Prečo nemajú v obchodoch s oblečením aj väčšie veľkosti?

13. sep 2023

Mám veľ. 48. Zase sa tu urcite nájdu krásne a vzdy štíhle rýpalky, ktoré budú riešiť prečo to tak je. Ale skúsme toto teraz neriešiť.
Zaujíma ma, že prečo v obchodoch s oblečením nemajú na predajni aj väčšie veľkosti - povedzme 48-52. Neverim tomu, že by sa im to nepredávalo - vidím vo svojom okolí vela žien, ktoré by to urcite uvítali. Väčšie veľkosti sa daju kupit len cez internet, ale mne sa nechce stale hore-dole platit poštovné. Ja si chcem oblečenie vyskúšať. Prečo napr. H&M má plus size kolekciu, ale v kamenných predajniach ju vobec neponúkajú? Je to hrozne nefér - veď moje peniaze sú rovnaké ako peniaze ženy s veľkosťou 38. Nechápem to a štve ma to.

dadis
14. sep 2023

@janetinka27 Praveze nemam ten pocit, preto sa citim obvinena nepravom

janetinka27
14. sep 2023

@dadis kto ta obvinil?

dadis
14. sep 2023

@janetinka27 Ved ty, nepriamo

klip0
14. sep 2023

@janetinka27 a autorka si nelieči komplex? Napríklad tu ?
Ja nevidím že by sa nad ňou niekto vyvysoval. Opačne to povedať nemôžem. Ja som sa napríklad ani nechcela zapojiť ale po prečítaní 7 strán diskusie a jej odpovedí mi to už nedalo

autor
14. sep 2023

@akiana tak ja tu chodim málo kvoli vysokej pracovnej vyťaženosti, ale vsimla som si, že tu bežne vyplakávajú ženy, ktoré čakajú na soc. dávky ako kura na sopel.. alebo ženy, ktoré nie sú šťastne vo vzťahoch, podvadzané, bité.. alebo nemôžu otehotnieť, nemôžu dojčiť,… prepáčte, že som sem zavítala. Naozaj mi nedošlo, že keď mám pár kíl navyše tak som hneď obézny vorvaň z nižšej sociálnej vrstvy, ktorý nemá peniaze na kvalitné jedlo a oblečenie sa bojí nakupovať v obchodoch lebo sa nezmestí do skúšobnej kabínky. Táto ľudová tvorivosť naozaj nemá medze.

muchotrafka298
14. sep 2023

@akiana vies co je este horsie? Ked mas ako moja kamoska nohu velkosti 42 a nevies si kupit v normalnom obchode lodicky, sandale, cizmy....alebo dalsia kamoska, opacny extrem, velkost nohy 35-36. Moze si kupovat ruzove glitrove sandalky s jednorozcom tak akurat v detskom.

janetinka27
14. sep 2023

@dadis nie, myslim, ze ta obvinilo vlastne svedomie.
ja ta neobvinujem, ale poukazujem na to, ze tu na koniku sa do diskusii miesaju ludia, ktori nie su schopni slusne odpovedat na otazku bez toho, aby druhemu cloveku, ktoreho vobec nepoznaju, nenalozili. potrebuju sami seba pochvalit, aby ponizili druheho. v skutocnosti je toto spravanie bijuce do oci a je na polutovanie.
a dalej, hladaju kazde slovicko v diskusii, ktoreho by sa chytili, aby mohli este razantnejsie odpovedat a vracat udery este vacsou silou a urazanim. takto to tu chodi. a toto spravanie vypoveda o tom, ze takyto clovek ma sam problem a chodi si ho tu liecit.

