Aké následky bude mať vyoperovanie štítnej žľazy?

mimka54
25. aug 2009

Ahojte, mam znizenu funkciu SZ a uzliky na nej, moja lekarka hovori ze ju treba vyoperovat. Ale neviem si predstavit ake dosledky to moze mat. Preto sa obraciam sem, ci sa tu nenajdu podobne "pripady" 🙂 Dakujeeeeem

nikita25
16. feb 2013

Ahojte nemali ste niekto pocit ako keby vam nieco zavadzalo v krku?Mam taky pocit aj pocit ako keby mi puchol krk mali ste niekto take priznaky pri sz?Ak je stitna zlaza zvacsena?Sa to lieci liekmi?

monikajaco
16. feb 2013

@nikita25 zalezi v akom to mas stadiu ... beru sa na to hormony ... ale tazko sa v tomoto radi treba ist na endokr. ... a mas aj neake ine priznaky ako len puchnutie krku ?

nikita25
16. feb 2013

neviem to puchnutie ja som bola na krcnom a ona mi povedala ze je to alergia dala mi atb a preslo teraz to zacalo znovu.Neviem som stale nervozna,zimomrava a ta ako keby hrcka v hrdle neviem krv mi rali naposledy pred rokom a mala som ok

lucinka4
19. feb 2013

@petot chcela som sa spytat,ci si dalej skumal este tu stinu zlazu? mam ist na operaciu kde mi vyberu min polovicu sz ale kedze dojcim tak by som si chcela termin este posunut..,medzitym som nasla tuto temu a rozmyslam o nasadeni vitaminov a ostatnych prvkov,ze dam este sancu nemasiarskej medicine 🙂 😉 tak som len chcela spytat,ci nemas dalsie info..dik
len pre info, mam na pravom laloku uzol,ktory je podla dr riadne velky a to uz lieky nezaberaju,ze musi ist von..a ze pricinu nikto nevie,ze vraj stres..

petot
20. feb 2013

@lucinka4 Štítna žľaza nemôže dobre fungovať pri nedostatku vitamínov C, B2, B3, E a prvkov selén, jód, zinok, horčík. V našej populácii je častý nedostatok týchto vecí a podľa môjho názoru sú toto najdôležitejšie faktory, ktoré by mal človek s akýmikoľvek problémami so štítnou žľazou riešiť, alebo v širšom zmysle, človek s akýmikoľvek zdravotnými problémami, a v ešte širšom zmysle každý človek v rámci prevencie. Viem o človeku, u ktorého už mierne vyššie dávky vitamínu C (500mg denne) viedli k vymiznutiu uzlíkov, ale to samozrejme nemusí stačiť u každého, a netreba zanedbávať to ostatné. To, čo som sa dočítal v literatúre, je v kapitole Jód a to, čo som vyskúšal sám je potom v Doslov/Skúsenosti s jódom. http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

reikina
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucinka4
21. feb 2013

@petot takze som to preluskala a ak som pochopila spravne tak jednym z ucinkov jodu je odburavanie toxinov v tele, co je velmi dobre...lenze ja kojim a pises tam,ze pri OJS sa to neodporuca...a ta je dobra pri autoimunitnej tireoditide,co mam aj ja...takze teraz babo rad..zacala som jest Ccko cca 1000mg / den objednala som si kelp http://www.zdravienamieru.sk/product/vyzivovy-d... a chystam sa este dokupit Bkomplex, E,selen,zinok a horcik ako radis. alebo radsej tu jodovu tinkturu?

petot
21. feb 2013

@lucinka4 Myslím si, že nespravíš chybu, ak zaradíš ostatné potrebné veci, postupne jednu po druhej, aby si získala predstavu, ako ich toleruješ (najlepšie je užívať s jedlom, pričom selénu treba dať odstup pár hodín od vitamínu C aby si navzájom nekonkurovali). Telu tak umožníš začať s detoxikáciou pomaly a postupne, vytvoríš "antioxidačné nárazníkové pásmo" a možno utlmíš aj prejavy AIT. Selén, zinok aj vitamín C sú šetrné, pomalé no z dlhodobého hľadiska účinné detoxikátory ťažkých kovov.

