Aké výhody a nevýhody má karta ZŤP pre onkologického pacienta?

lekita
12. nov 2019

Ahoj žienky som onkologický pacient momentálne štyri mesiace po operácii kamarátka mi poradila aby som si vybavila ztp preukaz a mna by zaujímalo či nahodou niektorá neviete aké sú výhody ale aj nevýhody tohoto preukazu ja som momentálne pn ale vo februari mi končí pracovná zmluva a ja mám obavy že s týmto preukazom ma už nikdy do žiadnej práce nevezmú

deti95060810
12. nov 2019

ZŤP preukaz máš napr. zľavy na cestovanie...popr. je aj parkovací preukaz ZŤP - neplatíš parkovné...môžeš stáť aj mimo invalidov -ak nie je volné pre invalidov, len musíš dať za sklo park. preukaz...

vulka
12. nov 2019

@lekita No asi sa nemusíš obávať. Ako občan s ŤZP si pre zamestnávateľa zaujímavá, lebo platí za teba menšie odvody.

zalka
12. nov 2019

@lekita no skús aj o invalidný dôchodok si požiadať v SP, ak má lekár vypísať správy pre UP tak môže aj pre SP.

totatimeka
12. nov 2019

Ja mám zťp preukaz, máš tam zľavy na cestovnom, vstupnom na rôzne podujatia, neplatiš koncesionárske poplatky, niektoré obce majú zľavy na daniach alebo smetiach.
Niektorí zamestnávatelia práveže uprednostňujú zťp lebo ušetria na odvodoch ale ak nechceš pri pohovore to ani nemusíš spomínať, až pri prihlasovaní na ZP to treba nahlásiť kvôli tým odvodom

miriam439
13. nov 2019

@lekita V podmienkach nároku tohto príspevku je spomenuté aj onkologické ochorenie, takže si to pozri. A ešte pozri vľavo na tejto stránke, tam máš vymenované tie príspevky, klikneš si na niektorý a všetko o ňom sa ti ukáže.
https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...
Na základe tejto stránky som pomohla jednému človeku vybaviť niekoľko príspevkov naraz, takže info sú tam dobre rozpracované, len treba čítať.
Podľa toho o aké ochorenie ide, môžeš mať naraz nárok aj na viac príspevkov.

Napríklad: pacient - nevládny, pri pohybe musí používať francúzske barly, dializovaný a zároveň onkologické ochorenie... priznané mu boli naraz prvé tri príspevky na kompenzáciu uvedené tu https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...

totatimeka
13. nov 2019

@miriam439 Ja mám takú skúsenosť že pokiaľ človek požiada aj iba o jeden príspevok tak žiadosť posudzujú komplexne a môžu priznať aj iný príspevok resp. viac. Napríklad moja babka si žiadala o príspevok na dietne stravovanie ale zamietli jej ho lebo si nepichala inzulin, ale priznali jej iné 2 príspevky...

miriam439
13. nov 2019

@totatimeka No všetko závisí v prvom rade od ich lekára (na UPSVAR), ako posúdi zdravotný stav na základe dokladov z odborných vyšetrení toho pacienta.
Ale potom tiež od konkrétnej úradníčky, ktorá tú konkrétnu žiadosť má na starosti. Ja konkrétne som bola svedkom toho, že v žiadosti bolo označené, že pacient žiada aj o príspevok na výdavky na prevádzku vozidla. Úradníčka tvrdila, že nie je nárok, (povedala dôvody), ale keďže ja som si predtým naštudovala podmienky nároku a ten pacient bol onkologický pacient, argumentovala som tým a ona sama hneď na mieste priznala, že mám pravdu a hneď to poznačila do jej dokumentácie a príspevok priznali.
Takže neverím, že v tomto konkrétnom prípade by boli napríklad tento príspevok priznali len tak sami od seba, keď ho skoro nepriznali, aj keď sa oň výslovne žiadalo.
A ide o vyše 30€ mesačne...
Sú to len ľudia a robia aj chyby, niekedy nechtiac, inokedy naschvál.

totatimeka
13. nov 2019

@miriam439 už dávnejšie som bola na praxi v kancelárii odd. Kompenzácií ZŤP a zrovna som natrafila na také uradnicky ktoré pomohli ako mohli. No je mi jasné že to nie je všade tak 😏 čo je škoda

ticko
15. nov 2019

@miriam439 prosím ta čítam ze sa v tom trochu vyznáš tak sa opýtam koľko trvá toto rozhodnutie úradu či vydajú preukaz ci nie ja čakám na vyjadrenie už druhý mesiac

miriam439
15. nov 2019

@ticko
Žiadosť dáš napríklad v priebehu januára. Myslím, že majú 2 mesiace (alebo 3?) na posudok, šetrenie v domácnosti a rozhodnutie. Ale neviem, či sa lehota začína počítať presne odo dňa podania žiadosti alebo od posledného dňa v mesiaci, v ktorom sa žiadosť podala. No a po doručení rozhodnutia sa ešte čaká 15 dní, či sa neodvolate. A potom príde výplata príspevku. Príspevky sa vyplácajú mesiac pozadu, približne 15-teho.
Napríklad prípad, o ktorom som ja písala, tak žiadosť dali na konci januára, rozhodnutie vydané na začiatku apríla a peniaze prišli až v polke mája. Ale príspevok v máji vyplatili za január až apríl.
Takže zaokrúhlene to celé trvalo cca 3,5 mesiaca.