Aké máte tipy & triky pri nákupe a skladovaní čerstvých potravín?

daska_tesco
19. nov 2014

Čo si na výrobku všímate, ako si vyberáte čerstvé potraviny? Máte nejaký tip, ako potraviny uskladniť v byte, aby si udržal čerstvosť čo najdlhšie? Napríklad pracovníci donáškovej služby Tesco Potraviny domov pri príprave objednaných nákupov na rozvoz, pozerajú dátum spotreby, či výrobok nie je poškodený a riadia sa heslom:,,Kúpil by som si to aj ja?“ Tak sa k zákazníkom dostane len najčerstvejší tovar. 🙂
Jednu z vás za rady odmeníme 20 € poukážkou na nákup cez Tesco Potraviny domov s dovozom zadarmo a balíčkom kozmetiky Tesco Loves baby. Okrem toho, tri z vás dostanú vlhčené detské obrúsky Tesco Loves baby 🙂

fazulka17
19. nov 2014

tak ja takmer všetko ovocie či zeleninu uskladňujem v chladničke pretože tam vydrží najdlhšie

evulienkaslx
19. nov 2014

vyberam si podla datumu spotreby, niekedy siahnem dozadsie alebo do nizsej skatule (su tam cerstvejsie vyrobky), prezriem obal, aj vyrobok , pri ovoci a zelenine ich "omakam " a obzriem, ci su dost makke/tvrde a bez znamok hnitia, ci plesni, podla farby, pozeram aj povod potravin, uprednostnujem lokalne a tiez podla ceny
uskladnujem podla pokynov vyrobcu na obale, vacsinou v chladnicke alebo v komore, kde mame chlad a sucho 🙂
muky, cukor, cestoviny, strukoviny a pod. si davam do doz

daska_tesco
autor
19. nov 2014

@evulienkaslx Wow ,klobúk dole. Si šikulka ! Ale máš pravdu, lebo nevhodným uskladnením sa môžu potraviny zneškodniť . 😵

monuskar
19. nov 2014

Aj ja vždy pozerám na dátum spotreby, pri mliečnych a mäsových výrobkoch kontrolujem obzvlášť poctivejsie obal, dátum spotreby, pri zelenine a ovocí pôvod, farbu , či nie je príliš tvrdé, umelé ani prehnite. Uskladnujem v špajzi, v chladničke - podľa druhu potravín, suché potraviny - cestoviny, krupicu, cukor, múku, strukoviny - v dozach , aby ich nenapadli mole.

evulienkaslx
19. nov 2014

este som zabudla, ze pri vybere masovych vyrobkov pozeram na podiel masa a beriem iba s vysokym obsahom masa, malo eciek a ked sa da, aj bio kvalita

hlupyzajko
19. nov 2014

pozeram povod z ktorej krajiny, najradsej mam slovenske vyrobky hlavne mäso, maslo a vajicka,(hlavne kvoli malej)my by sme zjedli aj polske,hihi pozeram samozrejme na mase aj podiel maska
ovocie nestihame ani uskladnit u nas sa jedava na kila ale na den dva davam do spajze,nemam rada studené ovocie z chladničky uz pre mna nema dobru chut, zeleninku do chladnicky,okrem cibule.cesnaku,zemiakov a cukiet
samozrejme pozeram datum spotreby
pečivo co nezjeme davame do mraziaku a rano mame cerstve, rožky sa rozmrazia rychlo
pre dceru nekupujem sladkosti vacsinou len hrozienka,susene jablčka - tie maju v tescu aj znacku vitakids
mlieko pije len muž tak si kupuje trvanlive to mu v chladnicke vydrží dlho
....

daska_tesco
autor
19. nov 2014

@hlupyzajko ano, máš pravdu - rada Vitakids je určená hlavne detičkám a sušené jabĺčka sú veľmi obľúbené / nie len u detičiek 😀 /

irenaliza
19. nov 2014

Ešte, keď som bola malá a bývala som s rodičmi na východnom Slovensku, čerstvú zeleninku a ovocie sme nekupovali, ani nebolo čo!!!Pri dome sme mali záhradku, mamka má stále poslala nazbierať paradajky, mrkvu, kaleráb, šalátik,,to bolo super, potom som išla pozbierať vajíčka spod sliepok a mali sme praženičku, zemiaky na zimu mamka dôkladne preberala, triedila malé, väčšie a keď niektoré mali škvrnky, ale boli inak narušené dala na kôpku s ktorej sme brali najskôr.Pravidelne sme upratovali špajzu či tam niekde v múke nie sú "červíčky", ale iné.
Keď som sa presťahovala na druhý koniec republiky s mám vlastnú domácnosť stále si spomínam na rady od mamky a niekedy jej zavolám a poradí aj po telefóne je síce staršia, ale rady stále máva dobré. V obchode takmer každý deň kupujem čerstvé ovocie, zeleninky, všímam si či nemajú hnedé škvrny, alebo nezačínajú zahnívať, Keďže sme 6-členná rodinka zeleninka hneď skončí v polievke, ale aj čerstvá na stole, keď niečo ostane väčšinou dávam do chladničky, Pri mäse si všímam podiel mäso.zložky, farbu. Cestoviny, strukoviny skladujem v suchu a tme v dózach a pravidelne kontrolujem. Mliečne výrobky kupujem často a v regáloch väčšinou siahnem do zadných častí, kde sú čerstvejšie, všimnem si dátum spotreby.
Čerstvé potraviny sú super, ale dajú aj veľa práce na uskladnenie a šikovnosti, ale keď ich dobre odložíme, dlhšie si na nich pochutnáme- napr. aj k sušeným hubách pravidelne podľa rady mamky dáva bobkový list,
na zimu v polievke super.
Prajem všetkým dobrú chuť s obedu so super zeleninkou, mäskom a ovocím.