Vitamín C sa užíva rozdelený vo viacerých dávkach počas dňa a každý človek má inú spotrebu (stručne zhrnuté na konci v kap. Príloha - Každodenné úžívanie). Selén sa dá dlhodobo bezpečne užívať do 450ug denne (poťažne až do 800ug), a myslím že zhruba od 300ug denne už má aj pozitívny vplyv na AIT a dokonca aj na rakovinu, zinok sa bežne odporúča 10-20mg denne, B-komplexom sa takmer nedá predávkovať (s výnimkou pyridoxínu) a ja bežne dávam B-50 (50mg B-vítamínov v jednej kapsulke), horčík sa pri deficite užíva bežne 400mg denne s jedlom, ale pokiaľ nespôsobuje hnačku, dá sa ísť aj vyššie (podľa miery deficitu), akurát tie bežné formy sa nemajú užívať s mastnými jedlami, lebo sa zmenia na mydlo a pôsobia potom laxatívne... Vitamín E je dlhodobo bezpečný až do 1600IU denne, myslím že nejakých 200-400IU denne je preto úplne v pohode.

Možno po pár týždňoch by sa dal pridať aj jód v malých dávkach, pričom vyššieuvedené antioxidanty by mali tlmiť prípadné prejavy AIT, ale to len špekulujem. Každopádne s vyššími dávkami jódu by som počkal až po kojení. Aj keď, ak by dieťa dostávalo cez mliečko aj tie potrebné vitamíny a stopové prvky, tak by možno ani prípadné ťažké kovy nemali naň negatívny dopad (oi. tráviaca sústava účinne odoláva vstrebávaniu toxických kovov), čo je však opäť len moja špekulácia. Ale do pol roka sa uzatvára HE bariéra, takže minimálne potiaľ by som s intenzívnou detoxikáciou počkal, ak to ide.

Nie som lekár, takže toto všetko je len môj laický názor.

20majka00
25. feb 2013

Ahojte

Prosím o povzbudenie čaká ma operácia štitnej žlazy v Ružomberku.Na mojej št.žlaze našli uzliky ale s obavami toho naj rakovinou mam s toho strašny pocit a strach ak mas za sebou podobný problém napíš mi.

Ďakujem. 😢 😢

mardenad
26. feb 2013

@20majka00 ahoj, čo sa týka operácie, tak sa nemáš absolútne čoho báť. Robí sa malý rez, o ničom nebudeš vedieť, po operácii ani nebudeš vnímať, že ti niečo robili, len budeš musieť niekoľko dní šepkať , nenamáhať sa a radšej oddychovať. Mne vyoperovali celú štítnu žľazu . Skôr by som sa obávala histológie. My sme boli ja a moje3 známe operované rovnako a iba jednej sa našiel mikro karcinóm. Absolvovala rádioterapiu a je z toho vďaka Bohu von. Nič strašné. Telo pri tom absolútne netrpí, skôr len psychika. Ale my ženy toho vydržíme veľa. Neboj sa... Ak si veriaca, tak obráť sa týmto smerom a uľaví sa ti.

Kedy máš termín?

anjelicek26
26. feb 2013

@20majka00 - ries to co najskor, susedke operovali stitnu zlazu, lebo bola zväcsena a uz od septembra chodi na ozarovanie, ma dve male deticky. Je to pliaga, cim skor tym lepsie sance sa toho zbavit.

mardenad
26. feb 2013

@20majka00 ešte chcem dodať, že ja som sa pred operáciou straaašne bála. A zbytočne. Strachu bolo oveľa viac ako akejkoľvek fyzickej či psychickej bolesti ;)

20majka00
28. feb 2013

@mardenad dakujem si zlata že si sa ozvala termin mam 11.3.2013 a operuju ma v Ružomberku ja už mam aj vysledky maligny nalez čiže nič prijemne strach obrovsky ale dakujem moja 🙂

mardenad
28. feb 2013

@20majka00 jaj, robili ti biopsiu? To ma veľmi mrzí och ☹

Mne robili tiež biopsiu, benígny bol nález ale operovali ma až dva roky na to , takže som tiež bola ako na ihlách. Držím palce, myslím na teba.

rolak
28. feb 2013

@mardenad ahoj, moja mamka ma 56 rokov, pred viacerymi rokmi mala karcinom v maternici vybrali jej vsetky zenske veci, odvtedy vsetko ok, ale teraz jej lekarka odporica vybrat stitnu zlazu, lebo ma na nej prilis vela uzlikov
biopsiu robili z jedneho podpzriveho, zatial negativny vysledok. Ale lekarka trva na operacii, ze je riziko, ze by mohlo noeco zhubne byt alebo sa casom vytvorit v inom uzliku... Mamka sa boji priebehu operacie, ale najma zhprsenia kvality zivota po operacii... Ako je to u teba? Nesposobuju ti hormonalne lieky nejake problemy? Neobmedzuju ta? Zijes ako predtym? Velmi pekne dakujem za odpoved kazdemu, kto s tym ma skusenosti.

