Faux pas na dovolenke: Čo si so sebou nebrať?
Ahojte, baby :D Balím veci na dovolenku a rozmýšľam čo brať a čo nie. Viem, že na dovolenku sa chodí oddychovať a každý si hľadí svojho, ale jednoducho nemám rada faux pas a pocit, že sa na mňa ľudia zle pozerajú.
Je niečo, čo si všímate na kúpaliskách alebo na pláži na iných ženách? Že si poviete, že je to trápne alebo nevkusné alebo že to mala ženská nechať doma?
Stručné zhrnutie
- Na pláži a pri bazéne je všeobecná dohoda, že si každý môže obliecť plavky, tuniku, pareo alebo letné šaty, a väčšina ľudí to nekomentuje.
- V 4* a 5* hoteloch a rezortoch sa bežne vyžaduje dress code na večeru, pričom muži majú byť v dlhých nohaviciach alebo 3/4 nohaviciach s polokošeľou a uzavretými topánkami a ženy v ľahkých letných šatách (plavky do reštaurácie sú často neprípustné).
- V niektorých krajinách a rezortoch (konkrétne spomínané Grécko, Rhodos, Turecko, Egypte) hotely prísne kontrolujú oblečenie pri vstupe do jedální a beach barov, vrátane zákazu tangá pri bazéne a zákazu raňajok/obedov v mokrých plavkách.
Najčastejšie otázky
Q: Čo je akceptovateľné oblečenie na pláž a pri bazéne?
A: Na pláž a pri bazéne sú bežné plavky, tuniky, pareo, plážové šaty a šortky; mnohé respondentky odporúčajú mať pareo alebo plážovú tuniku na rýchle prezlečenie pri presune do reštaurácie alebo beach baru.
Q: Ako sa obliecť na raňajky a obed v hoteli?
A: V mnohých hoteloch sa neočakáva večerný formálny odev, ale raňajky a obed v interiéri často nesmie prebiehať v mokrých plavkách; na terasách pri pláži je nosenie plaviek na obed bežné, no závisí to od hotela.
Q: Aký dress code môže platiť na večeru v 4*–5* hoteloch?
A: V 4*–5* hoteloch môže byť požiadavka, že muži majú dlhé nohavice alebo 3/4 nohavice a polokošeľu s uzavretými topánkami, a ženy majú mať ľahké letné šaty; niektoré rezorty návštevníkov bez požadovaného odevu nevpustia do hlavnej jedálne.
Q: V ktorých krajinách rezorty najčastejšie kontrolujú dress code?
A: Použité príklady z diskusie boli Grécko, Rhodos, Turecko a Egypt, kde viaceré hotely a rezorty spomínali prísnejšie pravidlá pre vstup do jedální a beach barov.
Q: Čo si zobrať do batoha, aby som sa rýchlo prezliekla pred reštauráciou?
A: Odporúčané položky sú pareo, plážová tunika, 2–3 ľahké letné šaty na večeru a prípadne ľahké lanové nohavice pre mužov; prezliecť sa z plaviek do šiat trvá podľa respondentiek len pár sekúnd.
Q: Sú nejaké drobné faux pas, na ktoré si treba dať pozor?
A: Ako bežné faux pas sa spomínalo prísť na večeru v mokrých plavkách, nechať pri plavkách visieť predajné štítky a ignorovať miestnu kultúru (napr. chodiť hore bez v konzervatívnej krajine).
Závery z diskusie
Zhoda
- Na pláži a pri bazéne je vo väčšine prípadov akceptovateľné nosiť plavky, tuniky, pareo alebo letné šaty; pohodlie je prioritou.
- Hotely a rezorty s vyšším štandardom (4*–5*) často vyžadujú dress code do jedálne a na večeru (muži dlhé nohavice/polokošeľa, uzavreté topánky; ženy ľahké šaty; plavky zakázané).
Sporné názory
- Niektorí považujú prísť na raňajky alebo obed priamo z pláže v plavkách za úplne v poriadku, najmä ak ide o terasu pri vode; iní to považujú za faux pas a vulgárne.
