ponuky/novinky...

Stretneme sa opäť v pondelok, v posledný deň fóra Mesiac s Tesco Hravo a zdravo. Krásne sviatky!

mata_tesco
autor
21. apr 2014

Milé mamičky, v mene celého Tesco marketingového tímu Vám ďakujem za vaše otázky, príspevky a nápady počas apríla pridané do fóra Mesiac s Tesco Hravo a zdravo. Boli veľmi inšpiratívne aj kreatívne 🙂 Som fakt rada, že sa vám zberateľský program Disney kartičiek tak zapáčil a má tisícky fanúšičiek.
Len pre info - kartičky do albumu môžete zbierať za každý 10 eurový nákup v predajniach Tesco ešte do konca apríla. Ak si chcete kartičky vymeniť s inými mamičkami, môžete vyskúšať niektorú z rozprávkových búrz v predajniach Tesco. Pripájam link na rozpis termínov búrz kartičiek: http://www.rozpravkovetesco.sk/karticky/

Určite ste si všimli, že v balíčku kartičiek je aj kupónik na registráciu vašej základnej školy do špeciálnej súťaže Školmánia: http://www.rozpravkovetesco.sk/skolmania/
Dve školy s najviac zaregistrovanými kódmi celkovo a s najväčším počtom kódov v prepočte na žiaka vyhrajú športový deň a výlet. Školy môžete registrovať až do 7. mája 2014.

Fórum na Modrom koníku Tesco Hravo a zdravo vrátane výmennej burzy, diskusií a Fotoblogu bude dnes večer ukončené. Všetky výhry vám pošleme najneskôr do konca apríla.

Držím Vám palce pri zbieraní kartičiek aj pri vymýšľaní zdravých a hravých receptov pre vašich najbližších. Možno vás inšpirujú niektoré recepty tipy od mamičky Mišky Králikovej: http://www.tesco.sk/hravo-a-zdravo/

Prajem Vám ešte krásne sviatky a pokojný štart do nového týždňa. Verím, že sa vám fórum Tesco Hravo a zdravo páčilo a bolo pre vás aj užitočné 🙂

Ďakujem 🙂
Maťa
Tesco