akiana
14. sep 2023

Zlatko, 95 kg by som nenazvala zrovna par kilami navyse, ale ako myslis 😁 vies len zeny zo zlych pomerov, ci uz socialnych alebo rodinnych, alebo tie, co nemozu otehotniet alebo dojcit,ak ti toto prirovnanie vobec nepripada totalne nevkusne, sa do svojej situacie malokedy dostavaju vlastnou vinou, a ked uz, tak ju tu ako vidis RIESIA, a riesia ju so sebareflexiou. Ty si sa vyzrala do galaktickych rozmerov, prepac ze to takto do huby poviem, a tvoj jediny a najvacsi problem v zivote je, ze tvoja Marina Rinaldi je az v Prahe a nie vo vedlajsom vchode. Akukolvek osobnu zodpovednost za svoju hmotnost a vzniknutu situaciu odmietas.

ema7813
14. sep 2023

@akiana este stale si s dostatocne neodreagovala? Napadlo mi ine expresivne slovo

dadis
14. sep 2023

@janetinka27 Vies, nenecham sa tebou urazat, to vypoveda iba o tvojom nastaveni. Ja som sa snazila autorke pomoct, vysvetlit, aby sa neutapala v sebalutosti a krivde, zatu ty ju v tom iba podporujes..asi tym zijes aj ty a si s tymto postojom k svetu spokojna 🤷‍♀️

janetinka27
14. sep 2023

@akiana pekne si sa ukazala. to, co si doteraz pisala na pozadi, si teraz povedala priamo. snad sa ti ulavilo, ked si svoju frustraciu dostala von. ale obycajne je to tak, ze tymto spravanim dosiahnes v sebe samej opak a frustracia sa prehlbi. nechaj zit zeny, ktore maju 95 kg alebo trebars aj 110 a ano, mnohe z nich su sucasne neplodne prave kvoli velkemu mnozstvu tuku v tele. medzi obeznymi zenami je neplodnost velmi rozsirena a k utrpeniu zo stigmy tucnoty prichadza aj utrpenie z neplodnosti. nechaj druhych tak, nenakladaj im, zi si svoj zivot najlepsie ako vies a ak nevies druheho podporit, radsej ho obid z kilometra.

autor
14. sep 2023

@akiana miláčik, myslím, že už som tu dôvod svojej nadváhy objasnila. Že ty si myslíš nieco iné je mne absolútne ukradnuté. Ak si si už ego vyhonila tak ti želám pekný deň. ❤️

janetinka27
14. sep 2023

@dadis ja ta neurazam. autorka sa pytala na to, preco v obchodoch nie su vacsie cisla. nepotrebovala tvoju zachranu z utapania sa v sebalutosti a v krivde. ja ju v tom ani nepodporujem, je predsa fakt, ze v obchodoch chybaju vacsie cisla a o tomto tato tema je. nie o tom, ze tucni ludia potrebuju prefackat a prebrat z tucnoty.

dadis
14. sep 2023

@janetinka27 Kde ja ju prefackavam kvoli kilam? A odpovedala som dovody, preco v beznych obchodoch je malo niche velkosti (napr.aj velkost 32, ktoru ma moja dcera a dost vela 14r dievcat)

janetinka27
14. sep 2023

@dadis poznam ta z diskusii uz dlhodobo, nemam potrebu ta urazat. sama pises, ze si chcela autorke vysvetlit, aby sa neutapala v sebalutosti a v krivde. pritom tato tema tymto smerom vobec nemusela a nemala ist. najma tvoja poznamka o tom, ze obezne zeny su vacsinou z nizkoprijmovej vrstvy... bola velmi, no ako to povedat....
ja sama som mala tiez problem si kupit na seba pekne oblecenie a tento problem tu bol vzdy, co si pamatam. k nam do mesta prisli zahranicne obchody pred cca 20 rokmi a ja som minula ako studentka strasne vela penazi na slusne oblecenie, aby som nevyzerala jak babicka, pretoze vacsie cisla boli modely pre starsie zeny. chodila som so spoluziackami do obchodov, kde si vo vypredajoch nabrali kopec triciek alebo rifli za par korun, ale pre mna tam nemali nic. to je fakt, nevyrevuvam, je to naozaj problem pre ludi, ktorych sa to tyka. na vs som minula kopec penazi v takku, kde bolo vsetko drahe, ale ak som sa chcela obliect, tak som musela cvakat. teraz si objednavam v bonprixe, kde maju pekne strihy aj vo vacsich cislach a maju tam dobre ceny aj zlavy.
ja nepisem, ze si ju prefackala, ale ze tucni ludia nepotrebuju prefackat a prebrat z tucnoty. tato tema je o inom, o nedostatku vacsieho oblecenia v beznych obchodoch. ale sama vidis, kam sa diskusia ubrala.