- Niektorí tvrdia, že hotely pravidlá dôsledne vymáhajú (otočia hostí pri dverách), zatiaľ čo iní hovoria, že personál často pravidlá len prehliada.
Otvorené otázky
- Aký konkrétny dress code platí v konkrétnom hoteli alebo rezorte (presné pravidlá sa líšia medzi hotelmi a je potrebné overiť si ich priamo u daného zariadenia).
- Ako sa líšia pravidlá pre plavky a topless správanie podľa miestnej kultúry v konkrétnych destináciách.
Spomenuté značky a firmy
Dior, Gucci
Spomenuté produkty a metódy
plavky, tangá, pareo, plážová tunika, plážové šaty, letné šaty, plavková podprsenka, plážová sieťka, šiltovka, krátke nohavice, polokošeľa, dlhé nohavice, uzavreté topánky, dress code, hore bez
Miesta a osoby
Rhodos, Grécko, Turecko, Egypt
nikdy som neriesila co kto kde nosi. Neriesim to ani bezne nie este na dovolenke. Oblec si co je ti pohodlne a co sa ti paci.
Na kupalisku a na plazi je uplne jedno co si oblecies. Trapas moze nastat ak sa vytrepes nevhodne oblecana na veceru do restiky, kde by sa ziadal aspon trosku formalnejsi odev, nie plazova satka na bikinach.
Nikto ta tam nepozná, vobec neries. Ja som si vzala 2 starsich plavkovych podprseniek a aj som ich tam nechala. Bola to ich labutia piesen 😄
Mna absolutne nezaujima, kto ma alebo nema nieco oblecene. Je mi to jedno. Obliekam sa tak, ako ja uznam za vhodne. Jedine co mi prekaza je nevhodne spravanie inych, ale tiez to neriesim (pokial ma to priamo neobtazuje). Jedinu nevhodnu vec som teraz nedavno videla na dovolenke, ze asi 7 rocne ceske dievcatko tam hole lietalo po plazi a pri bazene. To mi prislo nevhodne, ked aj male babatka maju plavky.
Baby ja nam stres z oblecenia do restauracie. Ranajky/vecera. Minuly rok som bola tehu tak do coho som vošla. Teraz ale….
Je nejaky “predpis” ze ako na večeru?
Ležerne šaty?
Čo také špeciálne by si si chcela obliecť na pláž?
A je mi úplne jedno, čo kto má, nenamýšľaj si, že práve na teba budú všetci pozerať 🙂
Jediné, čo je, by malo byť, na jedlo čistý, nie bez trička, v plavkách a pod .
Neries. Je to dovolenka, vsetci to tak beru. Mne osobne je len cudne, ked vojde niekto do restauracie len v plavkach. Idealne este mokrych.
Zalezi od hotela, je tam dress code? Ides na poznavacku, alebo all inc. a uprimne mne je to jedno co kto nosi.
Tak kebyže má žena tie farebné šatky ako brušná tanečnica a ananás na hlave, asi by som sa pozrela. Alebo keby chodila nahá, alebo hore bez. Inak absolútne nechápem čo sa dá pokaziť na pláži na dovolenke.
@maryetta my sme chodili v 5* v turecku na ranajky a obed v plavkach a na to tu plazovu sietku, ci ako to nazvat. Nikto to neriesil, nikto nas nevyhodil. Na veceru lahke saty
vsak na plazi mas plavky. Tak ake faux pas na plazi? ak tam nebudes holu onu otrcat, nemaju co pozerat... tuniky/saty/satky/ sortky a tricka su kadejake plazove, od vymyslu sveta... neveim co by som tam mala riesit. Vonku na promenadach detto.. boli sme v luxusnom rezorte a nasla si tam zeny v poslednych vystrelkoch diora, gucciho a aj zeny v teplakoch, lanovych gatiach, obycajnych satach... :D
Ak mi nieco na dovci chyba, kupim si. Zvacsa uplne najgicovejsie namornicke saty kupim v stanku a som stastna ako blcha, doma si ich nikdy nedam :D
Dress code ako tak drzim v mestach, v luxusnych restauraciach, v luxusnych hoteloch. V plavkach nechodim po meste, do cukrarni, kaviarni, restauracii... slusne chodime obleceni. NIe sme laznici. Prezliect sa so siat,nohavic do plavok je otazka minuty.