aluxka
19. nov 2014

Ja mám už overené, že ovocie a zeleninu treba dať do plastových krabíc, ktoré sú v chladničke a sú určené na uskladnenie zeleniny a ovocia – udržia si tak svoju sviežosť a vitamíny. V spodnej časti mám väčšinou to čo cez deň navarím - polievku, mäso, poprípade nedojedenú paštéku. V strednej časti mám jogurty, syry - to je najpreplnenejšie časť našej chladničky ktorá sa zároveň najrýchlejšie vyprázdni 🙂 čiže tu tip alebo skúsenosť neviem povedať 🙂 a v najhornejšej časti máme maslo a vajíčka.
Na výrobkoch si všímam ako prvé dátum spotreby, či nieje náhodou prasknutý obal lebo už sa mi stalo, že doma po vyložení nákupu som ostala nemilo prekvapená. Čo sa týka ovocia a zeleniny tiež popozerám no najmä "ochytám" 😀
Ako tip môžem povedať, že treba potraviny skladovať v chlade - najpoužívanejší spôsob je uskladnenie v chladničke, hlavne ovocie a zeleninu a tým si udržia svoju sviežosť a vitamíny. Aby to ale fungovalo nesmieme chladničku prepĺnať aby sme nezabránili cirkulácií chladného vzduchu.

daska_tesco
autor
19. nov 2014

@irenaliza Zlaté rady od mamičky sú nad zlato ! Uskladnenie vo veľkej chladnej pivnici je asi v súčasnosti už zriedkavé, ale myslím že mimo miest je to ešte stále dosť využívané . Škoda , že v mestách už domy nemávajú také pivnicie. ☹

tin007
19. nov 2014

Ked nakupujem, dokladne si potraviny pozeram, ci nie je poskodeny obal. Pri ovoci a zelenine pozeram, ci nie su otlcene, nahnite alebo plesnive. Nekupujem prilis velke mnozstva, radsej idem castejsie do obchodu aby som nemusela potraviny vyhadzovat. Ak nahodou kupim nedozrete banany, ci avokado, zabalim ich spolu do sacku a oboje za den, dva dozreje.

anita718
19. nov 2014

Chlieb, ovocie a zeleniny uskladňujem v chladničke aby dlhšie vydržali. 😉

dejka77
19. nov 2014

Citala som, ze ak sa daju banany do chladnicky tak stratia svoju hodnotu. Takze asi nie vsetko patri do chladnicky.

daska_tesco
autor
19. nov 2014

Pekný večer, mamičky 🙂 Ďakujem za všetky vaše komentáre, stretneme sa opäť zajtra 🙂 Posielam vám ešte E-kupón na dovoz zadarmo na vyskúšanie donáškovej služby Tesco Potraviny domov: www.tesco.sk/potravinydomov

matricia
19. nov 2014

Pri nakupe čerstvého masa pozerám na jeho farbu, salam a syr, aby mi dlhšie vydrzal čerstvý a neobschol, kupujem vkuse nekrájaný aj od pultu, pozerám datumy spotreby, tiez radsej beriem zo zadu🙂, citrony dávam do misiek S vrchnacikom do chladnicky,kura a mäso dám do mraznicky, zeleninu do chladnicky naspodok, a kedze stvrtky chleba vyhadzujeme zvlhnute, rozhodla som sa, že budem dopredu davat stvrtku alebo tretinku do mrazničky a zjeme, ked bude treba

moje2deti
19. nov 2014

tipy & triky pri nákupe a skladovaní čerstvých potravín 😉
Vajíčka skladujem v chladničke oddelene od iných potravín,
pretože baktérie salmonely môžu byť na povrchu škrupín.
Jablká často skladujem v pivnici v chlade,
pozor, nemajte jablká a banány pohromade!
Lúpané vlašské orechy v sáčku v chladničke by mali byť,
nelúpané v drevenej debničke nemali by sa pokaziť.
Čo si na výrobku pri kúpe všímam?
Na dátum spotreby sa ako prvé dívam.
Čo je ešte pri ovocí a zelenine dôležité pri kúpe?
Pozerám a dbám na to, či nehnije, či sa nešúpe.
Keď mäso a mäsové výrobky do nákupného košíku vkladám,
na krajinu pôvodu sa predavača pýtam, či na obale hľadám.
Vianočné sviatky sa blížia, treba zásoby veľké urobiť,
ale kto sa bude pred Vianocami v obchodoch „biť“?
Preto, čo môžem nakúpim pomaly už teraz,
a na uskladnenie potravín kladiem veľký dôraz!