bluka2
14. sep 2023

Ta co ma problem si kúpiť topánky veľkosti 35 musí jednoznačne ist raz na nákup do činy. Tam začínajú v obchodoch ako ZARA, only, massimo dutti a proste v každom takom, čo aj my tu máme na 35 a končia na 39. To by bol pre ňu paradise.

dadis
14. sep 2023

@janetinka27 Prosim???? Laskavo si nastuduj, ze to o obezite a chudobe nie je moj nazor, je to fakt. Aj ten, ze sice obezita je na vzostupe, ale stale su to nie bezne velkosti, trend je taky, ze casom bohuzial stale viac budu "normalne". Sama som sa snazila diskusiu korigovat, mam tu prispevok o tom, aby neriesili vahu, pricom som nikoho neurazala..snazila som sa davat logicke argumenty, preco tie veci obchodoch nie su, i ked tento problem trapi i moju dceru...nedava to zmysel, ze vam chce niekto ublizit - hlavnym motivatorom modneho biznisu je zisk (a casto za nemoralnych podmienok) - Preco by neboli plne obchody xxl oblecenia, ked je po nich taky dopyt, ako vy dve tvrdite???

janetinka27
14. sep 2023

@dadis nerozumiem, ja na teba neutocim. citala som tvoje prispevky a nemam proti nim nic, napisala som ti o tvojom prispevku s obezitou a chudobou - pre mna sa do tejto temy absolutne nehodil, najma ked uz bola vygradovana niektorymi osobami. bolo to ako zlaty klinec, ktoreho sa chytili. ze sa obezita a chudoba spaja je kazdemu sudnemu cloveku jasne, pretoze chudobni ludia krmia svoje deti odmalicka lacnym nekvalitnym jedlom, rovnako ako aj na slovensku mnoho rodin zije na chlebe a najlacnejsej salame.
ale treba tuto suvislost uviest do tejto temy? naco? a reagovala som na tvoje vlastne slova, ze si chcela autorke pomoct z utapania sa.... ale zbytocne to opat pisem, ak sa chces sama urazat, je to tvoje rozhodnutie, nie moj ciel.
teba som nijak neurazala, ze si sa nasla v mojom prispevku o konikovskych praktikach, bol tvoj vlastny usudok, ja som nim nemyslela teba.

dadis
14. sep 2023

@janetinka27 Pretoze sa autorka cudovala ze v retazcoch ako kik, takko je dostatok xxl oblecenia. Do tejto skupiny ratam aj seniorky - tiez starsie zeny mavaju vyssiu vahu a nizsiu socioekonomicku uroven. Co je na tom urazlive? To su fakty a nebudeme hadam prepisovat ucebnice marketingu kvoli tomu, aby sme sa niekoho nedotkli..

janetinka27
14. sep 2023

@dadis ach, no dobre, ked je to v ucebniciach, tak to urcite treba spomenut

sallywalker
28. nov 2023

ahojte, ja som si vsimla novu predajnu v LM na namesti vola sa to Eva Moda a maju prave tovar aj na plnostihle zeny tusim po XXL. ta kvalita aj materialy tiez vyzera velmi dobre, oni si to sami navrhuju a siju. ked date na fb Eva Moda Liptovsky Mikulas tak by ste to mali najst. Napiste nejake kamenne predajne kde maju taketo veci este, vdaka.