@zorkahorka tak toto už považujem za faux pas...ešte raňajky ok keď človek ide hneď k vode, ale na večeru prísť v plavkách so sieťkou čo veľa ľudí takto chodilo žiaľ.🤦🏻♀️
Ešte som žiaľ nezažila nikde aby sa zo strany hotela riešil dress code (síce to len majú napísané a pre menej chápavých aj názorné obrázky) a teda v niektorých prípadoch by tých ľudí mali fakt otočiť a poslať sa prezliecť. Trošku úrovne si to žiada. 🤷
Absolutne sa nestaram kto ma co oblecene na plazi. Pokial si beznu plaz nepomyli s nudaplazou. Na dovolenke ma nezaujima oblecenie inych ( a nielen na dovolenke) Fakt si myslis ze si taka zaujimava, ze si ta budu vsimat? Ubezpecujem ta ze nie ( pokial niesi tzv. celebrita, kazdy ta bude mat v pazi. Na vecere sa prezliekame vzdy, bez ohladu ci ide o 5* rezort ale mini hotelik, ja s dcerou letne saty, manzel kosela a letne lanove nohavice, kratasy pod kolena a podobne.
@papaya1234 pokial tam nebudeš pobehovať naha, je uplne jedno co budeš mat oblecene. Za mna niečo pohodlne v com sa ty cítiš dobre. Co si o tom myslia iný, ti naozaj môže byť u prdele 😉
Tak ked sme tu na Sk tak vacsinou 4*.
Ale uz som videla chlapa v sustiakovych šortkach. Šiltovka na hlave počas celej večere. Tak ja uz neviem čo je vela a co je už “sedlactvo”.
@zorkahorka my sme raz v chorvatsku boli. A kro bol v plavkach tak ani nepustili dnu. Max niekde na vonkajsiu terasu. Ale dni nie.
@evaachesa ved ja som ani nikde nepisala, ze na veceru... precitaj si to este raz... obed bol pri plazi na terase, tam vsetci isli od mora a potom zas spat k moru
@maryetta na rodose v 4*+ to brali vaznejsie. do hlavnej budovy na veceru upozornovali zeny aj na kratasy, ze ee. na plazovej terase sa to tak neriesilo
Neotrcis holu a nemas plavky o 4 cisla mensie nikto neriesi … zober si pareo zide sa vzdy a aj na plazi z neho spravit saty a nejake Letne saty ked sa pojdete najest…. Ak teda nejdete do nejakeho super luxusneho hotela kde treba ist na veceru v koktejlkach. Nas jedine nechceli pustit na lod kedze sme nemali slapky s bielou podrazkou … inac nikto nic neriesil. (Ja nosim bavlnaky po zem takze aj opasok a doplnky z toho spravia elegantne saty)
@zorkahorka áno áno len píšem že u nás tak chodili aj na večeru ..fakt hruza. A na Slovensku v 4* hoteli sme sa pýtali že či neriešia dress code keď ho tam majú vyvesený pred restikou lebo ako tam chodili niektorí bola fakt sila...tak len mykli plecami. 🤷
@papaya1234 vôbec mňa osobne netankuje čo si kto na dovolenke oblieka ale jedna vec mi kole oči a vidím takých ľudí každý rok pri vode 👀
Keď z plaviek z vnútra sa vytrci ten štítok z predajne. Všetky tie kusocky látky s pokynmi na pranie, zložením, krajinou kde to vyrobili… niekedy nie jedna dlhá visacka ale planda sa tam človeku za ritou cela rota štítkov svieti to biele na pekných plavkách… Dáma vrti zadkom, vystretá jak stĺp, spokojna jak dobre schudla a hentaka ozdoba na zadku. Chlapi detto. Ja to hned doma všetko striham preč 😅
Je mi to jedno, čo má kto oblečené. Teda okrem ozaj extrémov (120 kg žena v tangačoch napr.)

Nie a nie :D absolutne ma nezaujima ako sa ine obliekaju na plaz, uzivam si sum mora a rodinku 😇