lienkaxy
19. nov 2014

Bývame na vidieku a tak ovocie a zeleninu máme väčšinou svoju. Všetko skladujeme v pivnici. Vlašské orechy a fazuľu dávame do mrazničky. Fazuli to vôbec neuškodí a na jar ju smelo môžme posadiť. K sušeným hríbom pridávame bobkový list allebo ich tiež mrazíme. Záleží od kapacity mrazničky 🙂. Zemiaky triedime na 4 kôpky - rýchla spotreba, malé, stredné a veľké. Mrkvu kedysi babka skladovala v debničke s pieskom a jablká v policiach so slamou.
Čoho máme nadbytok, tak to zavaríme.
V obchodoch sledujem hlavne dátum spotreby a krajinu pôvodu a podiel mäsa pri mäsitých výrobkoch.

majik66
20. nov 2014

urcite pozeram povod,lebo to najlacnejsie byva vacsinou Polske a to ja nemusim.cize som rada,ak je povod udany aj pri online objednavke.radsej doplatim.tiez ako ovocie,pripadne zelenina vyzera,aku ma farbu...ak dojdu potraviny cez sluzbu potraviny domov,tak tam tiez podpisujeme,ci sme spokojny s cerstvymi potravinami,ktore dodli...zatial som bola len spokojna...

renarenca
20. nov 2014

Aby som zachovala co najdlhsiu cerstvost tak ich odkladam samozrejme do chladnicky ale najradsej mam nasu spajzu, ktora je tmava,chladna a vzdusna.

gabikas82
20. nov 2014

Potraviny uchovávam v chladničke a v špajze. A cez leto sa sanžím nakupovať častejšie a menšie dávky a samozrejme vyberám potraviny, ktoré sú v regáli úplne vzadu, pretože po prvé nie sú obchytané a po druhé majú väčšinou dlhšiu záruku. Ale celkovo je lepšie čerstvé potraviny kupovať čo najčastejšie, veď nie nadarmo ich nazývame "čerstvé" 😀

amonda
20. nov 2014

@daska_tesco ja pri uskladnovani vyuzivam chladnicku a mrazak...napr. pecivo kupujem vo vacsom mnozstve a davam do mrazaku...snazim sa to nerozmrazovat v mikrovlnke ale vyberiem ho par minut pred konzumaciou a same sa rozpusti, je ako cerstve a chrumkave...vlasaky davam do mrazaka a do nadoby so susenymi hubami davam bobkovy list ...🙂

betka22betka
20. nov 2014

kupujem vždy a každý deň čerstvé veci, preto nemusím dlho nič skladovať. Skladujem len mrazené veci v mrazničke.,

daska_tesco
autor
20. nov 2014

Milé mamičky, ďakujeme za všetky rady 😉
Odmenu 20 € poukážku na nákup cez online donáškovú službu Tesco Potraviny domov s dovozom zadarmo a balíčkom kozmetiky Tesco Loves baby pošleme: @hlupyzajko
Trom z vás za odpovede pošleme vlhčené detské obrúsky Tesco Loves baby:
@irenaliza, @matricia, @majik66
Výherkyne, pošlite nám svoju adresu, mobil a e-mail do IP. 🙂
Všetkým posielam aj E-kupón na dopravu zdarma na vyskúšanie donáškovej služby Tesco Potraviny domov 🙂

irenaliza
20. nov 2014

Dáška ďakujem a teším sa a ešte budem súťažiť, snáď sa podarí aj nákup a balíček kozmetiky, zišlo by sa pri mojich 4 dcérkach. ďakujem ešte raz a prajem pekný deň.

hlupyzajko
20. nov 2014

Dakujem za vyhru, velmi sa z toho tesim

matricia
20. nov 2014

Ďakujeme Daska, sme radi🙂

lufisko_lf
23. nov 2014

Ahojte, ja ovocie či zeleninu uskladňujem v chladničke pretože tam vydrží najdlhšie

daska_tesco
autor
23. nov 2014

Milé mamičky, dnes týždeň s donáškovou službou Tesco Potraviny domov končí. Ďakujem vám za všetky komentáre a prajem vám nádherné sviatky v kruhu svojich najbližších! Verím, že aj so službou Tesco Potraviny domov získate viac pohody a času na rodinu v predvianočnom zhone 🙂
Všetkým posielam e-kupón na dovoz zdarma na vyskúšanie donáškovej služby Tesco Potraviny domov. Ak u vás služba ešte nefunguje, môžete sa predregistrovať a pošleme vám upozorňovací e-mail, keď službu spustíme vo vašej lokalite: http://www.tesco.sk/potraviny-domov/dorucujeme-...
Krásne a veselé!