mardenad
28. feb 2013

@rolak ahoj, celkovo keď to vezmem , tak sa nič nejako rapídne nezmenilo. Síce som začala dosť priberať, rýchlo sa unavím, vtedy mi trošku búši srdce, stačí na 5 min si ľahnúť a zas naberiem energiu. Takisto psychika nie je tam, kde bola, cíim sa akási unavená zo života, akoby ma ( chvíľkami) nebavil život. Ale!!! To, čo sa so mnou deje môže byť kľudne z iného dôvodu. Niekoľko mesiacov po operácii totiž môjmu malému diagnostikovali autizmus. A tá jeho diagnóza dá celkovo dosť zabrať. Rozprávala som s endokrinologičkou o mojej situácii a povedala, že to môže byť jedno s druhým. Že mám smolu, že namiesto psychického kľudu, ktorý by som potrebovala mi prišla táto rana. Ale nehovorím, že sa nedá žiť. Život ja naďalej krásny, ja som optimista, len už nie je pre mňa až taký polnohodnotný.
Ale toto je len môj osobný prípad. Tvojej mamke môže život pokračovať úplne rovnako ako pred operáciou bez akejkoľvek zmeny. Hormóny štítnej žľazy sa nahradia umelými hormónmi a život musí ide sa 🙂 😉

mardenad
28. feb 2013

@rolak a ešte chcem doplniť, že branie tebletiek je už automatika. Prvá povinnosť každé ráno je tabletka na lačno a až po nej začína deň 😀

marcovka1
28. feb 2013

Ahojte, tak ja mam uz 13 rokov po operacii stitnej a citim sa v pohode 🙂 presne ako pise mardenad kazde rano tabletka a ide sa 🙂 akurat mi to pripomenie jazva inac nic 🙂

mardenad
1. mar 2013

Ešte by som spomenula, čo sa týka priberania... Ja mám od malička nábeh na priberanie a mám hypothyreózu a priberám po operácii.
A moja kámoška, ktorej tiež vyoperovali celú šž , tak tá má hyperthyreózu , stále bola chudá a po operácii je stále rovnako chudá. Mám pocit, že priberajú len tí s hypo.

marcovka1
1. mar 2013

@mardenad no ja som pred operaciou bola chuda a teraz som pribrala 😖

mucka2505
2. mar 2013

@mardenad
@marcovka1 dievcata a kolko ste pribrali po operacii stitnej? ja som teraz po operacii 3 den uz som aj doma chvala bohu vsetko dobre dopadlo..cakam na vybratie stehov a na vysledky z histologie pojdem ku endokrinologicke na nasadenie liekov..v nemocnici som za 5 dni teraz schudla 3 kila ale bojim sa ze ked zacnem uzivat euthyrox ze zacnem priberat..inak sa citim ZATIAL dobre dokonca uz ani hrdlo neboli len ten rez ma taha... a co sa cudujem som dost kludna az moc..operovana som bola kvoli zvysenej cinnosti SZ basedowky typ.. a mala som velmi zvysenu protilatkovu akvitivitu..
dievcata maminky poradte mi co ma bude teraz cakat dalej ??? ako ste sa citili vy po tej operacii a ako sa dalo ked ste zacali uzivat lieky???? bojim si to nebude spustacom dalsich ochoreni..mali ste niektora zvysene tiez tie protilatky??? dakujem velmi pekne za kazdu informaciu. 🙂

20majka00
2. mar 2013

@maximail prispevok sice starši ale zaujal ma čo nasledovalo potom dakujem

20majka00
2. mar 2013

@tina55 ahoj si zlata že si to vydržala mna to tiež čaka mam obrovsky strach

marcovka1
2. mar 2013

@mucka2505 jej ja som mala presne taku istu diagnozu stitnej ako ty 🙂 a protilatky ?? to ani neviem mne to doktorka vobec nespomina 😕 mala som stale 50 a potom po operacii som pribrala 5kg 😝 a teraz mam 60 😖 ja ani nikde nepripberiem,len na bruchu 😢 mozno mam to od porodu brucho natiahnute aj dietu som drzala ,lebo som bola zasa zo zlcnikom na operacii a mne sa vsetko lepy na brucho 😠 ale mozes byt kludna ved ako som pisala ja beriem lieky uz 13 rokov 100 eutirox kazde rano automaticky uz siahnem po tabletke nebojsa zvyknes si 🙂 ja som bo na lieceni asi 3mesiace po operac.no a mna to tiez dost bolelo tak ma to tahalo a plecia ma hrozne boleli 😖 drzim palce 😉

mucka2505
3. mar 2013

@marcovka1 tie protilatky znamenajú že moje telo si ich vytvára a stimulovalo tu zlazu stale k zvýšenej činnosti..čo znamena že ten zápal mi tam stale zostával a po vysadeni liekov by mi to opäť vypuklo a bolo by to este horšie.. liečila som sa dva roky a ani za ten čas sa to nezmenilo..užívala som thyrozol 10 a priberala som z neho..resp.začala som z neho priberat ale ani som si extra nedavala pozor tak asi preto to šlo rapídne hore ale cca po roku sa to zastavilo..a už len stalo a ked som pridala cvičenie a vylepsila jedálniček a prestala som jesť sladkosti a hl.dojedat všetko po malej tak to zacalo ísť aj smerom dolu aj ked brutálne pomaly.. najviac sa toho obávam že aj po tejto zmene od euthyroxu začnem priberat..no uvidíme..dúfam že má endokr. Čím skôr nasadí na správnu dávku a bude to ok...
Este by som sa chcela spytat či po operácii už nehrozí to vytlacanie oči? Či si niečo nepostrehla po toľkych rokoch..
Ďakujem za reakciu si zlata prajem peknú nedeľu..

marcovka1
3. mar 2013

@mucka2505 ahoj no vidis to som ani nevedela a ja som tiez mala zvysenu cinnost 😕 ja som brala carbimazol ked som sa liecila tiez 3 roky,ale tiez mi lekarka vravela ze ked beriem lieky tak vysledky su dobre,ale tiez keby som ich nebrala tak tiez by to bolo zle 😖 tak racej operacia 😅 mne tiez vytlacalo oci,ale po operacii sa to dalo do normalu a teraz nic povedala by som ,ze viac sa potim co predtim vobec 😝 inac nic sa nezmenilo a ty mas stale pocit ze ti oci tlaci? mne sa aj ruky riasli,srdce busilo a neskor uz sa mi zle prehltavalo no ja som mala hrozny stav pred operaciou 😖 teraz je to dobre chodim kazdy polrok na kontrolu krv a usg ,neviem ci ti vravel lekar-ka,ze oni nechavaju take malicke casti stitnej vraj oni ju neviberu celu ja mam tiez a pracuju mi aj tie male kusky,ale musim brat aj lieky 😉 ale ti si cerstvo po operacii tak uvidis co ti povie lek. 🙂

mucka2505
4. mar 2013

Ahoj, nie to mi lekár vôbec nevravel, spytam sa na to ked pôjdem na kontrolu... Očká som mala ja este v normale len teraz od januara 2mes.pred operáciou má brutálne zacalo bolievat práve a tak strašné zozadu za okom strašná bolesť..a troška nebolo to na 1pohlad viditelene ja som to videla že sa mi otváralo take vypuklejsie začínalo byť ako druhé..
Ja som mala aj malu nodoznu-difuznu strunu..ale viditeľné a hmatateľné na krku som nemala nič..mne sa tomu ani veriť nechcelo že som takto chorá...potit som sa aj ja potila ale pripisovala som to k tomu že som pribrala..búšenie som nemavala možno raz za 2-3mesiace, ale ja som bola strašné prehnané citlivá a nervózna ,naladova.. a bola som veľmi nesustredena a zabudala som .. niektoré veci..ty si takéto niečo nemala? Plus ja som bola v tom čase aj tehotná mne to zistili v 31 týždni..a tá nesústredenosť a zabudanie mi zacalo ako som začala brať ten thyrozol asi preto že to tlmilo neviem lebo som chodila aj na výšku a veľmi ťažko sa mi ucilo a pomaly..predtým v pohode som sa začínala učiť 3 dni predskuskou a potom tyzden..

mucka2505
4. mar 2013

@marcovka1 este som sa chcela spytat pri užívaní toho euthyroxu viem že to je už doživotné a pol hod.ráno nalacno ale napr.treba si dávať pozor na nejaké potraviny resp.sa treba niečomu vyhýbať a nekonzumovat alebo niečo podobne??? A čo je to to usg ? Ďakujem pa

aurolea
4. mar 2013

@nikita25
Neuvazovali ste nad biorezonancnym vysetrenim? Nieco o nasej praci.....

marcovka1
4. mar 2013

@mucka2505 ja ked som niekedy moc hladna tak sa hned najem a neprejde ani pol hodka 😀 ale pytala som sa doktorky ze raz za cas to nevadi 😉 usg je ultrazvuk prejde mi po krku ci je vsetko ok 😉